Dobře vyzbrojení HD hrdinové
Moderní BD přehrávače soupeří o přízeň zákazníků vyzbrojeny četnými funkcemi: nabízejí zobrazení ve 3D, rozsáhlou podporu médií a přístupy na web. Co tito hrdinové vysokého rozlišení skutečně dokážou, to ukázal náš test.
ROBERT MARCOBERARDINO
Hrdinní rytíři z pohádek nemají snadný život: musí nejen zahnat čarodějnici a porazit draka, ale nakonec se ještě oženit s úplně neznámou princeznou. Tak těžké to současné Blu-ray přehrávače přece jen nemají, ale i na ně jsou dnes kladeny nároky, které daleko přesahují prosté přehrávání DVD a Blu-ray disků. Zákazníci vlastnící 3D televizory očekávají odpovídající podporu 3D i od Blu-ray přehrávače. Pro jiné je zase důležité, aby "player" dopravil na obrazovku televizoru co nejvíce webových nabídek a la YouTube nebo Facebook, dokonce pokud možno přes WLAN. Že tyto přístroje také nahrazují mediální přehrávače a reprodukují DivX i další videoformáty, to už je bezmála standard. Vyzkoušeli jsme osm Blu-ray přehrávačů, které sahají od cenově výhodného standardního modelu až po plně vybavenou "vlajkovou loď". Nejméně se přístroje liší z hlediska kvality obrazu: všechny přehrávače produkují brilantní až velmi dobrou obrazovou kvalitu – opravdový nedostatek je mezi nimi absolutní výjimkou.
Důležitější je zde otázka, zda přehrávač podporuje 3D, či nikoliv. Kdo o "prostorové" zobrazování nebude mít v dohledné době absolutně žádný zájem, ten si může tento bod ihned odškrtnout. Samozřejmě budou fanoušci třetího rozměru, ale také dosud nerozhodnutí, lépe uspokojení 3D přístrojem. V testovaném poli "umějí" 3D tyto modely: Samsung C6800, který se umístil na prvním místě, LG BX580 a Sony S470, přičemž Sony s cenou cca 5 000 Kč představuje nejlevnější volbu. Společnost Sony však u tohoto přehrávače aktivovala podporu 3D prostřednictvím firmwaru teprve v září. Přístroje, které jsou nyní na trhu, by ještě mohly pracovat s předchozí verzí, takže uživatel by pak musel předem aktualizovat firmware manuálně.
Přehrávače zprostředkují webové nabídky a přehrávají mnoho videoformátů
Kdo se chce se svým přehrávačem také "zalogovat" do internetu, ten má trochu větší výběr. Zejména přístroje firem Samsung, Panasonic a Philips poskytují rozsáhlé webové nabídky, které se od těch televizorových téměř neliší: oba modely Samsungu mají "Internet@TV", Panasonic tuto vymoženost nazývá "Viera Cast" a u Philipsu nacházíme "NetTV". U něj navíc zaujme ta zvláštnost, že je v něm integrován i jednoduchý webový browser, který však ne všechny webové stránky zobrazí bezchybně.
Přinejmenším jedním přístupem na YouTube ale disponují všechny přístroje. Zobrazení a obsluha těchto nabídek přitom dokonce probíhá relativně svižně a komfortně. Jenom u přístroje Pioneer BDP 330 na posledním místě nepřináší surfování kvůli lenivému a rozvláčnému převodu žádný velký požitek. Připojení k internetu je u přístrojů realizováno síťovým kabelem, jenom tři modely, Samsung C6800, Panasonic BD85 a LG BX580, disponují také rozhraním pro WLAN.
Vedle webových nabídek se o zábavu může postarat i mnohostranná podpora médií. Oblíbené videosoubory ve formátech DivX a Xvid zvládají téměř všechny přístroje, a mnohé přehrávače už umějí zacházet také s formátem MKV, často používaným u HD videí. Neslavnou výjimkou je však i zde Pioneer, který nepodporuje vůbec žádný takovýto videoformát. Takové filmy se pak přehrávají buď prostřednictvím vlastnoručně vypálených disků, nebo externích datových nosičů připojených přes USB. Potěšitelné je navíc zjištění, že přehrávače neruší filmový zážitek nepříjemným provozním hlukem, ale vždy zůstávají velice tiché. U spouštěcích a zaváděcích dob už výkonnost kolísá více. Tak například Panasonic potřebuje na zapnutí 32,5 sekundy a Pioneer na načtení Blu-ray disku téměř stejně dlouho – ostatní kandidáti jsou zčásti v pohotovosti zřetelně rychleji.
Zatímco nablýskaný rytíř své úkoly vždy zvládá s dokonalou bravurou, u Bluray přehrávačů se přece jen tu a tam vyskytují drobné závady na výzbroji. Na těchto stránkách vám představujeme osm účastníků našeho testu se všemi jejich přednostmi i slabinami.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Současná generace přehrávačů produkuje bez výjimky velmi dobrou až vynikající obrazovou kvalitu. Větší rozdíly se však vyskytují ve vybavení pro 3D, webové funkce nebo WLAN. Také u ukazatelů, jako je podpora médií a pracovní rychlost, ještě výkonnost kandidátů silně kolísá.
