Jak pracuje internetová mafie
Zisk internetových podvodníků: 800 000 eur. Naše zpráva ukazuje, jak výnosné mohou být online podvody a jak se před nimi chránit.
PETR KRATOCHVÍL, FABIAN KEUDELL
Pro ty, kteří ho dobře neznají, je P. Mihai přátelský mladý muž s příjemným úsměvem. Ve svých 22 letech se nijak neodlišuje od svých vrstevníků. Nicméně za touto mladou tváří se skrývá hacker, který na aukčním serveru eBay podvedl více než 80 lidí. Jeho zisk činil minimálně 57 000 eur. Ani on však nepatří mezi špičku. Ti nejlepší internetoví zločinci si mohou za měsíc vydělat přibližně 800 000 eur. Divíte se, jak je možné, že jsou stále na svobodě? Problém je v tom, že i kdyby se po zahájení trestního stíhání orgány "veřejné moci" dozvěděly, kde se tito zločinci skrývají, stěží jim něco konkrétního dokážou.
Chip se proto pustil do vyšetřování vlastními silami a s pomocí insiderů se dostal až k samotným hackerům. Ukážeme vám, jak se útočí na účty, jak se kradou identity a jak se "virtuální peníze" převádí na hotovost…
Podvod na eBay: Rychlé peníze pro chudé
Dragasani je obyčejné malé město v Rumunsku s přibližně dvaceti tisíci obyvateli. Unikátem ale je, že téměř 10 procent z nich si vydělává "na chléb" podváděním lidí nakupujících na aukčním portálu eBay. Před dvěma lety byl průměrný výdělek v tomto regionu kolem 230 eur, v současnosti si nelze nevšimnout, že většina zdejších obyvatel jezdí v nejluxusnějších verzích vozů Audi, Mercedes-Benz nebo BMW. Celá řada lidí totiž přišla na to, že internetové podvody mohou vynášet slušné peníze: to, co dříve dělalo jen několik jedinců, je nyní prováděno ve velkém, téměř ve stylu organizovaného zločinu. Časopis portálu eBay zkoumal metody těchto švindlířů a popsal, jakým způsobem manipulují s aukcemi a podvádí.
Jeden ze známých internetových podvodníků P. Mihai žije s rodiči v malém bytě v městečku Dragasani – čtyři hodiny jízdy na západ od Bukurešti. Jeho začátky byly "skromné". Nejprve se s několika kamarády jen z legrace přihlásili na eBay a nabídli na prodej telefony, po kterých sami toužili. Mihai prohlásil, že jeho samotného překvapilo, že se finanční transakce uskutečnila – že vlastně dostal peníze za věci, které nemá a nikdy neměl. A nešlo o zanedbatelnou částku – za dvacet fiktivních mobilních telefonů obdržel více než 3 800 eur. Trik, který Mihai použil, je na eBay sice nejextrémnější, ale zároveň i nejpoužívanější: prodej věcí, které uživatel nevlastní a které nikdy neexistovaly…
Při tomto typu podvodu platí účastníci ihned po úspěšné aukci (před obdržením zboží), a ne pomocí bankovního převodu: především proto, že sledovat takový převod je jednoduché a navíc vyžaduje účet příjemce. Zločinci nyní spoléhají především na Western Union, předního světového poskytovatele peněžních transakcí. Zde nikdo bankovní účet nepotřebuje – ani odesílatel, ani příjemce. Pokud jde tedy o platby v rámci aukcí, nedoporučuje se používat Western Union, seriózní prodejci nabízejí možnost platby i pomocí klasického bankovního převodu. Jestliže jste se už ale obětí podvodu stali, měli byste to okamžitě hlásit v nejbližší pobočce Western Union (v České republice jich je několik desítek – viz www.intercash.cz/pobocky.asp).
A jak převod pomocí Western Union funguje? V pobočce vyplníte formulář a složíte příslušný finanční obnos (buď v korunách, nebo v dolarech). Zaplatíte poplatek a obdržíte kopii formuláře s vyplněným transakčním číslem převodu MTCN (Money Transfer Control Number). Poté již stačí informovat příjemce o odeslání částky a sdělit mu MTCN. Během několika minut si může příjemce hotovost vyzvednout kdekoliv na světě (pochopitelně v pobočce WU). Stačí mu k tomu jen znalost MTCN, doklad totožnosti, informace o odesilateli a výše částky. Pokud příjemce disponuje falešným pasem nebo použije jiný "špinavý trik", získá peníze zcela anonymně. A pravděpodobnost anonymity je v našem případě velmi vysoká, protože podle organizace Transparency International je Rumunsko v žebříčku "indexu korupce" velmi vysoko. Zajímavé také je, že například i ve výročních zprávách FBI o internetové kriminalitě se Rumunsko pravidelně umisťuje mezi deseti zeměmi s největším počtem "pachatelů".
