Obnova dat
Záchrana v nouzi
I ten, kdo si dává velký pozor, si někdy může vymazat důležitá data. Ale ani to, že vysypete koš nebo mažete "se Shiftem", ještě neznamená, že jste o data definitivně přišli. Při obnově však musíte být velice obezřetní a používat jen ty nejlepší nástroje. Chip se podíval, které programy jsou pro obnovu smazaných dat nejvhodnější.
Text: Markus Mandau, Vratislav Klega
Obtížnost 1: Data smazána, koš vysypán
Jedná se o jednoduchý případ. Data ukládáte stále na stejný pevný disk, který však není systémový. Důležitá data jste vymazali a ke vší smůle jste i vysypali koš. Poté jste však s diskem neprováděli žádnou operaci a díky tomu, že není systémový, ani operační systém neukládal na disk žádná data.
Tato situace musí být hračkou pro každý software pro obnovu dat. Data z disku fyzicky nezmizela, stále tam jsou uložena, pouze nejsou viditelná pro uživatele. To platí jak pro starší systém souborů FAT, tak pro modernější NTFS. Data jsou netknutá a jejich pozice je uložena v Master File Table (MFT), což je rejstřík každé partition. Pokud jsou data menší než 1500 bajtů, jsou dokonce uložena přímo v MFT. Jestliže jsou data větší, je v MFT uložen pouze ukazatel na skutečná data.
Obtížnost 2: Komprese, šifrování, formátovaný disk
Mírné komplikace se dostaví, pokud používáte některé speciální funkce.
Šifrovaná a komprimovaná data: Na disku NTFS jsou data uložena kompletně včetně atributů. Obsahují tedy informace o jméně souboru a přístupových právech a další záznamy. Teprve po těchto informacích přichází samotná data. Windows XP Professional ukládá všechna data komprimovaně a šifrovaně. Dokonalý nástroj pro obnovu to musí rozpoznat.
Alternate Data Streams (ADS): Také to jsou dodatečné informace, které nejsou pro uživatele pod Windows viditelné. ADS jsou obsaženy v datech a jsou nejrůznějšího druhu. U fotografií se může jednat o náhledy, které vytváří digitální fotoaparát nebo ZoneID u souborů z internetu, pro zjištění, odkud pochází. Aby bylo možné tato data prohlížet, je nutné použít ADS Locator. Tento program naleznete na Chip DVD.
Data na systémovém disku: Potíže nastávají v situaci, kdy máte data uložena na stejném disku jako operační systém. Windows neustále na disk něco zapisují a rychle může dojít k přepisu smazaných dat. A jednou přepsaná data již programy nedokáží obnovit.
Zformátovaný disk, změněná partition: Teoreticky není obnova takto ztracených dat příliš složitá. Pokud je disk zformátován nebo je třeba jen odstraněna partition, data na disku zůstanou netknuta. Mnohem větší problémy nastávají při vyhledání odstraněné partition. Nástroje pro obnovu musí sektor po sektoru projít pevný disk a provést důkladnou analýzu. Z technického hlediska je jedno, zda došlo k rychlému, nebo ke standardnímu formátu. Pouze lowlevel formát přepíše MFT i datovou část nezvratně.
Obtížnost 3: Data částečně přepsána
Čím dříve, tím lépe. Podle toho, jak moc je harddisk využíván, musíte počítat s tím, že určitá část dat může být nenávratně přepsána. V tom případě vám naše nástroje nepomohou a bude nutné využít služeb profesionálních firem, které často dokáží vytáhnout data i z narušených souborů. Programy prochází harddisk sektor po sektoru a analyzují přečtená data. Z těchto informací programy kousek po kousku skládají jednotlivé části souborů a snaží se o obnovu dat. Ze všeho nejhorší situace nastane, pokud je v době mezi vymazáním a obnovou pevný disk defragmentován a MFT je přepsána. Potom nepomůže ani profesionální pomoc a data jsou navždy ztracena.
Obtížnost 4: Hardwarová chyba, data kompletně přepsána
Pokud nastane hardwarová chyba, každý požadavek o přístup na disk znamená obrovské riziko. Pokud nejsou data příliš důležitá, můžete zkusit hrát vabank a data obnovit konvenčními programy. Pokud jsou však data skutečně důležitá, svěřte pevný disk do rukou specialistů. Ani ti však neumí zázraky a často bude nutné data oželet.
