44 pevných disků v megatestu
3D hry vašich potomků rabují vaše místo na pevném disku už tak dost, a teď chce ještě navíc vaše žena někam „zaparkovat" fotky z dovolené. A co váš filmový archiv? I ten se na nový pevný disk vejde. Který disk je pro vás ten nejvhodnější a kde za své peníze dostanete nejvíc, to se dozvíte v tomto testu.
Andy Ilmberger
V tomto článku najdete:
44 pevných disků ve dvou kategoriích
RAID via SATA v praktickém testu
Přehled všech výsledků testu
Souhrnný přehled a tipy pro nákup
Nikdy nebyly pevné disky tak rychlé a levné jako nyní - tuto větu čtete pravděpodobně v každém článku o pevných discích již několik let. Dnes však platí toto tvrzení více než kdykoliv předtím. Je libo příklad? V porovnání s pevnými disky z přelomu tisíciletí uchovávají dnešní velkokapacitní paměti třikrát více dat. Ještě zajímavější je vývoj poměru cena/výkon. V roce 2000 zaplatil zákazník za 1 GB prostoru na disku běžně 250 Kč. V roce 2007 je 1 GB k dostání už za méně než 8 Kč. Na přelomu tisíciletí byl ten, kdo měl v počítači pevný disk s kapacitou 40 GB, „velkostatkář“. V dnešních počítačích je 400 GB téměř standard, luxusní třídu tvoří disky s kapacitou 500 až 750 GB. Místa je tedy dost a dost.
A že je ho také zapotřebí - žijeme v době DivX, HD filmů a MP3 souborů a fotografií s vysokým rozlišením a paměť se plní závratnou rychlostí. U nového pevného disku nezáleží pouze na velikosti, ale i na technice, která se v něm skrývá - více se dozvíte o pár řádek níže. Ať už se jedná o rychlý RAID, tichý disk do obývacího pokoje, nebo o čerstvý vítr pro váš starý počítač, v tomto testu vám představíme 44 pevných disků pro nejrůznější využití. Jak svůj nový disk perfektně rozdělit na partition, to se dočtete ve workshopu na straně 48.
ROZHODNUTÍ PRO NÁKUP
PATA určitě ne, SATA - to je rozhraní, které potřebujete
SATA je rozhraní budoucnosti. Pokud ho podporuje vaše základní deska, není jiné volby než SATA disk. V případě, že plánujete nový počítač, o jiném ani neuvažujte. Aktuální základní desky s čipovou sadou Intel 965 už dokonce často vůbec žádný PATA port nemají, nebo snad pouze jako nouzové řešení pro optické mechaniky. SATA 300 je lepší než SATA 150, protože se u něj etablovala nová technologie NCQ. k NCQ třídí přístupy zapisovací/čtecí hlavy tak, aby se požadavky mohly vyřídit co nejrychleji. I přes řadu předností rozhraní SATA se rozhraní PATA - dříve označované jako IDE - drží obdivuhodně houževnatě. Důvodem je to, že mnoho uživatelů přestavuje své staré počítače. Prakticky každý má digitální fotoaparát nebo MP3 přehrávač a pro zpracování MP3 souborů a obrázků je výkon procesoru často dostatečný i u mírně zastaralých počítačů. To však neplatí právě pro místo pro ukládání souborů. Proto i externí disky zažívají enormní boom - a právě ty z 95 % pracují s rozhraním PATA. V tomto případě absolutně nic nemluví proti použití disku s PATA rozhraním - pouze při použití rychlého diskového pole RAID-0 se starý IDE-standard stane přítěží a brzdou.
VÝKON
Není výkon jako výkon
Rychlost, jakou pevný disk načítá data a posílá je systému, závisí na třech faktorech: na přenosové rychlosti, přístupové době a cache managementu. Poslední faktor se v testovací laboratoři těžko hodnotí, protože cache ladí podle naprogramování s tou či onou aplikací více nebo méně. Zkušenost nám také říká, že dobře zorganizovaná 2MB cache je lepší než mizerně naprogramovaná 8MB cache. Z větší vyrovnávací paměti (16 MB) profitují jen disky s velkou kapacitou zapojené v RAID poli. Peníze za drahé modely s velkou vyrovnávací pamětí si tak můžete většinou ušetřit.
Dobrá přenosová rychlost a přístupová doba jsou tedy důležitější než cache management. A ptáte se, která z obou vlastností je pro vás důležitější? U běžného počítače s Windows, Office, a pár hrami, fotkami z dovolené a „krmením“ pro MP3 přehrávač není třeba ani špičková přenosová rychlost, ani rekordní přístupové časy. Přenosová rychlost a přístupové časy by se ale měly na solidní úrovni doplňovat, protože počítač na základě velikosti souborů a běžného stupně fragmentace potřebuje oba faktory střídavě. V tomto ohledu byl v našem testu nejlepším modelem WD Raptor WD1500ADFD z kategorie SATA disků: v obou disciplínách s přehledem zvítězil.
