Blu-ray: Vypalovačky a média
Blu-ray až s 50 GB na disku je tady. Chip otestoval všechny dostupné Blu-ray vypalovačky a média a vy se dozvíte, v jakém případě se vyplatí přejít na novou techniku.
V tomto článku najdete:
Test: Dostupné Blu-ray vypalovačky
Kompatibilita: 18 Blu-ray disků
HD-DVD: Žádné vypalovačky na obzoru
Souhrn: Tabulka a tipy
Přesně před pěti lety testoval Chip první generaci DVD vypalovaček pro PC - tenkrát se jejich cena pohybovala okolo poctivých 20 000 Kč a vypalovaly závratnou rychlostí 2x nebo 2,4x. Za stejnou cenu právě přichází na trh první generace jednoho ze dvou možných formátů následovníků: první Bluray vypalovačky pro PC přišly na trh před HD-DVD modely.
Všechny aktuálně dostupné Bluray vypalovačky a média jsme vzali do laboratoře Chipu: jednalo se o čtyři PC mechaniky se standardní výškou (všechny s PATA rozhraním) a dvě slimline vypalovačky, které jsou napevno zabudovány jako OEM produkty do počítačů. Tyto vypalovačky od Matshity momentálně nelze koupit samostatně. Také některé z 18 nejnovějších Blu-ray disků v testu nebyly ještě v době zveřejnění článku na pultech obchodů.
Dříve než se však pustíme do testování, uveďme ještě pár důležitých faktů k Bluray a HD-DVD. Pokud budete chtít na počítači přehrávat HD filmy z Blu-ray nebo HD-DVD média, budete potřebovat vedle odpovídající mechaniky také řádný výpočetní výkon a speciální grafický hardware. Konfigurace Intel Core Duo nebo AMD Athlon X2 je v tomto případě minimem, a abyste mohli zakoupené Blu-ray nebo HD-DVD filmy zobrazit na HD-ready monitoru, je nezbytná grafická karta s HDCP. Opravdu bez cukání však běží přehrávání pouze s velmi výkonnou grafickou kartou - tedy minimálně s nVidia GeForce 6600 GT nebo ATI Radeon X1600 a výš. Stejně tak je důležité vědět, že v současné době jsou stále ještě problémy s vypalovacím softwarem. Všichni výrobci vypalovacích programů na svých HD produktech ještě pracují. To, co je prozatím na trhu k dostání, patří do kategorie „beta“.
Pokud však chcete mechaniku používat pouze pro ukládání dat (na disk se podle formátu a média vejde něco mezi 15 a 50 GB), k k není samozřejmě třeba mít úplně ten nejlepší počítač. Vypalovat nebo číst z Blu-ray nebo HD-DVD médií, to je možné na každém aktuálním počítači.
ŽÁDNÉ POČÁTEČNÍ PROBLÉMY
Drahé, ale již v první generaci bezchybné
Po první řadě testů Blu-ray v laboratoři jsme byli příjemně překvapeni: nová náročná technika, která napoprvé funguje bezvadně - to se tak často nevidí. Počáteční problémy při uvedení CD (1982) nebo DVD (1996) mají mnozí z nás ještě v živé paměti: čtecí a vypalovací mechaniky mnoho médií nepoznávaly nebo masově produkovaly zmetky. Také rychlostí uváděných na obalech médií bylo dosahováno pouze zřídkakdy.
V případě Blu-ray je všechno jinak. To, co vypalovačka slíbí, také vypálí. Během celého testu jsme nevyrobili ani jeden jediný špatný disk. Je však nutno dodat, že si výrobci s uvedením prvních přístrojů na trh dali na čas. A další věcí je skutečnost, že na začátku přicházejí na trh pouze značková média - nikdo neví, jak si vypalovačky poradí s „noname“ médii. Dalším malým otazníkem je životnost médií. Struktury na disku jsou mnohem menší než na DVD. Skutečnost, že by Blu-ray média reagovala na škrábance citlivěji než DVD nebo CD, se však během našeho testu nepotvrdila. Zato rozdíly mezi jednotlivými vypalovačkami byly podstatně markantnější. Některé modely, jako například oba vítězové testu, se se škrábanci na Blu-ray discích vyrovnaly velice dobře. Naopak vypalovačka Pioneer reagovala velice citlivě: malé až střední škrábance datový tok bezpečně zastavily.
