Přejít k hlavnímu obsahu

Hledání pomocí foťáku

Hledání pomocí foťáku

Chcete vědět, zda film na plakátu stojí za návštěvu kina? Pak stačí plakát vyfotit, a Kooaba vám dá odpověď.
MARKUS HERMANNSDORFER

Googlování už není v módě – alespoň ne na iPhonech a Androidech. Chcete-li získat informace, stačí mobilem vyfotit knížku, obal DVD nebo plakát na ulici, a na displeji mobilu máte díky internetové službě Kooaba (www.kooaba.com) během několika sekund všechny informace. Zapomeňte na zadávání názvu do Googlu a na filtrování výsledků. Jednoduše stisknete tlačítko fotoaparátu, a okamžitě vidíte veškeré dostupné informace.

Hledání: Soubory v oblaku

Abyste mohli aplikaci Kooaba používat, je třeba stáhnout klientskou aplikaci. Ta je dostupná pro telefony iPhone a také pro telefony s operačním systémem Android – ne ale pro všechny, pouze pro modely vybavené dostatečně kvalitním fotoaparátem. Aplikaci pak najdete v prodejně aplikací obou systémů, navíc zadarmo.
Dále je třeba, abyste si na webových stránkách služby Kooaba vytvořili svůj profil. Stačí zadat e-mail a zvolit si heslo. Do schránky vám poté přijde zpráva, ve které je třeba kliknout na odkaz, aby se platnost e-mailu potvrdila.
E-mail a heslo poté použijete také v klientské aplikaci v mobilu. Pak jen vyfotíte knížku, CD, DVD, hru, nebo filmový plakát a fotografie se odešle na server, kde je zanalyzována a interpretován její obsah.
Výhodou služby Kooaba je, že si sama vyvíjí algoritmus, který je schopen rozpoznávat fotografie a správně je přiřazovat do databanky. Pokud by nebyl obrázek rozpoznán, je uživatel požádán, aby vytvořil snímek ještě z jiného úhlu. Samotný algoritmus rozpoznávání je velmi složitý. Musí dokázat odfiltrovat třeba chodce, který se k plakátu připlete. Musí dokázat určit, co chtěl autor snímku vyfotit, a správně odfiltrovat a odříznout pozadí.
Taková analýza je výpočetně velmi náročná a používá se pro ni technologie cloud. Analýza snímků používá servery Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2). V databázi jsou již miliony obrázků, především filmových, hudebních a knižních novinek. Testování probíhalo na Blu-ray disku Harry Potter a princ dvojí krve. Pro správné rozpoznání je totiž třeba mít v databázi desítky až stovky fotografií, které slouží jako vzor. Právě plnění databáze je jedním ze slabých míst celé služby. Plnění databáze totiž musí někdo zařídit, a kdo to zaplatí, když je služba zadarmo? Zdrojem financí bude muset být prodej reklamy.
Dalším slabým místem je připojení k internetu. Dobrá fotografie má kolem 1 MB. Pokud zrovna nejste připojeni přes Wi-Fi nebo HSDPA, bude její odeslání trvat celou věčnost. Nikomu se nechce stát dvě minuty před plakátem a čekat, jestli bude obrázek rozpoznán, nebo jestli bude třeba poslat jinou fotografii.

Vlastní knihovna

Příjemná vlastnost: Jakmile vyfotíte mobilem nějaký plakát, uloží se do vaší knihovny. Později se tedy můžete ke službě Kooaba přihlásit na internetu a ihned uvidíte, co jste vlastně vyfotili. Kliknutím na jedinou ikonu pak můžete rozpoznanou fotografii nasdílet pomocí Facebooku, Twitteru nebo služby Digg. Jak pak může vypadat praktické využití? Půjdete po ulici a uvidíte plakát na nový film v kinech. Plakát vyfotíte, Kooaba rozpozná, o co se jedná, najdete si kino, kde film hrají, a na Facebooku se zeptáte svých přátel, kdo půjde s vámi.

