Přejít k hlavnímu obsahu

Cédéčko první pomoci

Záchranné CHIP CD 2008 vytvořeno s pomocí Bart PE + XPE

Cédéčko první pomoci

Jednoduché, rychlé, spolehlivé – takové je záchranné Chip CD pro rok 2008. Zničí viry a trojské koně a ZACHRÁNÍ VAŠE SOUBORY. Pustí se do opravy pevného disku i do jeho vyčištění. Díky této zbrani zachráníte každé PC, a to prostřednictvím několika kliknutí.
MARKUS HERMANNSDORFER, VRATISLAV KLEGA

Nic nefunguje. Buď se počítač nespustí vůbec, nebo se spouštění Windows zastaví v půli cesty. Nyní je každá rada drahá. Nebo také ne! Máte-li záchranné Chip CD 2008, nemusí vám úsměv mizet z tváře. Záchranný disk postavený na systému Windows XP obsahuje veškeré nástroje, které budete potřebovat k odvirování počítače, obnově ztracené partition i otestování komponent.
Výroba záchranného CD nezabere více než deset minut a je zcela automatická. Už se nestane, že zapomenete připojit nějakou komponentu a disk se nespustí. V jednoduché aplikaci, kompletně v češtině, budou pro vytvoření CD stačit tři kliknutí! Budete potřebovat pouze instalační disk Windows XP s integrovaným SP2. Abyste pak hotové CD mohli vypálit, bude nutný vypalovací program, jako je třeba Nero nebo ImgBurn.

KROK 1

Příprava XP Setup CD

NÁSTROJE: SERVICE PACK 2
Pro přípravu našeho záchranného disku využijeme jádro z Windows XP. Kvůli bezpečnosti a dokonalé funkčnosti je však třeba, aby instalační disk již obsahoval SP2. Pokud máte instalační disk XP, který obsahuje jen SP1, nebo je dokonce zcela bez service packů, bude nutné vytvořit nové instalační CD, které již Service Pack obsahuje. Naštěstí je to velmi jednoduché.
Na libovolném disku si vytvořte složku s názvem »XPSETUP«. Do této složky zkopírujte obsah celého instalačního disku se systémem XP. Nyní do této složky integrujte SP2.
Z Chip DVD si do složky XPSETUP zkopírujte soubor SP2.exe. Zvolte »Start / Spustit«, zadejte cmd a potvrďte. V novém okně napište příkaz »cd\XPSETUP« a potvrďte. Poté napište příkaz »SP2.exe /integrate:C:\ XPSETUP«. Nakonec příkaz potvrďte stisknutím klávesy [ENTER]. Rozběhne se proces, který trvá pár minut a který integruje Service Pack do složky XPSETUP.

KROK 2

Používání záchranného CD

VŠECHNY INTEGROVANÉ NÁSTROJE
Abychom vám co nejlépe vysvětlili, jak záchranné Chip CD funguje, ukážeme vám jeden fiktivní příklad, jak disk využít v praxi. V tomto příkladě máme uživatele, řekněme pana K., jehož systém se nechce spustit. Šok! Všechny soubory jsou ztracené! Pan K. má ale štěstí. Včas si stihl vytvořit záchranné Chip CD.
SPUŠTĚNÍ DISKU: Aby mohl pan K. spustit záchranné CD, musí nejprve vejít do BIOS a svoji CD mechaniku nastavit jako »First Boot Device«. Poté vkládá vypálený disk do jednotky a spouští se odlehčená Windows XP. Po krátké chvíli je zde první dotaz – pan K. si má zvolit, jak velký disk z operační paměti má vytvořit. XP potřebují pro svižný běh asi 256 MB. Pan K. má naštěstí 1 GB, proto volí největší velikost disku – 224 MB. Stiskne tedy na klávesnici klávesu [L] a potvrzuje svoji volbu.
O pár sekund později se systém dotazuje, zda bude pan K. přistupovat k síti. To je samozřejmé, proto kliká na »Yes«. Hned poté se zobrazuje další okno, ve kterém se volí konfigurace sítě. Pan K. má doma router s DHCP serverem, proto ponechává volbu »Dynamic IP Adress (DHCP)« a potvrzuje »OK«. Systém nyní vyhledává, jaké síťové karty jsou na počítači k dispozici. Správně určuje kartu, která je připojena k routeru, proto opět stačí kliknout na »OK«. Nyní konečně může naběhnout zbytek operačního systému. Jelikož se jedná o náročný proces, může tato operace trvat i několik minut.

