Fotkou vše začíná
Digitální fotografie a její zpracování - Opravdové léto se blíží a s ním i prázdniny a doba dovolených. V tento pro většinu z nás oddechový čas opět dostane pořádně „do těla“ náš fotoaparát.
Ano, léto není jen čas koupání, zmrzliny a průsvitných bikin, ale i období, kdy se téměř každý z nás snaží ulovit snímek, který mu pak po zbytek roku bude připomínat, že bylo i letos alespoň pár dní teplo. A protože klasické přístroje už patří mezi utlačované menšiny, neporadíme vám, kam odnést zkroucený kus celuloidu, ale jak naložit s nulami a jedničkami, které jsou natlačeny na vašich paměťových kartách.
Digitálně krásnější
Prvním, často podceňovaným krokem je přesun z paměťové karty na disk v organizovaném tvaru. V této chvíli sice bezpečně víte, že za IMG7821.jpg se skrývá „Jirka držící velkou chobotnici za páté chapadlo“ a že IMG8533.jpg je „záběr z nemocničního pokoje na pláž“, ale za pár týdnů budete jen kroutit hlavou a hledat, kde co máte. Přehledná organizace snímků by zkrátka měla být stejně důležitá jako samotné fotografování, a my vám proto poradíme, jak na to.
Druhým obvyklým krokem je úprava nepovedených snímků. Při první kontrole na displeji přístroje jsou sice všechny snímky dokonalé, ale po vystřízlivění a na větším monitoru už tak často spokojeni nejste. „Černé moře“ je nesmyslně modré, les je málo zelený a slunce svítí tolik, že nic ostatního není vidět - zkrátka bez šikovné úpravy pořízených snímků vám nikdo skvělou dovolenou neuvěří. Ani v tomto případě vás nenecháme „ve štychu“ a máme pro vás pár triků, díky kterým vyrazíte dech nejen sousedům a známým, ale i těm, kteří se účastnili fotografování. Nemohli jsme samozřejmě ignorovat ani trend „natáčení krátkých videosekvencí fotoaparátem“ a i zde pro vás máme pár tipů.
Pochlubte se
Přes všechny výhody nul a jedniček se čas od času objeví příležitost, kdy je lepší přesunout své snímky na papír. Ať už se chystáte na návštěvu k příbuzným, pro něž je „email“ přežitkem (oni mají všude tapety), nebo si jen chcete mimořádný úlovek pověsit na zeď - ve většině případů bude muset být vaším cílem fotosběrna. Stále rostoucí rychlost připojení už vás zbavila nutnosti nosit do sběrny CD s vybranými snímky, zároveň však před vás postavila dilema v podobě široké nabídky. My vám poradíme, kde uvidíte své snímky nejrychleji a kde vás nebude stát vyvolání vaší fotografické žně trojnásobek dovolené v Tatrách.
Ten, kdo má blízké a známé pouze s předponou i- (nebo @-), se nemusí zabývat přesunem na papír a může vše vystavit rovnou na internetu. Je sice smutná pravda, že kapacity internetových siláží za růstem megapixelů a kapacit paměťových karet stále zaostávají, nicméně Chip vám prozradí, kde můžete světu vystavit vše, co chcete.
Vyberte si
Nezapomněli jsme ani na ty, kteří si prozatím jen rozcvičují ukazováčky a nákup fotoaparátu nechávají na dobu těsně před dovolenou. Nabídneme vám stručný přehled toho nejlepšího, co je na trhu, spolu s tipy, které by vám měly nakupování usnadnit. V našem letním „fototématu“ si zkrátka vybere téměř každý…
Při úpravách fotografií je nejprve třeba si ujasnit, co vlastně budeme po programech vyžadovat. V první fázi je potřeba dostat fotografie z paměťové karty fotoaparátu do počítače, nejlépe už roztříděné. Pak se pustíme do vylepšování, retušování a oprav nedostatků. Třetí fáze je nejpříjemnější -prohlížení fotografií.
FÁZE PRVNÍ
Rozděl a panuj
Poté, co se vrátíte z dovolené a připojíte fotoaparát k počítači, nečeká vás většinou nic příjemného. Není neobvyklé, že na kartě fotoaparátu se skrývají stovky fotografií, které je potřeba nějakým způsobem roztřídit, aby se v nich ještě někdy někdo vyznal.