Proti však mluví malá kapacita (150 GB), vysoká hlučnost a pořádná cena 43 Kč za GB. Vítěz testu ale musí ideálně spojovat všechny důležité přednosti - v tomto ohledu splňoval naše představy nejlépe na první pohled trochu pomalý disk T133 od Samsungu: je tichý, má solidní výkon, kapacitu 400 GB a je cenově dostupný.
Profesionální fotografové, kteří pracují s obrázky o velikosti až 80 MB, nebo filmaři potřebují především vysokou přenosovou rychlost a přístupová doba hraje v tomto případě až druhé housle. Pokud vám kvůli výše uvedeným důvodům nepadl WD Raptor do oka, sáhněte po SATA disku Barracuda ST3500630AS od firmy Seagate. Je rychlý, tichý a s 500 GB disponuje dostatečnou kapacitou. Jako ideální zástupce kategorie PATA disků se ukázal model Samsung SP2514N. V ideálním případě by měl být takový disk použit pouze pro ukládání multimediálních souborů (jako druhý disk), a ne pro různé „vychytávky“, nebo dokonce pro systém Windows - jinak může kvůli defragmentaci docházet k narušení plynulosti čtení.
Pokud často pracujete („žonglujete“) s malými soubory, např. s databázemi, hledejte svého favorita podle krátkého přístupového času. Jestliže vám jde jen a pouze o výkon, je WD Raptor tou správnou volbou, protože je v tomto ohledu neporazitelný.
ODPADNÍ TEPLO & HLUČNOST
Teplo - zabiják dat aneb Proč by se měly disky chladit
Měřeno podle příkonu CPU nebo grafických karet, jsou hodnoty pevných disků prakticky zanedbatelné. Žádným pevným diskem síťový zdroj nepřetížíte. I přesto je pevný disk vždy tím chladnější, čím méně odpadního tepla vyprodukuje. A to se zpětně odráží také na životnosti vašich dat. Horké hlavy by se proto měly chladit průvanem v ATX skříni (kde čerstvý vzduch vstupuje spodem dovnitř a teplý vychází vzadu nahoře přes ventilátor nebo zdroj ven). Vysokou teplotu pevného disku snadno zjistíte i sami. Pokud má v počítači zastavěný disk při provozu teplotu dlaně, je vše v pořádku, spálíte-li si téměř prsty, zajistěte lepší chlazení. Na kontrolu se často zapomíná u tichých počítačů do obývacích pokojů a u vodou chlazených systémů.
Ještě k počítačům do obývacích pokojů. Pevný disk v takovémto počítači by neměl být hlučnější než 2 sony, jako např. oba vítězové našeho testu Hitachi a Samsung (po 1,9 sonu). Od 2,5 sonu začínáte disk vnímat a za určitých okolnost vás již bude rušit.
VÝHLED DO BUDOUCNOSTI
Disky budou ještě rychlejší, větší, levnější
„Nikdy nebyly pevné disky tak rychlé a levné jako…“ - tuto větu budete číst v budoucnu ještě mnohokrát. Výrobci disků však již delší dobu naříkají, že na jejich výrobě nemají téměř žádný zisk. Je proto dost dobře možné, že se trend alespoň dočasně obrátí. Jisté ale je, že kapacita poroste strmým tempem. Důvodem je nový způsob záznamu Perpendicular Recording. Při tomto postupu zapisovací hlava zaznamenává bity pomocí přídavné hlavy na druhé straně kotouče kolmo a tím šetří místo na datovém nosiči. Z toho profitují v současné době především 2,5palcové disky notebooků. Ale i u 3,5palcových disků přichází Perpendicular do módy a na jaře příštího roku bychom měli mít k dispozici první terabajtový disk.
Jinak s napětím čekáme na první hybridní disky, magnetické paměťové disky a superrychlé polovodičové paměti. Kdy přesně přijdou výrobci s prvními modely, to zatím není známo. Jisté ale je, že se s nimi určitě zase vrátí do černých čísel.
Výkon díky SATA RAID
PATA umírá! Aktuální čipové sady podporují především SATA a základní desky jsou také plné SATA portů. Pro fanoušky RAID se tak otevírají nové výkonnostní horizonty a také možnosti připojení. Otestovali jsme pomocí tří disků Seagate Barracuda SATA 7200.10 (500 GB), co můžete očekávat od tří různých úrovní pole RAID.
RAID 0 - Striping (rozdělení dat)
Pokud hledáte velký výkon, najdete jej právě u diskového pole RAID 0. Data jsou paralelně rozdělována na dva nebo více disků, čímž se optimalizuje přístup k nim. Operační systém identifikuje připojené disky jako jeden logický disk, jehož kapacita odpovídá součtu kapacit jednotlivých disků. Na našem testovacím počítači s čipovou sadou nVidia 680i a Intel 965 jsme dosáhli rychlosti čtení 180 MB/s a rychlosti zápisu 155 MB/s, tedy téměř trojnásobného výkonu oproti rychlosti běžných disků.
