Internetový PC
Vítejte v budoucnosti! Chip vám nabídne počítač, který překoná všechny technické překážky a bude dostupný téměř odkudkoliv.
MARKUS HERMANNSDORFER
Počítač příštího desetiletí lze najít v každém zařízení připojeném k internetu. Jeho výhody jsou fantastické: téměř neomezené zdroje (například místo na disku nebo výpočetní výkon), přizpůsobení osobním požadavkům uživatele. Pokud potřebujete více, dostanete více. O požadovanou bezpečnost se postará silné šifrování. Jedinou věcí, kterou pro spuštění počítače potřebujete, je prohlížeč – už nemusíte spouštět Windows. Pomocí technologie "Instanton" může být váš počítač připraven k použití maximálně za deset sekund. Využití je možné i u telefonů nebo smartphonů, musí však samozřejmě podporovat požadovanou webovou technologii (viz tabulka na straně 97). To častokrát vyřazuje ze hry oblíbený iPhone. Nejlepší zpráva hned v úvodu: základní "hardware" tohoto stroje vás nebude stát ani korunu. Zaplatit obvykle musíte pouze tehdy, pokud jsou vaše požadavky nadstandardní – základní nabídka zmiňovaných služeb je ve většině případů k dispozici zdarma.
Prohlížeč jako operační centrála
Pokud vás zaujaly novinky v oblasti technologií "cloud computingu", určitě navštivte stránku www.mygoya.de/uk/. Firma Magix zdarma nabízí operační systém "myGoya", který běží v prohlížeči. Aby fungoval i ve vašem počítači, musíte mít nainstalován Adobe Flash Player a Java Runtime Environment. Systém myGoya nabízí celou řadu integrovaných aplikací, jako například poznámkový blok, instant messenger nebo textový procesor. Kromě toho můžete v rámci svého účtu využít dalších služeb, jako je například Magix Website Maker (vytváření WWW stránek). Jedinou nevýhodou tak zůstává nabízený prostor (512 MB je v současnosti silně podprůměrná hodnota), nepříjemnou tečkou je pak nemožnost jeho dalšího rozšíření. Nabídku od firmy Magix lze tedy doporučit především méně zkušeným a méně náročným uživatelům – ti ocení uživatelskou přívětivost systému myGoya a 512 MB jim bude stačit…
Pokud si přejete, aby toho váš počítač uměl ještě více, a potřebujete i více diskového prostoru, navštivte stránky http://icloud.com/. Rozhraní tohoto nástroje je sice na první pohled někde mezi Windows XP a Vistou, v pozadí se však skrývá Linux (distribuce Ubuntu). Icloud nabízí prostor o velikosti 3 GB, který lze navíc postupně rozšiřovat. "Internetový počítač" však nemusí být jen záležitostí práce na webu. Příkaz "Cloud Drive | Shared | Search" vám pomůže s přístupem k datům na disku vašeho počítače. A to není vše! Otevřete startovní nabídku "icloudu" a zvolte "Internet | Browser". Tak lze "úložný prostor" navýšit prostřednictvím on-line služeb, jako je www.humyo.cz, která nabízí 10 GB, a www.adrive.com, nabízející fantastických 50 GB.
Při ukládání dat na on-line úložiště však narazíte na několik překážek. Manipulujeteli s daty přímo na webu, stačí vám i pomalé ADSL spojení o rychlosti 1 MB/s. Tato rychlost dokonce stačí i na bezproblémové sledování filmů. Funguje to i proto, že se video přenáší v komprimované formě. Pokud se však pokusíte tyto filmy nahrát na úložiště, nebo si jen například "odložit" pár fotografií na internetový disk, budete nemile překvapeni. Asymetrické připojení nabízí obvykle velmi nízkou rychlost uploadu, což pro práci s "cloud technologiemi" není zrovna optimální. Řešením může být například připojení pomocí Wi-Fi (viz rámeček na straně 98).
Pro rychlý "upload" je důležitý i kvalitní klient. Mezi ty nejlepší patří například nástroj "Sebrav Client", který lze stáhnout z webových stránek projektu "icloud. com". Pokud si tento nástroj nainstalujete na svůj stolní počítač, můžete snadno přesouvat svá data z Windows Exploreru přímo na internetový počítač.
