Kino v obýváku
Test DVD Video/DivX přehrávačů - Formát DivX je populární a nemusíte se s ním setkat jen v počítači. Poradí si s ním totiž i některé DVD Video přehrávače, takže film můžete sledovat v pohodlí obývacího pokoje. V našem testu najdete celkem devět přehrávačů, jejichž cena není vysoká.
Martin Semrád, Pavel Trousil
Ceny nejlevnějších přehrávačů DVD Video se dnes pohybují už jen okolo 1000 Kč, takže pořízení takového přístroje nikoho finančně nezruinuje. My jsme se v našem testu zaměřili na přehrávače, které si kromě disků DVD poradí i s filmy komprimovanými ve formátu DivX. Přehrání těchto filmů v počítači není tak pohodlné jako v prostředí obýváku. U počítače není většinou dostatek místa, obrazovka je menší, ne každý počítač je tichý a ne každý uživatel umí s počítačem zacházet. Proto jsou jmenované přehrávače praktické a přitom nejsou o mnoho dražší než běžné DVD Video přehrávače.
Otestovali jsme devět modelů s cenami od 1390 Kč (GoGEN DX 208 a Hyundai DV-5-X 711) do 8490 Kč (Sony DVP-NS92V). Tato zařízení přehrávají různá média CD a DVD - jak originální disky, tak disky vypálené (CD-R, CDRW, DVD+ R/RW, DVD-R/RW), u DVD médií nečiní problémy ani média dvouvrstvá.
Kromě přehrávání filmů poslouží i pro poslech hudby - všechny testované modely si rozumí s formátem MP3, častá je také podpora souborů WMA a některé přístroje přehrávají i formát OGG. Pomocí těchto modelů si na televizní obrazovce můžete prohlížet i fotografie ve formátu JPG, vypálené na médiu CD či DVD.
Kodeky DivX a XviD
Při testování jsme se kromě zjišťování kompatibility s různými zvukovými soubory zaměřili zejména na schopnost přehrávačů přehrávat filmy zkomprimované pomocí různých kodeků: DivX3.11, DivX 4, DivX 5 a XviD. S kodeky DivX 4, DivX 5 a XviD většinou nebývají žádné problémy, naopak s některými filmy vytvořenými pomocí staršího kodeku DivX 3.11 (ten existoval ve verzích low motion a fast motion) mohou mít některé přehrávače potíže. S některými filmy v tomto formátu měly problémy i některé testované přehrávače. Pro některé modely jsou kamenem úrazu videa vytvořená s použitím funkce QPEL, která slouží pro zlepšení kvality pohyblivých scén. Takové filmy z naší testované skupiny nepřehrávají přehrávače Hyundai DV-5-X 711 a Sanyo DVD-DX 60.
Titulky
Při přehrávání zahraničních filmů ve formátech DivX a XviD je zapotřebí zobrazovat i titulky. Ty jsou uloženy v samostatných textových souborech, přičemž tyto soubory mají nejčastěji koncovku SRT či SUB; setkat se však můžete i se soubory TXT. Pro správné přehrávání titulků je důležité, aby videosoubor i textový soubor s titulky měly až na koncovku stejný název. Všechny testované přehrávače si se zobrazením titulků poradily, žádnému modelu nečinily problémy soubory SRT, SUB ani TXT. Pouze u přehrávače Yamada jsme se setkali s tím, že titulky neměly správnou diakritiku. U některých modelů pak bylo pro správné zobrazení českých znaků zapotřebí zvolit kódovou stránku Win 1250.
Při testování jsme zjišťovali i to, zda si přehrávače poradí s přepínáním různých titulků. To se hodí v případě, že třeba sledujete film s anglickými titulky a v okamžiku, kdy přestáváte anglickému textu rozumět, přepnete na titulky české. S takovým přepínáním titulků v průběhu přehrávání filmu si však z devíti testovaných přehrávačů poradilo pouze pět modelů: Daewoo DV-1300S, GoGEN DX 208, Hyundai DV-5-X 711, Sencor SDV-9408 a Yamada DVD-6800X Plus. Přehrávače Toshiba SD-360E a Trak VXP-3150 nabízejí výběr titulků před začátkem přehrávání, v průběhu filmu však nikoliv.
Některé přehrávače dokáží zobrazovat titulky i při „převíjení“ filmu - při rychlosti 2x a 4x zobrazují titulky přehrávače Daewoo, GoGEN a Yamada, přehrávač Sencor zobrazuje titulky i při posunu filmu rychlostí až 20x, ovšem při takové rychlosti přetáčení z nich moc informací nepochytíte. Žádný z testovaných přístrojů neumožňuje nastavit polohu, font a barvu titulků - v tomto směru se musíte smířit s takovým umístěním a tvarem, jaké zvolil výrobce.
