Přejít k hlavnímu obsahu

Kompakty do vody i nepohody

Kompakty do vody i nepohody

Chystáte se v létě k moři, na raft, na jachtu, nebo třeba na kole do hor – a přitom rádi fotíte? Pak se určitě o svůj fotoaparát bojíte.. Existují však i modely, které toho snesou opravdu hodně: můžete se s nimi klidně i potápět a přežijí i nějaký ten pád. Dvanáct takových odolných přístrojů jsme pro vás otestovali.
PAVEL TROUSIL

Kompaktní fotoaparáty jsou praktické, pohotové, skladné a pořizují vesměs velmi pěkné snímky i videosekvence. Stačí ale, aby vám spadly do vody, na kámen nebo do bahna, a je většinou po fotografování. Jsou prostě příliš křehké a často s nimi "zatočí" i déšť nebo vlhké prostředí. Snad každý větší výrobce už má ale v nabídce nějaký odolný kompaktní fotoaparát.
Kromě fotoaparátů odolných vůči vodě (těm nevadí stříkající voda, prach nebo déšť) existují i odolné vodotěsné modely, které snesou i pád z výšky asi 1,5 m a nebojí se ani sněhu a mrazu. Cákající vodu snesou samozřejmě naprosto bez problémů, a můžete se s nimi dokonce i potápět, a to až do hloubky deseti metrů. My jsme takovýchto kompaktních přístrojů do nepohody vyzkoušeli hned dvanáct. Jejich cena se pohybuje cca od 4 000 asi do 9 000 Kč. Není tedy zrovna nízká, přístroje vám to však vynahradí svou životností. Navíc vysoká cena je jen relativní. Pokud byste si chtěli k běžnému kompaktu dokoupit podvodní pouzdro pro potápění, zjistíte, že za něj dáte téměř tolik jako za nový kompakt.

Výbava i elegance

Nemusíte mít strach, že pořízením odolného fotoaparátu přijdete o nějaké funkce nebo že s sebou budete vláčet obrněného obra, který se nevejde do kapsy a bude vyžadovat místo v batohu. Odolné kompakty totiž až na výjimky (Canon PowerShot D10) nejsou příliš objemné a váží kolem 170 gramů. Vůbec nejmenší a nejlehčí je pak Samsung WP10 s hmotností 141 g.
Co se týká funkcí, odolné modely nabízí v podstatě to samé co běžné kompakty. Mají optický zoom s rozsahem 3X–5X, většina má optickou stabilizaci obrazu, dokáží nahrávat videosekvence (některé dokonce i v HD kvalitě) a jsou poměrně rychlé. Také displeje (i když samozřejmě řádně vyztužené) mají dostatečnou velikost i světelnost.
Ani rozlišení snímků nezaostává za běžnými kompakty: 10–14 megapixelů je pro amatérské fotografy více než dostatečná hodnota. Snad jen světelnost objektivů (většinou 1:3,3–1:5,9) je o něco nižší než u špičkových kompaktů, což je samozřejmě dáno konstrukcí odolných fotoaparátů. Objektiv je totiž zapuštěn do jejich těla, a v provozu se proto nevysouvá – je to praktické, ale optika je menší a méně světelná.
Těmto přístrojům pochopitelně nechybí ani takové funkce, jako je rozpoznávání obličeje, nebo motivové programy, a navíc mají většinou i speciální program pro fotografování pod vodou, kde samozřejmě panují specifické podmínky. Plně manuální režim u nich ale nehledejte.

Hodně odolné

S fotoaparáty, které jsme testovali, si většinou můžete troufnout až do hloubky tři metrů. Některé modely (Panasonic Lumix DMC-FT2, Canon PowerShot D10, Olympus µ Tough-8010 a Olympus µ Tough 8000) jsou ale konstruovány tak, že zvládnou pracovat v hloubce dokonce až deset metrů!
Co se týká odolnosti vůči pádu, zde je jakýmsi standardem výška 1,5 m. Maximem, které výrobci uvádí, jsou něco přes dva metry u modelu Casio Exilim EX-G1 a dva metry u vítězného modelu Panasonic Lumix DMC-FT2. Hodnota u Casia je však dána přepočtem ze stop.
Více než deset metrů ponoru ani extrémní pády jsme s fotoaparáty nezkoušeli. Předpokládáme ale, že uvedené parametry by měly odpovídat reálnému použití. V minulosti jsme totiž provedli několik crash testů (ponoření do vody, pád na kamenné schody, zakopání do písku, saunování), ve kterém se testovaný odolný fotoaparát držel velmi dobře.
Většina odolných fotoaparátů nezaostává ani z hlediska kvality pořízených snímků. Vítěz našeho testu Panasonic Lumix DMC-FT2 se v celkovém pořadí naší srovnávací tabulky všech testovaných kompaktních fotoaparátů umístil na šestém místě. Velmi dobrou kvalitu snímků má i Olympus µ Tough-6020, Sony Cybershot DSC-TX5 a Canon PowerShot D10.

