Srovnávací test externích pevných disků
34 externích pevných disků
V testovací laboratoři Chipu bylo zase jednou pěkně rušno. Své schopnosti muselo předvést 34 nových modelů všech velikostních kategorií - a také to jaksepatří zamíchalo žebříčky nejlepších produktů. '
Text: Martin Jäger a Klaus Basech
Boom externích pevných disků pokračuje neztenčenou měrou - nové modely přicházejí na trh týden co týden. Co do kapacity, bezpečnosti a výkonnosti se toho od našeho posledního srovnávacího testu (Chip 5/06, ť 66) hodně událo zejména v kategorii kapesních formátů 1,8“ až 2,5“. Výrobci však nezapomínají pečlivě udržovat ani modelové řady jednopalcových trpaslíčků -přímých konkurentů USB flash pamětí - či objemných 3,5palcových „kanonů“.
Do našeho testovacího centra tak dorazilo celkem 34 produktů všech velikostních tříd. To už umožňuje podrobnější pohled na současný vývoj a jeho trendy. V našem testu se nováčci museli nejen osvědčit, ale také předvést, jak si vedou v porovnání s disky testovanými již dříve.
2,5“: UDÁVAJÍ SMĚR
Větší kapacita, náročná ochrana dat
Po 3,5palcovém pevném disku se 750 GB pro nasazení ve stolních PC nyní Seagate nabízí také externí pevný disk o kapacitě 160 GB ve 2,5palcovém formátu. Na plotnách disku Portable Hard Drive 160 GB jsou magnetické částečky uspořádány už nikoli vodorovně, nýbrž svisle. Toto řešení, tzv. Perpendicular Recording (kolmý magnetický záznam), teoreticky umožňuje až pětkrát větší hustotu záznamu. V kategorii 1,8“ až 2,5“ tak Seagate zaznamenal nový kapacitní rekord. S přenosovou rychlostí 28 MB/s je tento model navíc nejrychlejším diskem ve své třídě. To, že v ní přesto skončil až na 8. místě, zavinila hlavně jeho hmotnost: 315 gramů jej odsoudilo do role s odstupem nejtěžšího disku v této velikostní kategorii, a proto také obdržel nejméně bodů za mobilitu.
Šikovná příruční velikost přenosných pevných disků je ovšem také příčinou jejich náchylnosti ke ztrátě nebo k odcizení, což může mít za následek i přístup k datům nepovolanými osobami. Tomuto nebezpečí většina výrobců dosud čelí nedostatečně. Nikoli však MXI Security se svým Outbacker MXP. Na tomto disku jsou data zabezpečena 256bitovým šifrováním AES - tedy postupem prakticky nerozluštitelným. Přístup k datům umožní heslo nebo (poněkud pohodlněji) integrovaný snímač otisků prstů. Jako dodatečná překážka je disk uvnitř připojen přes proprietární konektor, popisy bezpečnostních čipů jsou znečitelněny. Tento disk se ale zatím u nás neprodává.
Disky se liší samozřejmě i cenou. Za jeden gigabajt prostoru zaplatíte nejméně u disku Teac: v případě 100GB modelu Teac HD-35PUK-250, jenž obsadil 5. místo, přijde jeden gigabajt na pouhých 12 Kč.
3,5“: PRŮBĚŽNÉ VYLEPŠOVÁNÍ
Nebrzděný datový tok, tišší provoz
Průměrná přenosová rychlost svižně rotujících 3,5“ disků se vlastně pohybuje kolem 60 MB za sekundu. Tuto rychlost ovšem „bridge čip“ navazujícího rozhraní USB 2.0 nebo Firewire 400 zredukuje zhruba na polovinu (viz graf vpravo). S tím se alespoň Maxtor nechce smířit a nabízí druhý externí 3,5“ disk s Firewire 800. OneTouch III dosahoval v našem testu průměrné přenosové rychlosti 54,5 MB/s, čímž si vysloužil nejlepší známku v hodnocení výkonnosti.
Jedna piha na kráse se však najde: základní desky s Firewire 800 se zatím vyskytují zřídka. Každý výrobce už sice má takový Premium board v programu, ty však stále ještě stojí o dobrých 1200 Kč více než obyčejné desky, a proto se jimi standardní cenově příznivé PC neosazují. Je proto dobře, že OneTouch III disponuje také jedním rozhraním USB 2.0 a jedním Firewire 400.
