Dohledání ztracených zařízení
Mobil nebo notebook jsou pryč? Žádnou paniku! Chip vám ukáže, jak ochránit soubory a získat zařízení zpět.
MANUEL SCHREIBER
Notebooky a mobilní telefony nejsou oblíbené jen u svých majitelů, ale bohužel i u zlodějů. Vzniklé škody jsou pak trojí: zaprvé ztratíte osobní data, jako jsou kontakty, dokumenty, e-maily a fotografie, zadruhé mohou být tato data zneužita, zatřetí přijdete samozřejmě o drahý hardware. Policie je prakticky bezmocná. Sice existují registry kradených mobilů, pro zloděje však není žádný problém softwarově přepsat sériové číslo mobilního telefonu a obratem jej prodat na ulici, dát do bazaru nebo zastavárny. Vyřešit takový trestný čin je pak velmi obtížné.
Je proto třeba, abyste se chránili sami. Chip vám ukáže, jak lze minimalizovat škody způsobené krádeží, a to jak u notebooků, tak u mobilních telefonů. Prvním krokem naší obrany bude zazálohování a zašifrování dat. Díky tomu nepřijde o svá data a zároveň zabráníte jejich zneužití. Na Chip DVD najdete vše, co budete k zálohování a šifrování potřebovat. Druhým krokem bude taková příprava zařízení, abyste je v případě ztráty nebo krádeže dokázali vystopovat a získat zpět. K tomu nám poslouží speciální nástroje a webové služby, jejichž přehled najdete v tabulce. Mobily a notebooky je možné vypátrat pomocí GPS souřadnic nebo IP adresy. Se správným nástrojem budete moci ulehčit policii práci a zvýšíte pravděpodobnost, že své zařízení dostanete zpět.
Ochrana notebooku
Nejprve je třeba se připravit. Jen tak budete mít šanci, že své soubory a hardware zase uvidíte. Důležité také je, abyste svá data pravidelně zálohovali. Sami nejlépe víte, jak cenná jsou vaše data. Důležité ale je, abyste zálohovali na zařízení, které není součástí notebooku a které nenosíte s notebookem (např. USB flash disk v brašně). Skvěle se k tomu hodí třeba domácí NAS nebo webová služba, která nabízí prostor pro zálohu souborů. Pro zálohování můžete použít například plnou verzi aplikace Paragon Backup and Recovery 10. Tento nástroj nabízí velmi pokročilé možnosti zálohování, kromě dokumentů a nastavení zvládne zálohovat úplně celý pevný disk. Pokud notebook používáte jako druhý počítač ke svému desktopu, můžete místo zálohy využít synchronizace s desktopovým počítačem. K tomu dobře poslouží nástroj DirSync z Chip DVD
Data byste měli v každém případě šifrovat. Pokud se zloděj dostane do vašeho systému, může v nejhorším případě zjistit i hesla, která máte uložena třeba ve Firefoxu. Také by se mohl dostat do vašeho e-mailového účtu, a pokud by byl zkušený, mohl by vypátrat i číslo vaší platební karty. Řešením je používání bezpečného správce hesel, jako je například Steganos Password-Manager. Ještě lepší však je, pokud zašifrujete úplně celý pevný disk pomocí plné verze nástroje Discryptor Personal z Chip DVD. V kombinaci s heslem nastaveným v BIOS, kterým ochráníte notebook před spuštěním, bude taková ochrana pro zloděje nepřekonatelnou překážkou.
Pomocí těchto nástrojů vysledujete zloděje.
Rovněž doporučujeme chránit se již v okamžiku, kdy je notebook kraden. K tomu poslouží freewarový nástroj A.L.A.R.M. Co dělá? Jednoduše skrytě běží v systému, a jakmile odpojíte notebook od napájení, spustí hlasitou sirénu. Pokud by vám chtěl někdo nenápadně odnést zapnutý notebook, každý, kdo má uši, si jej všimne. Ještě lepší je použití hardwarového zámku, který je možné připevnit k většině notebooků.
VYHLEDÁNÍ NOTEBOOKU: Ani pokud o svůj notebook přece jen přijdete, není nic ztraceno. Jestliže se na krádež připravíte předem, bude pomocí speciálního softwaru možné získat hardware zpět. Nevýhoda tohoto řešení: Zničí-li zloděj data na disku dříve, než se spustí systém, a tím i tato skrytá aplikace, bude software k ničemu. Pokud se ale nástroj aktivuje, máte téměř vyhráno. Notebook odešle informace, jako je jeho vlastní IP adresa, veřejná IP adresa sítě a MAC adresa síťové karty. S těmito informacemi dokáže policie a provider velmi rychle a přesně určit, kde se notebook nachází. Notebook se bude snažit připojit do jakékoliv otevřené sítě.