Dalším jménem (tentokrát z opačné strany "barikády"), objevujícím se v eBay magazínu, je Stefan Bauer. Tento šéfinspektor z Mnichova, který se specializuje na vyšetřování podvodů na aukčních serverech, nám prozradil předběžný "účet" za škody tohoto rumunského gangu: 285 obětí v 21 zemích s celkovou ztrátou více než jeden milion eur. Také především díky Bauerovi bylo odhaleno sídlo gangu (městečko Dragasani) a jeho struktura, kterou lze přirovnat ke klasické firmě. V čele stojí šéfové, kteří organizují podvody, pod jejich vedením pracují "administrativní pracovníci", kteří na základě "poptávky obětí" zadávají nabídky na internetové servery. Nechybí ani počítačoví experti, vytvářející internetové stránky fiktivních počítačových firem a dělající vše, aby se oběti "cítily bezpečně". Za typický a výstižný lze označit komentář uživatele z jednoho diskusního webu:
Stejně jako obvykle jsem nakupoval u prodejce s "dobrým hodnocením". Můj vybraný měl několik stovek pozitivních recenzí, ani jednu negativní či neutrální. Zaplatil jsem a druhý den zjistil, že byl tento prodejce vyloučen z eBay. Teď nemám ani peníze, ani zboží a eBay prý za nic odpovědný není…
Více než 90 procent lidí dává podvodníkům své peníze z vlastní vůle
A jak to, že je falešné prodejce tak obtížné dopadnout? Na konci struktury gangu totiž najdete tzv. arrows (šipky), což jsou "pěšáci" vyzvedávající hotové peníze u služeb typu Western Union. Ačkoliv jsou tedy k dispozici téměř všechny informace o pachatelích (Bauer zná jména více než sto členů gangu), je téměř nemožné jejich řádění zastavit. První komplikací je, že "arrows" pracují po celé Evropě (což jejich dopadení neusnadňuje). V případě, že jsou podvodníci odhaleni, musí se oběť osobně dostavit před soud (což požaduje rumunský právní proces), a pokud je někdo ve finále odsouzen, jde obvykle o nastrčenou osobu nebo maximálně o postradatelnou oběť – "arrows". Není tedy překvapením, že nikdo z vedení gangu nebyl prozatím ani obviněn…
Podvodné inzeráty: Důvěra se nevyplácí
Falešné prodeje na aukčních webech však nejsou jedinou možností, jak rychle získat na internetu peníze. Stále častěji se podvodníci objevují tam, kde by je čekal jen málokdo – na specializovaných inzertních serverech. V posledních měsících například u nás gradovala aktivita falešných prodejců aut – většina autoserverů byla zaplavena podezřele levnými vozy. Princip podvodu byl jednoduchý: podvodníci nabídli automobil s minimem najetých kilometrů za velmi lákavou cenu. Když se objevil zájemce, přišel mu e-mail s lehce "kostrbatou" češtinou: vozu se zbavuji, protože nyní pracuji na ropné plošině v Severním moři. Automobil je v Hamburku a můžete si ho vyzkoušet (existují i další varianty – například přestěhování do Londýna). Pošlete mi polovinu částky a já vám ho zašlu spediční firmou. Spoléhám na vaši poctivost a po vyzkoušení od vás budu očekávat druhou polovinu platby.