Windows obsahují nástroj Průvodce skenery a fotoaparáty. Tento program se nabídne pokaždé, když připojíte paměťovou kartu k počítači. Jeho použití vám však důrazně nedoporučujeme, ani jako nouzové řešení. Program neudělá nic jiného, než že fotografie zkopíruje a pojmenuje je názvem „Snímek“ a pořadovým číslem. V takto seřazených snímcích se budete orientovat jen velice těžko. Od tohoto nástroje ruce pryč.
Chcete-li si skutečně přehledně zkopírovat fotografie z karty do počítače, použijte program Picasa2. Ten vám pomůže fotografie nejen zkopírovat, ale zároveň je automaticky rozdělí do příslušných složek. Po prvním spuštění si Picasa prohledá pevný disk, nalezne fotografie a ty si uspořádá do složek. Budete-li chtít přidat další fotografie, stačí kliknout na Import.
Výhodou programu je, že dokáže zjistit, jestli už fotografie v počítači není, čímž automaticky vyřadí duplikáty. Při kopírování zadáte jen název složky a o zbytek se nemusíte starat. Program si fotografie zařadí do alb, která seřadí podle data. Budete-li chtít procházet jednotlivá alba, můžete buď použít integrovaného průzkumníka, nebo můžete využít ergonomičtější nástroj - časovou osu. Program Picasa můžete s úspěchem používat i k prezentaci svých fotografií.
Nevyhovuje vám systém, kdy aplikace automaticky uspořádá vaše fotografie do alb? Chcete mít kontrolu, ale nechcete, aby zařazení mnoha set fotografií trvalo déle než několik sekund? Rovněž pro vás máme řešení. Je jím program IrfanView. (Ten sice standardně neobsahuje češtinu, ale můžete si ji z Chip DVD nakopírovat do adresáře Languages, který se nachází v adresáři s nainstalovaným programem.)
Klikněte v programu na Soubor / Dávková konverze /Přejmenovat. Otevře se nové okno, ve kterém vyberete své fotografie na paměťové kartě - všechny soubory označte a přetáhněte je do levé části okna. Jako výstupní adresář zvolte ten, kde máte obvykle uložené fotografie. O řádek níže zvolte Dávkové přejmenování. Do řádku Jméno vzoru vepište text Dovolena$T(%Y%m%d%H%M%S) a klikněte na tlačítko Start. Všechny soubory se přenesou do zvoleného adresáře a každý soubor se bude jmenovat podle nadefinovaného vzoru, například Dovolená-2006_05_28_13_26_11. Čísla mají tento význam: rok, měsíc, den, hodina, minuta a sekunda pořízení fotografie. Popis dalších klíčových slov naleznete v nápovědě programu Irfan View.
Pokud vlastníte nástroj Nero 7 Premium, máte k dispozici i Nero Home, který spolupracuje s programem Nero Scout. Otevřete Tento počítač, najděte Nero Scout, klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte Možnosti. Nyní vidíte, které adresáře se budou indexovat, případně k nim svůj adresář s fotkami můžete přidat. Od teď bude stačit, když jakýmkoliv způsobem překopírujete fotografie z karty do zvoleného adresáře, a Scout tyto soubory automaticky zaindexuje. Stačí spustit Nero Home a pod příslušnou položkou menu už uvidíte seřazené fotografie (buď podle alba, nebo podle data). V druhém případě jsou fotografie členěny na roky a měsíce. Prohlížení fotografií v programu Nero Home je velice příjemné. Virtuální kamera se po fotografii pohybuje v různých směrech, což vypadá velice efektně a dynamicky.
FÁZE DRUHÁ
Co fotoaparát nezvládl
Přestože moderní fotoaparáty nabízejí rychlé procesory, kvalitní čipy a vysoké rozlišení, ne každá fotka je v nejlepší kvalitě. Některé špatné obrázky však nemusí nutně skončit v koši. Existují různé programy, které dokáží nepovedené fotografie vylepšit a třeba i vyretušovat. Ukážeme vám některé z nich.