Při našem testování jsme programy vystavovali obtížnosti 1 a 2.
Obnova dat: Složité podmínky
Opravujeme: Na našem 2GB logickém disku (partition), který byl formátován jako NTFS, bylo 248 souborů určených k obnově. Obtížnost 1 zvládly všechny programy bez zaváhání. Pouze freewarový program PC Inspektor a UnErase od O&O neobnovily soubor Desktop.ini. Naštěstí se nejedná o soubor, který obsahuje důležitá data, takže tento hřích můžeme programům odpustit. Všechny důležité soubory, jako PDF, kancelářské soubory, obrázky, EXE soubory i archivy, byly obnoveny bezchybně.
Až na výjimku, program UnErase, měly programy problém s ADS. Při obnově to praktický dopad nemělo. Většina programů převede smazanou část na formát FAT a obnovu provádí z tohoto souborového systému. Bylo by jednodušší, kdyby k obnově docházelo z NTFS na NTFS, a ne přes systém FAT.
Komprimovaná a šifrovaná data: Pokud při obnově použijete nevhodný program, může se místo očekávaného výsledku dostavit nemilé překvapení a vaše data pak budou navždy nečitelná. Pouze program UnErase může zaručit vysoký úspěch obnovy. Přestože ani tento program není dokonalý a občas se nějaké problémy objeví, obnovil téměř všechna data. Pro ostatní programy je šifrování stejně velkou překážkou jako komprese.
Dokonce i vítěz našeho testu selhal. Zapakovaná data sice dokázal rozbalit, ale uložit je zvládl pouze na FAT. Další umístění provádí s komprimovanými daty také různé podivuhodnosti. GetDataBack ukládá všechny komprimované soubory bez problémů, ale u videosouborů nastavuje atribut "skrytý". Steller Phoenix při obnově ukazuje, že soubory obnovit nelze, po dokončení procedury se však objeví. Ostatní programy zvládly obnovu bez větších problémů, ale nerozpoznaly, že se jedná o komprimované soubory. Kvůli tomu dostanete soubory, které otevřete jen s potížemi. Důvodem je to, že data jsou komprimovaná, ale operační systém je už tak nevidí, neboť příznak, že se jedná o komprimovaný soubor, chybí v MFT. Musíte soubor otevřít v programu WinHex a atribut komprese nastavit ručně.
Data ze ztracené nebo nově zformátované partition: Všechny nástroje, které povrch disku analyzují předem, a těch je většina, obnovují data zcela bez problémů. Můžete získat přístup k datům, která se nenacházejí na žádné partition. Jen PC Inspector při tomto testu propadl. Společnost O&O nabízí pro tento druh opravy jiný specializovaný nástroj, který je však o 300 eur dražší. V programu UnErase tato funkce zcela chybí.
Částečně přepsaná data: Tento druh testu působil programům největší potíže. Programy sice soubory opět uloží, většinou však jejich obsah není platný. Programy se jednoduše podívají do MFT, na kterém klastru data leží, tuto hodnotu vezmou a zapíšou.
Výsledek: Naleznete sice smazaný soubor, ale jeho částečný obsah může pocházet z již zcela jiného souboru.
Na zařízení se pracuje: Prosíme nevypínat!
Během obnovy souborů jsme ani u jednoho z programů nezaznamenali zamrznutí systému. UnErase a PC Inspector pořádně zatížily disk při obnově souborů větších než 500 MB. Také nekompromisně obsadily celou operační paměť. Drobnější problémy jsme zaznamenali při analýze disku. Easy Recovery několikrát spadl během procházení čerstvě zformátované partition. Rovněž Recover it all měl opakované potíže při testování nalezených souborů. Co se týče času obnovy, byli jsme příjemně překvapeni. Na otestování naší 2GB partition potřebovaly programy v průměru šest minut. Černou ovcí byl program Data Rescue, který potřeboval půlhodinu. Kvalita však odpovídala strávenému času. Nejrychlejší byl program Datenretter Pro, který vše zvládl za tři minuty, což je poloviční čas oproti průměru.
