Optimalizace OS
Co zrychlí Windows
Tuningové nástroje jsou údajně lékem na vše. Chip pro vás otestoval nejznámější tuningové programy. Zjistili jsme, že některé programy nepřinesou vůbec nic! Přečtěte si, co skutečně pomůže.
Text: Markus Mandau, Vratislav Klega
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
XP tuningové nástroje v rychlostním testu
Pravdy o tuningových mýtech
Malé tipy místo velkých nástrojů
Programy pro lepší Windows
Podle ankety na webu www.chip.cz má s tuningem systému praktické zkušenosti každý druhý z hlasujících. V některých případech se na webových fórech dokonce vedou vášnivé diskuse, který uživatel dosáhl lepších výsledků. Oblíbenou disciplínou je měření startu počítače v sekundách. Náš názor: Tuning milující uživatelé potřebují neodkladně pomoc, neboť mnoho tuningových nástrojů nedělá vůbec nic - v nejlepším případě! Jsou i takové, které činnost systému dokonce zpomalí. Kdo provádí jen jemné korekce nebo používá vhodný nástroj, ušetří si hromadu času i nervů a nepozná, co to jsou nestabilní Windows. Abyste vhodný nástroj nemuseli hledat sami, prozradíme vám, který program vám pomůže a který nikoliv. Testovali jsme programy, které nejsou určeny jen profesionálům, ale které dokáže ovládat každý uživatel PC.
Tyto nástroje slibují téměř vše: rychlejší práci ve Windows, optimalizaci hardwaru, maximální rychlost internetu. Pro kontrolu všech slíbených funkcí jsme museli ve stejných Windows XP vždy nainstalovat testovaný program a zjistit, jak optimalizace RAM a registrů, nebo oprava jedním kliknutím funguje. Náš systém: Pentium 3,2 GHz, 512 MB RAM a starší 120GB disk.
OPTIMALIZACE WINDOWS
Zlikvidujte brzdy systému
Tuningové nástroje lákají: Windows lze „seřídit“ lépe, než jste doufali. Pokud nějaká aplikace nenabízí žádná nastavení (zrychlující PC), jsou zde ještě klíče v registrech. Nový záznam v registrech, jiná hodnota klíče - a již jsou Windows lepší: štíhlejší, rychlejší, bezpečnější. Testovali jsme, zda úklid registrů nebo úprava autostartu skutečně Windows zrychlí. Zvládne to univerzální nástroj lépe, když dělá vše najednou?
RYCHLEJŠÍ BOOTOVÁNÍ
Nástroj: Autoruns 8.53
Info: www.sysinternals.com
Účinek: minimální
Existuje mnoho metod, jak proces bootování urychlit. Spousta „zaručených“ triků však žádný účinek nepřináší. Pokud se totiž jedná o ovladače nebo služby Windows, XP mají speciální Prefetch-funkci, která optimalizuje tyto spouštěcí procesy. Prefetching znamená, že XP ověřují, které soubory jsou během startování nutné, a ty ukládá do „související“ oblasti paměti, což znamená, že během bootování bude k souborům zajištěn rychlejší přístup. Tomu jsou přizpůsobeny i registry systému. Více jsme o této funkci psali v zářijovém Chipu v článku „Bleskový start za 23 sekund“.
Jak tedy optimalizaci provést? Ne všechny spouštěné služby jsou pro činnost systému bezpodmínečně nutné a některé ani vůbec nevyužíváte. Přesto se spouští společně se startem Windows. Jednou z možností, jak služby pozastavit, je použití nástroje „msconfig“, který je přímo ve Windows. Přehlednější zobrazení a více funkcí nabízí utilita „Autoruns“. Po jejím spuštění máte přehled o všech službách, které se spouštějí spolu se systémem, ale také o knihovnách či ovladačích. Pokud přesně víte, co která položka znamená, a jste si jisti, že ji nebudete potřebovat, můžete ji vypnout. Tímto způsobem jsme na našem testovacím systému odstranili 40 záznamů. Jednalo se o ovladače, DLL knihovny a služby, které pro práci nepotřebujeme.
Výsledek: Windows bootují o osm sekund rychleji. Zrychlení tedy nastalo, ale je prakticky zanedbatelné. Navíc musíte počítat s tím, že pokud některou smazanou položku budete potřebovat, narazíte na problémy.
Náš tip: Utilita Autoruns dokáže vyhledat položky, které se spouštějí kvůli špatně odinstalovaným programům a které by už v systému neměly nic dělat. Tyto položky jsou zcela zbytečné a Autoruns je dokáže spolehlivě deaktivovat.