Zajímavým řešením je také nabídka společnosti Frontdoor Software Security. Ta nabízí komerční produkt, pomocí nějž je možné notebook vypátrat a získat zpět. Vypátrat notebook je pak možné ve více než 100 zemích světa, včetně České republiky. Program odešle svému vlastníkovi IP adresu sítě, do které je připojen. Pokud má notebook integrovanou GPS nebo má nějakým způsobem možnost zjistit svoji polohu, zobrazí ji na Google mapách. Pak je možné zloděje lokalizovat během několika minut s přesností na několik metrů. Software má i řadu dalších funkcí, například může během startu systému začít "křičet", že byl ukraden, a nabádat zloděje k tomu, aby notebook raději vrátil.
Vrcholem nabídky služeb sloužících k vystopování ukradeného notebooku je aplikace Computrace LoJack for Laptops. Ta se totiž nahraje přímo do BIOS notebooku. I když tedy zloděj okamžitě zformátuje disk, nebude mu to nic platné. Notebook bude možné vysledovat i se zcela novým operačním systémem. Nevýhodou je, že program není možné nainstalovat do každého notebooku. Řada výrobců však tento software nabízí i jako volitelné příslušenství, k notebookům Dell nebo Lenovo si jej tak můžete přiobjednat a budete jej mít přímo od výrobce – v případě reklamace nebudete muset vysvětlovat, z jakého důvodu jste připisovali do BIOS nějaká data.
Computrace funguje velmi jednoduše: část je uložena v BIOS, část na pevném disku, ovšem mimo partition. Jakmile je počítač připojen k internetu, odešle několik paketů, ve kterých je uvedena veřejná IP adresa jeho sítě. Díky tomu, že program je ovládán z BIOS počítače, který je mezi operačním systémem a hardwarem, budou data odesílána přímo ze síťové karty, nepůjdou tedy přes firewall instalovaný do systému. Za pomoci policie pak nebude problém ukradený notebook dohledat.
Ochrana mobilu
Riziko krádeže je ještě vyšší u mobilních telefonů. Nosíme je různě po kapsách a krádeže si nemusíme všimnout okamžitě. Jenže problémů je mnohem více: nejenže bude mít zloděj přístup k vašim kontaktům, e-mailům a SMS zprávám, ale pokud si krádeže nevšimnete a nenecháte SIM kartu okamžitě zablokovat, může telefonovat na váš účet.
Pokud zjistíte, že vám byl mobil ukraden, ze všeho nejdříve volejte operátorovi a nechejte zablokovat SIM kartu. Poté se vydejte na Policii ČR, aby bylo možné nechat zablokovat mobil. K tomu budete potřebovat doklad totožnosti, záruční list, případně doklad o nabytí (faktura), na kterém je uvedeno IMEI (sériové číslo mobilního telefonu). Policie nechá do 24 hodin od nahlášení mobil zablokovat – u žádného ze tří českých operátorů s ním nebude možné telefonovat. Výsledek: Přijdete o telefon, SIM kartu i veškerá data v telefonu uložená.
Takový scénář platí v případě, že jste neprovedli žádnou ochranu svého telefonu. Pokud pravidelně svůj mobil synchronizujete s počítačem, alespoň data vám zůstanou. U dnešních mobilních telefonů není synchronizace s počítačem žádná věda. V případě iPhonu k tomu slouží aplikace iTunes a i ostatní výrobci nabízejí software, kterým je možné synchronizovat, nebo aspoň zálohovat obsah mobilního telefonu. V případě mobilů postavených na platformě Android nebo nového Palmu je situace ještě jednodušší: záloha probíhá na internet. Data jsou pak uložena on-line. Chceteli zálohovat data na paměťové kartě, stačí ji vložit do čtečky karet a zkopírovat. Windows Mobile 6.5 nabízí aplikaci MyPhone, která funguje podobně. Telefon zálohuje data na server Microsoftu, a pokud vám jej ukradnou, můžete si všechna data stáhnout do nového mobilu.
Základní ochranou je zámek displeje. Tím zamezíte zneužití SIM karty. Jak displej zamknout, to záleží především na platformě. U telefonů se systémy Symbian a Windows Mobile je tato funkce přímo součástí systému. Navíc je možné zašifrovat obsah paměťové karty. Majitelé telefonů s Androidem si mohou z marketu zdarma stáhnout aplikaci Keeper, která se o zašifrování telefonu postará.
