Mobil versus kompakt
Dokáže už mobilní telefon skutečně fotografovat a jsou pak jeho výsledky srovnatelné s kompaktním fotoaparátem? Vyzkoušeli jsme, jak fotí nová Nokia N8, a její možnosti jsme srovnali se stylovým fotoaparátem Sony DSC-TX9.
PAVEL TROUSIL
O novém telefonu Nokia N8 jste si mohli přečíst už v minulém Chipu. Kolega, který ho testoval, s ním byl velmi spokojen, a navíc tvrdil, že moc pěkně fotografuje. Přiznám se, že v tomto ohledu jsem byl poněkud skeptický – fotografovat umí jen zrcadlovka, za pěkného počasí pak některé kompakty, ale mobil ve fotoaparátu se hodí tak maximálně k pořízení rozmazaného portrétu ke kontaktu. Technologie jde však rychle dopředu a digitální fotoaparáty integrované do mobilů se stále zlepšují. Vyzkoušeli jsme tedy novou Nokii N8 znovu, tentokrát jako digitální fotoaparát.
Důstojný soupeř
Nokia N8 se může pochlubit na mobil skutečně zajímavými parametry. Optický snímač je podle výrobce velký (přesný údaj Nokia neuvádí, má patrně velikost 1/1,83 palce, což je více, než mají některé kompakty) a má rozlišení 12,2 megapixelu. Optika Carl Zeiss má slušnou světelnost F2,8 a kryje ji sklo s antireflexní úpravou. Nokii nechybí ani xenonový blesk, autofokus a funkce detekce obličeje. Při fotografování se využívá celý velký 3,5" OLED displej s rozlišením 640 × 360 bodů (230 400 bodů).
To jsou parametry, které nemají ani kompakty nižší třídy. Pro Nokii jsme tedy hledali důstojného protivníka s podobnými parametry a v podstatě i s podobnou cenou a rozměry. Nakonec jsme vybrali stylový digitální fotoaparát s blízkými vlastnostmi i rozměry – kompakt Sony Cybershot DSC-TX9. Ten má optický snímač CMOS Exmor o velikosti 1/2,3 palce se stejným rozlišením, tedy 12,2 megapixelu. Maximální velikost snímků je stejně jako u Nokie 4 000 × 3 000 bodů. Velikost dotykového displeje je také 3,5" (ale má vyšší rozlišení, 921 600 pixelů) a rovněž u Sony vsadili na optiku Carl Zeiss se světelností F3,5–4,6. Podstatný rozdíl je v tom, že Sony nabízí 4x optický zoom, jinak jsou podmínky poměrně vyrovnané.
Jak se fotí mobilem
Použití Nokie N8 jako fotoaparátu je jednoduché a rychlé – stačí ji zapnout (tlačítkem po straně) a stisknout poměrně velkou spoušť vpravo na boční straně, kde jsou i spouště kompaktů. Mobil se přepne do režimu fotografování a můžete začít. Vše trvá zhruba dvě sekundy, což je dobrý čas. Také displej reaguje velmi svižně a i na slunci je velmi dobře čitelný, jako hledáček tedy poslouží bez problémů. Nokia zaostřuje na střed, popřípadě rozpoznává obličeje. Zaostření trvá zhruba sekundu, což je dost.
K dispozici je několik typických scénických režimů. Změnit je však můžete až po dvou kliknutích – praktičtější by bylo dostat se k nim hned, a ne oklikou přes ikonu nastavení, Nokia sama režim nerozpozná. Pohrát si můžete i s kompenzací expozice, vyvážením barev, ostrostí, kontrastem a tonalitou. Blesk může být nastaven na automatický režim, nebo je možné ho vypnout. I když má blesk funkci potlačení jevu červených očí, na výsledku se to bohužel moc neprojeví a červené oči se většinou na snímku objeví.
Přesné údaje Nokia neuvádí, podle zaostření makrofotografií se však zdá, že ostří zhruba až od 10 cm. Do makrorežimu se však musíte přepnout ručně. Poměrně bohaté jsou editační možnosti. Vyfotografovaný snímek můžete otočit, oříznout, změnit u něj rozlišení nebo ho převést na černobílý. K dispozici jsou i další možnosti, jejichž smysluplnost je ale sporná (přidání různých smajlíků).