BLU-RAYMÉDIA
Kompatibilita - otázka správného firmwaru
K otestování se nám podařilo shromáždit rovných 18 různých Blu-ray médií. U těchto disků jsme se nejprve museli trochu seznámit s terminologií: „BD“ znamená „Blu-ray Disc“. Zapisovatelný Blu-ray disk se značí „BD-R“ - to je ještě jednoduché. Přepisovatelná média se však neznačí, jak by každý čekal, „BD-RW“, ale „BD-RE“ -„RE“ znamená v tomto případě „Recordable/Erasable“ (česky „zapisovatelný/vymazatelný“). A oba tyto základní typy jsou vždy v provedení Single-Layer („SL“, 25 GB) a Double-Layer („DL“, 50 GB). Ceny se pohybují okolo 400 Kč za 25GB médium a okolo 750 Kč za 50GB disk, a jsou tedy relativně hodně vysoké. Důvodem je samozřejmě to, že momentálně BD média nabízejí pouze značkoví výrobci.
My jsme v našem testu „vypálili“ 90 Blu-ray médií v celkové hodnotě okolo 95 000 Kč. Přitom nám šlo zejména o zjištění kompatibility: důležité je především to, aby každé médium bylo bezvadně vypálené. Při současných vysokých cenách by nepoužitelné zmetky lezly hodně do peněz. Dále nás také samozřejmě zajímala rychlost, jakou vypalovačky Blu-ray média zapisují. Zde je však ještě dostatečný potenciál pro optimalizaci: stejný Single-Layer disk potřeboval na plný zápis v našem testu mezi 22 a 90 minutami - mezi těmito dvěma hodnotami je čtyřnásobný rozdíl.
Z tabulky kompatibility (viz dále) je patrné, že 25GB disky od firem Imation a Philips a dále 50GB disky nebyly vypalovány na všech vypalovačkách. U SingleLayer médií byla příčinou skutečnost, že firmware vypalovačky Pioneer nepoznal ani disky Imation, ani disky Philips. Štěstím v neštěstí je to, že pokud vypalovačka médium nepozná, vypalování vůbec nezačne - nedojde tak alespoň ke zničení drahého média.
To, že Double-Layer disky nebyly vypáleny v mechanikách značky LG ani Pioneer, má ten důvod, že mechaniky jsou hardwarově nešťastně řešené a nejsou toho schopné; s tímto problémem však bohužel nepomůže žádný update firmwaru. Mechanika k LG je jako jediná dokonce schopna vypalovat 25GB média BD-R a BD-RE čtyřnásobnou rychlostí - tedy za cca 22 minut. Tato rychlost ještě momentálně není specifikována, takže i na obalech disků najdete pouze údaj 2x.
Firmware vypalovaček LG však hodnotí BD-R média TDK, Verbatim, Imation a Philips jako kvalitní do té míry, že je možno vypalovat rychlostí 4x, aniž by byla ohrožena data nebo disk. A skutečně, obsáhlý křížový test, při němž jsme média četli ve všech ostatních mechanikách, potvrdil, že byly všechny disky vypáleny korektně: disky vypálené rychlostí 4x nebyly pro žádnou mechaniku problémem. Hodně času však naproti tomu zabere vypalování rychlostí 1x. Mechaniky Matshita v počítačích Vaio potřebovaly na vypálení Single-Layer média cca jeden a půl hodiny - a na Double-Layer disk dokonce tři hodiny! Celkově je hned na první pohled zřejmé, že všechny testované disky dosáhly s 90 a více body velmi dobrého hodnocení - u značkových médií je možno tedy s klidem kupovat podle ceny; pouze majitelé vypalovačky LG GBWH10N by měli sáhnout raději po BD-RE médiích od TDK nebo po BD-R discích Imation. V zásadě však platí: Protože cena je téměř stejná, je dobré upřednostnit přepisovatelná BD-RE média před jejich zapisovatelnými BD-R protějšky.