Je logické, že po zaplacení částky zájemce neviděl ani vůz, ani peníze. Za obzvláště rafinovanou lze označit variantu, kdy prodejce přímo pošle zájemci vůz (respektive prozradí jeho ID) – jeho "transport" je možné díky tomuto ID dokonce sledovat na webu spediční firmy. O tom, že ID i spediční firma jsou jen virtuální, se zájemce přesvědčí až po několika dnech, dávno poté, co si podvodník jeho peníze vyzvedl…
Velmi rychle například zareagoval inzertní server "sAuto": kvůli těmto podvodům změnil podmínky zobrazování inzerátů. Nyní u každého soukromého inzerátu najdete telefonní číslo, ze kterého byla odeslána SMS pro stržení platby za inzerát, a pracuje i na dalších metodách ochrany nakupujících. Podobná opatření lze v brzké době očekávat i u dalších serverů. Skromnější varianty podvodů se začínají objevovat i v jiných oblastech prodejů – aktivitu podvodníků jsme zaznamenali například už i při prodeji dražších verzí horských a trekových kol…
Levné bydlení: Sen na dosah
Na západ od našich hranic začíná vzrůstat počet podvodů v oblasti nemovitostí – především pronájmů. Princip je jednoduchý: podvodníci se vydávají za majitele bytu a hledají zájemce o pronájem. Obvykle jde o velké byty na velmi dobrých místech, přičemž nájemné není nijak nadsazené. U inzerátu však chybí telefon, takže zájemce musí kontaktovat pronajímatele prostřednictvím e-mailu. Ochranná opatření jsou zatím v nedohlednu, protože v rámci milionů nabídek bytů tvoří podvodníci jen zanedbatelný zlomek procenta.
V rámci testu jsme na jeden z inzerátů (byt v Berlíně) odpověděli a během chvíle nám přišla odpověď (z Velké Británie). Na první pohled jde o korektní a zajímavou nabídku – nechybí ani kvalitní fotografie a přesné údaje o bytu. Další postup však ukazuje, že o "standardní" nabídku nejde.
Ozývá se nám Angličanka, která (mizernou angličtinou) popisuje, že má tento byt zakoupený, nyní je ale dlouhodobě pracovně v jiné zemi, takže chce byt pronajmout. A pokud prý máme zájem, měli bychom okamžitě odpovědět. Skutečně odpovídáme obratem, protože takovéto "neodolatelné nabídky" opravdu nedostáváme každý den. Za třináct minut se v naší schránce objevuje další informace – odpovědnost za pronájem prý přejímá americký server Rent.com (existující realitní odnož portálu eBay), který má nyní i klíč od bytu. Podle e-mailu prý pokud chceme byt navštívit, musíme z bezpečnostních důvodů poslat nájemné za první měsíc. Po obdržení platby nám server Rent. com zašle klíč. Po prohlídce buď můžeme rovnou podepsat nájemní smlouvu a nastěhovat se, nebo odeslat klíč zpět (a bude nám prý vrácena celá částka). V dalším e-mailu je výzva, abychom jednali rychle, protože o byt je velký zájem. Opět obratem odpovídáme, že zájem máme, a za několik minut se v naší schránce objevuje žádost serveru Rent.com o platbu 900 eur do Anglie pomocí služby Western Union. Zajímavé je, že e-mail působí více než věrohodně – obsahuje správné logo, bezpečnostní pokyny, a dokonce i aktuální reklamy serveru Rent.com. Jedinou pochybnost může vyvolat adresa (rentcom@consultant.com), která s teoretickým odesílatelem příliš nekoresponduje. My peníze převádět nechceme a předstíráme, že příští týden jedeme do Anglie služebně a že peníze předáme pronajímateli osobně (londýnská adresa Leicester Square 30 je "skutečně blízko našeho hotelu"). V té chvíli zmizí z realitního portálu nabídka na pronájem a je zrušen i e-mailový účet, přes který s námi komunikovala majitelka bytu.
Jaké je ale skutečné pozadí podvodu? V první řadě je nutné poznamenat, že Rent. com pochopitelně o žádné "záruce" neví. Tato dceřiná společnost eBay žádné služby typu "uložení peněz do záruky" neposkytuje, a i kdyby se jednou pro tento typ podnikání rozhodla, určitě nebude přijímat platby pomocí Western Union. Logické by bylo využití spíše pro eBay "domácí finanční služby" PayPal. Dalším důležitým poznatkem je, že jakákoliv možnost osobního kontaktu je pro podvodníky nepřijatelná (u pronajímatele se očekává pravý opak). Posledním kamínkem v podvodnické mozaice je obvykle požadavek na platbu přes Western Union – naprostá většina lidí bude preferovat obyčejný bankovní převod.
