Hloubkový sken odhalí brzdy systému
Mnoho programů ochromí váš počítač. Po jejich nainstalování už nebude systém nikdy rychlý. Jak takové škůdce odhalit? Pomůže vám s tím náš hloubkový sken.
FABIAN VON KEUDEL
Více než 75 milionů uživatelů si stáhlo freewarový nástroj s názvem Antivir. Název napovídá, že by se mělo jednat o antivirový nástroj. Jen zkušený uživatel dokáže poznat, že se ve skutečnosti jedná o podvod a že tento nástroj nejen zpomalí počítač, ale že je také bezpečnostní hrozbou. A to je jen začátek. Mezi padesátkou nejstahovanějších programů najdete řadu takových, které dokážou zabrzdit i nejrychlejší počítač. Takové programy však neodhalíte dříve, než je nainstalujete. Chip proto udělal těžkou práci za vás – otestoval desítky aplikací a zjistil, které nejvíce brzdí systém. K těm největším brzdám vám pak nabídneme rychlé alternativy, které mají stejné funkce, ale nezbrzdí váš počítač. Tyto nástroje najdete na Chip DVD.
Co dělat v případě, když už brzdu na počítači máte? V boxu na straně 68 vysvětlujeme, jak byste měli postupovat, chcete-li ji odstranit.
A jak vyzkoušet program, který v našem skenu není? Pomůže vám nástroj Sandboxie, který popisujeme na straně 66. S tímto nástrojem můžete bez obav zkoušet jakékoliv programy – změny, které nástroj provede v systému, se budou ukládat na speciální místo a neponičí váš odladěný systém. Pokud usoudíte, že vám program nevyhovuje, jednoduše jej zahodíte a systém zůstane zcela nezměněn. Bezpečně si tak vyzkoušíte jakýkoliv nový program.
Bezpečnost: Rychle a bezpečně
Bezpečnostní programy jsou často největším žroutem výkonu počítače. Jsou integrovány hluboko do systému a testují každý soubor, kontrolují každý paket na síťové kartě i každý spuštěný program. To samozřejmě zabere nějaký čas. Takové zdržování výrazně zpomalí každý počítač. Jenže bez bezpečnostního programu se obejdou jen nejzkušenější uživatelé, kteří navíc nenavštěvují internet. Všichni ostatní by se měli nějakým způsobem chránit. Ukážeme vám, který nástroj zbrzdí váš systém nejméně, a kterému byste se naopak měli raději vyhnout.
SYGATE PERSONAL FIREWALL: Náš test ukázal, že tento firewall dokáže spotřebovat velké množství výkonu, v paměti zabere 15 MB a navíc není kompatibilní se současnými Windows 7. Firewall nyní spadá pod společnost Symantec, která jej už ale dále nevyvíjí. Protože není tento program aktualizován, může se stát bezpečnostní hrozbou. Tento firewall tak patří mezi ty, kterým byste se měli vyhnout. Nejenže zbrzdí počítač, ale je bezpečnostní dírou do vašeho systému.
ALTERNATIVA: Používáte-li Vistu nebo Windows 7, můžete se spolehnout na firewall, který je součástí těchto operačních systémů. Tento firewall dokáže ochránit stejně dobře jako jiné firewally a je optimalizován přímo pro Windows. Jen v případě, že používáte Windows XP, má smysl uvažovat o firewallu od třetího výrobce. V tomto případě doporučujeme ZoneAlarm z Chip DVD, který je šetrný ke zdrojům počítače a příliš nezbrzdí běh systému.
ANTIVIR PERSONAL – FREE EDITION: Tento bezplatný antivirový skener patří již řadu let mezi nejoblíbenější antiviry. Nechápeme však proč. Dobrý antivirový program by měl chránit počítač před útoky z internetu a také před programy, které se již nachází v počítači a jsou nebezpečné. Ani jedno z toho ale tento nástroj nezvládá. Antivir zobrazuje mnoho falešných hlášení a jeho kontrola souborů neskutečným způsobem zatěžuje systémové zdroje. Výsledkem je zpomalení počítače a mizivá ochrana. Pryč s takovým antivirem!
