DSLR versus kamkordér
Duel v testovací laboratoři Chipu: Digitální fotoaparát a kamkordér fotily a nahrávaly video. Který z nich to zvládl lépe?
THOMAS LITTSCHWAGER
Konvergence – ve světě technologií téměř magické slovo. V této oblasti vyjadřuje spojení různých funkcí do jednoho zařízení. Dobrým příkladem může být multifunkční zařízení, které v sobě spojuje funkce tiskárny, skeneru a kopírky. Konvergence si však našla cestu i k digitálním fotoaparátům. Téměř každý digitální fotoaparát totiž dnes dokáže kromě pořizování fotografií také nahrávat video.
U jednookých zrcadlovek to ještě nedávno nebylo možné, nyní se však jejich výrobci snaží uživatele přesvědčit, že mohou pomocí nich natočit i profesionální klipy (jako příklad si na YouTube najděte klip "Recerie"), kvalitou srovnatelné s výstupem kamery – a to díky hloubce ostrosti, možnosti výměny objektivů a zaostřování. Jsou tedy moderní DSLR fotoaparáty schopné bez nějakých větších kompromisů pořídit vzpomínkové video z dovolené? A na druhé straně: můžete kamkordérem vyfotografovat tak pěkné snímky jako fotoaparátem? Abychom dokázali na tyto otázky odpovědět, postavili jsme v souboji proti sobě digitální jednookou zrcadlovku Canon EOS 500D (cena cca 16 500 Kč vč. DPH, cca 19 000 Kč s objektivem) a kameru Sony HDR-XR520VE (cena cca 33 000 Kč vč. DPH).
Možnosti: Full HD a mnoho megapixelů
Pokud bychom vycházeli pouze z technických parametrů, podstatné rozdíly soupeřů z nich nezjistíme. Oba totiž mohou nahrávat video v rozlišení Full HD (1 920 × 1 080) a mohou fotografovat v rozlišení až 12 megapixelů (Canon v tomto případě až 15,1).
Když se ale podíváme trochu hlouběji pod pokličku, určité rozdíly a výhody už vyjdou najevo. Zatímco kamkordér Sony nahrává HD video frekvencí 30 snímků za sekundu (1080i/60), fotoaparát Canon zvládne při tomto rozlišení jen 20 snímků. Pouze při snížení rozlišení na 1 280 × 720 bodů dokáže Canon zvýšit frekvenci na 30 snímků. A je tu i další rozdíl – Sony ukládá data ve formátu Blu-ray AVCHD, zatímco Canon v QuickTime kontejneru MOV: oba používají kodek H.264.
Ještě podstatnější rozdíly vyjdou na světlo, když přijde řeč na audiomožnosti: kamkordér Sony nahrává prostorový zvuk Surround Sound 5.1 a má integrovaný zoom mikrofon, zatímco fotoaparát Canon má pouze monomikrofon bez orientace. Pokud by někdo chtěl zvuk nahrávat ještě precizněji, má kamkordér vstup pro externí mikrofon – zrcadlovka Canon ne.
V případě fotografií se situace obrací. Jednooká zrcadlovka od Canonu nabízí lepší vybavení: větší, více světlocitlivý CMOS senzor, integrovaný blesk, možnost nastavení clony, expozičního času, hodnoty ISO, zaostření – v podstatě vše, co si fotograf může přát. Kamkordér Sony většinu fotografických funkcí postrádá – nabízí pouze blesk a manuální zaostřování.
Nyní je načase rozhodnout nejdůležitější výsledek střetnutí: kvalitu. Už při prohlížení výsledných snímků se projevily podstatné rozdíly. Malý optický senzor kamery Sony (4,8 × 2,7 mm, ve srovnání se senzorem Canonu 500D, který je 26× větší: 22,3 × 14,9 mm) je příčinou mnohem většího šumu snímků i za dobrých světelných podmínek (naměřili jsme hodnotu 226). DSLR má znatelný šum až při horších světelných podmínkách a při ISO 800 a více. Sony je horší i v oblasti rozlišení a rychlosti: zpoždění spouště je 1,2 sekundy (Canon 0,4 s), a to je doba, za kterou už může být snímaná osoba dávno za kopcem.
Ačkoli je technické vybavení zrcadlovky pro filmování dostatečné a při nastavení rozlišení 720p se vám skutečně může podařit natočit pěkné video, nemůže Canon kameru zcela nahradit. Důvodem je problém spočívající v ovládání.