Bankovní triky: FBI boduje
Pomocí celé řady internetových triků vám mohou podvodníci ukrást identitu a záznamy o bankovních transakcích, takže ve finále vám zůstanou jen prázdné bankovní účty. Dopadení těchto zlodějů je však mimořádně těžký oříšek, a i proto lze informaci o speciální policejní akci považovat za příjemné překvapení. Klíčovým problémem zločinců po úspěšné krádeži osobních údajů nebo přístupových dat je jejich "přeměna" ve "skutečné" peníze. Právě tímto problémem se zabýval "tajný" server DarkMarket. Na něm se obchodovalo s čísly kreditních karet, osobními daty nebo odcizenými identitami – více než 2 500 registrovaných zločinců zde prodávalo výsledky svých "akcí". Odhaduje se, že tržní hodnota zde prodávaných informací se pohybovala okolo 51 milionů eur. Jediné, co zdejší uživatelé netušili, je skutečnost, že webové stránky DarkMarketu běží na tajném serveru FBI – i jeho správce s krycím jménem "Master Splyntr" byl zvláštním agentem FBI.
Díky získaným informacím se po dvouleté tajné akci podařilo zatknout celou řadu podvodníků a získat podrobné informace o principech fungování černého trhu a metodách hackerů a počítačových podvodníků. Chip dostal exkluzivní možnost nahlédnout do těchto databází, a tak vám můžeme prozradit, s jakými daty se nejčastěji obchoduje. Typickým předmětem prodeje jsou kreditní karty s limitem více než 1 000 eur, prodávané přibližně za 460 eur. V prodeji jsou také (za podstatně menší částky) kompletní bankovní záznamy nebo osobní on-line přihlašovací data. Pokud vás zajímají podrobnosti, můžete si vypočítat hodnotu své vlastní identity a dozvědět se cenu jednotlivých informací (viz rámeček na této straně).
Zajímavé je, že i přes různé pokročilé "hackerské" technologie stále zůstávají hlavním zdrojem informací hackerů především "klonované" bankovní weby a phishingové maily. Podle údajů bezpečnostních specialistů přibližně pět procent příjemců na tyto maily poctivě odpovídá a pravdivě vyplňuje bankovní přístupové údaje. Nicméně nové obranné techniky zabraňují jednoduchému odcizení peněz z účtu – například při využití mTAN (zasílání kódu nutného pro transakci na mobilní telefon) mají zloději smůlu. Proto začali podvodníci používat jiné metody.
V rámci přístupu k účtu mají uživatelé možnost zažádat o novou kartu. Ta je pak během několika dnů (spolu s PIN) odeslána na adresu majitele. Pro změnu této adresy je vyžadován další kód, který pochopitelně podvodníci nemají. Proto musí použít jiný trik: některé zahraniční poštovní instituce nabízejí za určitý poplatek možnost on-line přesměrování pošty (například pro případ úmrtí). Tímto způsobem se pak karta a PIN ocitnou ve schránce v pochybných čtvrtích nebo v "neobydlených" bytech. Poté je karta co nejrychleji použita, nebo dokonce putuje do zahraničí – nejčastěji do východní Evropy. Tam totiž stále u celé řady bankomatů nejsou kamery, které by mohly přispět k identifikaci podvodníků. V České republice se výše zmiňované taktiky zatím obávat nemusíme – většina bankovních institucí používá jiné metody předání karty/PIN a také Česká pošta naštěstí v této oblasti zaspala. Sice nabízí podobnou službu (označenou jako Změna místa dodání), ale sjednat ji je možné jen na pobočce pošty a je podmíněna předložením občanského průkazu.
Co je ale nepříjemné? Banky (především ty domácí) jen velmi nerady vrací peníze, o které přijdete pomocí operací s kartou po zadání PIN. Většina z nich na tuto variantu krádeže pamatuje ve všeobecných obchodních podmínkách, kde je také zakázáno zaznamenávání PIN v rozeznatelné podobě a jeho nošení zároveň s kartou. A důsledky? Typickou ukázkou je výňatek z kodexu bankovních služeb České spořitelny:
Pokud dojde ke škodě a my budeme odpovědni za její vznik, přijmeme taková opatření, abyste byli řádně a včas informováni a odškodněni. Tato povinnost může být vyloučena pouze v případě, že by se prokázalo jednání klienta, které bylo v rozporu se smluvními podmínkami…
Pokud tedy budou z vašeho účtu odcizeny peníze pomocí karty s využitím PIN, máte jen malou naději, že od banky získáte alespoň část odcizených prostředků (jako gesto dobré vůle). Pravda ale také je, že většina bank se snaží vyhýbat negativní publicitě – především pokud by zveřejnění konkrétního problému mohlo vést k odhalení mezery v bezpečnostním systému.