BLU-RAY VYPALOVAČKY
Ty nejlepší vypálí všechno -a hbitě
Blu-ray mechaniky Sony a Plextor - které kuriózně obě pocházejí od firmy LiteOn - se liší pouze firmwarem a čelním plechem. Konstrukce je identická, firmware stojí na stejné původní verzi od firmy Lite-On - tady může být výsledek opravdu velmi těsný. A skutečně, obě mechaniky dosáhly v testu stejného počtu bodů a dělí se tak společně o první místo. Firma LG v tomto srovnání prohrála trochu nešťastně: díky čtyřnásobné vypalovací rychlosti je tento „Korejec“ bezpochyby nejzajímavější mechanikou. Bohužel však nevypaluje 50GB média (Dual-Layer) - škoda. Mechanika Pioneer má kromě jiného stejný problém: v našem testu jako jediná pohrdla jak Double-Layer disky, tak i třemi SingleLayer médii, a skončila tak na posledním místě hlavního pelotonu. Obě dvě mechaniky od Matshity, které v tomto testu běžely mimo hlavní pole svých konkurentů, protože je v současné době nelze koupit samostatně, by skončily ve středu pelotonu. Vypalují vše - ale trvá to nekonečně dlouho. I u jednoduchého média si obě mechaniky dávají na čas a potřebují okolo 90 minut. Pokud chcete s mechanikami Matshita vypalovat Double-Layer média, musíte si počkat tři hodiny - a to už vůbec není legrace. Technicky se obě vypalovačky Matshita liší pouze ve způsobu vkládání média (tray-in a slot-in), proto je jejich hodnocení v testu také na bod stejné.
KOMPATIBILITA
Vlastnosti CD a DVD jsou stále ještě důležité
Mechanika Pioneer, která skončila na posledním místě, zaostává rovněž zpětnou kompatibilitou se „starými“ formáty: nevypaluje ani CD, ani DVD-RAM. Zatímco bez DVD-RAM bychom se pravděpodobně obešli, neschopnost vypalovat CD je velkým nedostatkem. Vinu za nekompatibilitu s CD nese pouze jednoduše provedený Pick-up vypalovačky (viz strana 53) -tady Pioneer jednoznačně šetřil na nesprávném místě.
Všechny ostatní mechaniky jsou na tom lépe: vypalují CD, DVD, a některé dokonce DVD-RAM. Ve vypalování DVD a CD jsou však zpravidla o polovinu pomalejší než aktuální DVD vypalovačky. Dokud se Blu-ray (nebo HD-DVD) neprosadí plošně - což by mohlo ještě dva tři roky trvat -, neměli byste vyhazovat svoji starou dobrou DVD vypalovačku. Navíc pořizovací cena DVD vypalovačky (cca 800 Kč) je v porovnání s investicí do Blu-ray (cca 20 000 Kč) směšně malá.
Závěr:
Čistý start: Ačkoli je Blu-ray technologie zbrusu nová, nevyprodukovaly vypalovačky v testu ani jediný vadný disk. Velkým nedostatkem jsou samozřejmě (ještě) vysoké ceny: při ceně cca 20 000 Kč za mechaniku a 400 Kč za nejlevnější disk Blu-ray je toto řešení velmi drahou metodou archivace dat. Nejlepšími Blu-ray vypalovačkami v testu jsou identické modely Plextor PlexWriter PX-B900A a Sony BWU100A. U 25GB disků v homogenním poli testovaných médií obsadila značka TDK dvakrát nejvyšší příčku, u 50GB disků měl dvakrát navrch Panasonic.