Ovládání: Roztřesení a zaostřování
Kvalitní a profesionální video lze natočit jen s příslušným vybavením: stativem, vozíkem na kolejích, kamerovým jeřábem… Automatické zaostřování Canonu často nelze při filmování smysluplně využít: automatická expozice při zpětném zaostřování selhává. Když chcete zoomovat, musíte jednu ruku sundat z krytu a otáčet kroužkem objektivu – dochází tak k nechtěným a viditelným otřesům obrazu. S tím se náročnější filmaři budou těžko smiřovat.
Závěr: Konvergence je dobrá věc a má svoje výsledky. Pokud však chcete mít skvělé fotografie i video, stále na to budete potřebovat dvě zařízení – nebo se budete muset smířit s kompromisy. Pokud bychom přece jen měli dát přednost jednomu z těchto zařízení, doporučujeme kamkordér od Sony.
AUTOR@CHIP.CZ
PROFIL
Canon EOS 500D
Cena: 16 500–25 000 Kč
Jednooká zrcadlovka útočí Full HD rozlišením videa.
Fotografie: 15,1 megapixelu
Formát videa: 1 920 × 1 080/20 Hz, 1 280 × 720/30 Hz, MOV-H.264
Audio: monomikrofon
Paměť: SD karty (až 32 GB) Okolo 100 filmových minut
Senzor: 22,3 × 14,9 mm
Canon EOS 500D je jedním z nejlepších fotoaparátů s cenou pod 20 000 Kč a chce si "udělat jméno" i při natáčení Full HD videa.
PROFIL
Sony HDR-XR520VE
Cena: cca 33 000 Kč
Kamkordér vrací úder 12megapixelovými fotografiemi.
Fotografie: 12 megapixelů
Formát videa: 1 920 × 1 080/30 Hz, 1 140 × 1 080, AVCHD-H.264
Audio: Surround Sound, Zoom mikrofon
Paměť: pevný disk (250 GB) Okolo 100 filmových hodin
Senzor: 4,8 × 2,7 mm
Špičkový model s pevným diskem od Sony se skvělými videonahrávkami se se svým fotosenzorem pouští i na cizí, fotografické území.
Duel levnějších fotovideomodelů
PANASONIC LUMIX DMC-TZ7:
Megazoomový fotoaparát Panasonicu má přesvědčivé parametry: nabízí rozlišení 10,1 Mpx, 12násobný optický zoom a možnost nahrávání videa ve formátu AVCHD při rozlišení 1 280 x 720 bodů a frekvenci 50 snímků za sekundu. Zvuk nahrává dokonce ve stereu. Ovládání během natáčení videa je nepohodlné a jednou rukou záběr neudržíte bez třesů. Zoomování a ostření není problém. Obrazová kvalita je dobrá. Jen připomínka: Během natáčení videa nemůžete pořídit fotografii – když chcete snímek, musíte nahrávání přerušit.
CENA: cca 7 600 Kč vč. DPH
INFO: www.panasonic.cz
SANYO XACTI VPC-HD2000:
Kamkordér od Sanya chce být skutečným duálním zařízením. Proto je také tlačítko pro fotografování umístěno hned vedle nahrávacího tlačítka pro video. Zoomování a zaostřování nepředstavují problém v žádném z režimů. Při nahrávání videa můžete pořídit fotografii – i když pouze v omezeném rozlišení. Ovládání je pohodlné – kameru držíte jednou rukou jako pistoli a záběry nejsou roztřesené. Kvalita fotografií ovšem není optimální. Jakmile je světla méně, drasticky se zvedne šum snímků a barvy jsou příliš tmavé. U několika snímků to nevadí, celkově však není tento kamkordér schopen fotoaparát nahradit.
CENA: cca 12 300 Kč vč. DPH
INFO: www.sanyo.cz
Foto: Nejlepší fotografie: Video vypadá dobře, DSLR se však může pochlubit hlavně fotografiemi se skvělými detaily.
Foto: Ostré okraje, málo šumu: Větší senzor zaznamená všechny detaily s menším šumem.
Foto: Špičkové video: Filmy vypadají perfektně, fotografie jen na první pohled.
Foto: Rozostřené a s fleky: Tmavší oblasti mají viditelný šum a barevné odchylky.