Problém není ani s kapacitou paměti. Nokia má slot na karty microSD, takže ji můžete vybavit až 32 GB, potíže nečiní ani prezentace snímků (Nokii můžete připojit k televizoru s HDMI portem) nebo jejich odeslání. Mobil v tomto směru nabízí mnohem více možností než kompakt. Nechybí mu ani GPS, takže můžete zaznamenat i polohu.
Stylový kompakt
Stylový kompakt Cybershot DSC-TX9 se firmě Sony povedl. Je elegantní a snadno se ovládá pomocí dotykového displeje. Spustíte ho odsunutím krytky displeje (optika je tak šikovně zakryta). Automatický režim funguje skvěle, fotoaparát sám rozpozná scénu a podle toho vybere režim (tzv. inteligentní automatika). Bez problémů se tedy například přepne na makro a fotí už od 1 cm. První snímek můžete mít hotový už za 1,7 s a zpoždění spouště je 0,64 s. Za sekundu je aparát schopen vyfotografovat až deset snímků. Na nabitou baterii s ním pořídíte až 390 snímků.
Zajímavostí je možnost vytvářet velmi jednoduše panoramatické snímky pouhým přejetím požadované scény. Kompakt dokáže dokonce pořídit 3D snímek, který si nakláněním fotoaparátu prohlédnete i na displeji. Obsluha Cybershotu je jednoduchá. Kromě spouště má tlačítko pro přepnutí na videomod a zbytek se řeší přes dotykový displej, na kterém můžete určit i to, kde se má zaostřit. Sony má širší ohniskovou vzdálenost, takže v interiéru snadněji vyfotíte skupinku lidí, a velkou výhodou je optický zoom, kterým si fotografované objekty snadno "přitáhnete". Editační funkce Sony také má, stejně jako možnost připojení k TV.
Kvalita překvapila
Fotoaparát i mobil jsme chtěli prověřit v typických situacích – chtěli jsme vyzkoušet, jak dokážou pořídit fotografii z výletu, jak zachytí "domácí mazlíčky", rodinná setkání nebo typické "sebesnímky" na Facebook, focené nataženou rukou. Tentokrát nám tedy ani tak nešlo o studiové snímky nebo precizní měření rozlišení za pomoci testovacích obrazců. Fotografovali jsme většinou v automatickém režimu a pořídili jsme vždy dva stejné snímky ze stejného místa a ve stejný čas. Začali jsme fotografovat za pěkného počasí – barev je teď v přírodě opravdu dostatek. Nokia N8 příjemně překvapila. Rozlišení je perfektní, barevné podání také a málokdy jsme byli se snímkem nespokojeni. V porovnání s kompaktním fotoaparátem vychází Nokia téměř 1:1. Nakonec snímky můžete posoudit sami – najdete je na našem Chip DVD v části Chip Plus.
Při horším osvětlení – večer, v místnosti nebo za horšího počasí – se přece jen projevily jisté nedostatky. Kompakt Sony mohl využít vyšší ISO (až ISO 3200), optickou stabilizaci obrazu a patrně i dlouholeté zkušenosti výrobce v oblasti digitální fotografie. Jeho snímky byly méně zašuměné, více ostré a zdařily se ve více případech. Také blesk má patrně větší dosah.
Ani Nokia však zcela nezklamala. V mnoha případech se sice snímky vůbec nevydařily (nespustil se blesk, i když na to byly podmínky) a častěji byly rozmazané a méně ostré, ale řada z nich se povedla. Šumu je sice na snímcích víc, ale ne barevného. Nokii samozřejmě dost chybí optický zoom, rozlišení snímků je však dost velké, takže často pomůže ořez.
