Tento a další programy najdete na Chip DVD pod indexem Konvertory.
Inteligentní konverze filmů
Videa přicházejí z mnoha zdrojů a v různých formátech. Ne všechna zařízení si však poradí s každým formátem. Kdo neví, jaký formát připravit, ten se dočká buď chybové hlášky, nebo nízké kvality.
MARKUS MANDAU
Sledovat filmy na počítači už dávno není zábavné. Univerzální přehrávače vedle televizoru stojí pár korun, novější televizory dokážou filmy v "počítačových" formátech přehrát samy. Sledování na tabletech, případně na displeji mobilního telefonu není na cestách k zahození. Tato kapesní zařízení jsou dnes dostatečně výkonná na to, aby dokázala bez potíží přehrávat filmy i v plném rozlišení – a mají také HD displeje. Jenže pokud mají zařízení sloužit jako zdroj zábavy, musí vše fungovat na jedno kliknutí.
Videa pocházejí z různých zdrojů, proto jsou v různých rozlišeních, různých formátech a jsou zakódována různými kodeky. Pokud chcete video přehrát na jiném zařízení, je třeba připravit takový formát, se kterým si zařízení poradí a který je pro ně vhodný. Nevýhodou je, že vám žádné zařízení nesdělí, který formát je pro něj nejlepší. Pokud si s videem neporadí, dostanete jen chybovou hlášku. Pak je třeba připravit video ve správném formátu. Metodu pokus – omyl ale rozhodně nezkoušejte. Překódování filmu trvá dlouho, a pokud nezvolíte správné parametry, utrpí i kvalita filmu. Konverzi je navíc třeba provádět vždy z originálního souboru. Každou konverzí totiž film přichází o část kvality.
Na Chip DVD jsme pro vás přichystali balík nástrojů, které vám pomohou s konverzí pro jakékoliv zařízení. V přehledné tabulce vpravo najdete všechny informace, které potřebujete vědět o jednotlivých zařízeních. Uvidíte, jaké kontejnery zařízení podporuje, jaké formáty zvuku a obrazu je třeba přichystat. V přehledu nenajdete jen televizory, protože jejich schopnosti přehrávání jsou značně různorodé, každý výrobce podporuje jiné formáty. A jak tabulku číst? V prvním řádku si vyberte zařízení, na kterém chcete video přehrávat. Uvidíte, jaké formáty umí. V prvním sloupci pak vyberte, odkud pochází zdroj videa a co bude třeba konvertovat. Pokud je pole šedé, znamená to, že není třeba provádět žádnou konverzi.
1. Analýza filmu
Stavba souboru s videem je prakticky vždy stejná. Existuje kontejner, ve kterém je obrazová stopa a jedna nebo více stop zvukových. Kontejner informuje o formátu, ve kterém jsou stopy uložené, ale také o dalších informacích, jako je třeba framerate filmu.
Vše by bylo mnohem jednodušší, kdyby v jednom typu kontejneru mohl být pouze určitý formát zvuku a obrazu. Jenže tak to nefunguje. Příklad: Televizní vysílání. Pokud jej budete ukládat na pevný disk v počítači, vytvoří se kontejner TS. To, jakou formu videa bude obsahovat, ale záleží na tom, jestli se jedná o běžné DVB-T vysílání, nebo HDTV. HD vysílání nabízí Česká televize, Nova i Prima a používá se moderní formát H.264. Pokud však budete stahovat vysílání z USA, bude i HD ve starším formátu MPEG-2. A zatímco pro H.264 potřebujete buď výkonné, nebo optimalizované přehrávače, MPEG-2 přehraje prakticky jakýkoliv přehrávač.
Právě proto je důležitý první krok – analýza. Pomocí nástroje MediaInfo z Chip DVD je to velmi jednoduché. Program je částečně lokalizován do češtiny, ovládání už snad ani nemůže být snadnější. Na soubor, který chcete analyzovat, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "MediaInfo". Zobrazí se veškeré informace o videu – použitý kontejner, formát obrazové i zvukové stopy. U obrazové stopy se navíc dozvíte další detaily – bitrate, rozlišení, počet snímků za sekundu a také použitý profil. Právě rozlišení a framerate jsou důležité parametry, pokud máte HD video. Je-li rozlišení 1 080i (1 920 × 1 080 bodů), budou se snímky střídat rychlostí 25 fps. Také ale můžete mít video 720p (1 280 × 720 bodů), které má rychlost 50 fps. Tablet bez problémů zvládne video v rozlišení 720p, ale neporadí si s 50 snímky za sekundu. MediaInfo vám pomůže tuto vlastnost odhalit dříve, než video do tabletu nahrajete.
Řadu záludností skrývá oblíbený kontejner Matroska (MKV). Tento open-source formát je velmi flexibilní a umožňuje kombinovat nejrůznější formáty obrazu i zvuku. Je tedy třeba brát s rezervou zařízení, která "slibují" podporu MKV. Většinou si s videem poradí, ale MKV může obsahovat i zcela exotické typy formátů, které přehrají jen speciální zařízení. Na internetu většinou najdete MKV soubory s videem ve formátu VC-1, který patří Microsoftu a používá se pro Blu-ray disky a WMV HD soubory. S formátem VC-1 si poradí většina smartphonů a tabletů, navíc formát neobsahuje různé restrikce bránící jeho kopírování nebo překódování do jiného formátu.
2. Výměna kontejneru
Zvládá váš přehrávač formáty, které jsou uložené uvnitř kontejneru, ale neporadí si se samotným kontejnerem? Příklad: Máte HDTV vysílání, které obsahuje H.264 obraz a Dolby AC3 zvuk. S tím si váš Android tablet bez potíží poradí. Kontejner TS mu však vůbec nic neříká. Pomoc je snadná – stačí dva nástroje z Chip DVD: tsMuxeR a MKVtoolnix.