Tucet vodníků

Na prvním místě našeho srovnávacího testu se umístil fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FT2, a to především díky své rychlosti a funkcím. Kvalita snímků je slušná, a to i ve srovnání s běžnými kompakty. Lumix DMC-FT2 má i velký zoom, vysoké rozlišení a zvládne nahrávat video v HD kvalitě. Příjemný je široký záběr objektivu.
Co je v této kategorii důležité, to je i jeho vysoká odolnost. Podle výrobce se s ním totiž můžete ponořit až do hloubky deseti metrů (komu by ani to nestačilo, ten si může k fotoaparátu dokoupit pouzdro pro fotografování pod vodou, díky němuž je fotoaparát použitelný až do čtyřicetimetrové hloubky) a měl by přežít pád z výšky až dva metry, přičemž jeho hmotnost je 188 gramů. Velká výdrž na baterie je také kladem. Do extrémních podmínek je to tedy ideální volba. Jen kdyby jeho cena nebyla tak vysoká…
Na druhém místě skončil fotoaparát Cyber-shot DSC-TX5 – první odolný model od firmy Sony, u kterého si můžete vybrat z mnoha barevných provedení. Nabízí dobrou obrazovou kvalitu a vybavení a jeho rychlost je velmi slušná. Ke kladům patří možnost nahrávání HD videa, širokoúhlý objektiv (25–100 mm), optická stabilizace obrazu a velmi nízká hmotnost. Fotoaparát má i velký, 3" displej, který je dotykový a slouží k ovládání. Pod vodou by měl vydržet až do hloubky tří metrů a zvládnout by měl teploty do –10 °C.
Na dalším místě skončil předchůdce vítěze testu, model Panasonic Lumix DMC-FT1. Také on zvládne video ve vysokém rozlišení (funkce "Wind Cut" odstraní během nahrávání rušivé zvuky, především vítr) a má širokoúhlý objektiv s 4,6násobným optickým zoomem (zoomovat můžete i při natáčení videa), doplněným optickým stabilizátorem obrazu. Autofokus dokáže sledovat i objekt v pohybu. Mezi 26 scénickými programy je samozřejmě i jeden vhodný pod vodu. Chybí mu však přednastavení vyvážení bílé na zářivku. Vybavení je slušné, rychlost by mohla být lepší.
Společnost Olympus se věnuje výrobě odolných modelů už delší dobu, a v našem testu jich má proto hned několik. Nejlépe z nich skončil aparát Olympus µ Tough-6020, jenž boduje především v oblasti obrazové kvality, která je z testovaných modelů nejlepší. Slabší stránkou je však rychlost. Zpoždění spouště činí skoro sekundu a přístroj je pomalý i při fotografování série snímků. Výbavu má dobrou – 5X optický zoom se stabilizací, HD video, HDMI výstup a poměrně velký displej. Vydrží i dlouho na akumulátor.
Na dalším místě skončil baculatý Canon PowerShot D10, který vypadá trochu jako potápěčská helma. Svůj vzhled však vynahrazuje odolností (můžete s ním až do hloubky deseti metrů) a obrazovou kvalitou. Rychlost je průměrná, vybavení také (zvládá jen VGA video a nemá HDMI výstup). Vybaven je velkým poutkem. Má 3X zoom a optickou stabilizaci.
Casio Exilim EX-G1 je designově výrazný fotoaparát, na kterém je vidět jeho "sportovní duch". Silnou stránkou je rychlost a i obrazová kvalita je slušná. Vybavení tohoto modelu mohlo být lepší – nemá optickou stabilizaci, video má rozlišení jen 848 x 470 a displej má i kvůli celkovým malým rozměrům a hmotnosti (154 g) menší úhlopříčku.
Co se týká vybavení, má další fotoaparát od Olympusu µ Tough-8010 co nabídnout a i kvalita snímků je slušná. Je ale opět bohužel dost pomalý. Nabízí 5X zoom, optickou stabilizaci, vysoké rozlišení (a to i videa) a vodotěsnost až do hloubky deseti metrů (na rozdíl od modelu 6020). 2,5" dotykový displej slouží i pro ovládání. To oceníte zejména při zimních sportech, kdy máte na ruce rukavice. Kvalitní kovová konstrukce je pak příčinou přece jen vyšší hmotnosti.
Na osmém místě se umístil malinký (jen 141 g) fotoaparát Samsung WP10, který však v našem testu boduje svou cenou – zhruba poloviční oproti lépe umístěným soupeřům. V žádné disciplíně přitom vyloženě nezaostává – má slušnou kvalitu snímků, průměrnou rychlost i vybavení (5X zoom, HD video). Chybí mu však optická stabilizace a nevydrží moc dlouho na baterie. Ve vodě je odolný do hloubky tří metrů.
Na dalším místě skončil designově výrazný fotoaparát Pentax Optio W90. V provozu je však tento model dost pomalý a nemá ani zvlášť dobrou výbavu. Snímky jsou ale ve většině případů velmi pěkné. Přístroj může nabídnout širokoúhlou optiku s 5X zoomem, odolnost vůči vodě do šesti metrů, 2,7" displej a HDMI výstup. Jeho režim "Digitální mikroskop" umožňuje pozorovat okem miniaturní objekty. Chybí mu ale optická stabilizace (má jen digitální).
Další přístroj, Olympus µ Tough-8000, má o něco slabší parametry než model 8010 – má "pouze" 11Mpx snímač, menší zoom a nahrává jen VGA video. Je ale také vodotěsný do hloubky deseti metrů (tlak můžete kontrolovat vestavěným manometrem) a samozřejmě má i programy nastavené pro snímání pod vodou. Vydrží dlouho pracovat na baterie. Poslední námi testovaný a cenově poměrně dostupný odolný kompakt značky Olympus má označení µ Tough-6010. Jeho vlastnosti jsou podobné jako u modelu Tough-8000, ponořit se s ním však můžete jen do tří metrů.
Na posledním místě skončil velmi levný odolný kompakt Fujifilm Finepix XP10. Kromě průměrné obrazové kvality toho moc nabídnout nemůže. Je pomalý a ani ovládání a výbava nepatří k nejlepším (nemá optickou stabilizaci). Nabízí však možnost natáčet HD video, má 5X zoom a je velmi lehký a malý. Podle výrobce vydrží tři metry pod hladinou a pád z jednoho metru – i v tomto směru jsou tedy na tom konkurenti lépe.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Nabídka digitálních fotoaparátů vhodných pro outdoor a sport je široká a díky jejich komfortu a vybavení se takovýto aparát může klidně stát klasickým rodinným kompaktem, který se nemusíte bát půjčit dětem. Náš srovnávací test vyhrál rychlý a dobře vybavený Panasonic Lumix DMC-FT2, se kterým se můžete potopit až do hloubky deseti metrů. Za příjemnou cenu cca 4 000 Kč pak zakoupíte malý Samsung WP10, který získává náš titul Cenový tip.