ČTYŘI BODY, NA KTERÉ BYSTE MĚLI PŘI KOUPI DÁT POZOR
1 ZVUK: Všechny Blu-ray přehrávače zvládají vícekanálový zvuk. Zatímco čisté Blu-ray audioformáty jako Dolby TrueHD nebo DTS HD se dají reprodukovat jen přes HDMI, formáty DTS a Dolby Digital lze přenášet také přes separátní audiovýstupy.
2 PŘIPOJENÍ NA WEB: Nové přehrávače podporují Blu-ray profil 2.0 (BD-Live) a mají přinejmenším jednu síťovou přípojku (LAN). Díky tomu lze používat interaktivní aplikace a z internetu zavádět přídavné BD obsahy. K tomu však přehrávač potřebuje interní paměť 1 024 MB. Na to je třeba dát pozor, neboť jen málo přehrávačů má tuto paměť už z výroby – u ostatních modelů ji uživatel musí v případě potřeby vlastnoručně doplnit v podobě USB paměti. Mnohé přístroje nabízejí standardně nebo volitelně také rozhraní pro WLAN. To je investice, která se vyplatí, chcete-li přehrávač například v obývacím pokoji nekomplikovaně spojit se směrovačem. Doplňkové WLAN moduly jsou ovšem při cenách kolem 1 500–2 000 poměrně drahé.
3 KOMPATIBILITA S MÉDII: Vedle BD a DVD reprodukují Blu-ray přehrávače také hudební cédéčka – a samozřejmě vlastnoručně vypálená CD a DVD. Kromě toho by měl každý přístroj disponovat přípojkou USB – smysluplně umístěnou na čelní stěně. Kdo si bude chtít své právě zhotovené fotky nebo filmy hned prohlédnout na televizní obrazovce, ten bude vděčný za čtečku paměťových karet. Přitom je důležité, aby bylo podporováno co nejvíce souborových formátů a kodeků. Pro filmy z internetu jsou důležité například DivX, Xvid a H.264, pro videa z digitálních kamer pak MP4 a AVCHD.
4 PŘEHRÁVÁNÍ VE 3D: Kdo by si chtěl doma přehrávat 3D filmy, ten si musí uvědomit, že kromě televizoru musí tuto vymoženost podporovat také Blu-ray přehrávač. Ovšem pozor: Vedle modelů beze všeho zvládajících 3D existují i přístroje označené "3D ready", které budou 3D disky přehrávat až po již naplánované aktualizaci firmwaru.
1. místo
SAMSUNG BD C6800
ŠPIČKOVÉ VYBAVENÍ S 3D A WLAN
Samsung BD C6800 nepatří s cenou cca 6 000 Kč mezi nejlevnější přístroje, zato však poskytuje všestranné technické vybavení. Podporuje 3D, má "na palubě" WLAN a interní paměť (1 024 MB), která u mnoha jiných přístrojů musí být doinstalována samostatně. Kromě toho umožňuje přístup k rozsáhlé webové nabídce Samsungu – tenhle player je třída!
+ Velmi dobrá kvalita obrazu, podpora 3D, WLAN, velká webová nabídka
- Chybí čtečka karet
Cena: cca 6 000 Kč
Hodnocení: výborný
2. místo
PHILIPS BDP5100
NEJLEPŠÍ KVALITA OBRAZU A MNOHO INTERNETU
Hlavním kritériem u BD přehrávačů stále zůstává kvalita obrazu, a tady BDP5100 poráží takřka veškerou konkurenci: u Blu-ray disků nebo DVD vytváří zkrátka špičkový obraz. Vedle toho přináší mnoho skvělých internetových funkcí, a dokonce i jednoduchý webový browser. Vybavení je velmi dobré a navíc se blýskne drobnými vymoženostmi, jako druhým USB portem nebo přiloženým HDMI kabelem.
+ Výborná kvalita obrazu, dva porty pro USB, webový browser
- Spotřeba proudu lehce nad průměrem
Cena: cca 3 800 Kč
Hodnocení: výborný
3. místo
SONY BDP S470
RYCHLE V POHOTOVOSTI
Při stavební výšce pouhých 3,6 cm vypadá Sony velmi elegantně. Kromě toho je jeho náběhová doba od zapnutí po začátek přehrávání Blu-ray nebo DVD disku nejkratší v celém pelotonu. Také kvalita obrazu a koncepce obsluhy jsou skoro bezchybné. Jako přídavek přináší Sony podporu 3D, která ovšem předpokládá aktualizaci firmwaru (na verzi M.04.R.708) provedenou vlastnoručně uživatelem.
+ Velmi dobrá kvalita obrazu a ergonomie, podpora 3D, rychlý
- Nejsou dodány žádné kabely
Cena: cca 5 000 Kč
Hodnocení: velmi dobrý
4. místo
PANASONIC DMP BD85
OBRAZOVÝ PREMIANT S PROBLÉMY PŘI STARTU
Stejně jako Philips dosáhl Panasonic na nejlepší hodnocení obrazové kvality a má i dobré vybavení. Vzhledem k ceně kolem 6 000 Kč by však mohl nabídnout také 3D nebo integrovanou paměť. Každopádně ale disponuje WLAN funkcí a přístupem na webový portál Viera Cast. Co však BD85 bolestně postrádá, to je rychlost: než se film konečně rozběhne, uplyne skoro celá minuta.
