Přejít k hlavnímu obsahu

České e-knihy konečně na prodej

České e-knihy konečně na prodej

Ceny čteček klesají, nadšení uživatelů stoupá, jedinou brzdou digitální revoluce tak byl doposud nedostatek kvalitního obsahu. Nyní se zdá, že padla i poslední překážka…
PETR KRATOCHVÍL

Sedíte v kavárně či v MHD, čekáte ve frontě nebo cestujete vlakem, a místo abyste se nudili, vytáhnete z kapsy čtečku elektronických knih. Prohlédnete si aktuální nabídku nejzajímavějších časopisů, prolistujete si knižní bestsellery, a během několika sekund si vybrané tituly za pár korun koupíte a hned začnete číst. Popisovanou idylku si až doposud mohli užít jen čtenáři v USA, většině z nás však připadala jako sci-fi. Ceny kvalitních čteček elektronických knih atakovaly desetitisícovou hranici a na knihy v digitální podobě jste mohli narazit maximálně na pirátských serverech, kam je naskenované v proměnlivé kvalitě nahrávali největší nadšenci. Rok 2010 ale bude rokem změny: ceny čteček prolomily magickou hranici 5 000 Kč, i z domova lze například přímo objednávat knížky na Amazonu a na předvánočním "elektronickém" trhu se objeví i česká knihkupectví. Pojďme se podívat, kde už vám prodají knihy z nul a jedniček.

Špatný začátek, dobrý konec?

Problematice elektronických knih se v Chipu věnujeme už několik let a neutěšený stav na domácím trhu na nás působil více než depresivně. Jedinými dvěma světlými body byly web Palmknihy a projekt Gutenberg (www.gutenberg.cz). Zatímco první z nich se zaměřoval spíše na bezplatné knížky, druhý měl ambice přerůst v regulérní internetové knihkupectví. I přes poněkud bombastická prohlášení však projekt měsíce stagnoval, a proto asi jen málokoho překvapilo, že se nedávno (pod křídly vydavatelství Ringier) zcela zastavil. Naštěstí je tento příklad výjimkou potvrzující pravidlo.
Jednou z prvních reálných vlaštovek na obloze elektronických knih je nakladatelství Libri.cz, které na adrese http://virtualni.libri.cz/ nabízí několik desítek publikací z celé řady oborů, převažuje ale literatura s tématem historie a literatura faktu. Cena knih se zde pohybuje od 30 Kč za obyčejnou příručku až po 240 Kč za rozsáhlý slovník. Za unikátní lze označit distribuční model – knihy jsou zde k dispozici ve formátu PDF, a to ve dvou velikostech: za přibližně 40 % ceny je k dispozici verze určená jen pro prohlížení na obrazovce, za přibližně 60 % dostanete verzi použitelnou i pro tisk. Vybranou knihu si můžete okamžitě stáhnout, otevřít ji však můžete až pomocí hesla, které obdržíte po zaplacení knihy.
Na rozdíl od poněkud "vážného" Libri je portál WKnihy (www.wknihy.cz) podobný spíše klasickému knihkupectví. Najdete v něm vše od pohádek přes detektivky až po sci-fi. Nabídka zatím není příliš rozsáhlá (několik desítek knih), ale jejich počet pomalu roste. Zajímavé je, že knihy nejsou prodávány se standardní DRM ochranou, ale ve formátu PRC a zároveň v textu obsahují jméno zákazníka.
Mezi absolutní novinky na trhu s elektronickými knihami patří portál eReading (www.ereading.cz), který nabízí téměř 300 knih v cenové úrovni kolem 100 Kč. Najdete zde široké spektrum knih od klasické beletrie až po "unikáty" od Špidly či Klause. Knihy jsou ve formátu PDF a ve většině případů jsou chráněny pomocí Adobe DRM.
Poslední zmiňovanou prodejnu, eLibellus, najdete na adrese www.elibellus.com a mělo by jít o klasické internetové knihkupectví se širokým spektrem nabízených knih. Počítadlo nabídky se prozatím zastavilo na čísle 68, vybere si zde ale opravdu každý. I na tomto webu najdete většinu knih ve formátu PDF s ochranou Adobe DRM v ceně okolo 100 Kč. Dalším želízkem v ohni je portál Neknihy (www.neknihy.cz), který se po dlouhodobém kómatu opět probral k životu a zdá se, že by se i zde mohlo objevit něco zajímavého pro náruživé čtenáře.

