Notebooky s výdrží
Soustředit se na práci, když musíte každou chvíli kontrolovat, jak dlouho vám ještě baterie notebooku umožní pracovat, dost dobře nejde. Naštěstí se v poslední době objevila řada notebooků kombinujících malé rozměry a hmotnost s dlouhou výdrží a dostupnou cenou. Deset takových modelů jsme vyzkoušeli v naší testovací laboratoři.
MICHAL BAREŠ
Pohodu vysoké mobility a dlouhé výdrže na baterii přinesly do přijatelné cenové kategorie přenosných počítačů netbooky, ty však mají dost omezení a dlouhodobá práce na nich není pohodlná. Netbooky jsou s ohledem na malý displej a klávesnici určeny hlavně k prohlížení již vytvořeného obsahu, pokud však potřebujete na přenosném počítači něco tvořit, je lepší zvolit o něco větší, pohodlnější a lépe vybavený notebook. Ještě nedávno jsme si mohli vybírat pouze mezi levným a málo výkonným netbookem nebo drahým subnotebookem. Poté, co Intel snížil ceny úsporných ultra-low-voltage procesorů a vzrostl zájem o supermobilní notebooky, je však dnes možné koupit skvěle vybavený lehký notebook s výdrží okolo sedmi a více hodin, a to za neodolatelně nízkou cenu.
Do tohoto testu jsme zařadili notebooky, které mají dlouhou výdrž na akumulátor a přitom splňují dvě kritéria: nemají procesor Intel Atom (tím jsme vyřadili netbooky s větším displejem) a ve standardní výbavě mají pouze jednu baterii.
Princip plnohodnotného, lehkého, malého notebooku s dlouhou výdrží je v první řadě založen na kombinaci úsporného procesoru a akumulátoru s vysokou kapacitou. Nižší spotřebě nahrává i menší displej (většinou 12–13") a absence optické mechaniky, avšak porovnání výdrže notebooků Acer TravelMate TM8471-944G50Mn se 14" displejem a optickou mechanikou (výdrž v testu MobileMark 2007 Productivity 12 hodin a 5 minut) a Acer Aspire AS3810TG-734G64n s 13,3" displejem a bez optické mechaniky (výdrž v testu MobileMark 2007 Productivity 12 hodin a 30 minut) ukazuje, že rozdíl je v podstatě minimální. Optická mechanika 14" modelu je totiž při tomto testu vypnuta a displej je jen cca o 10 procent větší než displej modelu 13,3". V případě, že byste na Aceru TM8471-944G50Mn chtěli pouštět DVD filmy, výdrž notebooku klesne na 8 hodin a 20 minut. Maximální výdrž jsme zaznamenali při simulaci čtení dokumentů, kdy tento notebook vydržel pracovat bez pěti minut 14 hodin. Takto vysokou výdrž však dostanete pouze u modelu vybaveného největším dostupným akumulátorem s kapacitou 94 Wh; v obchodě se tato baterie většinou skrývá pod označením "9článková". Pokud si chcete být opravdu jisti, že kupujete model s výdrží okolo 12 hodin, ujistěte se, že je skutečně vybaven akumulátorem AS09F56 (8 700 mAh, 10,8 V, 94 Wh).
Donedávna platilo, že pokud chcete notebook s dlouhou výdrží při práci na akumulátor, musíte se obejít bez výkonné grafiky. To však již není pravda. V našem testu se našly tři modely, které disponují jak úspornou integrovanou grafikou Intel Mobile 4500, tak výkonnější diskrétní grafikou (ATI Mobility Radeon HD 4330, nVidia GeForce G210M), mezi nimiž může uživatel přepínat bez nutnosti restartu operačního systému. Těsně před uzávěrkou tohoto testu navíc oznámila společnost nVidia uvedení nové technologie Optimus, která do světa notebooků přinese revoluci v podobě konečně naprosto automatického a uživatelsky příjemného přepínání výkonu mezi dedikovanou a integrovanou grafikou notebooku, které bude mít za následek jak dlouhou výdrž při práci s internetem a kancelářskými aplikacemi, tak vysoký herní výkon v případě, že si chceme oddychnout od práce a zahrát si na přenosném počítači nějakou hru.
Dvě grafiky: Konečně bez problémů?
