Dvě strany jablka
Se svými produkty iPhone a iPad udělal Apple na internetu menší revoluci. Úspěch má ale i druhou stranu. I ti, kteří nepoužívají hyperprodukty Applu, jsou jimi ovlivněni.
DOMINIK HOFERER
Apple je "cool" a "trendy". Pomocí iPadu se mu podařilo úplně změnit systém prodeje hudby, díky iPhonu zpřístupnil smartphony masám a iPad se postaral o přijetí do té doby špatně prodejných tablet PC. Tahle firma z Cupertina přetváří náš digitální svět jako žádná jiná – o tom není sporu. Apple pravidelně přináší zajímavé inovace, a někdy je dokonce přímo revoluční. Když se ale o Apple začnete zajímat hlouběji, objevíte i jeho druhou stranu.
Společnost, které Steve Jobs pomohl vyhrabat se z problémů, totiž v průběhu doby získala obrovskou tržní sílu a ve světě IT jsou z ní všichni čím dál tím víc nervózní. Proti svým přímým konkurentům, mezi něž patří Adobe, Google nebo Amazon, používá zbraně těžkého kalibru.
Ukážeme vám, proč Apple dráždí on-line vydavatele, vývojáře aplikací, americký antimonopolní úřad, a dokonce i uživatele, kteří nemají s Applem vůbec nic společného. Navíc se dozvíte, proč ztratil Google u Applu pozici oblíbeného partnera a proč Steve Jobs chválí někdejšího rivala Microsoft a jeho internetový vyhledávač Bing.
Uživatel Applu: Získejte inovace za cenu kompatibility
Firma Apple byla vždy inovativní. Například disketové mechaniky se zbavila ještě v době, kdy byly diskety výměnným médiem číslo jedna. Nyní zase používá EFI BIOS, DisplayPort a další novinky, a velmistrem v opuštění technologií je stále: iPad totiž nemá USB port ani žádný obdobný port – ten je k dispozici jen jako předražené příslušenství.
Co je pro skalní příznivce Applu celkem normální, to může nové uživatele iPodů, iPhonů a iPadů pěkně iritovat. Chybí jim možnost připojovat plug & play zařízení. V případě iMacu nahradil Apple disketovou mechaniku optickou mechanikou. Nyní však žádné alternativní rozhraní k USB nenabízí: z iPadu se tak stává jakýsi hrob na data. Služby založené na "cloudu" nebo možnost využít iPad jako síťový disk jsou dostupné jen částečně, ve formě služby MobileMe. Apple jistě plánuje on-line verzi iTunes, to ale ještě bude nějakou dobu trvat. Do té doby musí uživatelé, kteří mají iPod, iPhone a iPad, připojovat všechna tato zařízení k jednomu počítači a synchronizovat je – v případě reklamní platformy iAd to ale neplatí.
Adobe: HTML5 je nutnost, Flash je bojkotován
Apple má velký zájem na vývoji standardu HTML5. Ten s sebou určitě přinese řadu výhod, mimo jiné možnost přehrávání multimediálního obsahu bez nutnosti instalace dodatečných plug-inů. Podle Steva Jobse bude internetu vládnout HTML, JavaScript a CSS, a to je také důvod, proč Apple tlačí na předpokládaného nástupce už jedenáct let starého standardu HTML 4.01. Výhody HTML5 už několikrát demonstroval a zhlédnout je můžete i na webové stránce Applu.
Nicméně Apple sází na nový standard, u něhož zatím nikdo neví, kdy bude skutečně dokončen a kdy se objeví. Pracovní skupina WHATWG, která na jeho vývoji pracuje, se zatím s konsorciem World Wide Web Consortium (W3C), jež má standardy na starosti, na mnoha bodech specifikace nedohodla. Dokonce i webový videoportál YouTube, jehož mateřská společnost Google za HTML5 stojí, sice o přechodu z používaného Flashe uvažuje (podívejte se na http://www.youtube.com/html5), ale definitivně přesvědčen o něm není. Formát Adobe Flash má svoje výhody, například v podobě live-streamu a možnosti přehrávání videa přes celou obrazovku. HTML5 zase zaostává v případě ochrany DRM, která je nutná pro půjčování filmů na internetu. Kdy se ovšem stane HTML5 standardem, to je zatím ve hvězdách.
Applu je to ale v podstatě úplně jedno: HTML5 ještě není a mobilní verze Safari prostě Flash nepodporuje. YouTube videa si můžete přehrát pouze ve speciální aplikaci, a pokud si na mobilním Applu otevřete webovou stránku, která obsahuje prvky Flash, objeví se pouze prázdné místo nebo "kostička". Mnoho provozovatelů webů tak už svoje stránky předělalo pro uživatele iPadů a iPhonů, nebo o tom alespoň uvažují. Je jich totiž tolik, že je v podstatě není možné ignorovat, a provozovatelé prostě stránky pro tuto cílovou skupinu optimalizovat musí. Tímto způsobem Apple přeneseně ovlivňuje i všechny ostatní uživatele, kteří sice ani iPad, ani iPhone nemají, ale vizi webu této firmy musí sdílet.
