Přejít k hlavnímu obsahu

Cloudové počítače od Googlu

Cloudové počítače od Googlu

Prostřednictvím cloudového operačního systému Chrome OS chce Google oživit trh s netbooky – otázkou je, zda chromebooky příliš nepředběhly svou dobu.
SEBASTIAN SPONSEL

Google chce jednou provždy překonat hlavní nevýhody počítačů se systémem MS Windows, především bolestně dlouhé čekání na to, než se počítač vůbec spustí. Počítače chce také zbavit téměř každodenních aktualizací a oprav. Bez ohledu na to, kde zrovna uživatel se svým počítačem je, měl by mít k dispozici všechny své programy, hudbu, videa, a dokonce i hry. K dosažení tohoto cíle vybavil Google počítače systémem Chrome OS a všechna data ukládá v "cloudu".
Takzvané chromebooky, tedy mobilní počítače s operačním systémem Chrome OS, zatím jako první vyrábějí firmy Samsung a Acer. Chtějí alespoň trochu otřást pozicí Windows na netboocích. Kdo ale čekal nějaké technické inovace, ten bude zklamán. Ani v modelu Samsung XE500C21, ani v Aceru AC700, jak se tyto chromebooky jmenují, žádné převratné novinky nenajdete.

Vybavení: Spartánské, ale mobilní

Obě zařízení pohání obyčejný dvoujádrový Intel Atom N570. Nezajímavé jsou i dva USB porty, protože jsou pouze standardu 2.0. Chromebook od Aceru má alespoň navíc HDMI výstup, podporuje HD-Audio a má vestavěnou webovou kamerku. Výbava chromebooku Samsung je omezena pouze na mini-VGA výstup (musíte použít adaptér). Přesto si toho na televizoru moc pustit nemůžete – ani jeden z těchto přenosných počítačů nemá optickou mechaniku.
Chromebooky jsou vybaveny pouze 16GB SSD diskem, což je ale naopak výhodné vzhledem k nízké spotřebě těchto disků, takže životnost na baterie je u obou přístrojů slušná. V porovnání s ostatními netbooky se zdá kapacita disku na první pohled dost malá. Vzhledem k tomu, že je však stejně většina dat uložena v cloudu, nemá v tomto případě kapacita tak velký význam.
Klávesnice chromebooků je netypická – marně byste totiž na ní hledali funkční klávesy nebo klávesu CapsLock. Dokonce i na velký touchpad si budete muset chvíli zvykat. Například lehký dotek na označení souboru nestačí, naopak musíte na plošku docela silně zatlačit. Po krátké seznamovací fázi je ale možné zařízení bez problémů provozovat.
Co se týká rychlosti spuštění, plní Google své sliby, protože za pouhých osm sekund po zapnutí počítače je uživatel přihlášen a má otevřené okno prohlížeče Chrome. Webový prohlížeč zde v podstatě funguje jako uživatelské rozhraní operačního systému – pracovní plochu (desktop) zde nehledejte. Je tedy zřejmé a pozitivní, že přihlášení do sítě WLAN proběhne téměř bez čekání – uživatel je na internetu ihned po startu systému a může surfovat.