Nápad vybavit notebook dvěma grafickými kartami měla už před několika lety společnost Sony. Tehdy jsme testovali notebook Sony Vaio VGN-Z21XN, který vedle integrované grafiky čipové sady Intel GM45 Mobile obsahoval i dedikovaný čip nVidia GeForce 9300M GS, mezi nimiž mohl uživatel v případě potřeby přepínat. Nevýhodou tohoto řešení však byla nutnost restartu notebooku. Po uvedení Windows 7 a čipové sady Intel GS45 již není třeba notebook vybavený dvěma grafikami restartovat, ale přepnutí mezi vysokým grafickým výkonem diskrétního čipu a nízkým úsporným integrovaným řešením musí uživatel provést ručně. V některých případech to nemusí být tak snadné a stejně se bez restartu neobejdete. NVidia přišla s plně automatickým systémem přepínání mezi integrovanou grafikou Intel a diskrétními grafickými čipy GeForce 200M, 300M a jejich budoucími verzemi. Technologii Optimus bude rovněž podporovat příští generace čipové sady Ion. Optimus bude v době vydání tohoto testu již k dispozici pro stažení, jako součást ovladačů, a bude spolupracovat pouze s Windows 7 a procesory Intel Core2 Duo, Corei3 a i5 a novou řadou procesorů Atom (N4xx).
V našem testu jsme bohužel žádný funkční notebook s touto technologií ještě neměli, ale těšíme se především na to, že Optimus zautomatizuje přepínání mezi výkonnou a integrovanou grafikou. Dosavadní systém manuálního přepínání je totiž tak otravný, že jej stejně málokdo používá. Při našich testech jsme měřili herní výkon notebooků s aktivovanou výkonnější grafikou, výdrž na akumulátor pak samozřejmě se zapnutou integrovanou grafikou Intel Mobile 4500MHD.
ULV procesory: Dostatečný výkon, malá spotřeba a teplota
Procesory typu CULV (Consumer Ultra Low Voltage) mají díky nízkému napětí jádra a nízké pracovní frekvenci velmi malou spotřebu a používají se hlavně v noteboocích, které mají mít dlouhou výdrž při provozu na akumulátory a jejichž uživatelé pracují s méně náročnými aplikacemi. Nízká spotřeba, která se pohybuje do 10 W, se pozitivně projevuje i na teplotě vyzařované procesorem, která je čtyřikrát nižší než u běžných notebooků. Nižší teplota s sebou přináší i menší energetické náklady na její odvedení z těla notebooku a jeho tišší chod. CULV procesory nejsou osazovány do výměnné patice, ale jsou připájeny přímo na základní desku notebooku, čímž se kromě nižších výrobních nákladů dosahuje hlavně menších rozměrů a hmotnosti přenosného počítače.
Námi testované notebooky byly osazeny vesměs dvoujádrovými procesory Intel Core2 Duo SU7300 (1,3 GHz) a SU9400 (1,4 GHz), ale v případě Toshiby Satellite T130-120 jsme měli možnost vyzkoušet i jednojádrový Core2 Solo U3500 (1,3 GHz) s minimálním TDP 5,5 W, ale o poznání nižším výkonem. Výkonnostní rozdíly mezi těmito procesory jsou patrné z výsledné tabulky.
Výdrž na baterie: Až 14 hodin
Náš test byl zaměřen hlavně na dlouhou výdrž při práci na baterie, takže všechny zúčastněné notebooky lze považovat za to nejlepší, co v tomto ohledu mohou jednotliví výrobci nabídnout. Do testu jsme však zařadili pouze notebooky s jednou baterií a silnějším procesorem, než je Intel Atom. Nejdelší výdrž na baterie prokázaly modely Acer a Asus, přičemž naprosto nejdelší výdrž 12 hodin a 30 minut má Acer Aspire 3810TG-734G64n s 94Wh devítičlánkovým akumulátorem. Hned za ním se s výdrží 12 hodin a 5 minut umístil 14" model Acer TravelMate 8471-944G50Mn se stejným akumulátorem. V případě obou Acerů můžeme v nabídce prodejců najít naprosto stejně označené modely, které však budou vybaveny "jen" 6článkovým akumulátorem s výdrží okolo 8 hodin. Praktickým vodítkem tedy může být cena – TravelMate 8471-944G50Mn se s velkokapacitním akumulátorem prodává za cenu cca o 1 700 Kč vč. DPH vyšší než verze s 6článkovou baterií. V ceně však navíc dostanete i 3G modul a 7200otáčkový pevný disk.