ALTERNATIVA: Kdo je ochoten zaplatit 1 067 Kč za Norton Internet Security 2011, ten dostane nejlepší ochranu, jaká je v současnosti k dispozici. Tento bezpečnostní balík zbrzdí váš systém téměř neznatelně. Kdo však nechce do ochrany investovat ani korunu, může sáhnout po nástroji Panda Cloud Antivirus z Chip DVD. Jak název programu napovídá, využívá se zde cloud technologie – program běží na vašem počítači jen jako klient a výkonově náročné operace probíhají na serverových farmách Pandy. Program posílá na servery jen kontrolní součty souborů a server je porovnává se signaturami ve své databázi. Procesor vašeho počítače tak zůstává nevytížen a vy jej můžete používat pro jiné aplikace. Nevýhodou je, že je neustále vyžadováno připojení k internetu.
Internet: Rychle a bez spamu
Nevyžádaná pošta je značně otravná, navíc ubírá výkon a zabírá místo na disku. Se spamem je proto třeba rázně zatočit.
SPAMIHILATOR: Již v minulém Chipu jsme vám představili zcela novou technologii pro boj se spamem, založenou na teorii her používající Nashův filtr. Tato technologie má mnohem větší úspěšnost při odhalování spamů. Bohužel tento program ji nevyužívá a sází na staré techniky, které umí spammeři snadno obejít. Tyto staré techniky sice odfiltrují dostatečné množství spamů, na druhou stranu program odebírá nemalé množství výkonu počítače. Díky naší alternativě nebudete Spamihilator vůbec potřebovat.
ALTERNATIVA: Prakticky každý poskytovatel e-mailové schránky nabízí nějakou ochranu proti spamu. Když si postupem času vytvoříte white a black listy, bude vám filtrování nevyžádané pošty fungovat uspokojivě. Výhodou je, že vám nemusí na počítači běžet žádný program, který by snižoval jeho výkon. O filtrování se postarají servery poskytovatele vaší e-mailové schránky.
Máte-li nainstalovaného poštovního klienta, jako je třeba Outlook nebo Thunderbird, můžete využít i zde integrovaných ochran před spamem. Nevýhodou je, že v tomto případě už spamy stahujete – to stojí rychlost internetu a také výkon pro třídění.
FRAUDELIMIONATOR: Tento freeware hlídá obsah všech e-mailů, které vám přijdou, a hledá v nich odkaz na webové stránky. Tyto odkazy srovnává s databází nebezpečných stránek, a v případě, že se budete chtít dostat na stránku, která je podvodná, vás upozorní. Chrání vás tedy před phishingem. Co je ale na tomto nástroji špatného? Seznam stránek je aktualizován maximálně párkrát do měsíce. Jelikož životnost phishingových stránek je sotva několik hodin, je tento postup zcela zbytečný. Navíc vás při surfování neustále otravuje okno.
ALTERNATIVA: Nechcete-li se stát obětí phishingového útoku, nepotřebujete k tomu žádný dodatečný nástroj. Úplně vám postačí aktualizovaný internetový prohlížeč. Všechny moderní internetové browsery dokážou odhalit podezřelou stránku a upozorní vás, pokud vám hrozí nějaké nebezpečí. Navíc vaše surfování nijak nebrzdí.
MOZILLA FIREFOX: Firefox patří mezi nejoblíbenější internetové prohlížeče. Také jej máme rádi. Je přehledný, příjemně se s ním pracuje. Ve srovnání s Internet Explorerem je také extrémně rychlý. Třeba při zpracování JavaSrciptu: má vlastní kompilátor, takže zpracování kódu je mnohem rychlejší než u Internet Exploreru, který má jen interpreter kódu, takže jeho zpracování je mnohem pomalejší. To ale nic nemění na tom, že máme ještě lepší řešení.
ALTERNATIVA: Google Chrome je na tom s výkonem ještě lépe. Pro JavaScript používá "Just-in-Time" kompilátor, který je nejrychlejší a používá vícejádrový engine. Zatímco právě běžící skript běží na jednom jádru procesoru, další jádro zpracovává skript, který bude pravděpodobně volán již během příštích sekund. Až se tak stane, skript již bude zpracovaný, což ušetří velké množství času. Chrome je tak v mnoha oblastech surfování nejrychlejším prohlížečem.