+ Bezchybná kvalita obrazu, Viera Cast, dva USB porty, WLAN
- Velmi dlouhá doba náběhu; drahý, ale bez 3D
Cena: cca 6 000 Kč
Hodnocení: velmi dobrý
5. místo
LG BX580
VSTUP DO 3D ZA SLUŠNOU CENU
Zhruba 4 500 Kč požaduje LG za 3D zvládající model BX580, který tak patří k nejlevnějším 3D přehrávačům a navíc má i rozhraní pro WLAN. Odhlédneme-li od drobností, jako je chybějící čtečka karet, lze říci, že LG na ničem nešetřil, naopak: kvalita obrazu je nápadně dobrá a obsluha jednoduchá. Poslední vlastnost je ale dána také tím, že přístroj má málo možností nastavení.
+ Skvělá kvalita obrazu, 3D a WLAN, dobrá cena
- Chybí čtečka karet, dlouhá doba náběhu
Cena: cca 4 500 Kč
Hodnocení: velmi dobrý
6. místo
SAMSUNG C5300
JEDNODUCHÝ PŘEHRÁVAČ S WEBOVÝMI FUNKCEM
C5300 od Samsungu se sice nehonosí zvláštními vymoženostmi jako 3D reprodukcí, za přijatelných 3 500 Kč však stále ještě nabízí solidní standardní vybavení s USB konektorem, přístupem na internet a podporou DivX. Obrazová kvalita je rovněž dobrá, byť při provozu s DVD se objevuje lehký šum. Příjemná je také malá provozní hlučnost a relativně krátké doby spouštění a zavádění.
+ Velmi dobrá kvalita obrazu, solidní vybavení, rychlý náběh
- Při provozu s DVD se vyskytuje lehký šum
Cena: cca 3 500 Kč
Hodnocení: velmi dobrý
7. místo
LG BD560
BRILANTNÍ OBRAZ ZA ÚSPORNOU CENU
Cenový tip si zasloužil LG BD560. Přehrávač přináší srovnatelně dobré vybavení jako Samsung C5300 (6. místo), při ceně 2 800 Kč však stojí ještě o něco méně. Špičkové "vychytávky" jako 3D nebo WLAN pak pochopitelně chybějí, ale tento LG se může pochlubit bezvadnou obrazovou kvalitou při každém přehrávacím formátu a k tomu svižným nabíháním. Internetové funkce se bohužel omezují jen na YouTube.
+ Výborná kvalita obrazu, solidní vybavení, svižný provoz
- Žádné vymoženosti, na webu jenom přípoj na YouTube
Cena: cca 2 800 Kč
Hodnocení: velmi dobrý
8. místo
PIONEER BDP 330
VYSOKÁ CENA A NÍZKÝ VÝKON
Výrobky se značkou Pioneer jsou známé svou vysokou kvalitou, pro tento model Blu-ray přehrávače to však platí jen podmíněně. BDP 330 sice vytváří velmi krásný obraz, v ostatních hodnoceních však už zaostává. Je pomalý a jeho obsluha je nepohodlná. Lahůdky jako 3D nebo WLAN zde samozřejmě nenajdeme – přehrávač navíc nenabízí ani přehrávání DivX. Zklamání ještě dovršuje vysoká cena.
+ Velmi dobrá kvalita obrazu
- Chybí podpora DivX, pomalý, vysoká cena
Cena: cca 7 500 Kč
Hodnocení: dobrý
Nákupní kompas: Jak vybrat vhodný produkt
Brilantní obraz s mnoha detaily dnes už na televizní obrazovce vykouzlí téměř všechny Bluray přehrávače. Výběr toho správného modelu proto spíše závisí na vybavení. Kdo hledá "všeuměla", který v každém ohledu poskytne špičkovou kvalitu, nepochybně sáhne po vítězi testu Samsung BD C6800 (cca 6 000 Kč). Přístroj přehrává nejen BD a DVD v excelentní kvalitě, ale umí reprodukovat i 3D filmy, disponuje WLAN a má nainstalováno mnoho praktických webových aplikací. Navíc pracuje prakticky bezhlučně a vykazuje krátké doby náběhu.
Kdo touží po pokud možno levném 3D přehrávači a je ochoten se vzdát rozsáhlých webových obsahů, ten pochodí s LG BX580 zřetelně levněji. Cca za 4 500 Kč zde dokonce získá WLAN – jenom náběhové doby jsou podstatně pomalejší než u vítěze testu.
Koho záležitosti jako podpora 3D, WLAN nebo internet vůbec nezajímají, tomu vyhoví náš cenový tip LG BD560. Za pouhých 2 800 Kč v něm získá vynikající přehrávač, který v bezchybné kvalitě přehraje všechny filmové disky. K tomu nabízí krátké náběhové doby a střídmé, ale dostatečné vybavení.