Software: Vše je v cloudu

Zprostředkovat surfování je v podstatě hlavní náplní chromebooků, protože na nich není nainstalován žádný další software. 16 GB na disku SSD slouží jako dočasné úložiště (vyrovnávací paměť) a s daty pracujete pouze on-line. V původním stavu toho tedy opravdu počítače moc nezvládnou. Integrovaný mediální přehrávač podporuje jen velmi málo formátů, takže si nepřehrajete například ani soubory MKV nebo MP4. Kromě toho ani hardware není předurčen k tomu, aby bylo možné bez problémů přehrávat videa ve vysokém rozlišení. Také prohlížeč obrázků zobrazí jen osobní soubory formátu GIF, JPG nebo PNG, tedy typické webové formáty. Dostupný jednoduchý grafický editační program zvládne zhruba to, co Malování ve Windows, a program pro psaní poznámek není k dispozici vůbec. Primitivní správce souborů umožňuje pouze zobrazovat obrázky nebo je poslat na službu Picasa. V průběhu testu se nám ani nepodařilo zkopírovat soubory na USB flash disk nebo do jiného adresáře. V této situaci si uživatel uvědomí, jak je tento operační systém ještě nezralý. Obecně pak platí, že jsou chromebooky celkem vybíravé, co se týká rozpoznávání hardwaru. Neporadí si třeba ani s USB flash diskem formátu NTFS. Na další problém narazíte při potřebě něco vytisknout – ovladače nejsou k dispozici. Tisk funguje pouze tehdy, máte-li přístup k síťové tiskárně, která je připojena přes nějakou cloud službu na internet.
Pokud tedy chcete psát text, editovat grafiku nebo si něco vytisknout, musíte do Google Chrome web obchodu (chrome.google.com/webstore). Naštěstí zde najdete rozumnou sbírku základních aplikací, z nichž většina je k dispozici zdarma. Jimi můžete rozšířit nabídku chromebooku (viz podtisk). Nedoufejte ale, že zde najdete kancelářské programy se všemi funkcemi nebo něco jako Photoshop. Stejně jako Chrome OS je i většina webových aplikací a on-line služeb omezena jen na to nejpotřebnější. V textovém nebo tabulkovém procesoru tak například nefunguje kontrola pravopisu. Mnoho síťových služeb ale vyžaduje vlastní přihlášení, takže v každodenním používání zabřednete do změti hesel. Také jsme se někdy do některých ze svých aplikací nebo webových služeb nemohli dostat. V takových případech nemůžete svoje soubory upravovat vůbec. Webové aplikace nejsou závislé na operačním systému, ale na prohlížeči Chrome. Chromebooky tedy nenabízí v podstatě nic, co by nezvládl i rozumný netbook se systémem Windows nebo s Linuxem.
Přesto mají chromebooky své kladné stránky: vybrané aplikace (app) se uchovávají ne na počítači, ale v cloudu, a nejsou tedy závislé na konkrétním hardwaru, ale na uživateli. Máte k nim přístup i z jiného chromebooku. A protože nic nemůže být nainstalováno, počítač zůstane i bez antiviru nebo firewallu v bezpečí před útoky škodlivého softwaru.
Téměř všechny aplikace fungují pouze v případě, že jsou chromebooky připojeny k internetu. Bez ohledu na to, zda chcete psát, kreslit nebo si hrát, jakmile počítač ztratí bezdrátový signál, nemůžete pokračovat v práci. Samsung i Acer nabízí za příplatek modul UMTS. V praxi však potřebujete pro rozumnou práci spolehlivé 3G připojení. To může ale rušit třeba mikrovlnná trouba v kuchyni. Během letu, případně i během jízdy vlakem není připojení často k dispozici. Chromebooky a systém Chrome OS by ale mohly být zajímavé třeba pro studenty, protože nemají možnost instalace vlastních programů.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Skvělý nápad, ale horší implementace: v současné situaci je Chrome OS jen obtížně použitelný. Pokud nemáte k dispozici spolehlivé připojení k internetu, je operační systém téměř na nic. Chromebooky přitom zatím nejsou ani nijak cenově výhodné – stojí okolo 400 eur (u nás zatím v prodeji nejsou). Za tuto cenu vám tedy raději doporučujeme nějaký netbook se systémem Windows nebo tablet.


Nejdůležitější aplikace pro Chrome OS
Na chromebook nemůžete nainstalovat žádné aplikace. Musíte tedy využít nějaké on-line služby nebo rozšíření prohlížeče. Dostupné aplikace ale zatím nemohou držet krok se svými Windows protějšky.


Foto: Pohled dovnitř: Hardwarové vybavení i cena chromebooků jsou podobné jako u netbooků. K dispozici je ale jen 16GB SSD disk.