Ale pozor: O Googlu je známo, že rád shromažďuje data a informace. Jeho prohlížeč není výjimkou, a tak Chrome odesílá na servery Googlu informace o skriptech spolu s unikátním ID vašeho konkrétního prohlížeče. Pokud tomu chcete zabránit, použijte nástroj UnChrome z Chip DVD. Ten ID vynuluje.
Multimédia: Více RAM pro PC
Multimediální aplikace patří mezi nejnáročnější programy, co se týče výkonu. Spotřebují velké množství operační paměti a vyžadují také dostatečně výkonný procesor. Jenže ne všechny aplikace jsou takové. Pokud použijete vhodnou alternativu, ušetříte v paměti až 50 % a na disku může aplikace zabrat až o 98 % méně místa.
APPLE ITUNES: Uživatelé iPodů a iPhonů moc dobře vědí, jak dokáže instalace iTunes zabrzdit systém. Najednou se počítač spouští mnohem déle, program zabírá v paměti stovky megabajtů, zkrátka po instalaci pořádně zatáhne za brzdu. Pravověrným vyznavačům Applu to samozřejmě nevadí, všichni ostatní by ale raději měli sáhnout po alternativě.
ALTERNATIVA: Nyní je s přehrávači iPod kompatibilní také oblíbený přehrávač Winamp. Ten je mnohem šetrnější k prostředkům počítače než iTunes. V paměti zabere kolem 56 MB, což je akceptovatelná hodnota. Při instalaci Winampu je třeba zatrhnout podporu pro iPod.
REALPLAYER: Přehrávač RealPlayer potřebujete, pokud chcete přehrávat na počítači videa ve formátu RealMedia. S instalací tohoto přehrávače se vám však do počítače dostane také velké množství reklamy a samotný přehrávač je velmi pomalý. Nejhorší na tom je, že přehrávač vám změní i domovskou stránku v prohlížeči. Z našeho pohledu nejde o freeware, ale o adware.
ALTERNATIVA: Na Chip DVD najdete přehrávač Real Alternative, který si poradí s formátem RealMedia mnohem lépe, nespotřebovává tolik systémových zdrojů a ještě ke všemu si poradí i s řadou dalších formátů. Jeho ovládání je navíc velmi jednoduché.
Vypalování: Žrouti disků
Zvolíte-li pro vypalování disků naši alternativu, ušetříte téměř 300 MB a nemalou část výkonu počítače.
NERO: Jistě, Nero rozhodně nelze považovat jen za vypalovací program, a ten, kdo využije všech jeho možností, se nemusí poohlížet po žádné alternativě. Jenže i když chcete jen vypalovací nástroj, instalace zabere na pevném disku 293 MB a zatížení procesoru během vypalování je také zbytečně vysoké. Kdo chce disky vypalovat rychle, bez výrazného zpomalování, ten by měl sáhnout po jiném nástroji.
ALTERNATIVA: CDBurnerXP z Chip DVD je freeware, který je při vypalování mnohem rychlejší. Na pevném disku zabere pouze 4,6 MB, takže je o 98 % menší než Nero. A funkce a možnosti? Prakticky stejné. Dokáže vypálit CD, DVD i ISO obrazy, tedy vše, co budete potřebovat. Navíc nestojí vůbec nic.
PHANTOM CD: Na stahovacích portálech patří tento freewarový emulátor CD/DVD mechanik mezi nejoblíbenější. Virtuální jednotky jsou jistě praktické: vezmete obraz disku a okamžitě s ním pracujete tak, jako byste jej vypálili na fyzické médium. Nevýhodou nástroje Phantom CD ale je, že v jednom okamžiku umí pracovat pouze s jednou mechanikou, což je omezující. Naše alternativa umí používat více jednotek současně, navíc je mnohem šetrnější k systémovým zdrojům počítače. Proto doporučujeme zvolit tento štíhlý a výkonný nástroj.
ALTERNATIVA: Nejlepším nástrojem pro vytvoření virtuálních mechanik je jednoznačně Daemon Tools. Nezbrzdí váš počítač, navíc v jednom okamžiku můžete používat více virtuálních jednotek, což je velmi praktické. Pro nekomerční použití je možné nástroj používat zdarma.
