Když netbook nestačí
Netbooky přinesly revoluci v dostupnosti ultrapřenosných počítačů. Za hubičku nabízejí elegantní ultramobilní řešení pro práci s internetem, textovým editorem a základními aplikacemi. Jsou malé, pěkné, levné, ale někdy příliš pomalé. Existují však i mininotebooky s malým displejem a vyšším výkonem, a nejsou přitom o mnoho dražší.
MICHAL BAREŠ
Když nám do redakce dorazil koncem listopadu 11" MacBook Air, předem jsme čekali, že se bude jednat jen o trochu inovovaný a málo praktický mininotebook, který se na úkor praktičnosti vydal cestou designu, stejně jako jsme to vyčítali jeho předchůdci, uvedenému před téměř třemi lety. Nově uvedená verze tohoto notebooku je ale levnější, lehčí, tišší, chladnější a déle vydrží na baterii.
MacBook Air nás miniaturní tloušťkou, extrémně nízkou hmotností a dlouhou výdrží na akumulátor dokonce přivedl k myšlence srovnat nesrovnatelné a postavit jej proti dvěma dalším mininotebookům, z nichž jeden byl vybaven procesorem AMD Athlon Neo X2 L325 a druhý ultramobilním Intelem Core i3-380U. Jelikož MacBook Air na rozdíl od nich používá jiný operační systém, snažili jsme se tentokrát minimalizovat strohé hodnocení prostřednictvím výsledků tradičních benchmarků a pokusili jsme se porovnat funkčnost notebooků při reálném provozu. Přesto si ale nedokážeme pomoci a v tabulce vám pro suché porovnání přinášíme přesně naměřené výsledky.
MacBook Air: Důvod pro zradu
První MacBooky Air předběhly designem dobu do té míry, že byly až nepraktické, a navíc se celkem přehřívaly. Dnes už je ale situace jiná. Všeobecná dostupnost Wi-Fi sítí nahrazuje absenci LAN konektoru (k dostání je však za příplatek 700 Kč LAN/USB konverze) a monitory vybavené DisplayPortem lze již koupit i od jiných značek než pouze od Applu (i když stále počítejte s nutností koupit redukci z MiniDisplayPortu na VGA, DVI či velký DisplayPort, kterou lze pořídit buď ve značkovém balení za cca 700 Kč, nebo objednat například z obchodu dealextreme.com za v přepočtu cca 200 Kč). Kromě MiniDisplayPortu tak na MacBooku Air najdeme jen dvojici USB konektorů. Pokud však chcete vyrobit notebook s tloušťkou 17 mm v nejtlustším místě, musíte prostě staré porty obětovat.
Nejlevnější variantu MacBooku Air představuje 11,6" verze s 64GB SSD diskem, která se u nás prodává cca za 24 000 Kč, i když v Americe přijde na 1 000 USD (bez daně). Za cca 18 000 Kč by to byla bomba, za 24 000 je to stále zajímavý produkt, zvlášť vezmeme-li v úvahu, že v ceně je operační systém a kancelářský balík iWork '09 lze zakoupit za cenu okolo 2 000 Kč.iWork obsahuje textový editor, který ukládá soubory i do formátu MS Word, tabulkový editor rovněž kompatibilní s Excelem a program pro tvorbu prezentací, který je sice kompatibilní s PowerPointem, ale ne ve všem. V porovnání s komerčně využitelnou sadou Office cca za 7 000 Kč (přičemž nebereme v úvahu studentskou verzi, protože ta není pro placenou práci legální) tak ušetříte dalších 5 000 Kč.
Konstrukce MacBooku Air je založena na monolitickém hliníkovém šasi, které je podobné šasi MacBooků Pro, i když je o poznání tenčí. Tento kryt je velmi odolný vůči poškrábání i poškození a zpěčuje se módnímu trendu superlesklých plastů, na kterých je vidět každý otisk prstu. Je to nebarvený hliník, takže opotřebení není vidět, dokonce ani hluboké vrypy šroubovákem na těle notebooku nezanechávají viditelné šrámy. První MacBooky Air se poměrně přehřívaly, nové modely ale zůstávají i po několikahodinové práci doslova kovově chladné. Je to logické, protože uvnitř šasi se nachází dnes již postarší (dva roky starý) notebookový procesor Intel Core 2 Duo SL9400, který má nižší teplotní vyzařování (TDP 17 W) než moderní ultra-low voltage procesory (Core i3-380UM, TDP 18 W), ale vyšší než Atomy (N550, TDP 8,5 W). Za nízkým teplotním vyzařováním stojí hlavně "lehký" operační systém Mac OS 10.6.4, který v kombinaci s integrovaným SSD diskem blahodárně působí na rychlost notebooku. Nízká teplota znamená i tiché chlazení. Ačkoliv MacBook Air není naprosto pasivním notebookem a obsahuje aktivní ventilátor, při práci je z 99 % naprosto tichý.