KROK 3

Vyčistit a zachránit

VŠECHNY NÁSTROJE
ODSTRANĚNÍ VIRŮ: Jaká katastrofa mohla způsobit, že se systém nechce spustit? Pan K. má podezření na nějaký vir nebo rootkit. Proto jde neomylně po tlačítkách »Start / Programy / Antivirus / Avcenter« a spouští kontrolu bootsektoru. Ta ale neodhaluje žádného škůdce. Pan K. má však stále nedůvěru, proto spouští Internet Explorer a otevírá stránku www.avira.com. Zde vybírá »Support / Downloads« a v pravé části okna vidí nápis VDFUpdate. Proto kliká na ikonu ZIP souboru a stahuje poslední aktualizaci. Nyní otevírá RAM disk, na který je možné zapisovat, a ZIP soubor s názvem »ivdf_ fusebundle_nt_en.zip« ukládá na disk B:. V antivirovém programu Avira pak volí »Update / Manuelles Update« a zadává cestu ke stažené aktualizaci. Nyní je antivir již aktuální a pan K. opět zkouší provést test bootsektoru. Bingo! Tentokrát je úspěšný a Avira zbavuje počítač virové nákazy. Aspoň že už je vir pryč.
ZÁCHRANA SOUBORŮ: Pan K. má přímo z prostředí záchranného Chip CD přístup ke své složce dokumentů ve Windows. Některé důležité soubory jsou však pryč. Virus je zřejmě smazal. Dá se něco udělat? Pan K. se nevzdává a kliká na tlačítka »Start / Programy / Obnova souborů / File Recovery«. Tím se spouští jeden z nejlepších nástrojů pro obnovu ztracených dat. Pan K. potvrzuje jazyk „English“. V dalším kroku kliká na symbol s červeným křížem. File Recovery zobrazí všechny jednotky, které jsou v systému k dispozici. Pan K. vybírá jednotku C:, na které měl uložené dokumenty, a kliká na tlačítko »Preview«. Okna zavírá kliknutím na zelenou „fajfku“. Nyní začne program prohledávat smazané soubory, opět je však třeba prohledávání potvrdit. V této chvíli má pan K. čas – program musí zkontrolovat každý sektor, což může zabrat i hodinu.
Čekání se však vyplatilo. Pan K. našel ztracené dokumenty a ukládá je na RAM disk B:.
ULOŽENÍ NA CD/DVD: Jediné bezpečné místo, kam si mohl pan K. soubory uložit, je disk B:. Nevýhodou je, že ten ve skutečnosti vůbec neexistuje – jedná se jen o místo vyčleněné v paměti RAM. Po restartování nebo vypnutí počítače se všechny soubory ztratí. Proto je třeba provést zálohu na CD nebo DVD. I na to je samozřejmě záchranné Chip CD vybaveno. Pan K. proto volí »Start / Programy / Vypalování CD a DVD / deepburner«. Po spuštění se zobrazí průvodce, který pomůže s vytvořením disku. Pan K. volí »Create data CD/DVD« a v dalším kroku »Create multisession disk«. Pak už jen stačí, aby přetáhl obnovené soubory do okna s názvem »Data CD#1«. Jakmile má všechny soubory přetažené, kliká na tlačítko »Burn Disk« a vypaluje zálohu na disk, ze kterého se již neztratí.