HD-DVD: Média jsou - ale vypalovačky žádné
HD-DVD je konkurenční formát technologie Blu-ray - v obchodech s elektronikou jsou disky pro oba formáty v regálech pěkně vedle sebe. Rozdíly mezi oběma formáty jsou následující: Na jednovrstvý HD-DVD disk se vejde „pouze“ 15 GB dat, dvouvrstvá média pojmou odpovídajících 30 GB -o 20 GB méně než Dual-Layer Blu-ray Disc. Navíc nejsou k dispozici ani vypalovačky (na rozdíl od Blu-ray), ale pouze čtecí mechaniky, jako HD-DVD-ROM mechanika Microsoft XBox 360 nebo Slimline v Qosmio G30 a F30 od Toshiby. HD-DVD vypalovačky však nebyly v době testu dostupné od žádného „zástupce“ HD-DVD - ani od firmy NEC, ani od Toshiby. Více o formátech a HD-DVD a Blu-ray se dočtete v technickém lexikonu na straně 68.
SOUHRN: Blu-ray vypalovačky
Rady pro nákup
*Otázka formátu
Před nákupem si zodpovězte otázku: Blu-ray, nebo HD-DVD? Porovnejte ceny médií a zvažte také to, že HD-DVD mají na jednu vrstvu cca o 60 procent nižší kapacitu než disky Blu-ray. Konzoloví hráči by si měli dát pozor na kompatibilitu: Microsoft dodává ke svému Xboxu 360 HD-DVD mechaniku; nová PlayStation 3 od Sony disponuje Blu-ray mechanikou.
*Účel použití
Dnes jsou Blu-ray mechaniky a média sice dostupné, ale zatím ještě příliš drahé. Proto zvažte, zda není možné vaše projekty vypálit na DVD, použít výměnné mechaniky nebo externí pevné disky. Všechna tato řešení jsou momentálně podstatně lacinější.
*Kompatibilita
Při koupi si dejte pozor na zpětnou kompatibilitu. Testovaná mechanika Pioneer např. neumí vypalovat disky CD. U počítačových konfigurací s pouze jednou optickou mechanikou je nešikovné, pokud jste odkázáni na několik málo formátů médií.
*Rychlost
Vypalování většího množství dat trvá dlouho - vysoká rychlost vypalování proto šetří spoustu času. V testu vypalovala např. Blu-ray vypalovačka LG disky dvojnásobnou rychlostí oproti konkurenci (i když tyto rychlosti ještě nebyly specifikovány) - 22 minut namísto 44 minut je řádný náskok.
*DVD rychlost
Hlavním úkolem vypalovačky bude i v budoucnu vypalování DVD a CD disků. Blu-ray vypalovačky nejsou v tomto ohledu úplně nejrychlejší, proto raději dopředu počítejte s provozem dodatečné DVD vypalovačky - ta stojí asi tolik jako BD-DL médium.
Testované přístroje
VÍTĚZ TESTU 03/2007
1 Plextor PX-B900A
Supervypalovačka: Plextor vypálí všechna Blu-ray média - i když „pouze“ základní (nominální) rychlostí. Technika uvnitř pochází od firmy Lite-On.
Cena vč. DPH: cca 26 000 Kč
VÍTĚZ TESTU 03/2007
1 Sony BWU-100A
I uvnitř Sony tepe vyzrálá technika od firmy Lite-On. Jiný firmware na výsledek vliv neměl: vypalovačka Sony skončila také na 1. místě.
Cena vč. DPH: cca 23 500 Kč
3 LG GBW-H10N
LG neumí vypalovat 50GB média - na druhou stranu však některá média vypaluje dokonce rychlostí 4x.
Cena vč. DPH: cca 20 000 Kč
4 Pioneer BDR-101A
BDR-101A byla první vypalovačkou na trhu. Neporadí si však s disky CD a v testu nepoznala tři BD-média.
Cena vč. DPH: cca 26 000 Kč
Matshita UJ-215S
Slimline mechanika je kompatibilní, ale velmi pomalá. Vyšší než základní rychlost u BD proto nečekejte.
Cena: (OEM produkt)
Matshita UJ-210S
Stejně jako u výše jmenované slot-in varianty pracuje tato tray mechanika dobře, ale pomalu: na DL disky potřebuje tři hodiny.
Cena: (OEM produkt)
- Téma - Blu-ray: Vypalovačky a média (600.92 kB) - Staženo 2448x