Zdůvodnění pro odmítnutí technologie firmy Adobe je přitom celkem chabé: Flash podle prohlášení Steva Jobse ze začátku dubna tohoto roku způsobuje pády systému a příliš zatěžuje hardware, což vede k přehřívání a příliš velké spotřebě energie. To podle něj vedlo k odmítnutí technologie Adobe Flash. Přitom nová verze Flash Player 10.1 podporuje hardwarovou akceleraci videa H.256 a nabízí i podporu mobilních zařízení včetně výkonnostních vylepšení s ohledem na vykreslování, baterii, procesor a rychlost spouštění. Platí to i pro počítače Mac: v předběžných testech využití procesoru u notebooku MacBook Pro s 2,66GHz procesorem a GeForce GT330M se vytížení snížilo z 80 na 40 procent při přehrávání HD YouTube videa, čímž se také značně šetří baterie. Jobs však odsoudil Flash ještě před uvedením této vylepšené verze Flash Playeru. API (aplikační programové rozhraní) pro hardware Applu je už také nějakou dobu k dispozici, ale Apple ho nevyužil.
K doložení Jobsova požadavku pro zavedení standardu HTML5 používá Apple, jak jsme zjistili, i tak trochu nefér prostředky: nové funkce budoucího standardu jsou prezentovány na demo HTML5 stránkách, které najdete na www.apple.com/html5, prohlédnout si je ale mohou jen uživatelé prohlížeče Safari od firmy Apple… Uživatelé ostatních browserů mají smůlu a objeví se hláška "This demo was designed with the latest web standards supported by Safari. If you'd like to experience this demo, simply download Safari". Přitom nová verze Firefoxu i Chrome HTML5 podporuje a stránky by pro ně nebyl problém zobrazit.
Tyto obstrukce Applu však můžete jednoduchým trikem překonat. Stačí totiž, když jako uživatelé Firefoxu nebo prohlížeče Chrome zadáte rovnou další odkazy na demo, a můžete si je klidně prohlédnout. Zkuste tedy zadat například přímo odkaz http://developer.apple.com/safaridemos/showcase/typography/. Tímto technickým omezením chce tedy Apple spíše jen zvýšit popularitu svého prohlížeče Safari, který má na trhu podíl jen něco kolem čtyř procent.
Google: Apple zvyšuje konkurenci, ale používá tvrdé metody
Apple je neustále v pohybu, a dokonce i jeho vztah k ostatním hráčům na trhu se odpovídajícím způsobem vyvíjí. Například se změnil jeho vztah ke Googlu: zatímco si iPhone užíval svůj úspěch, přešel bývalý partner na druhou stranu. Apple chce totiž získat vstup na lukrativní trh s mobilní reklamou, a proto vyvinul svoji platformu iAd. To tuto oblast poměrně stimulovalo a analytici očekávají, že Apple oživí trh se stále ještě "mladou" webovou reklamou. V průběhu prvních osmi týdnů od spuštění iAd reklamy prodal Apple reklamní prostor na displejích za 60 milionů dolarů, což je na trh, který je stále ještě okrajový, hodně.
Statní orgány kontrolují, zda Apple nezneužívá svého postavení
Apple chce být hlavním hráčem na tomto trhu, a chce proto z předních pozic dostat Google jako poskytovatele reklamního prostoru, což dokázal v červnu tohoto roku po spuštění iAd. Applu se tak zatím podařilo udržet si monopol na zařízeních iPhone a iPad v případě mobilního reklamního trhu. Googlu se tento krok samozřejmě nelíbí. Dříve či později tím budou trpět i vývojáři a uživatelé těchto zařízení. Nakonec by sice značná část aplikací (apps) mohla být bezplatná a financovaná prostřednictvím reklamy, programátoři si však nebudou moct vybrat ideálního partnera prodávajícího reklamní prostor, ale budou muset zvolit Apple a jeho iAd. Konkurence tedy bude nulová.
Chování Applu tak samozřejmě přitahuje pozornost amerických ochránců hospodářské soutěže. Federální obchodní komise FTC (Federal Trade Commission) ověřuje, zda je vyloučení Googlu ze hry nezákonné či ne. Není to poprvé, kdy si nějaká společnost jen masíruje svaly.
Také Amazon zaznamenal narůstající dominanci Applu, tentokrát v oblasti stahování hudby. Zde Apple vede se 70procentním podílem na trhu, zatímco Amazon se musí spokojit s druhým místem a s ubohými 12 procenty trhu. Prodejci na webu chtěli vylepšit svoji pozici tím, že by od jednotlivých labelů exkluzivně nabízeli internetový prodej den před oficiálním uvedením nového alba na CD. Podle zprávy amerického časopisu hudebního průmyslu, který se jmenuje "Billboard", Apple producenty od tohoto obchodu odradil. Důsledkem bude, že Apple nebude dotčené skladby dále nabízet na iTunes. Americké ministerstvo spravedlnosti nyní zkoumá, zda Apple neporušil pravidla volné hospodářské soutěže.