RAID 1 - Mirroring (zrcadlení)
Pole RAID-1 pracuje se dvěma pevnými disky a funguje tak, aby se data lépe ochránila. Každý zapisovaný bit se zapíše jak na první, tak i na druhý disk. Pokud jeden disk vypadne (poškodí se, přestane pracovat), pracuje se s druhým diskem bez problémů dál. Nevýhodou je nulové zvýšení výkonu a pouze poloviční kapacita (dva disky mají kapacitu jednoho).
RAID 5 - Striping i s tolerancí chyb
RAID 5 kombinuje výkon a bezpečnost: data jsou rozdělena minimálně na třech discích. Pokud jeden disk vypadne, pracujete bez ztráty dat se zbylými disky dál. Při čtení je RAID-5 dvakrát rychlejší než jeden disk (125 MB/s), při zapisování dosahuje nVidia dobrých 70 MB/s, Intel s 25 MB/s zklamal.
Chip SOUHRNNÝ PŘEHLED: Interní 3,5palcové pevné disky
Rady pro nákup
*Rozhraní V případě nového počítače sáhněte po discích SATA 300, už jen kvůli NCQ. Starší systémy (cca dva roky) už SATA porty také většinou mají (i když jen SATA 150) a podporují i novější disky. Pro starší počítače nebo externí disky zvolte PATA. *Cena Rozhodující není konečná cena za pevný disk, ale cena za GB. Ta poskytuje informaci o poměru cena/výkon. Někteří prodejci tento údaj uvádí na svých webových stránkách.
*Hlučnost Disky s vysokými otáčkami (10 000 ot./min.) sice mají vyšší výkon, ale také vyšší hluk a potřebu chlazení. Do 2,5 sonu jsou disky vhodné i do obývacích pokojů.
*Kapacita Nakupujte i s jistým výhledem do budoucnosti. Kapacita která vám dočasně stačí vám nemusí stačit za pár měsíců. Disky se sice nezdraží, ale pokud budeme muset za chvíli dokupovat další disk, ztratíte spoustu času (s nákupem a instalací) a možná i dat, pokud se jejich přesun nepodaří. Kupte si tedy raději disk větší.
Špičkový výkon je slyšet
* Ještě před několika málo lety byly pevné disky buď rychlé, nebo tiché. Dnes jsou výkonné disky pouze zřídka nepříjemně hlučné. Výjimkou je řada Western Digital Raptor. Tyto disky dosahují kvůli 10 000 otáčkám za minutu výkonnostních rekordů - na úkor tichého chodu.
JAK JSME TESTOVALI INTERNÍ PEVNÉ DISKY
Hlavním kritériem hodnocení pevných disků je z 60 % výkon. Laboratorní hodnoty jsou u výkonu složeny z přenosové rychlosti, přístupové doby a různých praktických testů (doba bootování, kontrola antivirem, zpracování databáze a zpracování obrazu). Výkonu si samozřejmě nejvíce užijeme, když je disk nehlučný. Proto je hlučnost (se 30 %) druhým nedůležitějším kritériem hodnocení. Příkon disků potrápí zdroj až v okamžiku, kdy použijete najednou více disků s napájením 12 V, tedy například pokud provozujete RAID pole nebo zálohovací (backup) disky. Protože nízká spotřeba má příznivý vliv na životnost disku a účet za proud, ocenili jsme ji 10 %.
Graf
60 % Výkon
10 % Příkon
30 % Hlučnost
Disky v testu
PATA
VÍTĚZ TESTU
1 Hitachi HDT725025VLAT80
S 1,9 sonu je Hitachi nejtišším diskem v testu. Navíc je to 250GB disk s hbitými přístupovými dobami (10,2 ms) a vynikajícím poměrem cena/výkon -ideální pro přestavby.
Cena vč. DPH: 2100 Kč (8,40 Kč/GB)
CENOVÝ TIP
3 Samsung SP2514N
Nejnižší cena za GB není jediným trumfem disku SP2514N. Přenosová rychlost je u něj 58 MB/s (nejlepší hodnota u PATA disků) a hlučnost slušných 2,2 sonu.
Cena vč. DPH: 2000 Kč (8 Kč/GB)
SATA
VÍTĚZ TESTU
1 Samsung HD401LJ
Mohlo by se zdát, že Samsung má patent na vítěze v testu pevných disků. Výrobce ví nejlépe, jak spojit dobrý výkon s nízkou hlučností. Nejlepším příkladem je právě model HD401LJ.
Cena vč. DPH: 3400 Kč (8,50 Kč/GB)
CENOVÝ TIP
8 Samsung SP2504C
Naším cenovým tipem je opět Samsung! Sice není tak tichý jako vítěz testu, který je ze stejného „těsta“, zato je však o trochu lepší v případě přístupových dob (10,8 ms) a neporazitelný v ceně.
Cena vč. DPH: 2000 Kč (8 Kč/GB)
PROGNÓZA VÝVOJE CEN PEVNÝ DISK (400 GB)
Nové disky s 500 GB a více tlačí cenu 400 GB disků na velice příznivou úroveň.
Dokumenty ke stažení- Téma - 44 pevných disků v megatestu (525.84 kB) - Staženo 1472x