Ochrana proti výše uvedenému typu počítačové kriminality je poměrně snadná – obvykle stačí jen přemýšlet. Proč by vás banka nutila e-mailem k zadávání soukromých údajů (PIN, TAN, bezpečnostní kód) nebo proč by po vás chtěla údaje o vaší kartě nebo telefonní číslo či bydliště? Doporučujeme také zadávat adresu banky ručně (neklikat na odkazy v e-mailu) a při práci v internetovém bankovnictví mít otevřené jen jedno okno a soustředit se pouze na něj. Nedávno se totiž objevil zajímavý trik, kterým hackeři dokážou oklamat nepozorné surfaře – například pokud jste připojeni ke své bance a zároveň surfujete po webu. Stačí navštívit speciálně upravené (zavirované) stránky, které zruší okno s internet bankingem a nahradí ho "vlastní verzí" – s přihlašovacím dialogem. Když se uživatel po nějaké době (stačí 10–15 sekund) vrátí zpět na stránky "banky", předpokládá, že byl odhlášen a bez přemýšlení se přihlásí znovu (a hackerům tak odešle své přihlašovací údaje). Více informací o této "novince" najdete v rubrice Bezpečnost. Lze očekávat, že do budoucna bude podobných chytrých triků přibývat a útoky na bankovní účty se stanou běžnou součástí surfování. K základní výbavě uživatele by tedy měl patřit kvalitní bezpečnostní balík a především dobrý prohlížeč – rozhodně není náhoda, že podle bezpečnostních expertů velké množství hackerských triků ztroskotá na kombinaci Firefox + NoScript. Počítačoví zločinci zkrátka spoléhají, že velké procento surfařů kvalitní "výbavu" nemá a ne každý je dostatečně opatrný.
Falešné antiviry: Peníze jsou všude
Dalším trikem, jak z uživatelů vytáhnout peníze, je šíření falešných antivirů (tzv. rogueware – podrobnější informace najdete v článku na straně 68). V tomto případě se hackeři snaží uživatele přesvědčit, že jeho počítač je zavirován a jeho jedinou záchranou je instalace speciálního antiviru, který tyto problémy vyřeší. Po zaplacení však uživatel dostane místo antiviru další malware, který z jeho PC udělá zombie ovládanou hackery. Skutečně mistrovským kouskem podvodníků bývá vytvoření telefonní "helpline", která "řeší" problémy uživatelů a pomáhá je nasměrovat ke koupi roguewaru. Další ukázkou lidské hamižnosti a bezohlednosti v této oblasti je služba TrafficConverter. Její členové (například administrátoři WWW stránek) se snaží uživatele donutit ke koupi softwaru, za což dostávají provizi (při ceně 50 USD za program dostal například zprostředkovatel i více než polovinu). Problémem ale je, že obvykle jde o software z kategorie roguewaru – neuvěřitelné množství lidí se tak dobrovolně stává zdrojem šíření nebezpečného softwaru. A sotva byl původní web TrafficConverteru zrušen, objevil se jeho nástupce www.trafficconverter2.net s identickými podmínkami. Není se čemu divit – na lidské hlouposti vydělávali zprostředkovatelé až 17 tisíc eur týdně…
AUTOR@CHIP.CZ
ODKUD PŘICHÁZEJÍ ÚTOKY?
Hlavním zdrojem útoků jsou překvapivě Spojené státy. Podle odhadů expertů je však brzy doženou Ukrajina a především Čína…
USA 38 %
Kanada 3 %
Velká Británie 5 %
Nizozemsko 8 %
Ukrajina 12 %
Rusko 5 %
Japonsko 2 %
Čína 13 %
STRUKTURA INTERNETOVÉ MAFIE
Stejně jako u mafiánských gangů zde skuteční pachatelé jen nenápadně stojí v pozadí. Jejich sofistikovaný "pracovní model" se spoléhá na pěšáky (pro "špinavou práci") a najaté (častokrát nevinné) zprostředkovatele. Na schématu dole můžete vidět typickou strukturu gangu internetové mafie.
1 Phisher získává od oběti data on-line bankovnictví přes falešné weby a e-maily.
2 Výměna informací.
3 Dává peníze prostředníkovi, jehož konto slouží jako "přestupní stanice".
4 Phisher převádí peníze z účtu oběti na účet zprostředkovatele.
5 Zprostředkovatel posílá peníze pomocí Western Union bílým koňům označovaným jako "arrow". Ti vybírají peníze pomocí falešných pasů na pobočkách ve východní Evropě.
