Přejít k hlavnímu obsahu

Fotografie v televizi

Fotografie v televizi

Návod na tvorbu slideshow  - Chcete-li se pochlubit svými fotografiemi, nejefektnějším způsobem je příprava vlastního CD nebo DVD s poutavou slideshow. Ukážeme vám, jak připravit prezentaci tak, aby byl výsledek co nejlepší.
Text: Vratislav Klega

Chcete-li prezentovat své fotografie pomocí televizoru a DVD přehrávače, můžete je jednoduše vzít a vypálit na CD. Prakticky všechny dnes prodávané DVD přehrávače dokáží přečíst formát JPEG. Má to ovšem i řadu nevýhod.
Hlavní nevýhodou je plýtvání prostorem. Kapacita CD je sice 700 MB, dnešní fotoaparáty s vysokým rozlišením (přes 5 megapixelů) však pořizují fotografie o velikosti i více než 6 MB. Běžná CRT televize má ale více než 10x menší rozlišení. Modernější DVD přehrávače sice dokážou rozlišení fotografie přepočítat, odpovídající specializovaný software to však umí mnohem lépe. Navíc přepočítávání je u některých starších přehrávačů značně pomalé - zobrazení jedné fotografie může trvat až půl minuty.

PŘÍPRAVA

Jak upravit fotografie pro prohlížení v TV

Je potřeba interpolovat rozlišení fotografie na odpovídající velikost. To dnes umí prakticky každý grafický program. Existuje mnoho různých metod interpolace, pro CRT obrazovky však bude stačit jakákoliv interpolace na menší rozměr. V našem postupu použijeme freewarový IrfanView.
Nejprve si všechny fotografie zkopírujte do zvláštní složky - nikdy nezmenšujte originály! Spusťte IrfanView a zvolte Soubor / Dávková konverze / Přejmenovat. Otevře se nové okno. V oblasti hledání zvolte svou složku s kopiemi fotografií, všechny označte a přetáhněte je do levé části okna. Pak klikněte na Použít tento adresář jako výstup a zvolte Dávková konverze. Jako výstupní formát zvolte JPEG. Pokračujte kliknutím na Nastavit rozšířené volby.
V nově otevřeném okně nastavíte, jaké úpravy chcete vlastně provést. Nebudeme zde rozepisovat jednotlivé kroky, nastavte vše tak, jak vidíte na příslušném obrázku (2). Toto nastavení je optimální. Pokud ze zkušeností víte, že vaše televize má tmavý obraz, můžete přidat na jasu.
Potvrďte kliknutím na OK a v předchozím okně klikněte na Start. Tím se spustí převzorkování fotografií. V závislosti na rychlosti počítače trvá převod jedné fotografie 1 - 5 sekund.
Takto upravené fotografie mají v průměru 150 kB. Na běžný CD jich tedy uložíte téměř 5000. Prohlížení bude kvalitní - interpolace proběhla převzorkováním, DVD přehrávač nebude muset nic složitě počítat, díky čemuž bude pohyb po fotografiích rychlý.
Vypálit tyto soubory na CD už zvládne každý vypalovací program. Jen nezapomeňte CD uzavřít, některé DVD přehrávače by otevřený CD nepřečetly.
Budete ale s takovým řešením spokojeni? Jistě že ne! Koho by dnes zajímala nezáživná slideshow fotografií. To chce něco víc.

NERO VISION

Profesionální film z fotografií

Zábavnějším řešením je použití authoringového nástroje, který dokáže z hromady fotografií udělat zajímavou diashow.
Jednoduché řešení s dobrými výsledky nabízí Nero Vision, který je součásti Nera 7 Premium. Jelikož se jedná o velice rozšířený a oblíbený program, přichystali jsme podrobný návod právě pro Nero Vision. U ostatních nástrojů je postup velice podobný.
Nero Vision udělá z vašich snímků napínavé prezentace se vším všudy: s přechody, hudbou, titulky i efekty. A všechno to můžete ještě vyšperkovat vytvořením animovaného menu, z něhož se budou jednotlivé prezentace na CD či DVD spouštět.
Trik diashow spočívá v tom, že všechny fotografie jsou přeměněny de facto na film ve formátu MPEG. Sice později už nelze jednotlivé snímky vyjmout z filmu v původním rozlišení, zato vám však formát MPEG umožní přehrávat prezentace v každém stolním DVD přehrávači nebo na počítači. Pokud je nainstalován kodek pro MPEG, Windows Media Player si dobře poradí s CD i DVD, na kterých jsou prezentace fotografií.
Po spuštění Nera Vision klikněte na Vytvořit prezentaci. V následujícím podmenu pak musíte zvolit Formát: DVD-Video, který nabízí nejlepší kvalitu a nejvíce místa pro fotografie. Navíc pouze z tohoto formátu je možné realizovat menu animovaná.