Bezplatné řešení
Program PhotoPlus společnosti Serif software nebude našim pravidelným čtenářům neznámý. Jedná se o původně komerční produkt, který byl již nahrazen novější verzí, proto ho společnost začala distribuovat bezplatně - přesněji za povinnou registraci, po které vám na vaši e-mailovou adresu přijde sériové číslo (pozor, e-mail skončí ve spamovém koši!).
PhotoPlus 6.0 sice nedrží krok s nejnovějšími nástroji v oboru, přesto však nabízí dostatečné množství funkcí pro snadné vylepšení či úpravu fotografie. Kromě běžných nástrojů pro kreslení nabízí mnoho filtrů pro úpravy fotografií. Měnit můžete jas, kontrast, saturaci i gama-korekci. Pokročilé filtry se mohou směle srovnávat s modernější konkurencí. Nechybí rozostření i zostření, šum, mozaika či nástroj pro odstranění jevu červených očí.
Nevýhodou programu je, že nenabízí žádnou automatickou korekci fotografie. Pokud však přesně víte, co s fotografií chcete provádět, bude vám toto bezplatné řešení určitě vyhovovat.
Zlatá střední cesta
Pokud budete chtít do programu nejen pro úpravu fotografií investovat necelé 2000 Kč, jen těžko naleznete lepší řešení, než je známé Zoner Photo Studio, tentokrát již ve verzi 8. Budeme-li se soustředit především na úpravy fotografií, Zoner Photo Studio nabídne vše potřebné. Nabídka nástrojů je bohatá, mají intuitivní pojmenování a pracuje se s nimi velice jednoduše. Vůbec nemusíte znát odborné výrazy z oblasti fototechniky a pomocí několika málo kliknutí vytvoříte i z původně nevydařené fotografie zajímavý obrázek. Vyjmenovávání všech funkcí programů by zabralo celý článek, proto se podívejme na ty nejzajímavější.
Velice precizně pracuje nástroj „Projasnit stíny“. Ať fotíte s bleskem, či bez něj, vždy se ve výsledné fotografii zobrazí stíny, které zapříčiní, že fotografie vypadá jinak, než autor zamýšlel. Pokud patříte mezi běžné fotografy, se stíny si jen těžko poradíte. Právě tento nástroj vám však může pomoci - stačí ho jen aktivovat, případně provést jemné korekce.
Obrovským nešvarem digitálních fotoaparátů je špatné rozpoznání bílé. Pokud fotíte za ztížených podmínek, procesor běžného kompaktu ve většině případů nedokáže odhadnout teplotu barev a celý snímek je pak barevně posunutý. Nástroj „Upravit teplotu barvy“ si dokáže s tímto nedostatkem výborně poradit. Automatický režim nefunguje právě optimálně, ale máte k dispozici kapátko pro určení neutrálního bodu. V praxi to vypadá tak, že kliknete na místo, které má být bílé, a zbytek fotografie se automaticky dopočítá.
Pochválit je potřeba nástroj „Kombinovaná úprava obrazu“. Jeho použití je velice univerzální. Ať už jste fotili v noci, proti ostrému slunci, nebo třeba lesklý předmět, budete muset provést úpravu úrovní. Ruční úpravě úrovní se můžete vyhnout právě díky tomuto nástroji. Vyberete jen, s jakou silou se má filtr aktivovat. Výsledky jsou občas příliš drsné, proto je potřeba sílu filtru zmenšit. Nemůžete samozřejmě očekávat, že z fotografie „černocha v tunelu“ udělá jasný snímek, ale pokud je zachována kresba, výsledky jsou akceptovatelné.
Pokud je pro vás fotografování koníčkem a občas si rádi s fotografií pohrajete v počítači, neměl by produkt společnosti Zoner chybět na vašem disku.
Po čem sáhnou profesionálové?
Řešením pro profesionální fotografy může být nedávno představený Corel Paint Shop Pro X. Cena oproti programu Zoner Photo Studio je téměř dvojnásobná, ale automatické nástroje určené pro koncové uživatele jsou dovedeny ještě o něco dál. K dispozici jsou průvodci, kteří vás při úpravě fotografie povedou krok za krokem. Navíc vám program dokáže vysvětlit význam jednotlivých nástrojů - obsahuje výukové centrum.