Připojení k TV
Pro připojení k televizoru nabízejí přehrávače pestrý výběr videovýstupů: většinou nechybějí výstupy SCART, S-Video ani výstupy pro video kompozitní a komponentní. V nabídce videovýstupů je z testovaných modelů nejchudší Sanyo DVD-DX60, neboť disponuje pouze výstupem SCART a výstupem pro video (kompozitní). Naopak přehrávače Sony a Toshiba mají ve výbavě i výstup HDMI, který slouží pro připojení k televizi s vysokým rozlišením (HDTV) - poznáte ji podle označení HD Ready. V současné době nejsou filmy v HDTV kvalitě dostupné, ale kvalita přenosu dat prostřednictvím tohoto rozhraní je výborná - jedná se totiž podobně jako u technologie DVI, známé z LCD monitorů, o digitální přenos dat.
Při použití kabelu SCART pro propojení přehrávače s TV se do televizoru kromě obrazových dat přenáší i zvuk. Stereozvuk lze do televizních reproduktorů přivést i prostřednictvím analogového stereovýstupu. Většina testovaných modelů (výjimky tvoří přehrávače Daewoo, Sanyo a Toshiba) je vybavena i analogovým 5.1 zvukovým výstupem. Pokud vlastníte reproduktorovou soustavu se zabudovaným digitálním dekodérem, můžete pro připojení s DVD přehrávači použít digitální výstupy SPDIF. Všechny testované přístroje nabízejí digitální zvukový výstup koaxiální, s výjimkou modelu Toshiba je u všech zařízení k dispozici i digitální zvukový výstup optický. Hlasitost zvuku lze ovládat i na DVD přehrávačích - některé přehrávače však touto funkcí obdařeny nejsou (v testu to jsou např. Sanyo, Toshiba a Yamada).
Přehrávače ve zkratce
Daewoo DV-1300S je po modelech GoGEN a Hyundai třetím nejlevnějším přehrávačem v testu (cena 1499 Kč). Poradí si s drtivou většinou filmů ve formátech DivX a XviD -v testu neuspěl pouze v jednom případě (jednalo se o film vytvořený pomocí kodeku DivX 3.11, na kterém si vylámaly zuby i některé další modely). Naopak problémy nebyly se zobrazením titulků, u filmů se dvěma různými titulky umožňuje tento model přepínat mezi nimi během přehrávání filmu. Ve výbavě tohoto modelu jsou dva vstupy pro připojení mikrofonů, nedisponuje naopak analogovým výstupem 5.1. Ovládací tlačítka jsou umístěna při pravém okraji čela přehrávače směrem nahoru. Menu přístroje není lokalizováno do češtiny a je také škoda, že tento přehrávač nezobrazuje adresářovou strukturu. Naopak chválíme přehledný dálkový ovladač a i poměrně rychlé načítání disků.
Levný přehrávač Hyundai DV-5-X 711 má české menu (i když v nastavení jazyka je uvedeno „šesky“) a umožňuje přepínat titulky. Šikovné je i to, že zobrazuje adresářovou strukturu. Po založení média do přehrávače bylo zjevné pomalé načítání, několikrát se nám dokonce přihodilo, že přístroj obsah disku nenačetl vůbec a navíc se ještě zasekl. V takovém případě jsme museli pro obnovení funkčnosti přehrávač vypnout a opětovně zapnout. Nedostatkem také je, že tento model nepřehrává filmy zkomprimované pomocí funkce QPEL. Na přístroji ani na dálkovém ovladači nejsou ovladače pro nastavení hlasitosti.
Sanyo DVD-DX 60 na první pohled zaujme čelním panelem v modré barvě, který kromě tlačítka pro vysunutí disku není rušen dalšími tlačítky. Ta jsou umístěna v pravém rohu horní hrany. U tohoto přehrávače se nám líbilo české menu a také zobrazování adresářové struktury - české znaky v názvech souborů však nefigurují. Líbil se nám také přehledný dálkový ovladač (nejsou však na něm tlačítka pro ovládání hlasitosti). Tento přehrávač si neporadil se zobrazením vícejazyčných titulků, pokud nebyly pojmenovány identicky jako přehrávaný videosoubor. Ve výbavě je kabel SCART.