Acer Aspire 3810TG-734G64n je jedním z notebooků, které jsou vybaveny výkonnější diskrétní grafikou, v tomto případě ATI Radeon HD 4330, která je přibližně čtyřikrát výkonnější než Intel Mobile 4500MHD, a přitom (po manuálním přepnutí do úsporného režimu, a tedy na integrovanou grafiku) dosáhl tento notebook skvělé výdrže 12 hodin a 30 minut. Na plný výkon s aktivovanou ATI Radeon HD 4330 pak vydrží cca šest a půl hodiny. Tento výborně vybavený notebook s dlouhou výdrží a hmotností 1 800 gramů se prodává za doporučenou cenu 20 680 Kč a má nejvyšší kapacitu pevného disku z testovaných strojů.
Co se výdrže při provozu na akumulátor týče, hned za dvojicí Acerů skončila podobně koncipovaná dvojice notebooků Asus: UL30V s výdrží téměř 11 hodin a UL80V s výdrží lehce přes 7 hodin. Musíme však podotknout, že této výdrže dosahují s akumulátorem o kapacitě 84 Wh (tedy o něco slabším než u Aceru), i když hmotnost obou modelů Asus je téměř identická s hmotností obou Acerů.
V hodnocení výdrže se osvědčily i notebooky Packard Bell. Menší z testované dvojice, model Packard Bell Butterfly s FM030CZ , dosahuje s 63Wh akumulátorem a hmotností 1 896 gramů výdrže 8 hodin a 37 minut (při méně náročném testu MobileMark 2007 Reader pak 9 hodin a 49 minut). Vzhledem k tomu, že Packard Bell se profiluje jako značka z "levnějšího" konce cenového spektra, nás příjemně překvapila kvalita konstrukce, střízlivý design i slušné použité materiály. Druhým modelem Packard Bell byl jediný notebook v testu s 15,6" displejem, optickou mechanikou a numerickou klávesnicí. V podstatě shodný model jsme testovali v říjnu loňského roku v testu notebooků s 15,6" displejem a už tehdy nás zaujal kombinací nízké hmotnosti a dlouhé výdrže, což vedlo k jeho umístění na druhé příčce tehdejšího testu.
Velice podobné notebooky nám do testu poslaly společnosti Fujitsu a Hewlett-Packard. V obou případech se jedná o menší notebook s 11,6" displejem s rozlišením 1 366 × 768 bodů, hmotností okolo 1,5 kilogramu a výdrží okolo šesti hodin. Oba modely jsou vyrobeny z kvalitních materiálů s pečlivým dílenským zpracováním a představují mezi testovanými notebooky asi nejbližší alternativu k netbookům. HP Pavilion DM1-10 je o něco výkonnější než Fujitsu Lifebook P Series P3110, ten ale nabídne navíc výbavu v podobě 3G modulu, 500GB pevného disku a klávesnice odolné vůči polití tekutinami. HP Pavilion má oproti Fujitsu P3110 digitální videovýstup HDMI.
V testu notebooků s velkou výdrží jsme měli možnost vyzkoušet naprostou novinku Sony Vaio Y VPCY11S1E/S. Tento notebook patří mezi luxusnější modely. Má špičkovou klávesnici i provedení, v rámci své kategorie nadprůměrný výkon a hmotnost jen okolo 1,7 kg, přitom výdrž při provozu na akumulátor se pohybuje okolo 7 hodin a v testu Mobile Mark 2007 Reader dosahuje 8 a půl hodiny.