Výběr obrázků

Nyní je třeba uložit vybrané obrázky do seznamu médií. Vpravo nahoře uvidíte rámeček s názvem Moje soubory a pod ním modré tlačítko, na němž je znázorněn adresář a lupa. Na tlačítko klikněte a v nabídnutém menu zvolte Procházet. Poté se objeví okno Otevřít. Nyní vyhledejte obrazové soubory pro svoji prezentaci. Kliknutím na Otevřít se obrázky uloží do seznamu médií. Abyste obrázky mohli v prezentaci použít, musíte je ještě přetáhnout dolů na filmový pás. A právě tak jednoduše, přetahováním, změníte na pásu pořadí snímků.

Úpravy obrázků

Chcete-li obrázek upravit, nejprve jej na filmovém pásu označte a pak klikněte na modré tlačítko s bleskem. Funkce pro zpracování jsou schované v několika podmenu. Je-li např. obraz příliš tmavý, zvolte Přizpůsobit a v nově otevřené nabídce položku Jas. Posuvníkem pohybujte doprava, dokud obraz nezesvětlí natolik, že se v náhledu zdá vyvážený. Kliknutím na OK se změny v obrázku uloží. Analogicky dosáhnete toho, že příliš světlé obrázky ztmavnou. Neostré fotografie zachráníte pomocí funkce Doostřit, kterou najdete pod položkou Filtry. Tam objevíte také mnoho dalších zajímavých efektů, jimiž své obrázky můžete oživit -jsou to např. efekty Mozaika a Posterizace.
Chcete-li v diashow použít jen výřez z obrazu, pomůže vám modré tlačítko se dvěma rohy, které aktivuje nástroj Ořez. Po kliknutí na něj se objeví okno, ve kterém je obrázek vidět dvakrát. Obrázek vlevo je ohraničen čtyřmi čerchovanými čarami. Chytněte jej myší v místě křížení a naznačte výřez. Výřez bude mít vždy stejný poměr stran jako původní obrázek. Pokud chcete udělat výřez v jiném poměru, zrušte zaškrtnutí u volby Zachovat poměr stran. Pak ale obraz pravděpodobně nebude zaplňovat celou obrazovku. Jak bude výsledek vypadat, to vám prozradí pravý náhled. Kliknutím na OK ořez potvrdíte. Snímky fotografované „na výšku“ bude vhodné pro prezentaci otočit. K tomu slouží dvě tlačítka s protichůdnými šipkami. První otáčí obraz doleva, druhé doprava.

Vložení přechodů

Obrazové přechody najdete na druhé záložce vedle seznamu médií, kde uvidíte řadu prolínacích efektů. Další přechody objevíte, zvolíte-li ve „vyskakovacím“ menu nad seznamem médií jinou kategorii. Přechody jsou rozděleny např. do těchto kategorií: 3D, prolínačky a stíračky. Až si vyberete vhodný přechod, přetáhněte ho myší do čtverce mezi dvěma obrazy. Chcete-li mít mezi všemi obrázky stejný přechod, přetáhněte jej mezi libovolné dva obrazy ve filmovém pásu a tam na něj klikněte pravým tlačítkem myši. V kontextovém menu pak zvolte Použít vybraný přechod na všech místech. Pokud jste už mezi některé snímky ručně vložili jiné, vhodnější přechody a zbytek chcete vyplnit jedním přechodem, zvolte Použít vybraný přechod na prázdných místech. Při volbě přechodových efektů dbejte, aby byly v souladu s obrázky. Pro krajiny se spíš hodí přechody jednoduché. Oproti tomu temperamentní, nápadné efekty se uplatní u snímků z oslav, večírků a z podobných rozvernějších podniků.