RYCHLEJŠÍ VYPÍNÁNÍ
Nástroj: SuperFast Shutdown 1.0
Info: www.xp-smoker.com
Účinek: žádný
Za normálních okolností se náš testovací počítač vypne za 25 sekund. Pokud necháme spuštěných několik aplikací, jako NeroVision, Adobe Illustrator a PowerDVD, vzroste čas až na 35 sekund. Existuje nástroj jménem SuperFast Shutdown, který slibuje, že tento čas dramaticky zkrátí. Všechny procesy radikálně zastaví. Díky tomu je potřeba počítat se ztrátou neuložených dat. Výsledek: Windows se vypnou za pět sekund. Ale co když v té době Windows zrovna zapisovala do registrů nebo do partition tabulky? Veškerá data budou pryč. Pokud vytáhnete počítač ze zásuvky, bude to mít stejný efekt. Druhou funkcí je „SuperFast Reboot“. Ten ovšem opět zkrátí jen vypínání počítače, se startovacím procesem nedělá nic.
Náš tip: Ruce pryč! SuperFast Shutdown není k ničemu. Jedno praktické uplatnění však máme: Program je možné použít v nouzovém případě, když se systém už několik minut nechce vypnout. Pro rychlé vypínání počítače navíc existuje celá řada jiných, ohleduplnějších metod. Mezi ně patří například využití dll souborů Windows, což jsme popisovali v jedné z předešlých rubrik praxe: software.
ÚKLID REGISTRŮ
Nástroj: RegCleaner Standard 2.92
Info: www.tweaknow.com
Účinek: minimální
Registry systému jsou údajně hlavním zdrojem nepořádku v systému a chyb Windows. V desítkách tisíc záznamů v registrech se přirozeně najde velké množství klíčů, které jsou nepotřebné či osiřelé. S každou novou instalací programu se registry stávají objemnějšími. Dokáže nějaký program provést v registrech odtučňovací kúru, aby došlo k viditelnému zrychlení systému? Vyzkoušeli jsme to s programem RegCleaner od společnosti TweakNow. Z cca 10 000 záznamů jich program vymazal 300. Takto odlehčené registry korektně nabootovaly, ale v systému jsme nezpozorovali žádný markantní nárůst výkonu. Jak je tedy možné, že rychlost systému se nijak nezvýšila? Ve většině případů se totiž jednalo o osiřelé záznamy, které v počítači neinicializovaly žádné zbytečné operace. Malý záznam v registrech nemůže žádným způsobem ovlivnit rychlost celého systému. Jedinou výhodou tak zůstává, že Windows nemusejí při procházení registrů skenovat takové množství záznamů. Tato výhoda však znamená zrychlení maximálně o sekundy.
Náš tip: Využijte možnosti ručně zvolit, které záznamy chcete smazat a které nikoliv. RegCleaner tuto funkci nabízí.
VYŘAZENÍ DLL
Nástroj: DLLkiller 5.0.1.5
Info: www.algorithman.de
Účinek: žádný
Mnoho aplikací ukládá své DLL soubory nejen do adresáře, kde je program nainstalovaný, ale také do systémové složky System32. A tam tyto soubory často zůstávají i po jeho odinstalování...
DLLkiller vyhledává jak nadbytečné, tak nepotřebné DLL soubory a maže je stisknutím jednoho tlačítka. „Háčky“ jsou zde ale hned dva. Toto mazání jednak nečiní Windows nijak rychlejšími, jednak během testování našel DLLkiller také „údajně nepotřebné“ záznamy nainstalovaných programů, jako například Nero ShowTime, Recode nebo také programů z produkce firmy Adobe.
Neúčinný je také druhý „DLL mýtus“: Tuningový nástroj umí zrychlit Windows tím, že smaže přebytečné DLL z operační paměti. To ovšem dělá Memory Manager přímo ve Windows sám. Neaktivní procesy přesouvá zcela do pozadí.
Náš tip: DLLkiller použijte pouze za předpokladu, že svůj systém podrobně znáte. Potom můžete záznamy v registrech i DLL ručně smazat. Výhoda: Program má zálohovací funkci, se kterou můžete průběh mazání v případě potřeby kdykoliv vrátit zpět.
UNIVERZÁLNÍ TUNING JEDNÍM KLIKNUTÍM
Nástroj: TuneUp Utilities 2006
Info: www.s-a-d.de
Účinek: minimální
Jak vidno, specializované nástroje příliš nepomáhají, proto bude lepší, budeme-li vylepšovat systém jako celek. Abychom všechny mouchy zabili jednou ranou, bude potřeba použít univerzální nástroj. Takových programů existují tucty, jak z oblasti freewaru, tak z oblasti sharewaru. Nejlepší z nejlepších je TuneUp Utilities, který díky Chipu dobře znáte.