S cenou 8490 Kč je nejdražším přehrávačem v testu Sony DVP-NS92V. Kromě běžných výstupů má i videovýstup HDMI. Menu přehrávače češtinu nezná a nezobrazuje se zde přesně adresářová struktura. Ani dálkový ovladač se nám nezdál příliš přehledný a navíc jeho prostřednictvím nebylo možné ovládat hlasitost, i když tlačítka pro její nastavení zde jsou. Přehrávač si neporadí s přepínáním mezi různými titulky. Při přehrávání si však tento model poradil se všemi testovanými filmy.
Druhým DVD přehrávačem v testu, který disponuje výstupem HDMI, je Toshiba SD-360E. Stojí 2290 Kč, a i když nemá české menu, zobrazuje v názvech souborů českou diakritiku. Menu je přehledné, neboť tento přehrávač zobrazuje adresářovou strukturu. Při přehrávání filmu s více titulky si před zahájením přehrávání vyberete jazykovou verzi titulků -v průběhu přehrávání titulky zaměnit nelze. Tento přístroj si poradil s přehráváním zvukových souborů MP3, z filmů nezvládl přehrát jedno testovací video vytvořené pomocí kodeku DivX 3.11. Disky načítá pomalu. Součástí výbavy tohoto přehrávače je kabel HDMI.
Stejný způsob jako u modelu Toshiba používá při zobrazování více titulků u jednoho filmu přehrávač Trak VXP-3150. Trak nabízí české menu a v názvech souborů zobrazuje českou diakritiku. Nezobrazuje však adresářovou strukturu. Při přehrávání filmů jsme neuspěli pouze v jednom případě a při přehrávání hudby si tento model poradí se soubory MP3 a WMA. Líbil se nám přehledný dálkový ovladač. U tohoto přehrávače se nám však několikrát stalo, že přestal načítat založená média. V takovém případě bylo nutné přehrávač vypnout a zapnout.
Yamada DVD-6800X Plus je stejně jako oceněný model GoGEN DX 208 dalším přehrávačem, který v testech přehrál všechna testovací videa. Ze zvukových souborů přehrává formáty MP3 a WMA. Při přehrávání zvuku lze zvolit některé z nastavení ekvalizéru. To jsou stejné možnosti jako u přehrávače GoGEN. Přehrávač Yamada nabízí také české menu a zobrazuje adresářovou strukturu. Má však jednu velkou vadu: nezobrazuje správně české titulky. S tímto nedostatkem jsme se setkali pouze v tomto případě. Na dálkovém ovladači jsou drobná tlačítka a chybí zde možnost nastavení hlasitosti.
ZÁVĚRY TESTU
Při výběru DVD přehrávače se dnes vyplatí volit modely, které si kromě přehrávání filmů na DVD nosičích poradí i s reprodukcí filmů uložených ve formátu DivX či ve formátu XviD. Přehrávání je pak pohodlnější než na PC. Všechny testované modely zvládnou běžné funkce a běžná média, jsou však mezi nimi dost velké rozdíly. Vítězem našeho testu se stal přehrávač GoGEN DX 208. Poradil si totiž se všemi nástrahami testovaných souborů a navíc je cenově dostupný.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: DVD/DivX přehrávače
Vítěz testu
1 GoGEN DX 208
Cena včetně DPH: 1390 Kč
Vítězem mezi recenzovanými přehrávači se stal nejlevnější model v testu. GoGEN DX 208 osloví nejen výbornou cenou 1390 Kč (za tuto cenu pořídíte i Hyundai DV-5-X 711), ale i svými vlastnostmi. Při přehrávání filmů si poradil i s problémovými tituly, s nimiž si některé jiné modely neporadily. Tento model přehrává zvukové soubory MP3, WMA, ale také OGG. Přitom lze zvolit jedno z nastavení ekvalizéru (na výběr jsou rock, pop, živá hudba, taneční hudba, techno, klasická hudba a jemná hudba) a vybrat si můžete některý ze zvukových efektů. Menu komunikuje s uživatelem česky a zobrazuje adresářovou strukturu. V názvech souborů se sice nezobrazují české znaky, ale to není velká vada na kráse. Menší výtka směřuje i k drobným tlačítkům na dálkovém ovladači. Naopak jsme ocenili bezproblémové zobrazování titulků a také možnost přepínat mezi různými titulky během přehrávání filmu. V zadní části je zdířka pro připojení mikrofonu a otočný regulátor hlasitosti, takže i s tímto přehrávačem se můžete doma bavit při karaoke. V balení je přiložen kabel pro kompozitní video a pro stereozvuk.
