Ztráty a nálezy
Zaplnit pevný disk počítače soubory je při vysokorychlostním připojení k internetu otázkou chvilky. S tím, abyste se pak v obsahu počítače vyznali, vám pomohou desktopové vyhledávače. V našem srovnávacím testu najdete ty nejlepší z nich.
Radek Kubeš
V tomto článku najdete:
Nejlepší desktopové vyhledávače
Vyhledávače multimediálních souborů
Podpora formátů Microsoft Office 2007
Spoléhat na to, že si v souborech, dokumentech či e-mailech v počítači udržíte pořádek přehledným uspořádáním souborů a složek a pečlivě zvolenými názvy a popisky, je utopie. Dříve či později přestane i toho nejpečlivějšího uživatele bavit trávit čas tříděním stovek či tisíců souborů a nastane chaos. Je třeba použít účinnější řešení, nejlépe takové, které nespoléhá na součinnost uživatele při ukládání souborů, ale na možnost pohodlného vyhledání různých typů souborů, uložených kdekoliv ve vašem počítači, na základě jejich názvu, obsahu nebo dalších vlastností.
Základním principem desktopových vyhledávačů je analýza vybraných typů souborů a vytvoření tzv. indexového souboru, který obsahuje výrazy, pomocí kterých je možné zaindexované soubory vyhledat. Při vytváření indexových souborů se vynechávají nevýznamná slova (předložky, spojky, zájmena, pomocná slovesa atd.), stejně tak se neindexují slova, jejichž obsah (ve formě textu) nedává význam – typicky se tedy indexují textové soubory (TXT, DOC, RTF, HTML, e-maily), tabulky, prezentace, PDF soubory a další souborové formáty. Podle dalších vlastností (ID3 tagy, název, formát, velikost…) se pak vyhledávají především multimediální soubory (video, hudba, obrázky). Vyhledávání na základě indexového souboru je velmi rychlé a přesné, problémem může být značná velikost indexového souboru (stovky MB až jednotky GB), záleží samozřejmě na velikosti a zaplnění vašeho pevného disku. Starosti vám může způsobit i jazyk, ve kterém je vyhledávaný soubor napsaný. Řeč je samozřejmě o češtině, která má mnoho specifik, jež činí vyhledávání složitějším.
Desktopové vyhledávače jsme prověřili v mnoha disciplínách; potěšitelné je, že ty nejlepší z nich můžete používat zcela zdarma. Do testu jsme zařadili desktopové vyhledávače Google Desktop Search, Windows Desktop Search, X1 a Copernic Desktop Search a zajímavé bude jistě i srovnání s aplikací Nero Search, která je součástí vypalovacího balíku Nero Burning ROM.
INDEX JE ZÁKLAD
Dejte si na čas
Instalace desktopových vyhledávačů je snadná, pamatujte však na to, že některé z nich se kvůli vyhledávání e-mailů, kontaktů a událostí v kalendáři integrují do poštovního klienta Microsoft Outlook (Google Desktop Search, Windows Desktop Search a X1) nebo do internetových prohlížečů. Tyto aplikace je třeba během instalace vypnout nebo po instalaci restartovat. V zájmu snazšího ovládání se všechny desktopové vyhledávače usídlí na hlavním panelu, odkud můžete přímo zadávat dotazy.
Dalším krokem je volba typů souborů, disků nebo složek, které bude vyhledávač indexovat. Samotné vytváření indexu může trvat i mnoho hodin, počítejte také s tím, že vytváření indexu značně zatíží váš počítač. Ideální je nechat vyhledávač indexovat soubory přes noc. Aby mohly desktopové vyhledávače indexovat také e-maily, je třeba ponechat otevřený Outlook. Většina desktopových vyhledávačů spolupracuje pouze s poštovním klientem Outlook nebo Outlook Express, X1 a Copernic Desktop Search si ovšem poradí i s e-maily v řadě dalších poštovních klientů (Eudora, Mozilla Thunderbird). Jedině Copernic Desktop Search navíc indexuje i soubory z OpenOffice.org 2.0, založené na formátu Open Document, X1 si poradí s dokumenty ze starších verzí OpenOffice.org. Copernic Desktop Search i díky tomu získává prvenství v hodnocení množství podporovaných typů souborů. Pokud byste shledali podporu formátů ostatních klientů jako nedostatečnou, je možné ji rozšířit pomocí plug-in modulů a filtrů (kromě vyhledávačů Nero Search, X1 a Copernic Desktop Search).