Programy používají pro výkonový tuning tři základní okruhy: uvolnění operační paměti, uklizení registrů a optimalizaci systému. Operační paměť a registry nepřinášejí nic. A jaké tajemné operace se skrývají pod pojmem „optimalizace systému“? TuneUp deaktivuje 14 optických efektů ve Windows. Dále nástroj zabraňuje swapování jádra na disk, omezuje prohledávání síťových míst i deaktivaci UPnP služby. Nakonec dochází k optimalizaci bezpečnosti. Pokud jde o bezpečnost, nejde zase až tolik o rychlost, ta je v tomto případě druhořadá. Prvním krokem je odpojení síťových jednotek: Připojování síťových jednotek zpomalí systém pouze jednou, a to při startování počítače, přičemž vyhledávání nezabere téměř žádný čas. Na rychlý běh systému to tedy nemá vůbec žádný vliv a v paměti RAM to také nezabere vůbec nic. Tento „tuning“ je tedy zcela zbytečný.
Deaktivace 14 efektů systému Windows: Menu se skutečně nyní rozevírají rychleji, okna se pohybují rychleji. Samozřejmě desktop už teď nevypadá tak pěkně. Aplikace to ovšem žádným způsobem nezrychlí. Zátěž na procesor a paměť také není žádným způsobem zredukována.
Náš tip: Zapomeňte na tuning a využijte smysluplné funkce, které TuneUp Utilities nabízejí. Tento nástroj dokáže systém výborně uklidit, nabízí výbornou skartovačku dat a mimo jiné i nástroj pro obnovení smazaných souborů. Kromě toho vám program může prozradit mnoho o vnitřnostech vašeho systému.
PŘIZPŮSOBENÍ HARDWARU
Uvolnění zdrojů
Výrobci tuningových nástrojů se shodují: Windows prý nedokáží optimálně využít hardwarové zdroje a vůbec si nevědí rady s jejich údržbou. Dají se však vybranými nástroji Windows skutečně zlepšit?
DEFRAGMENTACE OPERAČNÍ PAMĚTI
Nástroj: TweakRAM 5.6
Info: www.elcor.net
Účinek: žádný
Klasická fáma o tuningu: Defragmentujte RAM, aby mohl systém Windows rychleji načítat data z operační paměti. Nováčkům v oblasti tuningu jsou k dispozici tucty nástrojů z oblasti sharewaru i freewaru. Ale co přináší? Vůbec nic! Naopak, vašemu systému mohou dokonce uškodit, protože Windows mají svůj vlastní management paměti, díky němuž dokáží odstranit nedostatky programů. Co všechno tedy mohou tyto programy zpackat?
Programy pro optimalizaci paměti spouští postupy, které zcela zaberou operační paměť. Manager ve Windows pak vyčlení všechny volné zdroje pro tento program a aktivní programy nutí swapovat na pevný disk. Pokud máte při této „optimalizaci“ RAM spuštěný třeba Photoshop, bude program běžet nesrovnatelně pomaleji.
I přes naši skepsi jsme vyzkoušeli sharewarový defragmentovací nástroj TweakRAM. A jak jsme očekávali, bez kloudného výsledku. Po „optimalizaci“ jsme museli dokonce násilně ukončit Illustrator od Adobe.
Náš tip: Na defragmentaci paměti zapomeňte! Ať vás ani nenapadne vyhazovat peníze za podobné nástroje. Koupě fyzické RAM je správná investice.
Pokud navíc srovnáte ceny většiny rádoby tuningových nástrojů a cenu za fyzickou RAM, zjistíte že se od sebe příliš neliší. A ceny RAM stále klesají...
DEFRAGMENTACE HARDDISKU
Nástroj: O&O Defrag v8.5
Info: www.oo-software.com
Účinek: vysoký
Defragmentace pevného disku je dobrá věc. Pokud jsou všechny bity souboru z fyzikálního hlediska na svém místě, může je čtecí hlava načíst rychleji. Tím ovšem nezískáte žádné zázračné časy. Čtecí hlava potřebuje k přesunu na jiné místo maximálně 10 ms. Zajistí to však vašemu disku lepší životnost.
Další časová úspora: Na systému souborů NTFS není nutné ukládat tak velké množství metadat v „partition tabulce“. Tato data popisují, ve kterém klastru a v kolika klastrech se bity souboru nacházejí.
