Povinné aktualizace a téměř žádná ochrana dat: nejnovější operační systém od Microsoftu vyžaduje striktní kontrolu. Poradíme vám, jak na to.
Mnoho potenciálních uživatelů nového operačního systému Microsoftu na něj odmítlo přejít z důvodu velmi zvláštního způsobu, jakým Windows 10 nakládají s naším soukromím. Začalo to již samotnou instalací, kdy Microsoft velmi agresivním způsobem nutil upgrade na Windows 10 i spokojeným uživatelům Windows 7, a dokonce někdy potají rovnou stahoval instalační data z internetu.
Chris Capossela, šéf marketingu Microsoftu, se dokonce nechal slyšet, že bude jeho firma opravdu silně tlačit Windows 10 mezi uživatele, aby bylo rozšíření nového operačního systému co největší. Cílem Microsoftu přitom bylo dosáhnout do tří let po uvolnění miliardy instalací Windows 10, samozřejmě pro blaho uživatelů: „Chceme dostat Windows 10 k co nejvíce uživatelům především kvůli vyšší bezpečnosti.“
Podle Microsoftu ale do pojmu „bezpečnost“ pravděpodobně nespadá i bezpečnost dat. Capossela totiž zapomněl zdůraznit, že Windows 10 zasahují mnohem hlouběji od soukromí uživatele než jakákoli z předchozích verzí operačního systému Microsoftu. V základním nastavení sbírají Windows 10 od okamžiku své instalace data o práci s počítačem a odesílají je na servery Microsoftu. Mimo to se automaticky a bez ptaní spouštějí aktualizace a na zamykací obrazovce se může zobrazovat reklama. Microsoft prostě sází na to, že budou uživatelé s Windows 10 bez řečí spokojeni, protože neuvidí jinou alternativu.
Patříte mezi ty, kdo by rádi používali nejnovější operační systém Microsoftu, ale zároveň si ceníte svého soukromí? Pak vám ukážeme, jak zkrotit agresivitu Windows 10 a zachovat si kontrolu nad svými daty.
Zastavení špehovacích služeb Microsoftu
Microsoft má pro masivní sledování počítačů s Windows 10 svůj důvod. Údajně jde především o zjišťování, zda některé chyby nenastávají příliš často. Podle on-line nápovědy mu přitom vůbec nejde o identifikaci či kontaktování konkrétních uživatelů nebo zobrazování cílené reklamy. Výchozí nastavení instalace Windows 10 umožňuje ale zaměstnancům Microsoftu spojit se přímo s koncovým počítačem a pátrat po příčinách hlášených chyb pomocí různých diagnostických nástrojů.
To, co přitom odhalí, už ale Microsoft dále nekomentuje. Nastavení ochrany soukromí se upravuje během instalace, ale nemusíte zoufat ani ve chvíli, kdy jste si pořídili počítač s předinstalovanými Windows 10 nebo pokud jste při instalaci nedávali pozor a odklikli výchozí nastavení. Pomocí bezplatně použitelných nástrojů, jako je například O&O ShutUp10 (oo-software. com/en/shutup10), můžete velmi snadno zvýšit svoje soukromí při používání počítače s Windows 10. Možné jsou přitom dvě cesty. Buďto použijete předvolby programu O&O ShutUp10 na automatickou úpravu nastavení, nebo provedete konfiguraci Windows 10 sami a pak si v programu ověříte, zda jste na nic důležitého nezapomněli. Hloubavějším čtenářům doporučujeme samozřejmě především druhou z možností, jelikož při ní svůj operační systém lépe poznáte.
Zákaz on-line účtů
Prvním krokem, jak omezit datový tok mezi vaším počítačem a servery Microsoftu, je přepnutí na lokání účet. Mnoho uživatelů si totiž během instalace Windows 10 bez dlouhého přemýšlení zvolí on-line účet, který má samozřejmě svoje výhody. Oceníte je ale především tehdy, používáte-li i další služby Microsoftu, jako je poštovní schránka Outlook. com nebo cloudové úložiště OneDrive. Pokud navíc používáte více počítačů s Windows 10, budou se vám díky on-line účtu mezi nimi synchronizovat uživatelská nastavení nebo hesla. Svá data tím ale zároveň sdílíte s Microsoftem prostřednictvím jeho serverů.