2 Sencor SDV-9408
Cena vč. DPH: 1799 Kč
Velice zajímavým DVD přehrávačem je model Sencor SDV9408. Od svých konkurentů se na první pohled odlišuje nejen černou barvou, ale také čtečkou paměťových karet (CF, SD, MMC, MS, SM a xDPicture Card), zabudovanou v čelním panelu. Vedle displeje je umístěna i zdířka USB 2.0. Také tuto zdířku je možné využít pro zobrazení fotografií, ale také pro přehrávání hudby, a dokonce i pro přehrávání filmů. Menu tohoto přehrávače je české, české znaky v názvech souborů se nezobrazují. I když menu zobrazuje adresářovou strukturu, je zbytečně komplikováno tím, že všechny soubory uložené na disku automaticky rozděluje na hudební soubory, videosoubory a obrázky.
Cena versus funkce
Vyšší cena neznamená automaticky šikovnější, lepší a lépe vybavený přehrávač. Náš vítěz testu je zároveň jedním z nejlevnějších modelů. Dobře vybavený je i Sencor SDV-9408 - má jako jediný čtečku paměťových karet. Nejdražší přehrávač Sony má sice HDMI výstup, celkově ale nedopadl nejlépe.
JAK JSME TESTOVALI
Při testu jsme se zaměřili zejména na schopnost přehrávačů přehrávat filmy zkomprimované pomocí různých kodeků: DivX3.11, DivX 4, DivX 5 a XviD. Použili jsme tedy disky s videem komprimovaným v těchto různých kodecích. Hodnotili jsme i to, jak si přehrávače poradí s titulky - všechny testované modely si se zobrazením titulků poradily, žádnému nečinily problémy soubory SRT, SUB ani TXT. Vyzkoušeli jsme i to, jak se zařízení vypořádá s hudebními disky, a to i s formáty MP3, WMA a OGG - jen některá totiž zvládají všechny. To vše jsme zahrnuli do hodnocení kompatibility. Dále jsme se zaměřili na vybavení přehrávačů, tedy na nabídku výstupních audio- a videokonektorů, popřípadě na další funkce (čtečka paměťových karet, přiložené kabely a podobně). Hodnotili jsme i snadné ovládání - sledovali jsme, zda mají přehrávače české menu, zda zobrazují adresářovou strukturu, zda mají šikovné dálkové ovládání a zda rychle načítají disky. Celkové hodnocení pak vychází z těchto výsledků a všem kritériím jsme dali stejnou váhu.
Než vyrazíte do obchodu
Potřebuji DivX?
Kdo nevlastní filmy ve formátu DivX, může si vybrat klasický DVD Video přehrávač. Nabídka je skutečně široká, ceny nízké. Podpora DivX však zařízení příliš neprodraží, takže zvažte i tuto možnost. Filmů v tomto formátu je hodně, můžete v něm mít i domácí video.
Vybavení navíc
Některé přehrávače mají i čtečku paměťových karet. Fotografie si v tomto případě můžete prohlížet na televizoru pohodlně tak, že paměťovou kartu vložíte do přehrávače. Cena je však samozřejmě vyšší. Fotky uložené na CD/DVD médiu umí přehrát všechny testované modely.
Pozor na formáty
Kdo vlastní hudební soubory ve formátu WMA, musí pečlivěji vybírat přehrávač. Standardem je totiž MP3 - WMA zvládají jen některé modely. WMA soubory byste tak museli nejdříve překódovat do jiného formátu.
Prostorový zvuk
Komu stačí zvuk z televizoru, uspokojí ho všechny přehrávače. O prostorový zvuk je však škoda přijít. Zvažte tedy, jestli si pořídíte 5.1 zvukovou aparaturu se zabudovaným digitálním dekodérem, nebo ne. Většina testovaných modelů přehrávačů (výjimky tvoří přehrávače Daewoo, Sanyo a Toshiba) je vybavena analogovým 5.1 zvukovým výstupem, a dekodér tedy mají integrovaný.
Graf
Kompatibilita 1/3
Ovládání 1/3
Vybavení 1/3
NAVIGÁTOR
1: GOGEN DX 208
2: SENCOR SDV-9408
3: YAMADA DVD-6800X PLUS
4: TRAK VPX-3150
5: HYUNDAI DV-5-X 711
6: SANYO DVD-DX 60
7: DAEWOO DV-1300S
8: TOSHIBA SD-360E
9: SONY DVP-NS92S
ODHAD VÝVOJE CEN
Ceny už jsou hodně nízké, stále však ještě mohou klesat. Zařízením navíc přibudou další funkce a rozhraní - čtečky paměťových médií, USB, HDMI výstup. Za stejné peníze tedy dostanete více.
Dokumenty ke stažení- Téma - Kino v obýváku (275.19 kB) - Staženo 1623x