Úplné začátečníky potěší nástroj „Smart Photo Fix“. Dokáže prozkoumat fotografii a navrhnout automatickou úpravu fotografie. Pokud se vám automatické vylepšení nelíbí, můžete jemně doladit detaily k ideálnímu podání. Požadujete-li retušování, program vám rovněž nabídne maximální komfort. Nechybí třeba nástroj „Opálení“, který ztmaví kůži na fotografii.
Nevýhodou programu je, že je standardně dodáván pouze v anglickém jazyce; za češtinu si musíte připlatit, přičemž překlad není příliš precizní.
FÁZE TŘETÍ
Pohodlně se usaďte
Fotografie máte stažené do počítače a krásně vyspravené, takže nezbývá nic jiného než se pohodlně usadit a prohlížet své výtvory. Není ovšem jedno, který program k prohlížení použijete. Pokud nemáte vysoké nároky, zřejmě si vystačíte s možnostmi Prohlížeče obrázků a faxů, který máte ve Windows. Chcete-li však více než jen prostou záměnu snímků po sobě, sáhněte po specializovaném programu.
V první fázi jsme se krátce zmínili o programu IrfanView. Ten sice patří mezi jednodušší prohlížeče, ale je oblíbený především pro své přídavné funkce. Na internetu lze najít obrovské množství plug-inů, které rozšiřují funkce programu (výběr těch nejlepších naleznete i na Chip DVD). Oproti standardnímu nástroji ve Windows dokáže IrfanView zobrazit daleko více typů souborů a přechody jednotlivých fotografií se příjemně prolínají. Chcete-li se o prezentaci s někým podělit, není nic jednoduššího. V programu stačí zvolit Soubor / Prezentace a ze svých fotografií můžete vytvořit samospustitelný EXE soubor, spořič obrazovky SCR nebo můžete fotografie jednoduše vypálit na CD.
Vzhledem k tomu, že je program distribuován jako freeware, může být nainstalován na každém počítači. Celá instalace, včetně všech plug-inů, nezabere ani 9 MB.
Další freewarovou alternativou je Adobe Photoshop Album Starter Edition. Přestože se jedná o produkt od Adobe a program hrdě nese jméno Photoshop, není to příliš vydařený produkt. Méně zkušeného uživatele odradí složité a nepřehledné ovládání, pokročilý uživatel bude zklamán malým zastoupením funkcí. Cílovou skupinu tak program najde nanejvýše u skalních příznivců společnosti Adobe.
Podobné možnosti jako IrfanView má i program XnView. Rovněž se jedná o freeware s dokonalými prezentačními vlastnostmi. Program dokáže vytvořit prezentaci fotografií do samospustitelného formátu EXE i spořič obrazovky SCR. Pro vypálení fotografií na CD však potřebuje externí vypalovací program. Velice jednoduše umí vytvořit webové album či náhledový list s fotografiemi. Mezi pokročilejší funkce patří tvorba panoramatických fotek, která však není tak dokonalá jako u specializovaných programů. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezplatné řešení, je kvalita akceptovatelná. V porovnání s programem IrfanView má aplikace o trochu horší ovládání.
Z oblasti placeného softwaru dobře poslouží i zmíněné Zoner Photo Studio 8. Program má v sobě integrován jednoduchý prohlížeč fotografií, který si můžete velice podrobně nastavit. Při prohlížení může hrát hudba na pozadí, je dokonce povoleno zoomování myší. Lze také zapnout zobrazování histogramu a volně nastavit zobrazení položek v záhlaví a zápatí prezentace. Promítání oživí i značné množství prolínacích efektů, které jsou k dispozici. Program navíc disponuje řadou nástrojů pro export fotografií. Fotografie umí vypálit na CD nebo z nich vytvořit webové album.