V programu tsMuxeR klikněte v části "Input files" na "add" a přidejte soubor ve formátu TS. V části "Output" vyberte "Demux" a vytáhněte z kontejneru obrazovou a zvukovou stopu. Dále ve Windows zvolte "Start | MKVtoolnix" a spusťte nástroj "MKVmergeGUI". V části "Input " přidejte do seznamu oba soubory, které vytvořil předchozí nástroj.
Po krátké analýze program oznámí že se jedná o formát H.264, a program bude chtít, abyste zadali, jakou rychlostí (kolik fps) má film přehrávat – tato informace je totiž běžně uložena v kontejneru. Za pomoci nástroje MediaInfo si zjistěte rychlost originálního videa (TS) a zadejte správnou hodnotu – třeba 25 fps. V části "Track" zatrhněte, že součástí videa má být i zvuková stopa, a spusťte celý proces vytváření kliknutím na "Start muxing".
Video dostane kontejner, se kterým si tablet poradí, bude převedeno velmi rychle, protože se nic nepřepočítává ani nekóduje, a kvalita zůstane zcela nedotčena. Zkrátka ideální řešení!
Zmíněné nástroje můžete použít i pro jiné typy kontejnerů. Program tsMuxeR si poradí s Blu-ray i DVD, televizním vysíláním i videem z videokamery. MKVtoolnix a grafická nadstavba MKVextractGUI dokážou vytvořit soubory MKV, nástroj Yamb zase zvládne MP4 soubory, které se hodí nejen pro Androidy, ale i pro iPad.
3. Převod zvukové stopy
Jednoduchá změna kontejneru nebude fungovat u zařízení Apple. Produkty si totiž poradí prakticky jen se zvukem ve formátu AAC. Mnoho filmů přitom používá formáty Dolby AC3. Aby nezůstal iPad nebo iPhone němý, je třeba zvukovou stopu převést. K tomu poslouží profesionální nástroj meGUI (na Chip DVD). Při instalaci je třeba, abyste byli připojeni k internetu, nástroj si potřebné komponenty stahuje on-line. Jen dvě položky je třeba nainstalovat zvlášť: AviSynth (určený pro konverzi videa) najdete na Chip DVD, Nero Encoder pro AAC si stáhnete z webu přímo z meGUI volbou "Options | Update".
Po novém spuštění nástroje meGUI zvolte "Workers | Create new worker". Otevřete AC3 stopu v části "Audio Input". Nyní je třeba zvolit správný výstupní formát. V části "Audio | Encoder settings" vyberte "Nero AAC: NDAAC-LC 96 kbs". Pokud původní stopa AC3 obsahuje prostorový zvuk, je třeba v části "Config | Output channels" aktivovat volbu "Downmix multichannel to Stereo". Nakonec pomocí "enqueue" připravte projekt ke zpracování, označte jej v "Queue" a stiskněte "Start".
4. Kódování videa
Pokud je zdrojové video nekompatibilní s přehrávačem, budete muset sáhnout po jeho překódování. K tomu budete potřebovat profesionální nástroje. Na Chip DVD najdete Handbrake pro mobilní zařízení, MediaCoder pro ostatní scénáře. Ten je určen spíše pro náročnější uživatele, kterým nabízí naprostou svobodu. Je možné kombinovat libovolné typy kontejnerů a filmů, obsahuje desítky kodérů, umí obraz také oříznout. Kdo má grafickou kartu nVidia s podporou technologie CUDA, ten může využít rychlý převod díky výkonu grafické karty.
Doporučit můžeme také plnou verzi nástroje Xilisoft Video Converter Ultimate, což je komerčně prodávaný převodník. Díky připraveným profilům nastavení můžete program použít pro velmi snadný převod filmů do formátu podporovaného vaším mobilním telefonem, přenosnou herní konzolí či jiným multimediálním přehrávačem. Pokročilým uživatelům nebude chybět ani detailní nastavení kvality výstupního souboru, včetně možnosti vytvářet si vlastní profily pro opakované použití. Xilisoft Video Converter umí rovněž upravit obraz videa, oříznout jeho délku nebo do něj vložit titulky. Na výkonnějších počítačích lze konvertovat i několik souborů současně.
AUTOR@CHIP.CZ
Videokamera
HD kamery ukládají filmy do formátu AVCHD.
Internet
Většina videí je uložena jako AVI, MP4 nebo MKV.
TV vysílaní
Kontejner TS může obsahovat obyčejné DVB-T i HDTV.
Smartphony
Ideální je pro ně formát MP4.
Blu-ray přehrávače
Poradí si s většinou formátů, jen je třeba správný kontejner.
Tablet
iPad si u filmů poradí jen se zvukem ve formátu AAC.
KÓDUJTE, JEN KDYŽ JE TŘEBA
Každý soubor s videem se skládá ze tří komponent: kontejneru, ve kterém jsou informace o souboru, obrazové a zvukové stopy. Většinou není třeba konvertovat všechny tři části – podle typu zařízení často postačí změnit kontejner nebo jen překódovat zvukovou stopu. To šetří čas a nesnižuje kvalitu obrazu.
Foto: Mediainfo: Nástroj vypíše podrobnosti o kontejneru, obrazové i zvukové stopě.
Foto: Pro iPad: MeGUI umí vytvořit zvukovou stopu, se kterou si poradí iPad. Ta je ve formátu AAC.
Foto: DivX: Pokud vaše zařízení podporuje DivX, stačí vybrat správný profil, a konverze proběhne automaticky.