Výdrž na akumulátor se pohybuje cca od dvou hodin při plném výkonu po přibližně devět hodin při tvorbě textů s občasným přístupem na internet prostřednictvím Wi-Fi. Přesné měření jsme bohužel museli provádět pod nainstalovanými Windows, takže naměřené výsledky jsou o něco nižší, než s jakými se setkáme v reálném provozu pod Mac OS. I pod hardwarově náročnějším systémem Windows vydržel 11,6" MacBook Air při plném výkonu 1 hodinu a 30 minut, zatímco v režimu tvorby dokumentů 6 hodin a 4 minuty.
"MacBook Air startuje rychle, vydrží dlouho a má skvělý kryt."
Vynikající hodnocení a pochvala patří kvalitnímu IPS displeji, který má při úhlopříčce 11,6" rozlišení 1 366 × 768 bodů, maximální svítivost 360 cd/m2, kontrast 1 043:1 a dobu odezvy 16 ms. I při výkonné grafice nVidia GeForce 320M tak tento notebook není moc vhodný pro hraní akčních her (stejně jich pro Mac moc není). Výkonná grafika však pomáhá při přehrávání videa v HD rozlišení, které je naprosto plynulé a bez jakýchkoliv chyb. Na připojeném externím monitoru pak v klidu zvládá i vyšší než Full HD rozlišení.
V herních benchmarcích jsme pod Windows MacBooku Air naměřili 11 501 bodů v benchmarku 3DMark01, 4 274 bodů v testu 3DMark06. V benchmarku CCS pak dosahovala grafika snímkové frekvence 103 až 110 fps.
MacBook Air je za provozu většinou naprosto tichý. Díky SSD disku dosahuje při práci s internetem a kancelářskými dokumenty špičkově nízké hlučnosti 0,2 sonu, pokud však dáte notebooku maximálně zabrat, může v okamžiku plného chlazení dosahovat krátkodobě i hlučnosti 6 sonů (nejvyšší naměřená hlučnost v této třídě notebooků, rozhodně se s ní ale nesetkáte často). Díky hliníkovému monolitickému šasi je povrch notebooku příjemně chladný i při dlouhodobé práci, a to hlavně v prostoru pod zápěstími, nepřehřívá se však ani ze spodní strany, takže jej bez obav o budoucí potomstvo lze položit i na klín. Nejvyšší naměřená teplota na výstupu ventilátoru činila 48,1 °C.
Pokud bychom MacBook Air hodnotili pouze podle specifikací, museli bychom mu vyčíst nedostatek a podobu portů. Dva USB konektory nejsou mnoho, ale na připojení flash disku a myši stačí (bez dvoutlačítkové myši nedoporučujeme Air ovládat, jelikož touchpad notebooku je sice prostorný, ale nemá "pravé" funkční tlačítko myši, které usnadňuje přístup k řadě důležitých funkcí a ke kontextovým menu). Videovýstup je realizován MiniDisplayPortem, praktický je i magneticky přichycený konektor napájecího adaptéru. Kromě toho je na notebooku pouze analogový audiovýstup (3,5mm jack). Chybí tedy jak čtečka paměťových karet, tak 3G modul a dokovací port.
Možnost domácího upgradování je – pokud nechcete porušit záruční plomby – nulová. Na monolitickém těle nenajdete ani dvířka pro upgrade operační paměti, ani dvířka pro upgrade SSD disku. Lithiumpolymerová baterie s kapacitou 4 800 mAh je sice výměnná, ale je třeba rozšroubovat notebook a pravděpodobně tím porušíte záruku. Podle našich informací vám však Apple v případě potřeby baterii zdarma vymění.
Klávesnice s oddělenými tlačítky je i v 11,6" verzi MacBooku Air pohodlná a nemáme k ní žádné výhrady. To ale neplatí o sice velkém, ale méně praktickém touchpadu, který není vybaven tlačítky a který je nutné při přetahování ikon hodně silně zmáčknout. Přetahování ikon tak není přesné a k ovládání doporučujeme použít myš.
Celkově jsme byli 11,6" MacBookem Air nadšeni. Sice má poněkud starší procesor, ale praktičnost zvyšuje využití tichého a rychlého SSD disku, špičkový displej, příjemná klávesnice, geniálně jednoduché a tenké šasi a nízká hmotnost. Ačkoliv do něj lze nahrát i Windows 7, nedoporučujeme to, protože Mac OS je svižnější a levnější, a pokud nehrajete hry, tak je po krátkém přivyknutí příjemnější než bachratá Windows. Tento notebook je opravdu dobrým důvodem pro zradu platformy PC, a to bez ohledu na to, zda vlastníte iPhone, nebo jeho uživateli pohrdáte.