VYHLEDÁNÍ MOBILU: Nalezení telefonu je nejjednodušší, pokud má integrovaný GPS modul. Ten je naštěstí běžnou výbavou i telefonů střední třídy. V kombinaci se správným nástrojem pak není problém mobil dohledat. Pro platformu Android doporučujeme aplikace DroidTracker a SIM Checker Pro. První aplikace reaguje na SMS nebo e-mail se speciálním heslem, které si nastavíte, například "ukradeny mobil". Okamžitě odešle odpověď, ve které budou GPS souřadnice. Pokud navíc máte účet na webovém albu Picasa, můžete dostat i fotografii. Problém je, že aplikace funguje jen s vaší SIM kartou. Pokud do telefonu vloží zloděj svoji vlastní SIM kartu, musí přijít na řadu aplikace SIM Checker Pro. Zde zaregistrujete svoji SIM kartu (mohou být maximálně tři), vyplníte kontakt pro SMS alarm, případně e-mail, a o zbytek se nestaráte. Je-li do telefonu vložena jiná SIM karta, aplikace odešle GPS souřadnice, případně i nové telefonní číslo.
Tyto aplikace jsou určeny pro platformu Android. Používáte-li Symbian nebo Windows Mobile, sáhněte po aplikaci PhoneBAK. Aplikace pošle souřadnice a také ID BTS, ke které je telefon připojený. Navíc je možné při výměně SIM karty aktivovat ochranu heslem. Pokud není heslo zadáno správně, aplikace smaže z telefonu všechna osobní data, jako jsou fotografie nebo videa. Výrobce vyrábí aplikaci pro více platforem: program je k dispozici pro BlackBerry, Windows, iPhone, Sony Ericsson, a dokonce i pro notebooky.
Všechny tyto systémy mají jednu podmínku – zloděj musí telefon zapnout a ten musí být připojen do sítě, aby o sobě dal nějakým způsobem vědět. Pokud zloděj smaže vše, včetně aplikací, zařízení nevyhledáte. Na druhou stranu by zloděj musel být dostatečně zručný a musel by se zabezpečením počítat. Kapsář, který vás okrade na ulici, bude možná schopen se podepsat, ale těžko bude umět přemazat paměť.
Pokud jste smolař, kterému mobil kradou neustále, můžete si sjednat jeho pojištění. Bohužel žádná pojišťovna působící na českém trhu pojištění nenabízí: to lze sjednat jen přes operátora. Pojištění u nás nabízí jen T-Mobile ve spojení s pojišťovnou Generali. Sjednat pojištění lze jen na telefon zakoupený u operátora, ideálně přímo ve značkové prodejně. Pojištění je možné sjednat maximálně na tři roky, přičemž roční cena pojištění činí 499 Kč u mobilů s cenou do 10 000 Kč, 935 Kč u mobilů do 20 000 Kč a 1 535 Kč u mobilů s cenou do 35 000 Kč. Každopádně doporučujeme pečlivě pročíst smluvní podmínky, abyste nebyli překvapeni, že se pojištění vztahuje jen na krádež a loupež, nikoliv na odcizení prostou krádeží.
AUTOR@CHIP.CZ
POHŘEŠOVANÝ - Můj notebook
Lenovo ThinkPad, ukradený při přestupu na letišti v Mnichově. Pomocí nástrojů jsem zjistil tato data:
IP ADRESA NOTEBOOKU 192.168.88.11
VEŘEJNÁ IP ADRESA SÍTĚ 195.16.16.13
MAC ADRESA 00:41:52:26:11:1B
FOTOGRAFIE Fotografie z webkamery integrované v notebooku
POHŘEŠOVANÝ - Můj mobil
Telefon Nokia N97, naposledy jsem jej měl na letišti ve Frankfurtu. Odeslal mi tyto informace:
GPS DATA 50°5'5.805"N, 14°26'4.762"E
NOVÉ TELEFONNÍ ČÍSLO +420 123456789
ČÍSLO BTS, KE KTERÉ JE PŘIPOJEN MXBQ46B
FOTOGRAFIE Snímek z fotoaparátu
Foto: Lokalizace telefonu: Mobil vybavený GPS určí svoji polohu. Najdete jej tedy i na letišti v zahraničí.
Foto: Vyhledání: Jakmile znáte IP adresu sítě, pomocí služeb jako je www.ip-adress.com/ip_tracer/ najdete fyzické umístění sítě.