Upozornění: Při instalaci by chtěl nástroj nainstalovat "Toolbar" pro váš prohlížeč. Ten samozřejmě nepotřebujete a není k ničemu, proto jeho instalaci nepovolte. Rovněž instalátor nabízí změnu výchozího vyhledávače ve vašem prohlížeči a nastavení domovské stránky prohlížeče. V instalaci je možné všechny tyto změny zrušit.
Zpracování obrázků: Úspora CPU
Profesionální nástroje pro zpracování obrázků zabírají v paměti někdy i gigabajty a potřebují pořádně výkonné procesory. Existují ale i alternativy, které jsou k systémovým zdrojům mnohem šetrnější.
GIMP: Tento open-source nástroj patří mezi nejstahovanější programy pro úpravu obrázků. Není divu: je zadarmo, nabízí funkce srovnatelné s Photoshopem a složitější ovládání řada uživatelů překousne, protože Photoshop stojí pořádný balík peněz. Ačkoliv jde o dobře napsaný program, není využití možností hardwaru dokonalé. Pro začátečníka je navíc ovládání programu příliš složité.
ALTERNATIVA: Originální Photoshop zabere na pevném disku kolem 1 GB. Gimp kolem 20 MB, ale nástroj Paint.NET z Chip DVD pouze 3,5 MB. I samotné spuštění je proto otázkou okamžiku. Při zpracování obrázků přitom nemusíte podstupovat žádné kompromisy. Nástroj podporuje všechny důležité funkce, včetně práce s vrstvami. A kdyby vám přece jen nějaká funkce chyběla, můžete ji doplnit pomocí plug-inu.
Kancelář: Nenápadní brzdiči
Kancelářské aplikace se většinou považují za šedé myšky, které mnoho výkonu nespotřebují. Jenže tichá voda břehy mele a pouhý prohlížeč dokumentů může pořádně zaměstnat váš procesor a zabrat velký kus paměti.
ADOBE READER: Další typický zabiják výkonu. Stačí jej nainstalovat – ani jej nemáte spuštěný a po každém spuštění počítače zabere 30 MB v paměti, aniž byste otevřeli jediné PDF. Navíc načítání PDF dokumentů je velmi pomalé. Reader má ke všemu velmi omezené možnosti. Pokud chcete do dokumentu zasahovat, musíte použít placenou verzi. Pryč s tímto neefektivním programem!
ALTERNATIVA: Program PDF-XChange Viewer poráží produkt od Adobe v každé disciplíně. Je mnohem rychlejší, nebrzdí počítač, nabízí daleko lepší možnosti úpravy dokumentů, a dokonce je k dispozici i verze pro 64bitová Windows. Bezplatnou verzi produktu najdete na Chip DVD.
OPENOFFICE: Většina uživatelů programu Microsoft Word využívá kolem 2 % funkcí tohoto textového procesoru. Za 98 % zbývajících funkcí tedy zaplatí Microsoftu zcela zbytečně. Proto někteří uživatelé raději sáhnout po OpenOffice, který je celý zadarmo. Ten však na disku zabere 150 MB a na pomalejších netboocích není žádný rychlík.
ALTERNATIVA: AbiWord je velmi jednoduchý, nabídne ale solidní práci při zpracování textu, je extrémně rychlý a hlavně podporuje všechny důležité formáty souborů, DOC nevyjímaje. Pro pomalejší počítače je tak skvělou alternativou k Wordu i OpenOffice.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
Jak vyzkoušet nástroj bez zpomalení počítače
Díky nástroji Sandboxie můžete jakékoliv programy zkoušet zcela bez rizika. Stačí je nainstalovat pomocí tohoto virtualizačního prostředí. Jak se to dělá, to popisujeme na straně 66 v samostatném infoboxu.
Foto: Bezpečné testování: Nástroj Sandboxie spustí programy ve speciálním virtuálním prostředí, které je odděleno od fyzického počítače. Nehrozí tak zavirování ani poškození systému.
Najděte žrouty výkonu vašeho PC
Jak bezpečně otestovat neznámé aplikace? A jak odhalit žrouty, o kterých se v článku nezmiňujeme?