3,5palcové disky o sobě při provozu dávají vědět především hlukem svého větráku. I tady lze však zaznamenat potěšitelné pokroky: Nové přírůstky Freecom Hard Drive 250 GB (3. místo) a My Book Essential 160 GB (4. místo) od Western Digital se projevují vybraně zdrženlivě. Při hlasitosti 1,7 sonu jsou tišší než většina větráků v noteboocích a do hodnocení provozní hlučnosti tak vnášejí nová měřítka.
1“: CESTOU POKROKU
Kapacity rostou, ceny klesají
U maličkých pevných disků v jednopalcovém formátu dále upevňují trend k 8GB kapacitě hned dva nováčci: TrekStor USBStick CS-D 8 GB (1. místo) a Freecom ToughDrive (2. místo). Komu ovšem stačí méně paměti, měl by v této velikostní kategorii raději sáhnout po USB flash paměti v „kolíčkovém“ provedení. Ta je robustnější a do kapacity 4 GB leží cenově uvnitř rozmezí jednopalcových disků.
Laťku v hodnocení mobility teď svou velikostí krabičky zápalek a hmotností 30 gramů nově nastavil TrekStor. Nejrychlejším diskem v této tabulce je nyní také TrekStor, který zvládá průměrnou přenosovou rychlost 6,5 MB/s.
O plusové body pro Verbatim Store 'n' Go 4 GB (5. místo) se zase zasloužil software: Ceedo je správce programů, který na mobilním disku umožňuje instalaci softwaru, jako jsou hry, e-mailoví klienti nebo webové prohlížeče. Na svých cestách tak uživatel může tento software spustit z libovolného počítače, aniž by na „hostitelském“ PC zanechal stopy. Přesto není disk dražší než „fleška“ o stejné kapacitě.
Zatímco vývoj cen 3,5“ a 1,8“/2,5“ pevných disků stagnuje, u jednopalcových modelů je trend i nadále klesající. Od našeho posledního testování zde gigabajt zlevnil v průměru o 135 Kč. Jen tak dál!
ZÁVĚRY Z TESTU
V oboru externích pevných disků se toho děje hodně. Ve třídě 3,5“ zaznamenal Maxtor nové rekordy v přenosové rychlosti (54,5 MB/s) a v kapacitě (0,5 TB). V kategorii 1,8“/2,5“ disků zavádí Seagate nový způsob záznamu Perpendicular Recording a dále tak posouvá kapacitní meze. Mezi jednopalcovými disky se dvěma novými modely prosadily do čela firmy TrekStor a Freecom.
SOUHRNNÝ PŘEHLED:
EXTERNÍ PEVNÉ DISKY
RADY PŘED KOUPÍ
Výkonnost
Rychlost přenosu dat omezuje u 3,5“ disků především zvolené rozhraní. Kdo nemá dost trpělivosti, měl by proto raději sáhnout po Firewire 800 - samozřejmě pokud jeho PC tímto rozhraním disponuje. Firewire 400 a USB 2.0 sníží v této velikostní třídě tempo téměř na polovinu.
Mobilita
Pro každodenní přenášení se jako nejvhodnější kompromis mezi kapacitou a kompaktností jeví disky veliké 1,8 až 2,5 palce. Navíc nepotřebují externí zdroj proudu.
Hlučnost
Pomalé disky (5400 ot./min) jsou tišší než modely s výrazně rychlejší rotací (7200 ot./min). Největší hluk však produkují větráky 3,5palcových externích disků. U menších formátů není hlučnost kritická.
Cena
Výhodnou cenu nabízejí 3,5palcové disky. Ve středním formátu stojí gigabajt kolem 50 Kč. Koupě jednopalcového externího disku se vyplatí až od kapacity 8 GB. A ještě něco - poněvadž jsou na mobilní disky kladeny vyšší nároky než na disky pevně vestavěné, rozhodně nelze doporučit koupi „ojetin“.
SROVNÁNÍ: DATOVÁ PROPUSTNOST
Interní přenosové rychlosti disků versus propustnost externích rozhraní U 3,5palcových disků umožňuje maximální přenosovou rychlost pouze Firewire 800. U ostatních velikostí na rozhraní nezáleží.
Dokumenty ke stažení- Téma - 34 externích pevných disků (259.84 kB) - Staženo 3947x