HDTV: Nejlepší satelitní receivery
Největší nabídku HD televizních pořadů získají diváci prostřednictvím satelitu. Představujeme vám 20 multimediálních talentů – s integrovaným pevným diskem i bez něj.
CHRISTOPH SCHMIDT
Kdo ještě vůbec potřebuje satelitní přijímač, když je mnoho moderních televizorů schopno DVB-S vysílání přijímat? To je jistě otázka, kterou si klade mnoho uživatelů satelitní televize. Samostatné satelitní přijímače však stále mají co nabídnout a jejich pořízení je rozumné: usnadňují nahrávání pořadů v HD kvalitě, "posun v čase" (time-shift) a nabízí funkce multimediálních přehrávačů a streamerů. Některé podporují i hybridní televizní vysílání HbbTV (Česká televize už zahájila jeho testování), které nabídne přístup do on-line archivu stanic, vylepšený teletext, podrobné popisky k pořadům a možnost zapojení do vysílání. Navíc funkční rozsah lze u některých přijímačů později rozšířit pomocí plug-inů. Naše testovací laboratoř průběžně satelitní přijímače testuje a zde vám představujeme 20 nejlepších.
S DISKEM, NEBO BEZ DISKU: Testované produkty jsme rozdělili do dvou kategorií – na ty s pevným diskem, a na ty bez něj. Levnější přijímače bez pevného disku mohou zobrazit pouze aktuálně vysílaný satelitní program, zatímco na těch dražších s diskem si můžete pustit i nahrané pořady v původní kvalitě. Další specialitou přijímačů s diskem je funkce time-shift neboli posun v čase: divák může sledovaný program pozastavit a sledovat jej později s příslušným časovým zpožděním, navíc se může v rámci záznamu i pohybovat, přeskakovat reklamy a podobně. Nicméně za tyto možnosti je třeba si poměrně dost připlatit: satelitní přijímač s pevným diskem nekoupíte za cenu nižší než 9500 Kč.
Satelitní přijímač bez pevného disku můžete dost často diskem vybavit – tedy externím diskem, připojeným přes USB. Pak máte jak možnost nahrávat vysílané pořady, tak možnost použít funkci time-shift. To je praktické, protože disk poté snadno připojíte i k počítači. Další možností je připojit k satelitnímu receiveru Blu-ray rekordér s pevným diskem – například Panasonic DMR-BS850EGK.
Příjem a nahrávání v HD
Všechna testovaná zařízení mohou zobrazovat a nahrávat volně vysílané televizní programy ve standardní, ale především v HD kvalitě (jako třeba ČT HD, Prima HD a Nova HD). Můžete s nimi samozřejmě sledovat i další placené kanály, ať už české, nebo zahraniční. Jde například o NatGeo HD, Nova Sport HD, Eurosport HD, Filmbox HD, HBO HD, Spektrum HD, Nat Geo Wild HD, History HD, HBO HD nebo Discovery HDShowcase.
V případě soukromých provozovatelů satelitního vysílání (německých) to může být komplikovanější a budete si muset pořídit HD+ kartu a přijímač, který HD+ podporuje. Zařízení s rozhraním CI nebo CI Plus vyžadují většinou aktualizaci softwaru od výrobce, případně další CI Plus modul, který stojí asi 2 000 Kč. Nahrávky ze stanic HD+ mají omezenou použitelnost, protože jsou chráněny prostřednictvím DRM.
KOMFORT A FUNKCIONALITA SE LIŠÍ: Moderní satelitní přijímače jsou v podstatě výkonné specializované počítače. Výrobci tak mají možnost rozsah funkcí volitelně měnit – ovšem nejlépe jen tak, aby bylo ovládání ještě zvládnutelné a hlavně pohodlné. V nabídce funkcí i ovladatelnosti tak existují podstatné rozdíly. Například TechniSat a Katherin kladou důraz na okamžitou dostupnost důležitých funkcí hned po zprovoznění. Naopak Dream Multimedia dává hodně prostoru uživatelům, kteří si mohou přijímač nakonfigurovat, aktualizovat a upgradovat pomocí plug-inů.