Český obsah

Při hledání obrázků z české produkce jsme měli smůlu – pokud vynecháme Karla Gotta a jeho zahraniční alba. Důvod je ten, že českou databázi nikdo neplní. Neznamená to však, že by služba nefungovala v případě zahraniční tvorby distribuované u nás. Ať už se jedná o plakáty, obaly CD, nebo Blu-ray, fungovala služba spolehlivě. Většinou totiž zůstává zachován layout a pouze se přeloží název filmu, což má na rozpoznání zanedbatelný vliv. Stačí tedy vyfotit například Blu-ray s filmem Ďábel nosí Pradu, a Kooaba rozpozná, že se jedná o film Devil Wears Prada.
Do uzávěrky ještě Kooaba nenabízela uživatelům možnost přidávat vlastní obsah. Tato funkce by však měla být brzy zprovozněna. Nafotíte si tak oblíbené CD, a pokud zjistíte, že jej Kooaba ještě nezná, tak jej přidáte.

Prostor pro experimenty

Možnosti služby Kooaba jsou otevřené. Na stránkách je možné stáhnout veřejné API (Application Programming Interface) a připravit svou vlastní aplikaci. Programovat je možné ve všech moderních programovacích jazycích, jako je Ruby on Rails, Python nebo Cocoa, který používají zařízení Applu. Samotný projekt Kooaba je vyvinut v Linuxu, konkrétně v distribuci Ubuntu. Nicméně celé prostředí je na platformě nezávislé a aplikace pro rozpoznávání je možné připravit pro Windows, v Javě, PHP i Ruby.
Brzy se tak dočkáme verzí, které bude možné spustit také na PDA se systémem Windows Mobile, a pokud bude aplikace v Javě, tak vlastně na jakémkoliv mobilním telefonu. Pak už bude jen krok k tomu, aby podle fotografie ve skutečném světě bylo možné vstupovat do virtuálního světa. Uvidíte na ulici automobil, vyfotíte jej, a hned se dozvíte, jaké je značky a kde jej koupíte, a přečtete si na něj recenze. Na vývoji takové služby pracují také laboratoře Googlu a současná beta verze nese název Goggles.
Zajímavou službu nabízí švýcarský server www.comparis.ch. Vyfotíte produkt a pomocí tohoto serveru zjistíte, kde jej můžete zakoupit nejlevněji. Podobné služby budou brzy dostupné po celém světě.

Nová technologie – nový slovník

S příchodem nových technologií se většinou objevují také nové názvy, marketingová označení a technické pojmy. Přinášíme proto vysvětlení nových pojmů.
SMART VISUALS: Služba, která rozpozná, co je na fotografii, kterou jste pořídili (mobilním telefonem).
AUGMENTED REALITY: Česky se překládá jako rozšířená realita. Do skutečného světa se promítají informace ze světa virtuálního. Zatím funguje služba tak, že se díváte na svět okolo přes displej mobilního telefonu. Kromě reálného obrazu z fotoaparátu se na displeji zobrazují i informace z internetu, třeba z Wikipedie. "Podíváte" se mobilem na nějakou budovu a mobil vám k ní zobrazí informace, které o ní našel. Podrobné informace o rozšířené realitě jsme přinesli v minulém Chipu.
OUTERNET: V budoucnu bude mít každý fyzický předmět na světě svůj hyperlink. Internet zůstane na počítačích, svět bude pohlcen outernetem.
AUTOR@CHIP.CZ


VYHLEDÁVÁNÍ OBRÁZKŮ V ROZŠÍŘENÉ REALITĚ
Psaní je minulostí. Uživatelům služby Kooaba stačí fotoaparát. Fotografie se odešle na server. Zde proběhne diskriminační analýza, která vyhodnotí, o jaký obrázek se jedná, a dá uživateli zpět vědět, co je na fotografii.
Vyfocení
Uživatel pomocí svého iPhonu nebo telefonu s Androidem vyfotí objekt, o kterém chce najít informace.
Obrázek se odešle na server služby Kooaba.
Kooaba server
Dojde k analýze obrázku a k jeho uložení do knihovny registrovaného uživatele.
Dotaz na informace o obrázku
Amazon EC2
Zde je uložena databáze s miliony obrázků a informací.
Posílají se informace o nalezeném obrázku a příslušené odkazy.
Osobní knihovna
Obrazy vyfocené uživatelem se třídí a automaticky ukládají do knihovny na webu.
Uživatel dostane informační paket s odkazy, textem atd.
Synchronizace počítače a serveru
Počítač Zobrazení informací z knihovny
Poslání informace z knihovny na sociální síť
Facebook, Twitter, Digg Uživatel sdílí informace ze serveru Kooaba se svými přáteli.


Foto: On-line knihovna: Na webové stránce se shromažďují informace o vyfocených objektech.