Palmknihy.cz

Jedním z průkopníků a zároveň největším zdrojem elektronických textů v republice je server Palmknihy. Název portálu naznačuje, že jeho počátky sahají opravdu daleko – celá řada lidí si z této stránky opravdu stahovala knížky do prehistorického Palmu V. Od těch dob se však mnohé změnilo. Server prošel několika designovými kotrmelci, zažil několik neúspěšných pokusů o rozhýbání digitálněknižní ekonomiky, ale stále patří k pilířům českých e-knih. V současnosti na něm najdete téměř 3 500 bezplatných titulů z celé řady oblastí. K dispozici jsou zde i ukázky z vybraných titulů, které si posléze můžete zakoupit (v papírové podobě) v knihkupectví Kosmas. Vzhledem ke zkušenostem, které mají autoři tohoto knižního portálu v oblasti e-knih, je jen otázkou času, kdy se tento server opět zařadí mezi důležité prodejny e-knih.

Konec formátového chaosu?

Jedním z problémů, na který jsme u předchozího testu čteček upozorňovali, byl "formátový chaos". Elektronické knihy jsou v současnosti nabízeny ve více než deseti formátech, které jsou vzájemně nekompatibilní. Vzhledem k tomu, že některé formáty doslova smrdí hřbitovem (PDB), další jsou úzce vázané na konkrétní vydavatelství (například AZW a Amazon) a některé specifické jen pro určité regiony (viz FB2 a Rusko s Asií), nemají to výrobci čteček jednoduché. Kvůli tomu si tak například majitelé čteček od Amazonu (Kindle) nepřečtou knihy s DRM ochranou Adobe. Jako obvykle k tomuto problému přistupují asijští výrobci, kteří pro jistotu podporují všechny známé formáty a jejichž pravidelné upgrady firmwarů vyřeší většinu zjištěných problémů. Jediným zádrhelem tak zůstává PDF, se kterým si sice "poradí" všechny čtečky, ovšem na těch menších (6" a méně) je prohlížení PDF (obvykle o velikosti A4) utrpením. Jen zlomek čteček totiž zvládá funkci PDF reflow, která umožňuje upravit velký dokument pro malý displej (jednou z mála je například Sony PRS 505). Blýská se ale na lepší časy – paradoxně díky ochraně proti kopírování, tzv. DRM. Zdá se, že válku o nadvládu nad světem e-knih svedou v budoucnu Adobe s Amazonem.
V současnosti sice Amazon vládne díky obrovskému množství prodaných knih, jeho konkurence ale nespí a rostou regionální projekty využívající Adobe DRM. Například většina domácích projektů sází právě na zmiňovanou ochranu od Adobe. V tabulce na webu Digiknihy.cz (www.digiknihy.cz/standardem-sestavaadobe-drm) si můžete prohlédnout, které vybrané (u nás prodávané) čtečky tak zvládnou knihy s touto ochranou.
Ještě rozsáhlejší seznam podporovaných zařízení najdete přímo na webu Adobe (http://blogs.adobe.com/digitalpublishing/supported-devices).


Prodejny knih: zde si můžete legálně koupit e-knihy
Z České republiky můžete bez problémů nakupovat i na Amazonu, české knížky ale nakoupíte pouze na domácích webech.

Wknihy
www.wknihy.cz
Nadějný projekt s širokým výběrem e-knih a praktickým designem
Palmkniky
www.palmknihy.cz
Největší zdroj bezplatných e-knih na domácím internetu s velkými zkušenostmi a ambicemi.
eReading
www.ereading.cz
Téměř tři stovky převážně odborných knih za přijatelné ceny.
Neknihy
www.neknihy.cz
Starší projekt probouzející se k životu.
eLibellus
www.elibellus.com
Novinka v oblasti elektronických knih s prozatím omezenou nabídkou.
Libri
www.libri.cz
Povinná zastávka každého majitele čtečky se zájmem o historii