Kompakt Sony má lepší displej, snadněji se ovládá, nabízí některé funkce navíc a má lepší video. Snímky z něj jsou mnohem méně zašuměné. Je také rychlejší a zvládne i sérii snímků. Jako fotoaparát tedy jednoznačně vede. Nokia N8 je však mnohem univerzálnější zařízení a při podobné velikosti a za podobnou cenu toho nabízí mnohem víc. Navíc u mobilu máte téměř jistotu, že ho u sebe budete mít v rozhodující okamžik, tedy v okamžik, kdy chcete například vyfotit potomka na školní besídce nebo tancujícího kolegu na firemním večírku. Stále to tedy není ono, přesto Nokia N8 dokazuje, že mobilní telefony nemusí fotit špatně.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ
MOBILNÍ TELEFON
Nokia N8
Orientační cena vč. DPH: cca 12 000 Kč
Za dobrého osvětlení je kvalita snímků výborná. Především je ale Nokia univerzální a zvládá tohoto mnohem víc než jen fotografování.
Rozlišení snímků: 12,2 Mpx (4 000 × 3 000 bodů)
Rozlišení videosekvencí: 1 280 × 720 bodů, 25 fps, H.264
Velikost snímače: 1/1,83"
Světelnost: F2,8
Ohnisková vzdálenost: 28 mm
Optický zoom: –
Displej: 3,5", 230 400 bodů
Paměť: 16 GB, microSD (max. 32 GB)
Rozměry: 114 × 59 × 13 mm
Hmotnost: 135 g
STYLOVÝ KOMPAKT
Sony Cybershot DSC-TX9
Orientační cena vč. DPH: 10 000 Kč
Kompakt Sony stále v kvalitě vede, především za horších světelných podmínek. Navíc umí i panoramata a 3D snímky a je mnohem rychlejší. Při podobné ceně však pouze fotografuje.
Rozlišení snímků: 12,2 Mpx (4 000 × 3 000 bodů)
Rozlišení videosekvencí: 1 920 × 1 080 bodů, 25 fps, H.264
Velikost snímače: 1/2,3"
Světelnost: F3,5–4,6
Ohnisková vzdálenost: 25–100 mm
Optický zoom: 4×
Displej: 3,5", 921 600 bodů
Paměť: 32 MB, MS pro, SDXC
Rozměry: 98 × 60 × 18 mm
Hmotnost: 149 g
Alternativy:
SAMSUNG ES65
Pokud fotíte jen občas, nemusíte mít fotoaparát za 10 000 Kč. Například malý kompakt Samsung ES65 koupíte cca za 2 000 Kč. Jeho rozlišení je 10 megapixelů a má pětinásobný zoom. Displej má menší (2,5") a horší a videosekvence mají max. velikost VGA. Stejně jako Sony jeho funkce Smart Auto sama vybere scénický režim. Pro běžné fotografování svou kvalitou i funkcemi stačí.
CENA VČ. DPH: cca 2 000 Kč
INFO: www.samsung.cz
SONY ERICSSON U1I SATIO
Nokia N8 není jediný mobil s dobrým fotoaparátem. Sony Ericsson U1i Satio také nabízí rozlišení 12 megapixelů (4 000 × 3 000 bodů). Displej má stejnou velikost a rozlišení jako Nokia, ale je o něco hůře viditelný. Objektiv je šikovně zakryt posuvnou krytkou. Ovládání je jednoduché a rychlé. Na co se má zaostřit, to můžete určit dotykem. Nabízí i funkci detekce úsměvu a obličeje. Satio fotí velmi pěkně (i panoramatické snímky), ale stejně jako u Nokie se při horším osvětlení kvalita rychle kazí. Video zvládne jen ve VGA. Cena je poměrně vysoká – stojí 8 000 Kč.
CENA VČ. DPH: 8 000 Kč
INFO: www.sonyericsson.com
Foto: Nokia N8
Foto: Sony Cybershot DSC-TX9
Foto: Nokia N8: Při dostatku světla fotografuje Nokia N8 opravdu dobře.
Foto: Nokia N8: V náročnějších podmínkách (za šera, v tmavší místnosti) lepším kompaktům zatím nestačí.
Foto: Sony Cybershot DSC-TX9: Je rychlejší a lépe si poradí s nedostatkem světla.
Foto: Ukázkové snímky najdete na CHIP DVD v části Chip Plus.