Kontrolní nástroj: Pro bezpečný test programů budete potřebovat nástroj Sandboxie, který najdete na Chip DVD. Sanboxie bude spouštět programy ve svém vlastním prostředí – žádná aplikace tak nebude mít přímý přístup k vašemu systému.
Jak to funguje: Po nainstalování spusťte "Ovládání Sandboxie". Otevře se nové okno, v něm pravým tlačítkem myši klikněte na "Sandbox DefaultBox" a vyberte "Spustit v Sandboxu | Spustit libovolný program". Otevře se nové okno, v něm klikněte na "Prohlížet" a vyberte instalaci libovolného programu. Jelikož instalace potřebuje mít práva administrátora, zatrhněte položku "Spustit jako správce UAC" a klikněte na "OK". Budete vyzváni pro potvrzení, že chcete program spustit jako správce, poté se již rozběhne instalace programu. Po dokončení bude standardním způsobem nainstalován v systému a vy jej můžete zkoušet – zcela bez rizika. Pokud usoudíte, že program zpomaluje počítač nebo není pro váš systém dostatečně bezpečný, jednoduše na něj klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "Ukončit program ". Aplikace zmizí a v systému po ní nezůstane žádný záznam.
Další brzdy: Jak odhalit brzdy, které máte v počítači, ale v článku nejsou zmíněny? Pomůže vám nástroj Process Explorer z Chip DVD. Zvolte "View | Select Columns ", přepněte se do záložky "Process Performance" a zde zatrhněte položku "CPU Time". V přehledu pak uvidíte, kolik času ten který proces využíval procesor počítače. Klikněte na název sloupce "CPU Time" a hodnoty se seřadí od největší po nejmenší. Tak uvidíte, který proces nejvíce zaměstnával procesor – na prvním místě bude samozřejmě položka "System Idle Process", což znamená, že procesor ležel ladem a nic nedělal. Najdete-li ale velmi vysoko nějaký proces, který příliš nevyužíváte, je zřejmé, že ubírá velké množství výkonu. Abyste si hypotézu ověřili, klikněte na název procesu pravým tlačítkem myši a zvolte "Suspend". Tím proces uspíte, takže nebude spotřebovávat žádný výkon. Poté chvíli používejte počítač, a sami uvidíte, jestli se zrychlil nebo ne. Pokud usoudíte, že došlo k výraznému zrychlení, objevili jste žrouta výkonu. Odstranění: Nejste-li si jisti, o jaký proces se jedná a proč odebírá výkon, může vám Process Explorer opět pomoci. Klikněte na proces pravým tlačítkem myši a zvolte "Search Online". Název procesu se vloží do Googlu, který vám pomůže najít, o jaký proces se vlastně jedná. Usoudíte-li, že jej nepotřebujete, můžete jej zastavit volbou "Kill" a poté odinstalovat.
Foto: Žrouti: Ve sloupci "CPU Time" vidíte, kolik času aplikace čerpala výkon CPU. Čím více času, tím více výkonu program odebírá.
Pro zkušené: Jak odstranit brzdu
I po odinstalování zůstanou v počítači zbytkové stopy po programu. Jak je odstranit?
1. Start menu
Odstranění zástupců
Klikněte na "Start". Na položku "Všechny programy" klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "Otevřít položky všech uživatelů ". Otevře se nové okno. V něm pohodlně smažte všechny zástupce.
2. Registr
Odstranění klíčů
Příkazem "regedit" spusťte editor registru. Klávesovou zkratkou [Ctrl]+[F] spusťte vyhledávání. Všechny nalezené klíče odstraňte.
3. Soubory
Zbytkové soubory
Prozkoumejte složky Program Files, Apllication Data a Program Data a odstraňte soubory a složky, které po programu zbyly.
4. Systémové části
Odstranění ikon
Odstraňte ikony, které najdete ve složce "Windows\ Windows32". Mají koncovku "CPL".
Odinstalační rutina
V registru "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows\Current Version\ Uninstall" smažte odpovídající klíč.
5. Služby/autostart
Odstranění po spuštění
Spusťte nástroj "MSconfig" a v záložkách "Služby" a "Po spuštění" deaktivujte vše, co po odinstalovaném programu zůstalo.
Foto: Šetří místo: CDBurnerXP je ryclhý a zabírá o 98 % méně místa, než Nero.