Lenovo ThinkPad Edge 13: Mininotebook s AMD
Opravdu levnou výkonnější variantu k netbooku představují 11,6" až 13,3" notebooky osazené procesorem AMD Neo X2. Do testu nám dorazil 13,3" model Lenova ThinkPad Edge 13, který má sice o něco větší displej než MacBook Air a Acer Aspire 1830T, ale se stejnými parametry je k dostání i v 11,6" variantě, a to za téměř stejnou cenu jako ve variantě 13,3".
Hned na začátku je třeba důrazně poznamenat, že Edge má s ThinkPady společné jen jméno a trackpoint (červený čudlík uprostřed klávesnice, kterým se řídí kurzor). Bohužel s ThinkPady nemá Edge ani shodnou klávesnici, která má v tomto případě oddělená tlačítka, ani matný displej, ani "průtokové" odpadní kanálky, které zabrání zničení notebooku při polití tekutinou. Podíváte-li se ale na cenu, musí vám být jasné, že zázraky čekat nemůžete.
Snad právě proto jsme byli mile překvapeni výdrží i výkonem Edge 13. Za cenu jen o trochu vyšší než v případě netbooku dostanete pohodlný nástroj s velkým displejem i klávesnicí, výkon, který stačí na přehrávání filmů v plném HD rozlišení (na externím monitoru), kromě dvou USB konektorů navíc i HDMI, VGA a eSATA port.
Start a vypínání systému trvá tomuto notebooku déle než Applu i Aceru, vyšší výkon procesoru si však poradil s rozzipováním 1,5GB adresáře o třetinu rychleji než Acer Aspire 1830T. V tomto ohledu však s necelou půlminutou vede MacBook Air.
Acer Aspire 1830T: Core i3 v ultramobilní podobě
Acer Aspire 1830T je vybaven nejnovějším ultramobilním procesorem Intel Core i3-330UM, který nabízí dvojnásobný výpočetní výkon než Core2 Duo SL9400, avšak kvůli magnetickému pevnému disku dosahuje v benchmarcích nižšího celkového výkonu, SSD disk je přece jen o poznání rychlejší. Acer Aspire 1830T má displej o stejné úhlopříčce a rozlišení (11,6", 1 366 × 768 bodů) jako námi testovaný MacBook Air, a ačkoliv v porovnání s většinou notebooků je tento displej velmi kvalitní, naměřených hodnot MacBooku Air nedosahuje. Aceru Aspire 1830T jsme naměřili max. svítivost 214 cd/m2, kontrast 690:1 a dobu odezvy 15 ms. Z hlediska mobility nabídne Acer delší výdrž při maximálním zatížení (3:45 h) a stejně dlouhou výdrž při simulaci práce s dokumenty (cca 6 a půl hodiny). V nejtlustším místě je o centimetr vyšší a váží o 300 gramů víc než Air. Na druhou stranu nabízí více portů, snadnou upgradovatelnost pamětí i pevného disku, možnost jednoduché výměny baterií a hlavně nižší cenu.
Který z nich je lepší?
Sečteno a podtrženo, všechny tři notebooky nás potěšily. Za dostupnou cenu nabídnou mnohem vyšší výkon než netbooky a představují tak navzdory kompaktním rozměrům naprosto plnohodnotné počítače pro běžnou práci. Doma je lze zapojit ke klávesnici a monitoru, na cestách vám nebudou zabírat moc místa a pohodlně se vám vejdou do batohu.
Lenovo ThinkPad Edge 13 zaujme nehorázně nízkou cenou a velmi dobrou výbavou i výdrží. Acer Aspire 1830T stojí jen o pár tisíc víc, ale nabídne rychlejší start systému, větší pevný disk a vyšší mobilitu. Ultramobilní procesor Intel Core i3-380U se v kombinaci s grafikou Intel HD graphics hodí i pro náročnější multimediální provoz a nezklame ani v méně náročných hrách (hravě zvládne moderní strategie i jednodušší střílečky). Je malý, lehký a hlavně levný. Na Apple MacBook Air jsme se hodně těšili a naše očekávání předčil jak hardware, tak software, tak dokonce i cena. Testovali jsme sice verzi se 128GB SSD diskem, ale v prodeji je i levnější varianta s 64GB SSD diskem (24 000 Kč, cena testovaného modelu o stejné konfiguraci, ale se 128GB SSD diskem je 28 000 Kč), která představuje dostupný kompromis mezi cenou a špičkovou kvalitou zpracování, vysokým výkonem a dlouhou výdrží na akumulátor. Hliníkové monolitické šasi navíc jen tak nezestárne ani ošoupáním, ani co se ergonomie a úžasně nízké hmotnosti týče.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
Foto: MacBook Air: Extrémně tenký notebook má v nejtlustším místě výšku 17 mm. LAN konektor lze tedy připojit pouze prostřednictvím USB redukce. Videovýstup je realizován MiniDisplayPortem. Na MacBooku Air bohužel nenajdeme čtečku paměťových karet ani 3G modul, ale i přes miniaturní výšku vydrží při práci s dokumenty téměř 9 hodin.