Je tu i další věc, která konkurenci i státní instituce trápí: Apple striktně brání vytváření aplikací pro iPhone a spol. pomocí překladačů z Flash aplikací. Všichni vývojáři programů jsou tak odkázáni na vývojové prostředí Applu, které ovšem přirozeně běží opět jen v "applovském" prostředí – tedy pod operačním systémem Mac OS X. Vývojové nástroje firmy Adobe jsou tak z tvorby aplikací úplně vynechány. To samozřejmě trápí jak vývojáře, tak i tvůrce webových stránek, grafiky a další, kteří jsou na produkty Adobe zvyklí. Svůj obsah musí složitě konvertovat, a to jen kvůli odmítavé politice firmy Apple.
Vývojáři: Apps jsou bezpečnější, ale podléhají přísným pravidlům
Porovnáte-li obchod App store od Applu s obchodem s aplikacemi pro Android od Googlu, z hlediska bezpečnosti Apple jasně vede. Do populárního obchodu Applu se dostane pouze vybraný a schválený software, který odpovídá určitým standardům kvality. Nebezpečný (například špionážní) software se tak nemůže tak snadno šířit (neprojde schvalovacími "orgány" Applu) jako v případě zařízení s Androidem, kde se dokonce objevil falešný bankovní software, který znemožnil přístup uživatelů k bankovním účtům.
I bezpečný a uzavřený svět Applu má však své "háčky". Prvním z nich je skutečnost, že neexistují dostatečně definované kontrolní mechanismy. Programátoři mohou pouze doufat, že jejich program bude schválen a objeví se v App store. Apple nemá jasně stanovená kritéria, která musí programy splnit – aplikace tedy může být odmítnuta nebo později následně zakázána bez udání řádného důvodu.
Druhým problémem je to, že se média a novináři museli vzdát svobody tisku, tedy alespoň částečně. Koneckonců aplikace a obsah mohou být kdykoli smazány, pokud nebudou odpovídat ideám o morálce společnosti Apple. Tak například z nabídky tiskovin pro iPhony a spol. byl v listopadu 2009 odstraněn časopis "Stern". Důvodem bylo, že zobrazoval až moc nahé kůže…
Tvrdým, ale logickým krokem vývojářů by byla snaha vyhnout se prodeji přes Apple store a podpora tradičních webových služeb a nástrojů. I tak lze totiž vytvořit Apps, jak ukazuje ve své knize "iPhone Apps – with HTML, CSS and JavaScript" její autor Joanathan Stark.
Z toho by měl mít vlastně Steve Jobs radost, protože koneckonců podporuje otevřené internetové standardy. Pokud to tak nějak dopadne, restriktivní postoj App store Applu by vedl k tomu, že by autoři dále neprogramovali aplikace exkluzivně jen pro iPad a spol., ale snažili by se o větší otevřenost a dodávali by aplikace pro všechna podobná zařízení.
AUTOR@CHIP.CZ
"Cool" a "in"
Apple ví, jak udělat stylové zařízení, které se stane symbolem společenského postavení a liší se od běžného hardwaru.
Inovace
Se svými produkty iPod, iPhone a iPad zcela (re)definoval třídu těchto zařízení.
Panovačnost
Apple bojkotuje Flash, a tak dostává do nepříjemné situace Adobe i provozovatele webových stránek.
Agresivita
Na konflikty s firmou Google už se špatně dívají i úřady pro ochranu hospodářské soutěže.
Odtržení
Pokud se rozhodnete pro produkty Apple, ocitnete se ve velmi uzavřeném a "soběstačném" světě.
JAK SILNÝ SKUTEČNĚ APPLE JE?
Tato firma z Cupertina ovládá trh s tablet PC, s on-line hudbou a také se smartphony.
Na americkém trhu s on-line hudbou byl Apple v prvním čtvrtletí "number one".
Rhapsody 1,3 %
Napster 1,5 %
Walmart MP3 Music Downloads 1,6 %
Zune Marketplace.com 2,0 %
Amazon.com MP3 11,6 %
iTunes 69,9 %
Ostatní 12,1 %
iPad zatím nemá skutečnou konkurenci nikde na světě.
iPad 100 %
V oblasti smartphonů je Apple také číslo jedna, ale dohání ho Android.
iPhone OS 42,0 %
Windows Mobile 2,0 %
RIM OS 6,0 %
Symbian OS 23,0 %
Android 25,0 %
Ostatní 2,0 %
ZDROJ: ACCENTURE, NPD GROUP
OBRAT APPLU ROSTE HLAVNĚ DÍKY IPHONŮM, IPODŮM A SPOL
Obrat dřívějšího výrobce počítačů se za poslední tři roky více než zdvojnásobil. Hlavní podíl na tom má především iPhone.
Boom smartphonů Apple vydělává především na celosvětovém boomu chytrých telefonů, kde získal velký podíl. Zisk z jednoho telefonu je přitom vysoký: výrobní náklady jsou asi 130 USD, přičemž v Evropě se prodává cca za 1 050 eur.