Nejdůležitější formáty e-knih
EPUB, AZW, FB2: Nevíte, o co jde? Tyto zkratky zastupují nejznámější a nejpoužívanější formáty elektronických knih.
EPUB Jeden ze standardních otevřených formátů pro elektronické knihy. Velká výhoda: velikost textu a grafiky se přizpůsobuje velikosti displeje a může obsahovat informace o DRM.
AZW Tento proprietární formát je určen pouze pro Amazon Kindle. Je vysoce komprimován a může obsahovat informace o DRM.
MBP Starší, ale poměrně hodně používaný formát souborů s e-knihami, především u PDA zařízení
PDF Klasika: Dokumenty ve formátu PDF můžete přečíst na každém zařízení, byť u zařízení s menším displejem s poněkud menším pohodlím.
FB2 Fictionbook je otevřený formát určený pro elektronické knihy, který vznikl na základech XML. Je velmi rozšířený v rusky mluvících oblastech a také u asijských zařízení.
LIT Nepříliš rozšířený formát pro e-knihy z dílen Microsoftu. Pomocí doplňku je možné ukládat v tomto formátu knihy i přímo z Wordu.
PDB Starší, ale značně rozšířený formát z dob mobilních zařízení Palm. Nevýhoda: formát je pouze textový, s omezenými možnostmi formátování. Jeho "pokročilejší" verzí je formát PRC (mobipocket), nabízející základní možnosti formátování.


Na čem číst knihy
Nabídneme vám přehled nejzajímavějších zařízení pro čtení elektronických knih. Jejich rozsáhlý test najdete v příštím Chipu.

Šikula
VÝROBCE Jinke
MODEL Hanlin V5
CENA od 5500 Kč
INFO www.digiknihy.cz

Podpora obrovského množství formátů, slot na SD karty zajišťují, že si na této čtečce přečtete téměř libovolnou elektronickou knihu.

Šikula XL
VÝROBCE Jinke
MODEL Hanlin V3+
CENA od 6000 Kč
INFO www.digiknihy.cz

Větší bratr čtečky V5 s podobnými schopnostmi a s displejem o velikosti 6" a rozlišením 800×600 zaručuje přehlednější čtení.

Gigant
VÝROBCE Jinke
MODEL Hanlin V90
CENA zatím nestanovena
INFO www.digiknihy.cz

Schopnosti stejné jako jeho menší příbuzní a rozměrný displej umožní bez problémů pracovat i s dokumenty ve formátu PDF

Štíhlý knihovník
VÝROBCE Prestigio
MODEL Libretto PER3162B
CENA od 4900 Kč
INFO www.digiknihy.cz

Mimořádně tenká (9mm) čtečka se senzorem polohy nabízí automatické otáčení knih na výšku nebo na šířku a 2 GB základní paměti.

Elegán
VÝROBCE NextPapyrus
MODEL PageOne
CENA od 6000 Kč
INFO www.digiknihy.cz

Elegantní čtečka s velmi dlouhou výdrží na baterie a podporou téměř všech dnes používaných formátů e-knih.

Víceúčelový
VÝROBCE Apple
MODEL iPad
CENA od 11 000 Kč
INFO www.apple.cz

Přijatelná doba provozu na baterie umožňuje použít iPad i jako čtečku. Jako bonus mohou uživatelé využít službu Apple iBooks – prodejnu elektronických knih.

Kapesní knihovna
VÝROBCE Sony
MODEL PRS-350
CENA od 6 000 Kč
INFO www.digiknihy.cz

Nový malý a lehký model od Sony nabízí kapacitu pro přibližně 1200 knih a pětipalcový displej.

Kapesní knihovna XL
VÝROBCE Sony
MODEL PRS-650
CENA od 7 500 Kč
INFO www.digiknihy.cz

Velký a dotykový displej, interní paměť 1,4GB a kvalitní provedení jsou hlavní lákadla této novinky od Sony.

Etalon
VÝROBCE Amazon
MODEL Kindle 3
CENA od 5000 Kč
INFO www.digiknihy.cz

Výborná ergonomie, propracované ovládání a příznivá cena dělají z této čtečky aktuální tip Chipu pro náruživé čtenáře.