OPRAVA PEVNÉHO DISKU: Stalo se něco s pevným diskem? Ani to pana K. nezaskočí. Ví, že má k dispozici HD Tune, který si s opravou chyb poradí. Stačí zvolit »Start / Programy / Oprava pevného disku / HD Tune«. Pak stačí vybrat záložku »Error Scan« a kliknout na »Start«. Nástroj zkontroluje, zda není nějaký sektor poškozený. Na záložce »Health« je zase možné se dozvědět, jaká je fyzická kondice disku a zda se disk pomalu neloučí se svým životem. Verze HD Tune, která se nachází na záchranném Chip CD, má ale jednu nevýhodu: opravné funkce nejsou v této bezplatné variantě dostupné.
To ale pro pana K. není žádný problém. Samotná XP totiž mají integrovaný nástroj, který si s opravou disku poradí docela dobře. Proto na ploše kliká na ikonu »Příkazový řádek« a zadává příkaz
chkdsk c: /f/r
Tento nástroj od Microsoftu vyhledává poškozené sektory a defektní soubory a samozřejmě je také opravuje.
OPRAVA OVLADAČŮ: Pan K. je z nejhoršího venku. Proto restartuje počítač a spouští svoje Windows. Jenže ouha – USB zařízení nefungují.
První cesta vede pochopitelně ke Správci zařízení ve Windows. Žluté vykřičníky vedle USB zařízení signalizují, že něco není v pořádku. Pan K. kliká pravým tlačítkem myši na zařízení a volí možnost »Aktualizovat ovladač«. Za pomoci CD s ovladači se mu daří první zařízení znovu aktivovat.
Další zařízení je opět označeno žlutým vykřičníkem. Tentokrát však pan K. nemá žádnou představu o tom, o jakou komponentu se jedná. Operační systém pomůže opravdu „výborně“: »Neznámé zařízení«! Pan K. je už zoufalý – o jaký hardware se jedná, na to asi nikdy nepřijde. Pak si však vzpomene, že má v šuplíku záchranné Chip CD. To by mu mohlo pomoci. Proto rychle vytahuje disk ze šuplíku a spouští jej. Tentokrát volí »Start / Programy / Hledání hardwaru / Unknown devices«. Program prozkoumá nainstalovaný hardware a zobrazí jej v přehledné stromové struktuře. V tomto seznamu najde pan K. své „unknown devices“, označí je a zvolí »Device / Search Web«. Otevře se výsledek vyhledávání Googlu, který by měl pomoci s nalezením vhodného ovladače. Nalezení toho správného ovladače nebude trvat déle než několik minut.
PŘESNÁ ANALÝZA: Nyní by chtěl pan K. zcela přesně vědět, jaké hardwarové komponenty má vlastně v počítači nainstalované a jaká je jejich kondice. Proto volí »Start / Analýza systému / Fresh Diagnose«. Program se spouští přímo ze záchranného Chip CD, a proto startuje o něco déle.
Po spuštění čeká na pana K. kompletní výpis veškerých dostupných údajů. Veškeré informace jsou strukturovaně seřazené v levém menu. Část »Software System« není příliš zajímavá, protože jsou zobrazeny jen informace o těchto Windows. V části »Hardware System« jsou však již zobrazeny základní komponenty počítače včetně nejpodrobnějších údajů. V části »Devices« jsou to pak další zařízení, včetně plug and play komponent.
                                             Záchranné Chip CD si vytvořte ještě dnes!

