Bezplatná a rychlá záchrana
Útok agresivního malwaru, systémová chyba nebo problémy s nestabilním programem? Ve chvíli, kdy s vámi odmítne váš počítač dál komunikovat, zbývá jediné řešení – speciální záchranné bootovací DVD. My jsme otestovali ta nejlepší.
PETR KRATOCHVÍL
Ve většině případů problémů s počítačem stačí uživateli použít běžné programy spouštěné v systému. Antiviry, nástroje na opravu systému, pomůcky pro obnovu dat, antimalware – to vše jsou programy, které stačí ve Windows spustit a čekat. Přesto existuje několik situací, kdy vám ani sebelepší nástroj pro Windows nepomůže.
Prvním a nejčastějším takovým problémem je agresivní malware, který nelze běžnými prostředky odstranit, v krajním případě pouze za cenu poškození operačního systému. Po zásahu klasického antiviru se zkrátka objeví modrá obrazovka a s ní končí i možnosti běžného programu pro Windows.
Druhým problémem bývají rootkity. Odhalit kvalitní rootkit je náročná práce i pro nástroje typu IceSword a pokusy o jeho detekci přímo z Windows jsou obvykle odsouzeny k nezdaru.
Systém je základ: Tučňáci zachraňují
Řešením obou problémů může být bootovací záchranné CD (nebo DVD). V optimálním případě jde o disk, který stačí vložit do mechaniky, restartovat počítač, nastartovat systém z DVD mechaniky, a nástroj na disku se o všechny problémy postará. To je ovšem ideální případ a většina záchranných disků má do něj poměrně daleko. Tedy – abychom byli korektní – komerční záchranné disky, které najdete u lepších antivirů nebo bezpečnostních balíků, se zmiňovanému ideálu hodně přibližují. My se však podíváme na opačný konec cenového žebříčku: otestovali jsme bootovací záchranné disky, které jsou k dispozici zdarma. Většina z nich je dostupná ve formě "iso" obrazu, který je nutné "do podoby boot DVD" vypálit. Světlou výjimkou je v tomto případě Avira – po kliknutí na exe soubor stačí vložit DVD do mechaniky, a vypalovací nástroj od Aviry DVD připraví. Příjemný detail, který vám může ušetřit trápení, pokud nemáte k dispozici dobře softwarově vybavený počítač.
Po nabootování z DVD disku se obvykle objeví nějaká z upravených verzí volně dostupného Linuxu, do které je integrován antivirový nástroj – typickou ukázkou může být například nástroj F-Secure Rescue CD, u kterého je myš opravdu "zbytečný luxus". O základu v podobě Linuxu se můžete ještě přesvědčit u nástroje Dr. Web Live CD, kde ho prozradí úvodní menu. Systém, který se však po chvíli automaticky objeví, už potěší i ty náročnější. Nástroje od firem Kaspersky a Avira své "systémové kořeny" skrývají a běžný uživatel uvidí jen příjemné grafické rozhraní. Stejně příjemné grafické rozhraní nabídne i novinka od Pandy, která působí skutečně nejelegantnějším dojmem. Posledním klíčovým prvkem u záchranných DVD jsou jejich antivirové nástroje. Vzhledem k tomu, že jde o jednodušší nástroje, stojí a padá jejich úspěch s aktuální virovou databází. Většina nástrojů nabízí aktualizaci "na jedno kliknutí", například u Pandy vše proběhne automaticky na pozadí.
Schopnosti: Od žebráků po supermany
Dalšími oblastmi, v nichž se od sebe záchranné nástroje liší, jsou schopnosti a možnosti nastavení. V obou oblastech je na tom nejhůře nástroj od firmy F-Secure. Jednoduchý antivir pouze s možností základních nastavení z něj dělá nástroj jen pro opravdovou nouzi. Možnost výběru disků pro sken, podrobnější informace o skenovaných souborech a pokus o grafický odhad délky skenu jsou v silné konkurenci spíše ostudou. O něco lépe je na tom nástroj od Pandy, který nabídne všechny důležité základní funkce, ovšem nic navíc. Zde nám také chyběl alespoň orientační ukazatel průběhu testu nebo zbývající doby do konce skenu. Jen s drobnými výhradami jsme hodnotili nástroj od Aviry – nabízí vše, co může uživatel potřebovat, a zcela dostatečné jsou i možnosti konfigurace. Jedinou pihou na kráse je chybějící možnost výběru disku – lze zkontrolovat pouze vybranou složku nebo celý počítač. Zbývající dva nástroje jsou o úroveň výše, byť se jejich přístup rapidně liší. Boot DVD Dr. Web Live CD – jak už ostatně napovídá název – vám nabídne jednodušší operační systém, kde kromě antiviru máte k dispozici i správce souborů, Firefox, terminál a mail. Možnosti antiviru jsou slušné, ale pojem ergonomie je autorům poněkud neznámý. Úplně jinou ligu hraje nástroj od firmy Kaspersky. Nabídne sice "pouze" antivir, ovšem v profesionálním balení, jež se neliší od klasických nástrojů, které znáte z Windows.
Spěchej pomalu: Od minut po hodiny
U nástrojů tohoto typu sice není rychlost rozhodujícím faktorem, velké rozdíly mezi jednotlivými programy se však do našeho hodnocení promítnout musely. Extremistou v této oblasti byl nástroj F-Secure, jehož aktualizace virové databáze, dlouhé konvertování databáze a především samotná kontrola náš testovací počítač zaměstnaly téměř na dvě hodiny. Ostatní nástroje se z hlediska rychlosti příliš nelišily – potřebný čas se pohyboval okolo hranice 60 minut. Vzhledem k tomu, že na testovacím počítači byl jen relativně malý disk (80 GB), nelze tyto výkony nijak chválit. Pro srovnání: Antivir od firmy Symantec potřeboval ve Windows na kompletní kontrolu stejného disku méně než poloviční čas.