Zvláštní způsob: Pronajměte si Windows XP
Většina uživatelů nebude mít při práci s "icloudem" žádné problémy. Pokud však chcete používat "cloud technologii" a zároveň trváte na Windows, protože se nechcete vzdát určitých aplikací nebo proto, že členové rodiny chtějí používat on-line počítač s obvyklým systémem, musíte zvolit jinou cestu. Ta ale rozhodně nebude mít nálepku "zdarma" – především kvůli licenčním poplatkům za Windows. Řešením je nabídka od švýcarského poskytovatele Nivio (http://geneva.nivio.com), nabízející pronájem XP v "klasickém balení" i s aplikacemi pro tento operační systém. Samotná XP, která se zde nazývají nDesktop, stojí kolem sedmi dolarů za měsíc; za aplikace, jako je MS Office 2007, zaplatíte okolo čtyř dolarů měsíčně. Freewarové programy (jako například Winamp) jsou pro platformu "desktop" také k dispozici – bez dalších poplatků. Pokud si chcete tato "internetová Windows XP" zdarma vyzkoušet, klikněte na stránce firmy Nivio na "Demo | Try Live Demo". Nivio standardně nabízí 10 GB diskového prostoru, možné je i jeho rozšíření pomocí služeb typu Humyo.cz.
Větší firmy v blízké budoucnosti
Doposud zmínění poskytovatelé jsou buď malé vznikající společnosti, nebo open-source projekty – další zmiňovaná firma Magix je jedinou větší výjimkou. Překvapivé je, že velcí hráči jako Google či Microsoft mají v této oblasti jen málo použitelné produkty. Na druhou stranu jejich pokusné kroky mají podstatně větší publicitu.
WINDOWS AZURE: V současné době jsou už vývojáři schopni naprogramovat aplikace pro libovolně "odstupňovaná" Windows, pracující v "cloudu". Finální výsledek můžete vidět například v rámci projektu Berry (http://berry.unimall.com), který byl vyvinut pro studenty a učitele. V projektu Azure sice najdete některé známé prvky z Windows (například ikony), klasickou plochu ale nehledejte. Zajímavé je, že Windows Azure zůstávají v tomto projektu pouze skrytě na pozadí (jako engine) – pokud by Unimall nespecifikoval, že uživatel pracuje "v cloud systému Azure", surfaři by si to nikdy neuvědomili.
CHROMIUM OS: Tento doplněk od Googlu není příliš známý. Díky němu je možné na netbook nainstalovat rozšířený prohlížeč Chrome, který poté nahrazuje běžný operační systém. V "cloudu" ale fungují pouze obvyklé aplikace Googlu: například Dokumenty nebo Picasa. Význam tohoto cvičení: Chromium OS by měl být později používán na vhodnějších zařízeních, než jsou netbooky. Bohužel největší výhodu "icloudu" v podobě neustálé dosažitelnosti Google OS v této fázi nenabízí.
Práce se superpočítačem
Díky představeným službám nyní máte k dispozici flexibilní počítač, který můžete používat kdekoliv. Otázkou však zůstává, jaké výhody opravdu nabízí. Psát texty a surfovat totiž můžete i na běžném počítači. Abychom vám ukázali skutečné výhody "cloud computingu", předvedeme vám několik funkcí a služeb, které byste na běžném počítači či telefonu mohli získat jen stěží.
TELEFON S INTERNETOVOU TV: DVB-H, DMB, Media-Flo – celé roky nám zábavní průmysl sliboval televizi na mobilním zařízení s kvalitním obrazem a bez "cukání" – a většina slibů zůstala nesplněna. Díky svému "on-line počítači", který běží na vhodných mobilech, můžete jednoduše sledovat televizi na internetu i bez použití výše uvedených technologií.
V pravém "task listu" cloudu klikněte na "Google" a spusťte vyhledávací službu. Zde zadejte "Internet TV" nebo "Live TV". V seznamu nalezených odkazů pravděpodobně najdete live stream zpravodajského vysílání České televize (www.ct24.cz/vysilani/) nebo zahraniční n-tv (www.n-tv.de/mediathek/livestream/). Jakmile je viditelný obraz televize, přesuňte kurzor myši nebo prst na příslušné nastavení a zapněte si vhodný rozměr a kvalitu vysílání.