Další části již příliš zajímavé nejsou – až na poslední »Benchmarks«. Zde se nachází sedm zátěžových testů, které podrobně proklepnou procesor, multimédia, RAM, displej, harddisk, CD/DVD mechaniku i síť. Chce-li si pan K. udělat představu o výkonu svého systému a porovnat jej s podobným hardwarem, benchmarky jistě ocení.
UPOZORNĚNÍ: Fresh Diagnose není program, který by se standardně spouštěl z CD. Má tudíž tendence ukládat si data na pevný disk, což samozřejmě u CD nefunguje. Proto si složku X:\programs\FreshDiagnose zkopírujte na RAM disk B:. Pak bude fungovat zcela korektně. Pokud přesto spustíte nástroj z CD a nebude možné jej ukončit, protože chce uložit nastavení, bude stačit obligátní [Ctrl]+[Alt]+[Delete] a proces »fdiag.exe« ukončit.
ÚKLID DISKU: Po provedení benchmarku se panu K. zdá, že je jeho harddisk nějak pomalý. Proto se pouští do jeho úklidu. Spouští »Start / Programy / Čištění systému / CCleaner« – osvědčený nástroj pro úklid systémové partition, vyčištění registrů i odstranění nepotřebných souborů.

KROK 4
Výroba záchranného CD
PE BUILDER
Zalíbily se vám možnosti našeho záchranného Chip CD? Pak zbývá to nejmenší – jeho vytvoření. S vytvořením předchozích záchranných disků jste často mívali potíže a posílali jste nám řadu dotazů na korektní postup. Přestože vytvoření fungovalo, nebylo právě nejjednodušší a často bylo zdrojem chyb a potíží. Proto jsme vytvoření disku co nejvíce zjednodušili.
Z Chip DVD spusťte soubor »ZachranneCD. exe«. Jedná se o samorozbalitelný archiv, který se zeptá, kam má soubory rozpakovat. Vyberte disk C:. Rozbalení bude trvat několik desítek sekund, poté se na vašem disku C: zobrazí nová složka s názvem »pebuilder3110a«. Tuto složku otevřete a spusťte soubor »pebuilder.exe«. Program již bude přepnutý do českého jazyka. V řádce »Zdroj« klikněte na »…« a vyberte cestu ke složce XPSETUP, kterou jste si připravili v kroku 1. To je vše, co budete muset nastavit. Poté stačí kliknout na tlačítko »Spustit« a potvrdit vytvoření. Rozběhne se výroba disku a o nic dalšího se nemusíte starat. Do šesti minut se ve složce »pebuilder3110a\ISO« zobrazí nový soubor s názvem »ZachranneCD.iso«. A to je výsledný image. Ten můžete buď vyzkoušet ve virtuálním počítači, nebo přímo vypálit na CD.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

Co umí naše zázračná zbraň:

Nalezení neznámého hardwaru
Unknown Devices rozpoznává hardwarové součásti, které Windows neumí rozpoznat, a také k nim hledá správné ovladače.
Zálohování souborů
DeepBurner umí vypálit soubory z pevného disku na CD nebo DVD. Rychle, jednoduše a přehledně.
Obnova souborů
PC Inspector File Recovery zachrání vaše soubory, o které jste již přišli. Prohledává sektory a hledá zbytky souborů, které obnoví.
Odstranění odpadu
CCleaner je univerzální čistič, který zbaví váš počítač odpadu. Vyčistí nejen harddisk, ale i registry.
Odstranění virů
AntiVir PE od Aviry je skvělý v tom, že umí samostatně testovat i Master Boot Record (MBR).
Kontrola harddisku
HD Tune je specialista na pevné disky. Umí změřit výkon disku, zjistit kondici a najít fyzické poškození.
Analýza systému
Fresh Diagnose vám prozradí i ty nejpodrobnější informace o vašem hardwaru. Navíc obsahuje i benchmarky.
Vše zkopírovat
Unstoppable Copier zkopíruje vše, na co si ukážete. Není jako Explorer ve Windows, který se při první chybě zhroutí.

INFO  Jak rozšířit záchranné Chip CD

Zdá se vám, že naše záchranné Chip CD obsahuje málo nástrojů? Přidejte si vlastní.
Díky českým stránkám www.craftcom.net, které se na problematiku Live CD specializují, to není vůbec žádný problém. Stačí otevřít zmíněnou stránku a v levém navigačním menu zvolit položku »PLUGINS«. Získáte tak přístup k několika desítkám dalších rozšíření, která obohatí vaše záchranné Chip CD.
INSTALACE:
Řekněme, že vašemu záchrannému disku chybí rychlá prohlížečka PDF souborů. Proto se rozhodnete doinstalovat Foxit PDF Reader. Nalezněte tedy plug-in s názvem Foxit PDF Reader a klikněte na něj. Tím stáhnete ZIP soubor, který obsahuje nejen samotný Foxit PDF Reader, ale také skripty, které zařadí program do Start menu v záchranném systému. Uvnitř ZIP souboru je adresář, v našem případě s názvem »FoxitPDFReader«. Celý adresář zkopírujte a vložte jej do složky C:\pebuilder3110a\plugin. Uvnitř adresáře je INF soubor, který obsahuje veškeré potřebné informace, které PEBuilder potřebuje pro vytvoření. Po zkopírování tedy bude stačit spustit PEBuilder a vytvořit ISO. Složka s programem Foxit PDF Reader se automaticky importuje.
Na stránkách naleznete i další distribuce bootovacích CD, rady a triky pro ladění BartPE, odkazy na další světové servery zabývající se problematikou LiveCD a diskusní fórum.

Dokumenty ke stažení