Minulost a budoucnost: Co nás čeká a nemine
Rozdané karty ještě na poslední chvíli zamíchala Panda, když vydala novou verzi svého nástroje SafeCD, označenou 4.4.3.0, která opravovala všechny chyby verze předchozí. Ta měla otřesné rozhraní (ano, ještě horší než nástroj od F-Secure), krkolomný způsob nahrávání aktualizací (pomocí souborů s příponou .sig), ale nabízela české a slovenské rozhraní. Pokud je pro vás čeština rozhodující, určitě navštivte stránku http://research.pandasecurity.com/panda-safecd-3-4-3-5-released/, kde se popsaná verze skrývá. S optimismem hledíme do budoucnosti u nástroje od firmy Kaspersky, kde by se podle našich informací měla koncem srpna objevit i česká verze.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Za vítěze testu lze tentokrát označit dva nástroje. Kaspersky Rescue Disk 10 je jednoznačně nejlepším antivirovým nástrojem a spokojeni s ním budou i ti nejnáročnější uživatelé. Doporučit vám ale můžeme i nástroj Dr. Web Live CD, který vám nabídne jednodušší operační systém s prohlížečem a správcem souborů. Na posledním místě skončil F-Secure se svým Rescue CD, který si pod sebou "podřízl větev" i svou rychlostí. Dvě hodiny u malého disku (80 GB) je skutečně příliš. Navíc jeho strohé a jednoduché rozhraní z něj dělá nástroj nejvyšší nouze, vhodný pouze pro obzvláště otrlé profesionály. Pravda ale je, že v rámci rychlé a nouzové kontroly disku na přítomnost virů vás nezklame ani jeden z testovaných nástrojů.
Nejlepší záchranné nástroje
PANDA SAFECD
http://research.pandasecurity.com/panda-safecd-4-4-3-0/
+ elegantní vzhled
+ jednoduché ovládání
– jen základní nástroje
F-SECURE RESCUE CD
www.f-secure.com/en_EMEA/security/tools/rescue-cd/
+ přehledné rozhraní
+ jednoduché ovládání
– jen anglicky
– velmi pomalé načítání a sken
AVIRA ANTIVIR RESCUE CD
www.free-av.com/en/tools/12/avira_antivir_rescue_system.html
+ přehledné grafické rozhraní
+ rozsáhlé možnosti
– jen anglické rozhraní
DR. WEB LIVE CD
www.freedrweb.com/livecd/
+ systémový disk s dalšími nástroji
+ rozsáhlé možnosti nastavení
– jen anglické rozhraní
KASPERSKY RESCUE DISK 10
http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/
+ velmi rozsáhlé možnosti nastavení
+ přehledné grafické rozhraní
– jen anglické rozhraní
Okenní alternativa
Záchranné nástroje na bázi Linuxu však nejsou jedinou možností, jak zkontrolovat a opravit poškozený systém. V Chipu jsme už několikrát psali o speciálních nástrojích, které s využitím systémových nástrojů přímo z Windows dokáží vytvořit záchranné médium (například USB flash disk). Typickým příkladem může být například BartPE nebo jeho "vylepšená" verze UBCDWin. Oba nástroje jsou k dispozici v českém jazyce a umí toho mnohem více než námi testovaná záchranná DVD. Zásadním rozdílem je ale také náročnost jejich ovládání. Zatímco vypálení a spuštění antiviru z Avira Antivir Rescue CD zvládne i začátečník, práce s programem BartPE vyžaduje alespoň průměrnou znalost systému Windows. Zmiňované nástroje typu UBCDWin lze tedy spíše doporučit zkušenějším uživatelům a především pro řešení dlouhodobějších problémů se stabilitou systému.
JAK JSME TESTOVALI
Všechny nástroje jsme testovali na středně výkonném počítači s Windows 7 a na starším notebooku s Windows XP. Hodnotili jsme především schopnosti antiviru a možnosti jeho nastavení. Z hlediska ergonomie pro nás bylo klíčové ovládání, uživatelské rozhraní a také to, zda je k dispozici nápověda k jednotlivým položkám v nabídkách. Poslední hodnocenou oblastí byly dodatečné schopnosti – body jsme přidávali, pokud nástroj nabídl něco nad rámec antiviru.
Určitě vás napadne, jak je možné, že v hodnocení chybí schopnosti detekce virů. Nástroje jsme testovali dvakrát v rozmezí necelého měsíce a výsledky byly natolik rozdílné, že jsme se je rozhodli do hodnocení nepřidávat. Schopnosti detekce u nástrojů této kategorie závisí především na signaturách a konkrétních virech, přičemž naše virové databáze nejsou natolik rozsáhlé, aby bylo možné objektivně hodnotit schopnosti jednotlivých antivirů.
70 % SCHOPNOSTI/MOŽNOSTI
20 % ERGONOMIE/ RYCHLOST
10 % DALŠÍ MOŽNOSTI
Foto: DR. Web Live CD: Operační systém i z boot DVD je příjemným bonusem k antiviru.
Foto: Kaspersky Rescue Disk: Vítěz našeho testu má profesionální vzhled i schopnosti.
Foto: Avira Antivir Rescue CD: Základní možnosti konfigurace budou většině uživatelů stačit.
Foto: F-Secure Rescue CD: Vítejte v minulém století – odpovídá tomu jak vzhled, tak schopnosti tohoto nástroje.