Jak testujeme
Odolné fotoaparáty by především měly dobře fotografovat v běžných situacích – nakonec do extrémních podmínek se patrně dostanou jen občas. Největší váhu tedy klademe na kvalitu snímků. Kvalitu snímků testujeme za denního světla i za umělého osvětlení a s různým nastavením vyvážení bílé. Šum určujeme pomocí standardu ISO 15769 za různého nastavení citlivosti snímače, které aparát nabízí. Skutečné rozlišení obrazového senzoru pak měříme pomocí obrazce ISO 12233. Barevnou věrnost hodnotíme pomocí softwaru Imate. Kromě toho hodnotíme vizuálně pleťové a pastelové barvy.
Dále samozřejmě hodnotíme vybavení fotoaparátů (velikost displeje, rozsah ohniska, vybavení stabilizátorem, rozhraní, možnosti) a snadnost jejich ovládání. Důležitá je také rychlost kompaktního fotoaparátu – měříme a hodnotíme zpoždění závěrky (s a bez autofokusu), čas pro zapnutí a vypnutí přístroje a rychlost sériového snímání fotografií.

JAK CHIP TESTUJE
Obrazová kvalita, vybavení a ovládání jsou hlavními hodnoticími kritérii v našich testech. Jejich váha je celkem 85 procent z celkového hodnocení.
45 % OBRAZOVÁ KVALITA
40 % VYBAVENÍ/ OVLÁDÁNÍ
15 % RYCHLOST



Foto: Rychlost a dobrá kvalita snímků společně s odolností zajistily vítězství.