Quick File Sharing: Pokud mají vaši přátelé počítač v "cloudu" se stejným poskytovatelem, je výměna dat snadná a nabude nijak brzdit či omezovat vaše internetové připojení, jelikož přenos probíhá přímo v cloudu. Chcete si to vyzkoušet? Klikněte ve startovním menu icloudu na zelenou ikonku "Share" a přidejte kontakty "přátel". Potom přesuňte soubor do příslušného pole, a přenos se ihned spustí. Typičtí "klienti pro sdílení dat", jako je BitTorrent, stále ještě nejsou pro icloud k dispozici, snadno však lze využít služeb typu RapidShare.
BEZPLATNÁ NAVIGACE: Služby jako například Map24 nabízejí bezplatné vyhledávání cesty. Do prohlížeče on-line počítače zadejte adresu www.cz.map24.com, vložte počátek a konec cesty, a služba ihned zobrazí cestu. Samozřejmě to má smysl pouze u telefonů a netbooků, které podporují GSM, nebo ideálně GPS. Alternativně lze využít webových služeb, jako jsou Google Maps (http://maps.google.com) nebo Bing mapy (http://www.bing.com/maps), které nabídnou trojrozměrné zobrazení budov a krajiny.
Brouzdání bez hackerů: Na webu nikdy neexistuje úplná anonymita. Pokud však surfujete s prohlížečem na vašem on-line počítači, pořádně ztížíte spammerům a hackerům situaci. "Vystopuje-li" totiž někdo vaši IP adresu, skončí jen na vašem on-line počítači. Váš domácí (nebo pracovní) počítač zůstane anonymní.
Věříme, že s trochou představivosti objevíte během zkoušení "internetového počítače" další zajímavé funkce, které vám klasický počítač nabídnout nemůže.
AUTOR@CHIP.CZ
Nové možnosti: Nabídka bezplatných počítačů
Icloud, Nivio či myGoya nejsou jedinými společnostmi nabízejícími bezplatně výhody cloud computingu. Především díky expanzi nových technologií, jako jsou Ajax nebo Microsoft Silverlight, jsou "web cloud" vyvíjeny operační systémy, které fungují i v prohlížeči. Pomocí tabulky dole můžete rychle nalézt optimální poskytovatele. Nejprve se podívejte do sloupce "Internetové technologie", abyste zjistili, zda je požadovaná technologie podporována i u vašeho telefonu nebo mobilního zařízení. Druhým kritériem by měl být operační systém a velikost "úložného prostoru". Zajímavé může být umístění cloudu – pokud například chcete sledovat americké televizní programy, které nejsou v České republice standardně dostupné. S americkým "internetovým počítačem" totiž obdržíte i americkou IP adresu a obvykle i neomezený přístup k většině zmiňovaných služeb (například Veoh).
Když ADSL připojení nestačí...
Výhody technologie "cloud computing" jsou nesporné a většina uživatelů je okamžitě ocení. Všechny popisované funkce však mají jedno velké "ALE". Rychlosti většiny internetových připojení rychle stoupají a 16Mb linka už nemusí být výsadou těch nejbohatších. Zmiňované ALE se týká uploadu neboli rychlosti nahrávání dat "na" internet. Například u připojení zmiňovanou 16Mb linkou nabízí O2 upload pouhých 512 kb/s nebo (varianta Pro) 768 kb/s. U jiných firem (i tarifů) je situace podobná – problém je v samotné ADSL technologii, která nabízí asymetrické připojení (rychlý download, pomalý upload). Pokud tedy chcete využívat všech výhod "cloud computingu", doporučujeme symetrické připojení, jaké najdete například u připojení přes kabelovou TV, Wi-Fi, nebo ideálně u připojení optickým kabelem. V tabulce vám nabídneme několik příkladů vhodných technologií.
Foto: Počítač na webu: Icloud vypadá jako kříženec Windows XP a Visty, ve skutečnosti jde ale o Ubuntu…
Foto: Elegantní: Průhledné rozhraní služby myGoya nabízí rychlý přístup k celé řadě aplikací.
Foto: Znovu Windows: Poskytovatel Nivio vám nabídne Windows XP přístupná odkudkoliv