Proces defragmentace je však pro harddisk značně stresující, proto ne vždy dává smysl. Znatelný rozdíl se projeví především při práci s velkými soubory, např. s videem. I partition, které obsahují méně než 5 % volného místa, se vyplatí defragmentovat. Průběh zápisu by začal být později velice pomalý a za určitých okolností by mohlo dojít k ohrožení hardwaru.
Windows sice obsahují vlastní „defragmentovač“, ten ovšem nepracuje příliš efektivně. To je způsobeno tím, že na některé oblasti disku, např. Master File Table (MFT), nemá program vůbec přístup. A Windows si pro MFT rezervují téměř 12,5 %. Důvodem je, že v MFT se nenacházejí jen adresy klastrů uložených souborů, ale také soubory samotné, které jsou menší než 1,4 KB.
Nejefektivnější program pro defragmentaci však stojí 1000 Kč. Nástroj O&O Defrag ale na rozdíl od nástroje ve Windows defragmentuje celý disk. Po defragmentaci systému jsme mohli 4GB soubor načíst o 20 sekund rychleji.
Náš tip: Pokud si chcete jednou za čas udělat na harddisku pořádek, zvolte metodu „Complete“. Tento způsob však zabere podstatně více času.
AKCELERACE SÍTĚ
Turbo pro DSL a W-LAN
Síťové nastavení Windows a internetového připojení nejsou údajně zcela optimální. Tuningové nástroje slibují, že tuto situaci vyřeší. Stačí změnit několik hodnot v registrech a surfování bude rychlejší a bezpečnější. My jsme hodnoty, které programy navrhují, porovnali s těmi ve Windows a dočkali jsme se nečekaného výsledku.
ODBRZDĚTE ADSL
Nástroj: DFÜ-Speed 2.2
Info: www.voodooclub.de
Účinek: žádný
DFÜ-Speed je již několik let považován za nejlepší nástroj v oblasti tuningu ADSL. Umí optimálně nastavit nejdůležitější hodnoty pro ADSL: MTU (Maximum Transmission Unit) a RWIN (Receive Window). MTU označuje maximální velikost datového paketu a u ADSL by tato hodnota měla být 1492 bitů. RWIN je vyrovnávací paměť, ve které se shromažďují přijaté pakety ještě dříve, než se dostanou do systému. Nejlepší hodnota je 16 a 32 KB. Jedním kliknutím tyto hodnoty ve Windows nastavíte. V jednom poli však program ukazuje aktuální nastavení Windows a jedná se o stejné hodnoty, které doporučuje program. To znamená, že v XP jsou hodnoty MTU a RWIN nastaveny správně a žádný tuning není potřeba.
Náš tip: U normálně fungujícího systému není DFÜ-Speed potřeba. Je-li ovšem systém zaneřáděný, můžete obnovit optimální hodnoty pro ADSL.
VYLEPŠENÍ W-LAN
Nástroj: WLANtuner
Info: www.maus-soft.com
Účinek: žádný
Zřídit vlastní domácí W-LAN je úkol pro softwarový router. WLANtuner za 30 eur však umí ještě daleko více: umí optimalizovat bezdrátovou síť prostřednictvím Windows Tweaks. Deaktivuje některé nepotřebné funkce Windows, které při běžném používání stejně nejsou k ničemu potřeba. V některých případech jde ale jen o „střelbu do prázdna“: například vypnutí v XP Network Bridge nepřinese žádný užitek. Pokud není služba využívána, je stejně neaktivní. A pokud ji budete potřebovat, například při propojení W-LAN a LAN, zjistíte, že vám „něco“ chybí...
Stejně nesmyslné je vypínání služby Quality of Service (QoS). Systém Windows rezervuje 20 % rychlosti sítě pro QoS, aby mohl vybraným službám zajistit potřebnou šířku pásma. To je důležité především pro internetovou telefonii, kdy je trvalá propustnost velice důležitá. Pokud tedy nechcete, aby vám hovor vypadával, nebo byl dokonce ukončen, nechejte službu QoS zapnutou.
Ještě zbývá aktivace procesoru síťového adaptéru. Ten však bývá standardně aktivovaný.
Náš tip: Ruce pryč! WLANtuner totiž nepodporuje ani potřebné zabezpečení WPA (Wi-Fi Protecte Access). Nasazením tohoto programu byste učinili svou síť více nebezpečnou.
MÝTY O TUNINGU:
SWAP JÁDRA WINDOWS
Jedná se o často zmiňovaný tip v oblasti tuningu, který je však naprosto scestný. Záznamem v registrech „DisablePagingExecutive“ si uživatel údajně může nastavit, aby Windows ponechala své jádro v rychlé paměti RAM a neswapovala jej na disk. Pravda je však taková, že jde o zápis, který od dob Windows NT SP4 nemá žádný význam. Používá se jen z důvodu zachování kompatibility. Obrázek ukazuje, že i poté, co jsme hodnotu změnili, Windows XP „stránkují“ naprosto beze změny.