Nastavení doby zobrazení

Software ve standardním nastavení promítá obrázky po čtyřech sekundách a přechody trvají 1,33 sekundy. Chceteli tyto doby změnit u všech obrázků a přechodů, klikněte pod filmovým pásem na modré tlačítko se stopkami. Otevře se okno Výchozí hodnoty trvání a v něm uveďte nové hodnoty. Jelikož jste již vložili obrázky a přechody, zaškrtněte Použít pro použité obrázky a Použít pro použité přechody. Vedle toho máte možnost pro každý obrázek a každý přechod definovat speciální čas: dvakrát klikněte například na přechod mezi dvěma snímky. Zvolte Vlastnosti a zadejte požadovanou dobu zobrazení. U obrázků obsahují Vlastnosti také políčka pro text v hlavičce a v patičce obrázku. Chcete-li takový text promítnout do obrázku, vepište ho do jednoho z řádků. Pod ním určete typ, velikost a barvu písma.

Hudební doprovod

Chcete-li svou diashow podbarvit hudbou, příslušné audiosoubory nejprve vložte, podobně jako obrázky, do seznamu Moje soubory. Nero Vision zpracovává formáty MP3 a MP4, WAV a WMA, ale i ACC a AC3. Hudební skladby mají své místo na záložce Zobrazit zvuk, a to vedle záložky se symbolem fotoaparátu u filmového pásu. Na toto místo přesuňte soubory ze seznamu médií; pořadí v seznamu odpovídá pořadí pro přehrávání. V menu Vlastnosti hudebních souborů lze změnit hlasitost jednotlivých stop. Chcete-li nějakou skladbu zkrátit, musíte k tomu použít jiný program. Pokud máte k počítači připojen mikrofon, můžete ke svým fotografiím jednoduše nahrávat i komentáře. K tomu slouží modré tlačítko Nahrát zvuk. Zadejte název souboru a nahrávací zařízení, nejčastěji svoji zvukovou kartu. Samozřejmě můžete použít třeba i webovou kameru s mikrofonem. Klikněte na OK. Ihned poté se spustí nahrávání; červené tlačítko nahrávání zastaví.

Přidání dalších prezentací

Jste-li s diashow hotovi, měli byste si ji teď uložit. Poté klikněte na Další. Nyní svoji dokončenou prezentaci uvidíte v okně Obsah jako Titul 1. Chcete-li vytvořit další diashow, zvolte vpravo Vytvořit prezentaci a postupujte stejným způsobem, jaký byl popsán výše. Počet prezentací na disku je omezen pouze kapacitou použitého média. Modrý pruh ve spodní části obrazovky ukazuje, kolik místa máte ještě k dispozici. Je-li na DVD více prezentací, nenaplňujte disk až po okraj - nezapomeňte, že ještě budete muset přidat menu, neboť bez něj by orientace na disku byla komplikovaná. Složité animované menu ovšem může zabrat i přes 100 MB.

Vytvoření menu

Kliknete-li v okně Obsah na Další, dostanete se k oknu Zvolit menu. Uvidíte předlohu menu, které můžete dále obměňovat po kliknutí na Upravit menu. Pod nadpisem Co byste chtěl změnit? najdete položky, pomocí kterých menu změníte. V položce Vzhled určíte rozmístění tlačítek. Každé tlačítko odkazuje na jednu prezentaci. Tlačítka nejsou pevně zabudována, ale dají se myší libovolně umístit. Je-li na CD nebo DVD velké množství prezentací, budete potřebovat více stran menu. To, kolik prezentací se má objevit na jedné straně, nastavíte rovněž pod položkou Vzhled. Podobu tlačítek a titulu pod nimi určíte v položce Tlačítka. Nadpis předpřipravený v předloze menu můžete změnit pomocí Text hlavičky/patičky, vzhled písma určíte pod položkou Písmo. Tlačítka budou vypadat trojrozměrně, zvolíte-li Zobrazit stín. Pod položkou Pozadí si můžete vybrat barevnou plochu nebo fotografii, v případě DVD je možný také film. Chcete-li, aby bylo pozadí jednobarevné, z nabídky vyberte první možnost Barva na pozadí. Prostřední možnost slouží k umístění fotografie na pozadí a třetí varianta použije na pozadí video. Konkrétní soubor vyberete v obou případech ze seznamu, fotografii můžete vyhledat také pomocí tlačítka se symbolem lupy a adresáře. Text pod jednotlivými tlačítky změníte tak, že na tlačítko dvakrát kliknete, čímž se otevře nové okno Vlastnosti. Do řádku Text zadejte nový titul filmu. Jste-li hotovi, klikněte na Další, načež se ocitnete opět v okně Zvolte menu. Kdo si chce tuto práci ušetřit, může si v okně Zvolte menu vybrat menu předem připravené.

Zkouška a vypálení

Nyní je váš disk už téměř hotov. Kliknutí na Další vás dovede k oknu Náhled. Tady máte možnost „nanečisto“ vyzkoušet funkce menu i vlastních prezentací. Ovládání přitom simulujete pomocí virtuálního dálkového ovládání. Abyste mohli u DVD vyzkoušet animaci menu, klikněte na Náhled menu animace. Je-li vše v pořádku, kliknutím na Další pokračujte k oknu pro vypálení. V položce Vypálit na se podívejte, zda je nastavena správná vypalovačka, a pod Název disku doplňte název, který bude nový CD/DVD jednoznačně identifikovat. Poté vložte médium do vypalovačky a klikněte na Vypálit. Po zprávě o dokončení vypalovacího procesu klikněte na OK a disk se vysune z vypalovačky.

DALŠÍ NÁSTROJE

Jiné možnosti

MAGIX photostory on CD & DVD

Téměř na stejném principu fungují i jiné programy, například MAGIX Photostory on CD & DVD. Po krátké instalaci se program spustí. Na první pohled je trochu nepřehledný, po chvíli zkoumání však zjistíte, že ovládání je celkem intuitivní.
Jak postupovat při vytváření videa z fotografií? Vpravo uprostřed klikněte na My Photos, zvolte Set standard path. Nyní vyberte složku, kterou chcete použít při vytváření videa. V pravé části okna se vytvoří náhledy fotografií, které jsou v této složce. Označte ty fotografie, které chcete použít ve svém videu, a přetáhněte je do spodní části okna.
Pokud máte fotografie naskládané podle svého přání, je potřeba připravit další detaily filmu. Klikněte na ikonu MAGIX Photoshow Maker. Otevře se nové okno, ve kterém můžete změnit hudbu na pozadí, délku celé prezentace a sílu efektů. Pokud jste si již předem definovali dobu zobrazení jednotlivých snímků, neměňte kromě zvuku žádnou hodnotu, došlo by ke změně hodnot, které jste pracně zadávali.
Budete-li mít film hotový, můžete ho exportovat nebo vypálit na DVD. Pro export filmu zvolte File / Export Photoshow. Zde je k dispozici několik druhů formátů videa. Nepříjemné je, že v demoverzi, kterou naleznete na Chip DVD, nelze udělat výstup videa - ani vypálení disku, ani uložení filmu není v demoverzi povolené.

Pinnacle Studio

Jednou z možností, jak z fotografií udělat velice zajímavý film, je použití Pinnacle Studia. Na Chip DVD naleznete trial verzi 10.5. Princip vytváření videa je opět velice podobný: vyberete fotografie, přenesete je na časovou osu, zvolíte prolínací efekty, aplikujete na fotografie efekty - a dílo je hotové.
Přesto Pinnacle nabízí něco navíc. Tuto funkci nazývá skromným názvem „Animate from start to end“. Jedná se o efekt, při kterém se kamera pohybuje po snímku. Díky tomu pak snímky vypadají dynamicky a prezentace nebude nudná. Přitom nastavení tohoto efektu je velice jednoduché.
Dostanete se k němu kliknutím pravým tlačítkem na fotografii na časové ose a zvolením Clip Properties. V zobrazeném okně zaškrtněte položku Animate from start to end a ihned můžete zadávat pozici Start. To je výchozí pozice, na kterou se dostanete po předchozím snímku. Podle našich zkušeností je nejvhodnější, pokud je startovací pozicí pohled na celý obrázek.
Nyní klikněte na Set end a nastavte koncovou pozici. To uděláte pohybem jezdce v řádku zoom a pohybováním se po fotografii. Nejlépe vypadá závěr, pokud přiblížíte nějakou zajímavou oblast na fotografii.
Jak bude vypadat výsledek? Zobrazí se plný náhled fotografie a kamera pomalu přejde do koncového bodu, v našem případě tedy pomalu přiblíží vybranou oblast. Ve výsledku to vypadá opravdu velice efektně.
Pro dokonalý výsledek je nutné, aby měl authoringový program velké množství prolínacích efektů. U Pinnacle Studia jsme jich napočítali neuvěřitelných 250, rozdělených do několika kategorií. Přechodové efekty jsou navíc opravdu povedené a nic si nezadají s hollywoodskými mistry.

Ulead Video Studio

Dalším schopným programem, který z vašich fotografií dokáže vytvořit zajímavý film, je Ulead Video Studio. Jeho nejsilnější stránkou je především velice výkonný MPEG-2 kodek, který patří k tomu nejlepšímu, co můžete mít. Ostatně program si můžete sami vyzkoušet, ukázkovou verzi programu Ulead Video Studio 10 naleznete na Chip DVD.

ZÁVĚR

Po čem sáhnout?

Jak vidíte, vytvořit profesionální prezentaci fotografií vůbec není složité - pokud ovšem nemáte vhodný nástroj, bude to problém. Ve freewarové scéně bohužel chybí zajímavější authoringový program, který by se vyrovnal komerčním produktům, proto nechcete-li za tyto nástroje platit, budete se muset spokojit s jednodušším řešením, jaké nabízí například IrfanView.
Osobně jsme byli mile překvapeni nástrojem Pinnacle Studio, se kterým se pracuje velice jednoduše a program vytváří profesionální filmy. Pokud vám není líto dát za Pinnacle Studio 1000 Kč, určitě sáhněte po tomto nástroji.
Ani nástroj Magix nepatří mezi outsidery, nabízí mnoho zajímavých funkcí, které rovněž dokáží prezentaci oživit.
Nero Vision vychází pouze jako průměrný nástroj, má však výhodu v tom, že balík Nero je velice rozšířený.
Ať použijete jakýkoliv program, získáte výsledky, které vaši přátelé nebo rodina určitě ocení.

DALŠÍ TIPY

Které další programy lze použít? Vyzkoušejte naše internetové tipy:
StillMotion PE Plus www.imagematics.com
StudioLine Photo www.studioline.biz
CompuPic Pro www.photodex.com/products/compupicpro
HT DVD Authoring Studio www.honestech.com

FORMÁTY

Formát DVD Video nabízí rozlišení 720 x 576 pixelů a je komprimován kodekem MPEG-2.
Protože datový tok je u tohoto formátu variabilní, vejde se na DVD velké množství fotografií -kolik konkrétně, to závisí především na délce zobrazení fotografie a na náročnosti přechodových efektů. Pokud místo pro uložení nestačí, zredukujte kvalitu kliknutím na Více a Možnosti videa. Veškerá nastavení kvality videa naleznete na záložce DVD-Video. Zde můžete zvolit jak formát, tak datový tok a kvalitu kódování.
Video CD reprodukuje filmový materiál v rozlišení 352 x 288 pixelů s datovým tokem 1150 kb/s. Kvalitou tak odpovídá přibližně VHS. Na CD se vejde zhruba jeden a půl hodiny „fotografického filmu“ ve formátu MPEG-1.
Kdo požaduje lepší kvalitu, a přesto chce zůstat u CD, najde dobrou alternativu v SuperVideo CD (SVCD). Tento formát stejně jako DVD používá kodek MPEG-2. Rozlišení činí 480 x 576 pixelů, datový tok se pohybuje kolem 2600 kb/s. Protože kodek MPEG-2 velmi dobře komprimuje statické snímky, odpadá u SVCD problém s omezenou délkou projekce. Na CD tak lze uložit až 8 hodin diashow.
Formát MiniDVD, který je též součástí Nera Vision, není kompatibilní se všemi přehrávači. MiniDVD se vypaluje ve stejném formátu jako DVD, ale výhradně na CD. Až na velikost úložného prostoru má tedy CD stejné parametry jako DVD. Tento formát však přehrávají jen některé stolní DVD přehrávače a značné problémy s ním mají i přehrávače softwarové.

Dokumenty ke stažení