Legálně na Facebooku
Včera to bylo sdílení, dnes sociální sítě. Uživatelé často nevědomky překračují hranice zákona a právníci varují.
CLAUDIO MÜLLER
Mobilní telefon: 8 000 Kč. Upload fotografií z party na Facebook: zdarma. Překvapení z obsílky od soudu: k nezaplacení. Náklady na advokáta při soudním řízení: 50 000 Kč. Jen málokoho napadne, že používání Facebooku, Twitteru nebo Googlu+ může mít právní a tím také finanční dopady. Přitom za porušování autorských práv hrozí pokuta v řádech desetitisíců korun.
Prozatím není znám žádný soudní spor, riziko je však vysoké. Sdílení autorsky chráněného obsahu je totiž na Facebooku zcela běžné – fotografie s osobami, které nedaly ke sdílení povolení, profilové fotografie, které jsou chráněny autorským zákonem. To všechno znamená velké riziko. Vše je mnohem horší, nemáte-li Facebook správně zabezpečený a profil je veřejně dostupný.
Nedávno zasáhla Facebook nová módní vlna: uživatelé si svou profilovou fotografii zaměňovali obrázkem oblíbené kreslené postavičky z dětství. Tím byla porušena autorská práva autorů. Naprostá většina uživatelů si to však vůbec neuvědomovala. Velkým nešvarem je i zveřejňování fotografií jiných osob bez jejich svolení. To je totiž zcela nepřípustné!
Problematické je rovněž sdílení fotografií, které pořídil někdo jiný a které jsou chráněny autorským zákonem. Sem spadají také různé kreslené vtipy, komixy a další autorsky chráněná díla.
Tím, že obsah na Facebook nahrajete, mu předáváte práva. Konkrétně se uvádí: Sdílením obsahu, jako jsou fotografie nebo video, dáváte Facebooku nevýhradní, přenosnou a bezplatnou licenci na používání tohoto obsahu v souvislosti s Facebookem. Tato licence končí v okamžiku, kdy tento obsah smažete ze svého profilu. Pokud uveřejníte autorsky chráněný obsah, tak vlastně "předáváte" licenci, na kterou nemáte práva.
Videa na Facebooku
O něco jednodušší je situace, pokud na své zdi sdílíte videa z YouTube. Tím nic neporušujete, protože YouTube nezakazuje vkládání videoklipů. Stejně jako na Facebook můžete video umístit na svoji webovou stránku nebo blog, YouTube vám dokonce pomůže vygenerovat HTML kód, který vložení zajistí. Problém nastává v okamžiku, kdy je video samo o sobě nezákonné nebo porušuje autorská práva. Výhodou YouTube je, že automaticky analyzuje obsah videí a velmi dobře umí automaticky blokovat nevhodný obsah. Licencování je také vyřešeno. Pokud přítel z USA odkazuje na YouTube video, které není možné přehrát v České republice, YouTube vám je nepustí.
Potíže můžete mít také v případě, že máte kapelu a natočíte si, jak hrajete nějaký song, který je chráněn autorským zákonem. Pokud si jej nahrajete pro soukromé účely, je vše v pořádku. Pokud jej nahrajete na YouTube a nastavíte jej jako soukromý, tzn. že jej nikdo nenajdete, ještě pořád se nic neděje. Jestliže ale odkaz na takové video nasdílíte na Facebooku, už je to možné považovat za veřejný zvukový přednes a můžete mít problémy.
Z právního hlediska byste dokonce neměli používat ani pasáže textu, jejichž autor není mrtvý déle než sedmdesát let. I takový text je totiž chráněn autorským zákonem. Takže pozor na různé zajímavé citace, slova písní apod. Výjimkou jsou vědecké práce, ve kterých jsou citace povoleny, je ale třeba správně uvést zdroj citace. Vědecká práce má však hodně daleko od Facebooku.
Soutěže: Neporušujte pravidla
Pokud se staráte o firemní stránky Facebooku, pak byste měli pamatovat na to, že Facebook má velmi přísná pravidla, co se soutěžení týče. Budete-li pořádat na Facebooku soutěž, dodržujte následující pravidla, jinak vám hrozí i smazání profilu. A co je vlastně soutěž? Cokoliv, za co stránka nabízí finanční nebo věcnou odměnu.
Soutěž musí být vytvořena formou aplikace. Nesmí být použity jiné prvky Facebooku, jako je třeba tlačítko "To se mi líbí". Výherce může být vybrán jak náhodně, tak na základě prokázaných schopností.
Při pořádání soutěže je nutné vyloučit zodpovědnost Facebooku, ideální je, pokud soutěžící odsouhlasí takové soutěžní podmínky.
Soutěžící musí pro výhru "něco udělat". To znamená, že není možné automaticky vygenerovat výherce třeba ze všech fanoušků dané stránky. Naopak, pokud to požadujete, soutěžící se musí stát fanouškem vaší stránky
Velký pozor si dejte při vyhlašování vítěze: toho nesmíte vyhlásit prostřednictvím Facebooku, a to ani v případě, že samotná soutěž probíhá zcela mimo Facebook. Výherci tedy musíte výhru oznámit poštou nebo telefonicky. Není možné použít facebookovskou zprávu, chat, nebo dokonce zveřejnění informace na zdi.
AUTOR@CHIP.CZ
Foto: Legální: Videa z YouTube můžete na Facebooku sdílet, pokud video samo o sobě neporušuje nějaké zákony. YouTube si ohlídá, zda může váš přítel video přehrávat.
Foto: Správná soutěž: Soutěž probíhá jako samostatná aplikace, nejsou využívány funkce Facebooku a nechybí podrobná a detailní pravidla, včetně zřeknutí se zodpovědnosti pro Facebook.
Foto: Špatná soutěž: Tato soutěž porušuje snad všechna pravidla Facebooku. Neprobíhá v samostatné aplikaci, využívá tlačítka "To se mi líbí" pro výběr vítěze, nikde nejsou žádná pravidla ani informace. Není divu, že soutěž byla zrušena.
Foto: Skrýt: Pokud už dáváte na Facebook fotografii, která je autorsky chráněna nebo není určena pro každého, nastavte, aby ji mohli vidět jen konkrétní uživatelé.
Foto: Autorsky chráněno: Řada uživatelů Facebooku má profilové fotografie, které jsou chráněny autorským zákonem.
Foto: Jen se souhlasem: Máte fotografie z party? Neměli byste je zveřejňovat bez souhlasu těch, kteří jsou na nich vyfoceni.