UŽITEČNÉ NÁSTROJE PRO LEPŠÍ WINDOWS
Xpy 0.96
Prostřednictvím tohoto nástroje „odpojíte“ všechny nepotřebné služby a komponenty Windows, jako je např. Messenger. V bohatém menu programu jsou vypsané všechny služby a komponenty, které můžete deaktivovat. Navíc můžete zvolit přednastavené profily, například ze známého freewaru XP Antispy. Výhodou je „možnost bezpečného návratu“ - pokud by se při ladění něco nepovedlo, můžete všechny změny vrátit zpět.
Info: http://xpy.sourceforge.net
PageDefrag 2.3
Používáte-li vlastní program pro defragmentaci disku, program PageDefrag bude ideálním doplňkem. Užitečný nástroj defragmentuje soubory, které jsou obvykle pro běžné programy zablokované - např. registry nebo swapovací soubor. Program umožňuje provést defragmentaci při každém spuštění.
Info: www.sysinternals.com
Everest Home Edition 2.2
Jaký hardware se skrývá ve vašem systému, to vám přesně ukáže program Everest. Dokonce obsahuje i malé benchmarky pro zatížení CPU a zobrazí teploty z čidel na desce. Za to musíte u konkurence většinou zaplatit. Pro rychlé vyhledání aktuálních ovladačů program nabízí přímé linky na výrobce jednotlivých komponent.
Info: www.lavalys.com
PRACOVAT RYCHLEJI: CO SKUTEČNĚ FUNGUJE
TIP 1: Více stahování v Internet Exploreru
Internet Explorer dokáže najednou stahovat maximálně dva soubory. Po zápisu do registrů však můžete jejich počet zvýšit na osm. Zvolte Start / Spustit, vepište „regedit“, potvrďte. Otevře se Editor registru. Ve struktuře přejděte do „HKEYCURRENTUSER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/InternetSettings“. V pravé části okna klikněte pravým tlačítkem a zvolte Nový / Hodnota DWORD. Pojmenujte ji „MaxConnectionsPerServer“. Dvojitým kliknutím záznam otevřete a v řádku Údaj hodnoty vepište 8. Poté vytvořte ještě jeden záznam, s názvem „MaxConnectionsPer10Server“, a opět vepište hodnotu 8.
TIP 2: Vypnutí XP indexování
Indexování souborů v XP urychluje vyhledávání. Pokud však tuto funkci nepoužíváte, můžete ji vypnout. Otevřete si Tento počítač, na vybraný harddisk klikněte pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti. V nově otevřeném okně „odškrtněte“ úplně dole položku „Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání“.
TIP 3: Rychlejší startovací menu v XP
Menu pod tlačítkem Start ve Windows XP reaguje pomalu. Příčinou je standardní časová prodleva během animace. Tu lze ovšem i zcela vypnout. Otevřete Editor registru jako v tipu 1 a vyhledejte větev HKEYCURRENTUSER/Control Panel/Desktop. Zde najděte záznam „MenuShowDelay“ a změňte hodnotu ze standardních 400 na 0. Poté si zobrazte plochu, klikněte na ni pravým tlačítkem, zvolte Vlastnosti, záložku Vzhled a klikněte na Efekty. Zde odškrtněte položku „Zobrazovat stín pod nabídkami“.
TIP 4: Zrušení průvodce
Čas od času se zobrazí průvodce, který vám chce pomoci vyčistit plochu od nepoužívaných ikon. To je zcela zbytečné a spíše to jen obtěžuje. Zvolte Start / Spustit. Vepište „gpedit.msc“ a potvrďte. V levé části okna otevřete Konfigurace uživatele/Šablony pro správu/Plocha. V pravé části otevřete Odebrat průvodce vyčištěním plochy a zvolte Povolit.
VŠELIDOVÉ HLASOVÁNÍ
Na našem webu www.chip.cz jsme se vás ptali, jakým způsobem provádíte tuning svého systému. Jedna zajímavost: Více než 1/5 všech hlasujících provádí optimalizace systému ručně, bez jakýchkoliv programů.
Používám univerzální nástroje s mnoha funkcemi 16 %
Sázím na jednoúčelové specializované nástroje 7 %
Netuním, moje Windows běhají dostatečně rychle 56 %
Provádím ruční optimalizaci systému 21 %
- Téma - Co zrychlí Windows (625.44 kB) - Staženo 1850x