Nejnovější trend: Krádeže kompletní identity
Novinkou v trendech hackerských akcí je odcizení kompletní internetové identity – od e-mailu přes konta na Facebooku či Twitteru až po přístupové údaje k bankovnímu účtu nebo ke komunikaci se státními organizacemi (např. datové schránky). Zločinci používají ukradené on-line identity k páchání dalších trestných činů, například zakládání dalších fiktivních účtů pro nelegální převody peněz nebo pro nákupy na eBay.
HODNOTA VAŠÍ IDENTITY
Vaše jméno a vaše úplná adresa mají možná podstatně větší hodnotu, než si myslíte. Pokud vás zajímá potenciální hodnota vaší identity, můžete si ji vypočítat pomocí speciální kalkulačky od firmy Kaspersky (najdete ji na DVD). Obecně lze říci, že nejvíce zločinci vydělají ukradením informací o kreditní kartě, ale i přístupové údaje k sociálním sítím lze zpeněžit za nezanedbatelné množství dolarů či eur. Podle statistik se průměrná hodnota jednoho "kompletního uživatelského profilu" pohybuje okolo 600 eur. Jak jste na tom vy?
Foto: Přihlašovací údaje: Hackeři často nabízí přihlašovací údaje k aukčním serverům nebo finančním službám.
Foto: Zajímavá čísla: Nástroj od firmy Kaspersky vám odhadne, kolik by za vaše data dostal hacker na černém trhu.
Foto: Cenové detaily: Zde je možné koupit účet se zůstatkem 1 500 eur jen za 20 eur
TIPY PRO VAŠE BEZPEČÍ
Podvody na eBay
Aukční portál eBay je uživateli považován za bezpečný a spolehlivý. To ale platí především u klasických obchodníků, snažících se o pravidelné prodeje, nebo u internetových obchodů používajících eBay jako jeden z prodejních kanálů. Nepříjemně se však množí i podvodníci, kteří nehrají příliš čestně. Nejjednodušší je pro ně ukrást přihlašovací údaje bezproblémovému "občasnému" prodejci. Ten si ani nemusí aktivit podvodníků všimnout, protože jejich akce bývají rychlé a efektivní. I přesto existují tipy, jak se lze falešným prodejcům vyhnout.
1 Komunikace: Skutečný prodejce je s vámi schopen diskutovat o zboží. Podvodníci obvykle zasílají jen nic neříkající údaje a fráze. Nebojte se zeptat na techničtější věci…
2 Délka trvání aukce: Kratší doba trvání aukce sníží riziko, že si něčeho všimne skutečný prodejce a majitel účtu.
3 Cena: Pokud nakupujete dražší a žádanější zboží, je lepší prozkoumat celkovou nabídku a vyhnout se podezřele levným nabídkám.
4 Hodnocení prodejce: Velmi užitečná věc, je však nutné nespokojit se s údajem "100% Positive feedback". Podívejte se, zda a co prodejce prodal za poslední měsíc nebo půlrok. Prodával naposledy před rokem dětské oblečení a nyní má deset iPhonů za fantastickou cenu?
5 Adresa: Položka udávající místo, kde se nachází zboží (Item location), je v Texasu, ale uživatel je z Kanady? Zbystřete pozornost, hledejte další informace o prodejci a určitě ho zkuste kontaktovat přes eBay. Ignorujte výzvy ke kontaktu přes jiné e-maily.
6 Rozsah nabídky: Dostal prodejce za poslední rok dvacet pozitivních hodnocení a nyní má v nabídce desítky věcí za tisíce dolarů? Rozhodně důvod k dalšímu prověření.
Rozhodně vás nechceme od koupě na eBay odrazovat – jde o relativně bezpečný kanál, který dokonce nabízí celou řadu záruk (viz například http://pages.ebay.com/coverage/index.html). Doporučujeme vám ale prověřit si, zda se záruka vztahuje i na váš nákup…
Foto: Podvodné pronájmy: Do popředí zájmů hackerů se nyní dostaly i byty – pohybují se zde dostatečně velké částky…
Foto: Metody hackerů: Podvodníci posílají peníze pomocí finančních služeb typu Western Union.
Foto: Pevnost: Většina podvodníků z eBay má základnu v rumunském městě Dragasani