Za tým Toshiby se do testu dostavil model Satellite T130-120. Jako jediný v testu byl vybaven jednojádrovým procesorem Intel Core Solo U3500 (1,4 GHz), což se neblaze projevilo na nižším výkonu, který je cca jen o třetinu vyšší než u netbooku Acer Aspire One532h, který je osazen novým Atomem N450. Oba stroje mají dokonce podobnou výdrž na baterie okolo 6 a půl hodiny. Při testu "Reader" vydrží Satellite ještě o hodinu déle (7:22 h). Na rozdíl od netbooku však Toshiba Satellite T130-120 nabízí větší, 13,1" displej s rozlišením 1 366 × 768 bodů. Velkou výhodou je vybavení 3G modulem, díky němuž může uživatel brouzdat po internetu prakticky odkudkoliv (samozřejmě za cenu datového tarifu od některého z operátorů). Satellite T130-120 nás zaujal zpracováním – je to asi nejelegantnější notebook z testované řady, má výborný touchpad a příjemnou klávesnici a zaujme hlavně ženy.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Díky úsporným CULV procesorům Intel nabídnou všechny testované notebooky dostatečný výkon a zároveň dlouhou výdrž na baterie. Nejdelší výdrž nabízí v kombinaci s vynikajícím výkonem a výbornou výbavou Acer Asipre 3810TG734G64n, ideální poměr mezi nízkou hmotností, dostatečným výkonem, dlouhou výdrží a dostupnou cenou pak notebooky Asus UL30AQx141V a Packard Bell Butterfly s FM-030CZ.
Výkon a výdrž na maximu
Úsporné CULV procesory nejsou koncipovány pro vysoký výkon, ale pro co nejnižší spotřebu. To je důležité zejména proto, že procesor bývá energeticky nejnáročnější komponentou notebooku. Pro srovnání – procesor Intel Core2 Duo T9800, který se používá v nejvýkonnějších noteboocích, vykazuje při testu pomocí benchmarku Cinebench výsledek 956 bodů, ale spotřebovává 35 wattů. V porovnání s ním vykazuje CULV procesor Intel Core2 Duo SU7300, který najdeme v testovaných noteboocích, sice jen poloviční výkon v benchmarku Cinebench, ale jeho TDP je pouze 10 wattů.
DOSTATEČNÝ VÝKON PRO VEŠKERÉ APLIKACE
I když jsou CULV procesory méně výkonné než "obyčejná" notebooková CPU, s přehledem stačí na práci se všemi běžnými aplikacemi, včetně přehrávání videa v HD rozlišení. Netbooky s procesory Intel Atom i starší plnohodnotné notebooky mají s přehráváním HD obsahu problémy. Pokud pracujete najednou s více aplikacemi, doporučujeme zvolit dvoujádrové CPU. Výkonově se CULV procesory řadí do zlatého středu mezi slabé procesory Atom a výkonné a energeticky náročné varianty Core2 Duo a Core i3. Na žádném z testovaných notebooků nebudete mít problém přehrát HD video a zároveň každý z nich nabídne alespoň šest hodin při provozu na baterie.
Foto: Filmy a zábava: Na žádném z testovaných notebooků nebudete mít problém přehrát HD video a zároveň každý z nich nabídne alespoň šest hodin při provozu na baterie.
Srovnání: Netbook s novým Atomem versus notebook s CULV procesorem
Hlavní rozdíl mezi netbookem a notebookem s úsporným CULV procesorem spočívá ve vyšším výkonu při srovnatelné spotřebě. Na rozdíl od netbooku si na testovaných noteboocích budete moci přehrát video v HD rozlišení, dostanete displej s vyšším rozlišením, vyšší kapacitu pevného disku, o něco lepší materiály a zpracování a operační systém Windows 7 Home Premium či Professional. Windows 7 Starter snad ani nestojí za to pořizovat – je pomalejší než XP a má velmi osekané funkce. Důkazem toho je, že starší netbooky s procesorem Atom N270/280 vykazovaly v testu PC Mark05 výkon cca 1 500–1 600 bodů, kdežto první netbook Acer Aspire One 532h s novým Atomem N450 dosahuje pod Windows 7 Starter pouze výkonu cca 1 350 bodů, a to má novější procesor s inovovanou integrovanou grafikou.
Výsledky testů ukazují, že netbooky jsou cca dvakrát až třikrát méně výkonné než notebooky s procesorem SU7300, a to samé platí o porovnání mezi výkonem integrované grafiky Intel Mobile 4500MHD a Intel GMA3150.
Foto: Dlouhá výdrž: 12-14 hodin provozu na baterie v kombinaci s možností přepnout na výkonnější grafiku a bohatou výbavou. Acer Aspire 3810TG-734G64n - jasný vítěz testu.