Kdykoli se však můžete rozhodnout přejít na lokální účet, jako jste byli zvyklí třeba z Windows 7. Abyste tak mohli učinit, otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Účty«. Zde klikněte na volbu »Přihlásit se místo toho místním účtem«. Na stejném místě můžete také upravit nastavení synchronizace. Použijte k tomu nabídku »Synchronizovat nastavení« a přesuňte první z přepínačů do polohy »Vypnuto«.
Předvolby ochrany soukromí se ve Windows 10 nacházejí rovněž v Nastavení, tentokrát ale pod nabídkou »Soukromí«. Zde můžete například v nabídce »Obecné« zakázat Microsoftu využívat unikátní identifikátor vašeho uživatelského profilu pro cílení inzerce a také zastavit odesílání informací o vašich zvycích během pohybu po internetu. Naopak, filtr SmartScreen má svoje opodstatnění v ochraně proti škodlivým internetovým stránkám, a měli byste jej proto nechat zapnutý.
Konec volání domů
Až si podle svého výběru nastavíte předvolby v nabídce »Obecné«, přejděte do nabídky »Zpětná vazba a diagnostika« a zde nastavte »Nikdy« u položky »Četnost zpětné vazby« a »Základní« u položky »Diagnostika a data o používání«. Díky tomu budou v případě chyb odesílány Microsoftu jen základní informace, jako je identifikátor zařízení, verze Windows a data o používaném hardwaru. V nabídce »Poloha« se rozhodněte, zda budou moci Windows 10 zjišťovat vaši polohu a informace o ní předávat dalším aplikacím. Pokud o něco takového nestojíte, funkci deaktivujte a nezapomeňte také smazat údaje o historii vaší polohy.
Personalizované reklamy na webu lze vypnout na stránce choice.microsoft. com/en-us/opt-out, kterou můžete otevřít v jakémkoli internetovém prohlížeči. Zde klikněte na zelené tlačítko »On« u předvolby »Personalized ads in this browser«, abyste jen přepnuli do polohy »Off«.
Ve výchozím nastavení mají Windows 10 aktivovanou předvolbu »Připojovat se k navrhovaným otevřeným hotspotům«, což je možná praktické, ale ne zrovna bezpečné. Pokud tedy preferujete vlastní kontrolu nad připojením svého notebooku k internetu, otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Síť a internet / Wi-Fi«. Příslušnou předvolbu najdete pod »Inteligentní Wi-Fi«. Jestliže si chcete do budoucna více hlídat, ke kterým Wi-Fi sítím se bude váš počítač připojovat, zkontrolujte i seznam sítí, zobrazený po kliknutí na volbu »Spravovat známé sítě«, a záznam těch, které si chcete raději ohlídat sami, smažte.
Zpacifikování operačního systému
Jednou z novinek Windows 10 je také Centrum akcí, tedy speciální panel, ve kterém operační systém sdružuje oznámení a ovládací prvky základních funkcí. Jestliže nechcete být oznámeními rušeni, můžete jejich zobrazování snadno deaktivovat. Opět si otevřete Nastavení a zde přejděte do nabídky »Systém / Oznámení a akce«. Pak můžete snadno vypnout všechna oznámení, nebo se rozhodnout u každé položky zvlášť.
V případě aktualizací Windows 10 zvolil Microsoft značně jinou taktiku a namísto sdružení důležitých nastavení na jedno místo je rafinovaně rozmístil do různých nabídek a některá z nich přitom velmi dobře schoval. Kvůli tomu se Windows 10 ve výchozím nastavení aktualizují zcela automaticky, přesně tak, jak si přeje sám Microsoft. Uživatelé verze Home dokonce ani nemají možnost pozdržet nebo zakázat instalaci nových záplat. Zakázat lze jen otravnou automatickou aktualizaci aplikací instalovaných z Windows Store. Stačí, když jej otevřete a v pravém horním rohu kliknete na tlačítko se svým avatarem. Pak přejděte do nabídky »Nastavení« a zde deaktivujte předvolbu »Aktualizovat aplikace automaticky«.