Funkčnost: Obnova s náležitým komfortem
Každého určitě napadne, že pokud bude instalovat software pro obnovu na disk, ze kterého byly smazány soubory, může dojít k jejich přepsání. Jak tento problém vyřešit? Data Rescue a Recover it all startují přímo z CD - instalovat na pevný disk tyto programy ani není možné. Vítěz testu dokonce opouští systém Windows a sází na Linux Knoppix. Výhoda spočívá i v tom, že při větším poškození souborů nemusí Windows startovat korektně. Easy Recovery se nahraje na bootovací CD nebo disketu a obnovu provádí ze systému DOS.
Dataretter Pro a UnErase se nahrávají pouze do operační paměti - pevný disk zůstává netknutý. GetDataBack dokonce může běžet po síti a soubory obnovovat na dálku. Stellar Phonix a PC Inspector nedokáží nic z toho. Nabízejí návod, jak vyjmout pevný disk z počítače, vložit jej do jiného počítače a obnovu provést zde. Toto řešení se nám zdá příliš komplikované.
Většina programů ukládá obnovené soubory na jiný NTFS disk nebo na USB disk. Vítěz testu dokáže uložit obnovená data pouze na disk FAT. Pokud máte pár souborů, vystačíte si s USB klíčenkou. Pokud obnovujete celou partition, budete muset k počítači připojit další disk.
Všechny nástroje kromě Recover it all zobrazují odhadovaný čas analýzy a obnovy, podporují Compact Flash a SD karty, díky čemuž obnoví i fotografie z digitálních fotoaparátů. Program GetDataBack může fungovat buď jen na NTFS, nebo jen na FAT. Paměťové karty se však výhradně formátují jako FAT, takže nezaznamenáte žádný problém.
Tip pro zkušené: S nástrojem Recovery it all lze opravovat nejen smazané partition, ale manuálně také Master Boot Record. Program nenabízí k tomuto postupu žádný návod, proto postupujte obzvláště obezřetně. *
Ergonomie: Ovládání pro každého uživatele
Všechny programy, ačkoliv neobsahují průvodce, jsou velice jednoduché na ovládání. Nástroje, které umí obnovit smazanou partition (všechny kromě UnErase a PC Inspector), potřebují k analýze 120GB disku čtvrthodinu, přičemž obnova smazané partition patří k nejsložitějším. V programu Recover it all má uživatel na výběr, který logický disk má program prohledávat.
Po analýze disku nabídne program přehled nalezených souborů. Vítěz testu stejně jako cenový tip ukáží, jaká je šance na obnovení jednotlivých souborů. Easy Recovery a GetDataBack nabízí dokonce náhled vybraných typů dat, GetDataBack dokáže navíc otevřít i PDF dokument.
Kromě toho nabízejí všechny testované programy filtrování souborů. Můžete například zadat, že chcete obnovit třeba jen obrázky JPG. GetDataBack navíc zobrazuje všechna data, která našel v MFT. Dobré známky si programy zasloužily za přehledné zobrazení průběhu obnovy.
Na závěr pro vás máme jednu dobrou radu.
Čím pravidelněji a kvalitněji budete svá data zálohovat, tím méně budete potřebovat programy pro jejich obnovu. Vždy je totiž lepší problémům předcházet, než je později obtížně a draze řešit.
BITY, BAJTY A KILA
V tomto článku jsme několikrát opakovali výrazy bit a bajt. Přestože většinou máte potuchu o jejich velikosti, dokážete přesně říct, kolik bitů má jeden kilobajt?
Bit je nejmenší datová jednotka, kterou můžeme mít. Nabývá dvou stavů - 0 nebo 1. Pokud je označován jedním písmenem, bývá to malé b.
Bajt je na námi používaných platformách 8 bitů. Může tedy nabývat hodnot 00000000 až 11111111 - vznikne tedy 256 různých kombinací. Díky tabulce ASCII můžeme každý znak zapsat pomocí jednoho bajtu. Bajt je tedy jeden znak. Bajt bývá označován velkým B.
Problém nastává při řádech. Z fyzikálního hlediska je kilo 1000. V počítačové mluvě však pod pojmem kilo uvažujeme 1024. Stejně tak je to s jednotkou mega a giga. Mega je 1 048 576 místo 1 000 000, giga pak 1 073 741 824. Díky této malé odchylce se pak disky zobrazují menší, než uvádějí výrobci. Pokud výrobce uvádí, že jeho disk má 120 GB, myslí tím fyzikální giga, tedy 120 000 000 000 bajtů. Pokud si pak převedete velikost do počítačových jednotek, zjistíte, že disk má ve skutečnosti necelých 112 GB.
Jak se v tomto chaosu orientovat? Existuje nepsané pravidlo, které odlišuje fyzikální a počítačové kilobajty. Pokud máte zápis 1 kB, vězte, že se jedná o 1024 bajtů. Pokud uvidíte zápis 1 KB, mělo by jít o 1000 bajtů. Už je vám tedy jasné, jakou přenosovou rychlost má modem o rychlosti 56 kilobitů?
V RUKOU PROFESIONÁLŮ
V České republice je značné množství firem, které se zabývají obnovou smazaných dat. Zajímá vás, kolik stojí obnova? Z jakého média dokáží firmy obnovu provést?
Ve většině případů je nutné nejprve zaplatit diagnostiku, poté se dozvíte cenu možné obnovy. Obnova probíhá ze všech možných druhů médií a cena startuje na částce kolem 1000 Kč. U solidních společností bývá zvykem, že platíte pouze v případě, že se data podaří obnovit.
JAK PRACUJÍ PROGRAMY PRO OBNOVU DAT
Na jednoduchém příkladu vám ukážeme, jak pracují programy pro obnovu smazaných dat. Disk byl zformátován, data musí být nalezena a uložena.
Každý smazaný soubor leží nejprve netknutý na pevném disku v počítači, v operačním systému však již není viditelný. Pokud chce program soubor obnovit, podívá se nejprve do "Partition-Boot-Sektor". Ten obsahuje všechny informace o partition, jako je velikost sektoru (nejčastěji 512 B) a kolik sektorů obsahuje jeden klastr. Klastr tvoří nejmenší jednotku, kterou dokáže operační systém zapsat, zatímco sektor je nejmenší jednotka pevného disku. U NTFS disků větších než 2 GB zabírá jeden klastr čtyři sektory. V našem ukázkovém případě zabírá jeden klastr jeden sektor.
Kromě toho procházejí programy Master File Table (MFT), která je uložena také v Master Boot Sektoru. MFT slouží jako rejstřík každé partition, zde jsou uloženy všechny atributy dat a záznamy, na kterém sektoru pevného disku ten který soubor leží. Všechny soubory, jejichž velikost je menší než 1500 B, jsou uloženy přímo v MFT. Pro větší soubory je zde uložena pouze adresa skutečného souboru. Kromě toho je v MFT uložena ještě jakási "bitmapa klastrů", kde se drží informace o tom, zda jsou klastry použité, a také informace o špatných klastrech. Teprve až po všech těchto informacích jsou uložena data.
Za normálních okolností je tabulka MFT pod Windows neviditelná. K zobrazení je potřeba speciální diskový editor, například WinHex, který naleznete na Chip DVD. Pomocí něj zobrazíte MFT tabulku v šestnáctkové soustavě (hexadecimálně). Na obrazovce pak uvidíte MFT záznam všech dat v hexakódu. Programy pro obnovu nepotřebují nic jiného než zde najít odkazy na soubory a znovu je obnovit. Následující data jsou klíčová pro správnou obnovu.
Co dokáží programy vyčíst z MFT?
1 Tyto 4 bajty charakterizují začátek nových dat. Čísla až do dalšího označení znamenají další informace o datech.
2 Tyto 2 bajty jsou rezervovány pro flagy - příznaky. V našem případě máme uloženo slovo 0. To znamená: Data byla smazána.
3 Z těchto 16 bajtů vychází nástroje pro obnovu. Je zde zapsáno, kdy byl soubor vytvořen a kdy byl naposledy změněn.
4 Tato čísla označují, v jakém adresáři byl soubor uložen. Díky tomu je možné obnovit původní strukturu souborů a adresářů.
5 Zde je uložen název souboru. V našem případě se jedná o soubor "My Presentation.ppt".
6 Pokud tyto 2 bajty obsahují 0, znamená to, že data nejsou komprimována.
7 8 bajtů je potřeba k zapsání velikosti souboru. V našem případě má soubor 56 320 B.
8 Jedna z nejdůležitějších částí MFT. Zde je uložena adresa na skutečnou pozici souboru.
a První bajt uvádí, kolik bajtů je potřeba pro adresu prvního klastru (3 bajty) a velikost každého klastru (1 bajt).
b Druhý bajt ukazuje celkovou velikost dat. 6E v hexa je 110 v desítkové soustavě. Velikost je samozřejmě v klastrech.
c Toto jsou ty 3 bajty, které označují počáteční klastr dat. Data leží na klastru 312 555.
d Poslední bajt obsahuje slovo 0. To znamená, že data nejsou fragmentována.
Jak jsou data obnovena?
Nyní má program pro obnovu dat k dispozici všechny informace potřebné k obnově. Program si najde na disku klastr 312 555 a přečte 110 klastrů. Tato data uloží pod názvem My Presentation.ppt.
VÍTĚZ TESTU - DATA RESCUE PC
Pro těžké případy
Celkové hodnocení: 79
Poměr cena/výkon: uspokojivý
Cena: 130 eur
Informace: www.prosofteng.com
Data Rescue pročesává pevný disk a ukládá nalezené soubory. Jede jako buldozer: je mu jedno, zda je soubor jen vysypán z koše, nebo zda byla odstraněna celá partition. Ani zformátovaný disk není pro program žádným problémem. Dokonce i vyměnitelná média zvládá program s přehledem. Zkoušeli jsme USB disk, Comact Flash kartu i SD kartu. Ačkoliv program používá při zavádění bootování do Linuxu, jeho obsluha je velice jednoduchá.
Nevýhodou je, že bezpečně dokáže pracovat pouze se souborovým systém FAT, NTFS programu nesvědčí. Pokud hodláte obnovovat data z disku NTFS, vyzkoušejte raději náš cenový tip.
CENOVÝ TIP - UNERASE 2.0
Specialista na NTFS
Celkové hodnocení: 76
Poměr cena/výkon: výborný
Cena: 50 eur
Informace: www.oo-software.com
Program dokáže načíst Alternate Data Streams a uloží komprimované a šifrované soubory. Zdá se, že UnErase je nejlepším specialistou na NTFS. Proč se tedy nestal vítězem testu? Chybí mu důležitá funkce: obnova dat po zformátování disku či odstranění partition. Pro tento druh obnovy nabízí společnost O&O program Disk Recovery, který stojí 300 eur. Vyšší jsou také nároky na operační paměť počítače. Při obnově větších dat (nad 500 MB) musíme ve Windows programu uvolnit značnou část volné paměti. Velkou výhodou programu je to, že startuje přímo z CD, není třeba ho instalovat na pevný disk.
JAK JSME TESTOVALI
Programy dostaly 2GB NTFS partition pod Windows XP Professional a musely předvést své umění. Až dodatečně jsme prováděli testy na USB klíčence, CompactFlash a SD kartě.
Obnova (60 %)
V prvním kroku musely programy obnovit 248 smazaných souborů a 10 ADS. Ve druhém kroku jsme data před smazáním zkomprimovali a zašifrovali. Ve třetím kroku jsme zformátovali partition pod Windows a v posledním kroku jsme v programu Partition Magic odstranili celou partition.
Průběh (20 %)
Jak rychle zvládnou nástroje obnovu 248 souborů na počítači s procesorem Pentium 4 2,55 GHz? Jak dobře dokáží využít výkon procesoru? Podařilo se programu během provozu shodit počítač?
Funkčnost (10 %)
Nejdůležitějším kritériem bylo, zda program dokáže nastartovat z externího média, např. z CD. Body navíc programy získaly, pokud nabízely větší možnosti nastavení při obnově souborů. Kladně jsme hodnotili i to, pokud programy dokázaly obnovit i adresářovou strukturu.
Ergonomie (10 %)
Jak složité je nastavení programu pro obnovení souborů? Lze nastavit masku a filtr pro obnovu? Jak přehledná a obsáhlá je nápověda? Dodává výrobce k programu příručku?
Dokumenty ke stažení- Software - Záchrana v nouzi (690.32 kB) - Staženo 3740x