KONCEPT OVLÁDÁNÍ: Velká rozmanitost funkcí není v podstatě k ničemu, pokud jsou tyto funkce skryty v záhadné změti menu a submenu nebo jsou jen obtížně dostupné přes ovládací tlačítka špatně navrženého dálkového ovladače. DreamBoxy jsou příkladem dobře zvládnutého menu: na začátku vám s úvodním nastavením pomůže šikovný průvodce, nabídky zvládnutelného počtu úrovní jsou logicky strukturované a k dispozici je i nápověda. Při ovládání si tedy nepřipadáte, jako když máte řešit puzzle.
V případě přijímačů TechniSat a Samsung se nám líbil především dálkový ovladač: dobře sedí v ruce, tlačítka jsou logicky seskupena, není jich mnoho a poznáte, kdy jste je skutečně stiskli.
ÚSPORA ENERGIE: Kdo používá satelitní receiver i pro nahrávání pořadů, ten ho po většinu času nechává v režimu stand-by. Proto je pro něj důležitá nízká spotřeba elektrické energie právě v tomto režimu – měla by být pod jeden watt. Pokud této spotřeby v normálním režimu satelitní přijímač nedosáhne, pak doporučujeme aktivaci modu Eco. Například u přístroje Dream Multimedia DM 800 HD tak lze snížit spotřebu z 8,3 W na 0,1 W. Také u přístrojů Coolstream a Smart se po přepnutí do režimu Eco výrazně sníží spotřeba.
OTÁZKA FORMÁTU: Pro další využití uložených filmových nahrávek je důležité, v jakém formátu je satelitní přijímač ukládá. Často využívaný je formát TS, u kterého se v podstatě na disk ukládá to, co přijímači přijde ze satelitního vysílání. Pro další zpracování je tedy nutné v případě potřeby využít nějaký nástroj pro převod videa v TS do jiného formátu.
AUTOR@CHIP.CZ
SATELITNÍ RECEIVERY BEZ PEVNÉHO DISKU
Vantage VT-1 Full HD PVR
Vítěz našeho testu nabízí mnoho možností a funkcí. Kromě jiného je vybaven dvěma tunery, takže můžete nahrávat dvě vysílání. Jeho pevný disk lze snadno upgradovat.
Celkové hodnocení: 88,4
Orientační cena: cca 16 000 Kč
SATELITNÍ RECEIVERY S PEVNÝM DISKEM
Dream Multimedia DM 800 HD Se
Specialitou přijímače Dream Multimedia je možnost upgradu pomocí plug-inů, které zajistí podporu dalších on-line služeb a síťových funkcí. Jeho dříve poměrně nestabilní operační systém už je v pořádku.
Celkové hodnocení: 94,8
Orientační cena: cca 12 000 Kč
Přijímač v multimediální síti
Současné satelitní přijímače slouží také jako mediální server nebo streamovací klient. Navíc nabízí i informace z internetu.
Celý potenciál svého satelitního receiveru využijete teprve v případě, že ho zapojíte do domácí sítě LAN nebo WLAN. Pak můžete snadno posílat nahrané pořady z přijímače na domácí počítače, můžete je archivovat, ukládat na FTP, upravovat v prostředí Windows a podobně. Většina výrobců (například TechniSat) ale spoléhá na svoje vlastní zvláštní a specializované nástroje pro přenos dat.
STREAMERY PRO VŠECHNO
Lépe vybavené satelitní přijímače nabízí i další využití – pokud jsou připojeny k domácí síti a k televizoru, mohou zprostředkovat v podstatě jakýkoli HD materiál uložený na kompatibilním hardwaru. Několik přijímačů, například Dream Multimedia, Samsung, Vantage a Humax Videoclips, tak přehraje množství videoformátů z osobních počítačů nebo NAS serverů, a posouží tedy i jako náhrada multimediálního přehrávače.
HBBTV
Videotext a internet: Nový standard hybridní televize nazvaný HbbTV přináší mnoho nových možností v oblasti získávání informací a domácí zábavy. Nabízí například i obsah k on-line videoarchivu stanic, moderní podobu elektronického programového průvodce (EPG) a takzvaný "HD teletext", doplněný obrázky a videem.
Foto: EPG také nabídne například ukázky pořadů. HbbTV zatím podporuje jen několik přijímačů a zkušební vysílání dosud zahájila v ČR jen Česká televize.