Závěr
Vzít fotoaparát do ruky a cvakat jeden snímek za druhým je velice jednoduché a zábavné. Nepříjemnosti nastávají až v okamžiku, kdy je třeba fotografie přenést do počítače, roztřídit je, vymazat nepovedené a opravit ty důležité. S armádou představených nástrojů to nebude tak složité - většinu nejtěžší práce za vás udělají inteligentní programy. Prezentace fotografií by také neměla být nudná a uspávající - zajímavé prolínací efekty a hudba na pozadí dokáží oživit i dlouhou slideshow. Kdo se chce s tvorbou slideshow seznámit víc, ten ať si přečte návod na dalších stranách.
PANORAMATICKÁ FOTOGRAFIE
ROZHLÉDNĚTE SE OKOLO
Vystoupíte-li na vrchol nějaké hory či kopce, většinou se rozhlédnete okolo sebe. Proč to samé neudělat i s fotografií? Budete-li si chtít vytvořit panoramatickou fotografii, je třeba, abyste už při fotografování počítali s tím, že fotografie budete spojovat. Zde je několik zásad, které je třeba dodržet.
1. Každé dvě sousední fotografie se musí překrývat. Ideální překrytí je přibližně 1/4. Programům se při této hodnotě daří spojení nejlépe.
2. Snažte se držet fotoaparát v rovině. Pokud horizont příliš ujede, bude nutné fotografii oříznout nahoře a dole, čímž vznikne nevzhledná nudle.
3. Pokud to váš fotoaparát umožňuje, zamkněte pro sérii fotografií čas, citlivost a clonu. Jednotlivé snímky nebudou expozičně odlišené.
4. Při fotografování držte přístroj na výšku. Bude sice nutné spojit více fotografií, ale výsledná fotografie bude mít větší rozlišení.
5. Máte-li možnost fotit se stativem, využijte ho.
Programů pro vytvoření panoramatických fotografií je velké množství, těch kvalitních je ovšem jako šafránu. Jedním z nejlepších je The Panorama Factory. Je ovšem počítat s tím, že se jedná o komerční produkt, který stojí 2000 Kč. Trial verze, kterou přinášíme na Chip DVD, vkládá do výsledné panoramatické fotografie vodoznak.
Obrovskou výhodou programu je snadnost použití. Nemusíte nastavovat vůbec nic -stačí vložit hromadu fotografií a program vše provede automaticky. Výsledek nebyl špatný, ale čekali jsme mírně vyšší inteligenci programu. Nedokázal si poradit s rozdílnou expozicí fotografií a ořezání by šlo rovněž udělat lépe. Je však pravda, že jsme program nechali běžet v automatickém modu. Při ručních úpravách by fotografie vypadala lépe, ale to už není nic pro běžné uživatele.
Z freewarové scény je k dispozici český produkt Panorama Perfect. Jedná se sice o freeware, ale je to pouze odlehčená verze komerčního produktu. Jedinou nevýhodou oproti plné verzi je to, že výsledná fotografie se zmenší. Také různé expozice jednotlivých fotografií byly pro program katastrofou, proto se snažte dodržet bod 3 našich doporučení.
RETUŠE
TĚLO JAKO MODELKA
Všimli jste si, jak dokonale vypadá (nejen) kůže modelek v časopisech či na plakátech? Chtěli byste se na svých fotografiích také takhle vylepšit? Přestože tak dokonalou změnu jako na našem obrázku běžný uživatel nezvládne, moderní programy mají nástroje, které dokáží opravit nedostatky přírody.
Jak Photo Studio 8, tak Paint Shop Pro X nabízejí retušovací nástroje. Nutno říci, že u obou programů fungují znamenitě a pro drobné korekce nedostatků jsou vynikající.
Nástroj od Zoneru se jmenuje Žehlička a použití je skutečně primitivní. Stačí štětcem jezdit po vybraných částech obličeje. Nástroj sám odhadne, jak obličej nejlépe vylepšit. Udělá jakési jemné rozmazání, a navíc bere v potaz okolí bodu. Retuš celého obličeje vám přitom nezabere ani 15 minut.
Nástroj Corelu s názvem Makeover funguje na stejném principu, ale práce s ním je o poznání složitější. Pro výraznější změnu nestačí kliknout a táhnout myší, ale je nutné neustále klikat -znovu a znovu. I tak retuš celého obličeje zvládnete maximálně za 20 minut.
- Téma - Fotkou vše začíná (844.8 kB) - Staženo 1306x