Omezení aktualizací systému
Omezit automatické aktualizace operačního systému Windows 10 není vůbec snadné. V zásadě máte dvě možnosti: aktualizace můžete zcela vypnout, nebo odložit. Nejefektivnějším a nejradikálnějším řešením je deaktivace služby, která se o aktualizace Windows 10 stará. Abyste to mohli udělat, použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a do okna »Spustit« zadejte »services. msc«. Následně si seřaďte seznam služeb podle jejich názvu a najděte položku »Windows Update«. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte »Vlastnosti«.
V nově otevřeném okně pak jako »Typ spouštění« zvolte »Zakázáno« a nastavení uložte kliknutím na »OK«. Windows 10 poté už nebudou automaticky instalovat aktualizace, ale v souvislosti s tím samozřejmě ani bezpečnostní záplaty. Proto byste měli službu »Windows Update« pravidelně ručně aktivovat a nechat operační systém zaktualizovat. Kompletní zákaz aktualizací Windows 10 vám obecně příliš doporučit nemůžeme, protože to není zrovna bezpečné. Rozumnější je aktualizace, resp. restart, který po nich následuje, odložit na dobu, kdy s počítačem obvykle nepracujete. Tento způsob popisujeme v samostatném rámečku.
V souvislosti s distribucí aktualizací Windows 10 do počítačů po celém světě vznikají Microsoftu nemalé náklady na přenosy velkých objemů dat. Microsoft se proto rozhodl přenést část této zátěže na samotné uživatele. Ti, aniž by o tom zpravidla sami věděli, poskytují svůj počítač a kapacitu svého internetového připojení k distribuci aktualizací dalším uživatelům Windows 10. Abyste tomu zamezili, otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení«. Zde klikněte na »Upřesnit možnosti« a pokračujte volbou »Zvolit způsob doručování aktualizací«. Zde vypněte předvolbu »Aktualizace z víc než jednoho místa«.
Úprava uživatelského rozhraní a Průzkumníku
Operační systém Windows 8 přišel s funkcí živých dlaždic v nabídce Start, jejichž obsah se automaticky aktualizuje a mění. Tato funkce, dostupná i ve Windows 10, je možná praktická u aplikace Počasí, jinak ale může uživatele spíše vyrušovat. Můžete ji však snadno deaktivovat, když na danou dlaždici kliknete pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte »Další / Vypnout živou dlaždici«. Dlaždice, které v nabídce Start vůbec mít nechcete, jednoduše odstraníte volbou »Odepnout ze Startu«, popřípadě zvolíte nejmenší velikost dlaždice.
Ne každému nová podoba nabídky Start ve Windows 10 vyhovuje, ale ani to není žádný problém. Pomocí bezplatného programu Classic Shell (classicshell. net) si můžete do Windows 10 doinstalovat nabídku Start ve stylu oblíbených Windows 7. Nabídka Start bude změněna automaticky po instalaci programu Classic Shell, když ale kliknete na tlačítko Start pravým tlačítkem myši a zvolíte »Nastavení«, můžete si vzhled nabídky Start zvolit sami.
Nové funkce pro Průzkumník
Classic Shell přidá i několik tlačítek se šikovnými funkcemi do Průzkumníku Windows. Pomohou vám třeba s rychlejším přístupem k nastavením složek nebo s rychlým odesíláním souborů e-mailem. Nastavení Průzkumníku souborů si ale můžete upravit i bez aplikace Classic Shell. Pokud vám například nevyhovuje, že Windows 10 po spuštění Průzkumníku zobrazí seznam naposledy použitých souborů namísto přehledu disků, můžete to snadno změnit. Přejděte na kartu »Zobrazení« a zde klikněte na tlačítko »Možnosti«. V nově otevřeném okně na kartě »Obecné« zvolte z nabídky »Otevřít Průzkumník souborů pro« možnost »Tento počítač«.