NASTAVENÍ INDEXOVÁNÍ
Kam s ním?
Po vytvoření počátečního indexového souboru jsou průběžně aktualizovány nové nebo změněné soubory i nové e-maily. Indexování nových souborů je možné i vypnout (všechny aplikace kromě Windows Desktop Search a Nera Search), nebo je možné provádět jej vždy ve zvolenou dobu, jako to umí Copernic Desktop Search a X1. Máte-li instalovaný desktopový vyhledávač na notebooku, jistě oceníte možnost zastavit indexování v případě provozu na baterie, což může výrazně prodloužit dobu provozu. Tuto možnost nenabízí pouze Google Desktop Search. Ve všech testovaných aplikacích je také možné dostatečně podrobně nastavit složky a typy souborů, které se mají indexovat, nebo naopak vynechat.
Zajímavou funkci indexování nabízí Google Desktop Search, který kromě šifrování indexového souboru umí také indexovat obsah více počítačů a sdílet informace o souborech po internetu. Z jednoho místa pak máte k dispozici vyhledávání v obsahu všech počítačů, které používáte. Jedině Google Desktop Search také „vidí“ do souborů Wordu a Excelu, které jsou chráněné heslem. Tuto možnost lze v nastavení vypnout. Změnu umístění indexového souboru na disku (umí Copernic Desktop Search a X1) asi mnozí uživatelé nevyužijí.
POHODLNÉ VYHLEDÁVÁNÍ
Přehlednost nade vše
Při vyhledávání v zaindexovaných souborech postupují testované aplikace různě. Ve všech případech máte k dispozici již zmiňované vyhledávací okno na hlavním panelu, Windows Desktop Search používá prostředí Internet Exploreru, Google Desktop Search pracuje v internetových prohlížečích Firefox a Internet Explorer. Další aplikace mají svá vlastní uživatelská rozhraní.
Hledáte-li soubor jakéhokoliv typu, stačí napsat jeho název do vyhledávacího okna na hlavním panelu. Výhodou je samozřejmě integrace vyhledávače do poštovních klientů (umí to všechny aplikace kromě Nera Search), a to pro přímé vyhledávání v e-mailech.
Google Desktop Search zobrazuje výsledky velmi podobnou formou jako internetový vyhledávač Google. U nalezených souborů je zobrazen typ a název souboru, část textu s klíčovým slovem a u obrázků a webových stránek i náhled. Windows Desktop Search zobrazuje u všech běžných typů souborů (obrázky, webové stránky, dokumenty MS Office, PDF a další) navíc náhled. Podobně zobrazuje výsledky také X1 a Copernic Desktop Search. Málo sdílný je vyhledávač Nero Search, který zobrazí pouze název a typ souboru, případně i datum poslední změny.
Přehlednost výsledku zvyšuje třídění do kategorií – v tomto ohledu jednoznačně vede X1 s 12 kategoriemi třídění, nejméně jich má Google Desktop Search a Nero Search. Ve vyhledávačích X1 a Copernic Desktop Search můžete s nalezenými soubory přímo pracovat – odpovídat a přeposílat e-maily, kopírovat a přesouvat soubory atd.
CO JEŠTĚ UMÍ
Hračky od Googlu
Ovládání všech testovaných desktopových vyhledávačů je snadné a po hodlné. Napomáhá tomu jednak integrace do hlavního panelu a dalších aplikací, jednak klávesové zkratky (všechny aplikace kromě Google Desktop Search a Nera Search). Možnosti nastavení se různí, nejméně jich najdete v programu Nero Search a Google Desktop Search, ostatní jsou na tom lépe. Na druhou stranu jedině tyto vyhledávače komunikují s uživatelem česky. Ani méně zkušený uživatel však nebude mít problém pracovat s kterýmkoliv programem z testu.
Většina vyhledávačů nabízí kromě indexování a vyhledávání souborů v počítači i doplňkové funkce. Jednoznačně nejlépe je na tom Nero Search, který je součástí v současnosti bezpochyby nejlepšího balíku pro vypalování a částečně i práci s multimédii. S tím ovšem souvisí i fakt, že Nero Search není jako jediný program z testu k dispozici zdarma. Bohaté možnosti rozšíření funkcí nabízí i Google Desktop Search s postranním panelem na ploše a moduly Google Gadgets, které vás zásobují například aktuálními informacemi ze zpravodajských serverů, e-maily z vašeho účtu na Gmailu a dalšími funkcemi podle použitých modulů. Bohatou výbavu má také Windows Desktop Search, který nabízí například blokování vyskakovacích oken, automatické vyplňování uživatelských údajů na webových stránkách a další funkce integrované do prohlížeče Internet Explorer. I zde je možné rozšiřovat funkcionalitu pomocí plug-in modulů. Vyhledávač X1 využívá spolupráce s portálem Yahoo! a přidává zajímavé funkce do prohlížeče Internet Explorer, zejména pro vyhledávání na internetu, zabezpečení před spywarem nebo blokování vyskakovacích oken. Copernic Desktop Search nabízí například automatické doplňování vyhledávaných výrazů a alternativy k nim.
ŠŤASTNÉ (S)HLEDÁNÍ
Žádný soubor se neztratí
Výsledky testu desktopových vyhledávačů nejsou překvapivé. Prvenství si zaslouží vyhledávač X1, který nabízí především dlouhou řadu podporovaných formátů, spolupracuje s dostatečným množstvím e-mailových klientů, integruje se do různých aplikací a umí přehledně členit výsledky vyhledávání v příjemném uživatelském rozhraní. Jen o málo pozadu zůstává Copernic Desktop Search s nejrozsáhlejší podporou různých typů souborů ze všech aplikací v testu. Kdo by se divil, že Google, extraligový hráč ve vyhledávání na internetu, skončil až na třetí příčce, měl by vzít v úvahu nepříliš rozsáhlou podporu různých formátů souborů a malé možnosti nastavení. Přesto však speciální funkce jako indexování obsahu více počítačů dávají Googlu náskok před čtyřkou – vyhledávačem Windows Desktop Search. Poslední místo pro Nero Search neznamená, že by se jednalo o nekvalitní desktopový vyhledávač. Nero Search je zaměřen především na vyhledávání v multimediálních souborech, nenabízí tedy takové možnosti při vyhledávání, třídění výsledků a ovládání jako zbývající programy z testu, zaměřené primárně na vyhledávání v různých typech souborů. Nero Search je přesto více než příjemným bonusem k zakoupenému vypalovacímu balíku, a ještě více rozšiřuje možnosti využití multimediálních funkcí Nera.
Nové formáty Microsoft Office 2007: Zatím s malou podporou
Používáte-li nejnovější verzi kancelářského balíku Microsoft Office, jistě vás bude zajímat, jak si desktopové vyhledávače poradí s novými formáty dokumentů založenými na OpenXML. Přestože formáty OpenXML představují v podstatě XML dokumenty zabalené v ZIP archivu, podpora ze strany desktopových vyhledávačů zatím není valná. Google Desktop Search v základní instalaci formát XML nepodporuje a ještě není k dispozici ani žádný plug-in modul, který by vyhledávání v OpenXML souborech umožňoval. Nové formáty Microsoft Office 2007 nezvládá ani Copernic Desktop Search nebo Nero Search. Vyhledávač X1 nové formáty Microsoft Office 2007 podporuje, zatím si ovšem neporadí s indexováním emailů z Outlooku ve verzi 2007. Chybějící možnost indexování dokumentů ve formátu OpenXML není závažným problémem, uživatelé se totiž zatím asi příliš nepohrnou do používání nového formátu, nekompatibilního se staršími verzemi Microsoft Office. Zcela jiná situace je samozřejmě v případě vyhledávače Windows Desktop Search, který je integrován i v nových Windows Vista. Windows Desktop Search vyhledává nejen v souborech Microsoft Office 2007, ale spolupracuje také s poštovním klientem Microsoft Outlook 2007 při vyhledávání v e-mailech a jejich přílohách.
Speciální vyhledávače: Experti na multimédia
Kromě desktopových vyhledávačů existují také aplikace nebo funkce aplikací, které se specializují na třídění a vyhledávání multimediálního obsahu počítače. Mezi takové programy patří například Nero Scout, součást vypalovacího balíku Nero Burning ROM, nebo například oblíbené programy pro prohlížení a úpravy digitálních fotografií Zoner Photo Studio a ACDSee, které obsahují funkce pro správu a vyhledávání fotografií především podle údajů z EXIF.
Chip SOUHRNNÝ PŘEHLED: Desktopové vyhledávače
Zkontrolujte při výběru
*V jakých souborech budete nejčastěji vyhledávat?
Všechny testované aplikace podporují indexování dokumentů v běžných formátech, například s dokumenty z OpenOffice.org si poradí pouze Copernic Desktop Search.
*Spolupráce s poštovním klientem
Většina aplikací z testu spolupracuje jen s klienty Outlook a Outlook Express. Používáte-li klienty Mozilla nebo Eudora, vybírejte mezi vyhledávači X1 a Copernic Desktop Search.
*Vyznáte se ve výsledcích?
Důležitým kritériem při výběru je také přehledné zobrazení výsledků vyhledávání, ideálně i s náhledy souborů, které hledaný text obsahují. Přehlednost výsledků zvyšuje i jejich třídění do kategorií.
*Zdarma, nebo za peníze?
Kromě Nera Search jsou všechny testované vyhledávače k dispozici zdarma. Nemáteli v úmyslu používat vypalovací balík Nero, nebude vás desktopový vyhledávač stát ani korunu.
Chip navigátor
V grafu jsou zaneseny body získané za nabídku podporovaných formátů indexovaných souborů a možností pro vyhledávání a třídění výsledků. Aplikace umístěné nejdále od počátku grafu splňují nejlépe základní kritéria.
JAK JSME TESTOVALI
Největší váhu v hodnocení testu má rozsah typů souborů, které umí desktopový vyhledávač indexovat a vyhledávat v nich. Další cenné body získají vyhledávače za možnosti nastavení vyhledávacího dotazu, tedy například za podporu logických operátorů při vyhledávání a za různé třídění výsledků. Významnou součástí hodnocení je práce programu s indexovým souborem, především možnost nastavení indexovaných složek, disků či typů souborů. Indexované a vyhledávané dokumenty budou pravděpodobně v češtině, proto je důležitá přinejmenším podpora české diakritiky. Část hodnocení se samozřejmě věnuje i ovládání, možnostem nastavení aplikace a doplňkovým funkcím.
Graf:
35 % Podporované typy souborů
25 % Možnosti vyhledávání a podpora češtiny
15 % Ovládání a možnosti nastavení, doplňkové funkce
25 % Možnosti indexování
Soupeři
1 X1 5.6.2
Špičkový desktopový vyhledávač vyvinutý ve spolupráci s portálem Yahoo! Indexuje mnoho typů souborů, nabízí komfortní vyhledávání a třídění výsledků. Rozšiřitelný pomocí plug-inů. Licence: freeware
2 Copernic Desktop Search 2.02
Desktopový vyhledávač s největším množstvím podporovaných formátů indexovaných souborů v základní výbavě. Umožňuje přesně definovat dotaz a přehledně zobrazuje výsledky vyhledávání. Licence: freeware
3 Google Desktop Search 5.0.0701
Přenese vlastnosti „internetového“ Googlu na váš počítač, umožňuje indexovat a vyhledávat ve více počítačích zároveň. Jinak nabízí jen průměrnou podporu formátů a omezené možnosti nastavení. Licence: freeware
4 Windows Desktop Search 3.03
Desktopový vyhledávač instalovaný společně se speciální lištou do Internet Exploreru. V základní instalaci dostatečnou nabídku podporovaných typů souborů je možné rozšířit plug-iny. Licence: freeware
5 Nero Search
Jedna z funkcí vypalovacího balíku Nero 7 Premium Reloaded, s nepříliš podrobným nastavením vyhledávání a třídění výsledků, zaměřená spíše na multimediální soubory. Licence: trialware, cena od 1 500 Kč
Dokumenty ke stažení- Software - Ztráty a nálezy (365.63 kB) - Staženo 1198x