Nové tablety v testu
Apple iPad sice stále dominuje trhu s tablety, konkurence se však konečně trochu vzmáhá. Ukážeme vám, jak se snaží prosadit a jaké nové funkce můžete očekávat.
FREDERIK NIEMEYER, PAVEL TROUSIL
Apple iPad 2 je vynikající tablet – tedy pokud zrovna netrváte na flashi v prohlížeči, reálném multitaskingu, pohodlném přenosu dat bez mastodontních iTunes a volném softwaru. Tablet od Applu ale jinak běží velmi hladce, rychle reaguje, má skvělou reprodukci a všechny aplikace jsou odzkoušené. Pro tato "kouzla" tedy možná rychle zapomenete na to, že iPadu skutečně chybí některé poměrně zásadní funkce. Je tu však samozřejmě i otázka ceny, protože iPad stále stojí cca 19 000 Kč. Pak už dojde i na zvážení konkurenčních nabídek, kterých v poslední době přibývá, a jak ukázal případ tabletu od HP, o cenu tu jde především.
Uživatelské rozhraní: Hodně psaní u Androidu
Apple navrhl svůj operační systém iOS pro smartphony a tablety velmi dobře a předvedl ostatním, že snadné ovládání jen pomocí prstů je možné. Nicméně firma RIM u svého tabletu BlackBerry PlayBook ukázala, že to jde ještě lépe. Její sedmipalcový tablet se ovládá velmi pohodlně i bez speciálních ovládacích tlačítek, a to pouze pohyby prstů po displeji. Zřetelným pohybem prstu po displeji se dokonce tablet probudí z režimu spánku. Jiné definované pohyby jsou určeny k vyvolání programové nabídky či seznamu běžících aplikací, k zobrazení nabídky nastavení nebo k přechodu na jinou běžící aplikaci. Pokud chcete aplikaci zavřít, stačí ji prstem "vyhodit" mimo displej. Firma RIM tedy v podstatě jedinečně využila ovládání gesty, které přitom zůstalo vyvážené a intuitivní. Podobné funkce a využití gest však plánuje i Apple do nové verze iOS 5 (box na str. 46).
Rovněž HP nabízí tablet (se systémem WebOS), který využívá ovládání gesty. Aplikace se mohou minimalizovat nebo zavírat jejich přesunutím na okraj obrazu. Ovládání však není zvládnuto tak dobře jako u BlackBerry – uživatel například nemůže tak snadno přepínat mezi aplikacemi zobrazenými na celém displeji. Další otázka pak visí nad budoucností celého projektu tabletů firmy HP. Ta totiž oznámila, že po vlažném přijetí s tablety a WebOS končí. Po jejich zlevnění na 99 USD se po nich však v obchodech jen zaprášilo a cena stoupla až na 240 USD. U nás se tyto tablety ještě ani nezačaly prodávat, a možná ani nezačnou. Pro zajímavost je však v našem testu uvádíme.
Operační systém Android 3.0 (Honeycomb) tak trochu připomíná Windows. Na tenké spodní ovládací liště jsou totiž ovládací prvky jako "Zpět", "Home" a "App". Tablety s novým systémem už totiž nemají hardwarová ovládací tlačítka na krytu, jako tomu bylo u starších verzí, takže se ovládací lišta objevuje téměř v každé aplikaci. Na spodní liště se zobrazují v podobě miniaturních ikon i další informace. Také ikona pro otevření aplikací je dost malá a nevhodně umístěná, takže Honeycomb má k intuitivnímu ovládání poměrně daleko. Nicméně některé widgety jsou skutečně pěkné a interaktivní okna se neustále aktualizují. Zvláště užitečný je pak například e-mailový klient Google Mail Client. Další verze Androidu ale budou následovat, a už nyní jsou k dispozici updaty na verzi 3.1 a 3.2. Hlavní změnou je podpora paměťových karet, podpora různých USB zařízení a funkce zoom pro zvětšení aplikací původně určených pro menší rozlišení displeje.
Multitasking – BlackBerry vede, iPad pouze s velkými omezeními
Aby bylo možné provozovat více aplikací současně, musí operační systém podporovat multitasking. Speciálně operační systémy WebOS a BlackBerry Tablet OS s tím nemají problém a aplikace můžete otevírat v podstatě neomezeně. Můžete tedy například poslouchat hudbu z YouTube nebo MySpace a u toho si surfovat na internetu, psát e-maily nebo prohlížet kalendář. Na rozdíl od těchto systémů nabízí Android jen omezený multitasking – systém se sám rozhodne, které procesy mohou běžet na pozadí a které ne. Verze Honeycomb zjednodušila procházení mezi běžícími aplikacemi pomocí ovládacího tlačítka. Pomocí něj se otevře seznam naposledy použitých běžících aplikací. Od verze 3.1 se pak zobrazuje i více než pět těchto aplikací, je to ale poněkud matoucí.
Multitasking u iOS lze jen těžko nazvat tímto výrazem. Uživatel má šanci přepnout se mezi aplikacemi pomocí dvojího kliknutí na tlačítko Home. iOS však omezuje procesy, které mohou běžet na pozadí, a to i z toho důvodu, že neomezený multitasking vede samozřejmě ke zpomalení výkonu. To je zvláště patrné u tabletu HP TouchPad – už po otevření několika oken se rychlost tabletu viditelně sníží. Uživatelské rozhraní začne pracovat trhaně, reaguje pomalu na příkazy a manipulace s objekty se komplikuje. Kromě toho potřebuje TouchPad na rozdíl od konkurenčních produktů několik sekund i na to, aby se aplikace vůbec spustila.
Dokonce ani výkon Androidu však není přesvědčivý: tablety s Honeycombem nepřehrají Full HD filmy úplně hladce a uživatelské rozhraní občas zobrazí při tisku protivné "mikrotrhance". Jediným důvodem přitom nemůže být jen vysoké rozlišení displejů těchto tabletů. Je možné, že za tím částečně stojí i problémy s ovladači čipů od firmy nVidia. Ovšem na příkladu tabletu BlackBerry PlayBook firma RIM demonstruje, že multitasking a vysoká rychlost systému nemusí být nutně v rozporu. Tablet totiž reaguje téměř v každé situaci úžasně rychle.
Vlastnosti: Android má lepší doplňky, iOS má více aplikací
K tabletu s Androidem můžete připojit mnohem více doplňků. Je to založeno na podpoře USBHost, která dovoluje připojení řady USB zařízení. Tedy alespoň teoreticky, protože pro mnoho z nich nejsou k dispozici příslušné ovladače nebo potřebné aplikace. Kromě toho Honeycomb nativně podporuje pouze systém souborů FAT32. Například Asus Transformer ale dokáže rozpoznat i externí pevný disk se systémem NTFS.
I k iPadu od Applu samozřejmě seženete nějaké příslušenství, protože však Apple používá proprietární rozhraní, funkce jsou omezené a navíc jsou doplňky mnohem dražší. BlackBerry PlayBook můžete zabezpečeně připojit k BlackBerry smartphonu pomocí "bridge" se zakódovaným přenosem. Můžete tak pohodlněji spravovat kontakty a psát e-maily. Největším kladem iPadu s iOS je však množství aplikací, které jsou pro tento systém k dispozici. Tady mají samozřejmě ještě HP a RIM hodně co dohánět – co do množství i kvality nabízených aplikací. Je to pochopitelně dáno tím, že tyto systémy existují krátce a nejsou moc rozšířené. Ani aplikace dodané výrobci nejsou často zcela vyhovující. Například přehrávač YouTube ve WebOS nebo e-mailový klient PlayBooku jsou jen otevřenou stránkou v internetovém prohlížeči. Kromě e-mailového klienta je chybějící správce kontaktů jedním z největších nedostatků PlayBooku.
Na druhou stranu aplikací pro Android Honeycomb je čím dál tím více. Můžete využít i aplikace pro starší verze tohoto operačního systému, navíc denně se objevují nové. Jejich odladění je samozřejmě obtížnější, protože Android běží na různém hardwaru i na různě velkých displejích. V jednotném prostředí má Apple pochopitelně nespornou výhodu. Pokud vás neomezuje to, že stále ještě nepodporuje flash, volný přenos souborů (musíte použít iTunes a synchronizovat) a omezený multitasking, dostanete v případě iPadu 2 perfektně fungující tablet.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Bez opravdového multitaskingu, bez podpory flashe a s obtížnými iTunes – přesto se tablet iPad 2 stává vítězem našeho testu. Proč? Pracuje se s ním zcela hladce. Je rychlý, ovládání je intuitivní a je pro něj dost aplikací. BlackBerry PlayBook zvládne i to, co iPad ne, aplikací je však málo. Android se snaží, zatím ale ne vše běží tak hladce. Jaká je budoucnost WebOS, to ještě uvidíme.
WebOS 3
+ Podporuje multitasking
+ Aplikace v oknech
+ Volná výměna dat
- Kolísavý výkon
- Málo aplikací
- Další vývoj je nejistý
- U nás se neprodává
iOS 4
+ Mnoho aplikací na App Store
+ Skvělý výkon
+ Intuitivní uživatelské rozhraní
- Nepodporuje flash a omezeně multitasking
- Omezení v podobě iTunes
Android 3
+ Obsáhlý Andoid market
+ Šikovné interaktivní widgety
+ Bezproblémová výměna dat
- Neohrabané uživatelské rozhraní
- Málo aplikací přímo pro tablet
BlackBerry OS
+ Skvěle zvládnutá gesta pro ovládání
+ Výborný výkon
+ Systémový multitasking
- Nemá e-mailového klienta a kalendář
Očekávané u iOS 5
Nový systém iOS 5, který by měl být brzy dostupný, přinese pro iPhone i pro iPad asi 200 nových funkcí. Zde jsou ve zkratce ty nejdůležitější:
+ Synchronizace vašeho zařízení s iOS s iCloudem o velikosti 5 GB.
+ Prohlížeč Safari bude mít záložky a režim pro čtení.
+ Oznámení nových událostí bude jednotné. + Využití vícedotykových gest pro ovládání (přechod na jinou aplikaci, Home atd.).
+ Zasílání bezplatných zpráv na každý iPad nebo iPhone prostřednictvím iMessage.
+ Updaty a synchronizace bez nutnosti připojení kabelem.
+ Lokalizace zařízení pomocí GPS prostřednictvím aplikace "Find My iPad/iPhone".
+ Díky "připomínací" aplikaci už byste neměli zapomínat na události.
- Podpora flashe a skutečný multitasking budou stále chybět.
- Nutnost používat iTunes zůstane.
Jak můžete vylepšit svůj tablet
Váš tablet toho může zvládnout mnohem víc, pokud si nainstalujete modifikovaný operační systém. U zařízení s Androidem můžete změnit uživatelské rozhraní, u některých můžete dokonce nainstalovat Win 7.
Kolem Androidu se soustřeďuje velká "moddingová" komunita. Seženete tak upravenou "ROM" včetně návodu na instalaci na různé smartphony a tablety. Ty jsou k dispozici například na webové stránce xda-developers.com. Podobně jako v případě Samsungu Galaxy Tab 10.1 tak snadno rozšíříte i tablet Acer Iconia Tab A500 Honeycomb o rozhraní TouchWiz a tablet Dell Streak 7 můžete vybavit systémem Android 3.2. Nicméně instalace takto upravené ROM není tak úplně bez komplikací a následků. Musíte se zbavit starého systému, změnit boot loader a obnovit novou partition. Tím přijdete o záruku na zařízení. Odměnou za toto úsilí vám však budou nové bezpečnostní aktualizace, mnoho vylepšení a nový "vzhled".
WINDOWS 7 NA WEBTABU
Tablet WeTab (u nás se oficiálně neprodává), který je normálně vybaven systémem MeeGo, můžete klidně opatřit i systémem Windows 7. Hardware WeTabu je k tomu celkem dobře přizpůsoben – dvoujádrový procesor od Intelu, Full HD grafika, cena kolo 300 eur, USB a HDMI rozhraní. S takovouto výbavou je pak tablet možná schopnější než některé netbooky a můžete k němu klidně připojit i myš a klávesnici. S Windows 7 k němu můžete připojit i externí disk nebo USB televizní tuner. Z popelky se tak rázem může stát princezna. A bez obav můžete vyzkoušet i uživatelské rozhraní systému Windows 8.