Zastavení automatických restartů
Operační systém Windows 10 se po aktualizacích automaticky restartuje bez ohledu na možné ztráty, typicky v podobě neuložených rozpracovaných dokumentů. Microsoft tím chce dosáhnout co možná nejrychlejšího procesu aktualizací. Restart počítače uprostřed rozdělané práce dokáže pěkně rozzlobit. > Microsoft naštěstí do Windows 10 připravil nastavení nazvané »Doba aktivního používání«, kde určíte dobu, během které nesmí dojít k automatickému restartu počítače.
Toto časové okno je však dlouhé nejvýše 12 hodin a poté může být restart ihned proveden. U nepřetržitě používaných počítačů je taková možnost pozdržení restartu nedostatečná. > Služba RebootBlocker, vyvinutá německým programátorem Ulrichem Deckerem, dokáže časové okno bez automatických restartů posouvat stále vpřed, takže se nežádoucí restarty stanou záležitostí minulosti. Aplikace RebootBlocker je k dispozici zdarma ke stažení na webu udse.de/en/windows-10-rebootblocker.
Reinstalace bez ztráty dat
Může nastat situace, kdy bude jedinou cestou k opětovnému získání kontroly nad operačním systémem Windows 10 jeho kompletní reinstalace. Ve Windows 10 to lze však provést mnohem snadněji než v případě předchozích verzí.
> Reinstalace může být nezbytná v případě, že Windows 10 přestanou pracovat korektně, operační systém bude poškozen nebo do něj třeba výrobce instaloval tolik zbytečného softwaru, že by bylo náročné se této zbytečné výbavy zbavovat ručně. Za tímto účelem připravil Microsoft bezplatně použitelný nástroj na obnovu instalace, který stáhne instalační obraz nejnovější verze Windows 10 a při následné instalaci ponechá na svém místě uživatelská data.
> V každém případě vám ale doporučujeme udělat si předem vlastní zálohu důležitých dat na externí disk či jiné médium. Pak si z adresy bit.ly/29c3D1l stáhněte jednoduchý nástroj, ve kterém po odsouhlasení licenčních podmínek zvolíte možnost »Zachovat jenom osobní soubory« a po kliknutí na »Spustit« zahájíte obnovu instalace Windows 10.
Foto popis| D Všechny programy z tohoto článku najdete na CHIP-DVD c
Foto popis| Prvním krokem k vyššímu soukromí je přepnutí na místní uživatelský účet. Windows 10 pak nebudou synchronizovat vaše osobní data se servery Microsoftu.
Foto popis| Předvolby ochrany soukromí Asistentka Cortana sice v českých Windows nefunguje, přesto se prostřednicím serverů Microsoftu synchronizuje historie vyhledávání . Rozhodně se také vyplatí důkladně zrevidovat předvolby ochrany soukromí v Nastavení .
Foto popis| Nastavení soukromí můžete buď upravovat ručně, nebo můžete použít aplikaci ShutUp 10, která nabízí profily nastavení pro lepší zabezpečení dat.
Foto popis| Aktualizace pod kontrolou Instalaci aktualizací lze nastavením oddálit a také můžete zakázat, aby byly prostřednictvím vašeho počítače šířeny aktualizace na další stroje .
Foto popis| Služba Windows nazvaná RebootBlocker zakáže operačnímu systému automatické restarty bez vašeho dovolení.
Foto popis| Bezplatná aplikace Classic Shell nabízí několik variant nabídky Start, mezi nimi i klasický styl z Windows 7.
Foto popis| Triky pro Průzkumník Změna nastavení Průzkumníku souborů zajistí klasické zobrazení disků, zatímco aplikace Classic Shell rozšíří Průzkumník o tlačítka šikovných funkcí .
Foto popis| Nástroj na obnovu instalace Windows 10 provede čistou instalaci nejnovější verze Windows 10 se zachováním osobních dat uživatele.
O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz