Virtual PC
Vyzkoušejte cokoli - bez rizika
Beze strachu surfujte na nebezpečných stránkách, na hackery udělejte dlouhý nos, vyzkoušejte riskantní software, aniž byste riskovali pád systému - ale jen na virtuálním počítači. V tomto článku vám ukážeme, jak si takový virtuální počítač můžete vytvořit a nastavit a jak ho používat.
Text: Fabian von Keudell, Vratislav Klega
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Optimální nastavení virtuálního PC
Instalace dalšího operačního systému
Řešení problémů
Hacker získá přístup do operačního systému zhruba po dvaceti minutách útočení. Po této době má k dispozici celý počítač. Zřejmě ovšem zažije pořádný šok: nikde nenajde žádné osobní údaje, žádná hesla, naprosto nic. Jak je to možné? Uživatel si nainstaloval bezplatný nástroj Virtual PC od Microsoftu a k surfování použil jen virtuální počítač. Je velice praktické mít na počítači virtuální PC, který je uvnitř vlastního počítače. Ten totiž není žádným způsobem ohrožen. Hacker získá přístup pouze na počítač virtuální.
Virtuální počítač však není dobrý pouze k obraně před hackery. Dobře poslouží i experimentujícím uživatelům, kteří často zkouší různé open-source programy. Není třeba brát ohled na vlastní počítač. Ukážeme vám, jak si na svém počítači můžete vytvořit virtuální prostředí. Kromě toho vám poradíme, jak vyřešit problémy, na které můžete narazit.
POŽADAVKY
Co potřebujete ke zprovoznění virtuálního operačního systému
Požadavky pro nová Windows Vista od Microsoftu jsou celkem mírné: postačí, budete-li mít procesor o rychlosti v jednotkách GHz, 256MB RAM a grafickou kartu kompatibilní s DirectX. Pro virtuální počítač jsou však tyto hodnoty nedostačující. Počítač totiž musí udržovat v provozu nejen vlastní operační systém, ale také simulovat kompletní virtuální PC, včetně CPU, grafické karty, RAM a harddisku. Je tedy potřeba počítat s tím, že k dobrému chodu PC je potřeba dvojitý výkon systému. Microsoft sice tvrdí, že postačí počítač s 256MB RAM a 1GHz CPU, praxe však vypadá zcela jinak. Pro plynulou práci s Virtual PC je vhodnější PC s 2GHz procesorem, 1GB RAM a 40GB harddiskem.
KONFIGURACE
Optimální instalace Virtual PC
1 Vytvoření virtuálního PC
Spustíte-li program poprvé, zobrazí se průvodce. V průvodci zvolte Create a virtual * machine a klikněte na Next. V dalším okně musíte určit název a umístění virtuálního PC na pevném disku. Dejte pozor, aby na diskové jednotce byl dostatek volného místa. Chip doporučuje 20 GB. Pokračujte kliknutím na Next. Nyní je třeba zvolit, jaký operační systém budete instalovat. Virtual PC to potřebuje vědět, aby nastavil některé volby -např. BIOS. Tyto volby můžete na virtuálním PC později samozřejmě změnit. Není-li operační systém v seznamu (např. Linux), zvolte volbu Other. Co se týče paměti, Virtual PC navrhuje minimální - tedy 128 MB. To je ovšem v praxi velmi málo. Zvolte proto Adjusting the RAM a jezdcem zvolte požadovanou velikost.
Zde platí: Čím více paměti RAM má virtuální PC k dispozici, tím rychleji běží virtuální aplikace. Pokud budete používat oba operační systémy, tedy jak reálný, tak virtuální, rozdělte paměť na polovinu. Tak budete mít na obou počítačích stejné množství paměti. Pro virtuální PC většinou stačí 512 MB. Budete-li používat jen virtuální systém, nastavte hodnotu na maximum. Pokračujte kliknutím na Next.
V dalším kroku se nastavuje pevný disk virtuálního počítače. Velikost pevného disku dynamicky spravuje Virtual PC. Na fyzický harddisk ukládá Virtual PC soubor, který funguje ve virtuálním systému jako harddisk. Zvolte A new virtual hard disk a klikněte na Next. V dalším kroku potvrďte, na který fyzický disk má Virtual PC uložit soubor s virtuálním diskem. Kliknutím na „Finish“ instalaci dokončíte.
2 Konfigurace Virtual PC
Dříve než se rozhodnete nainstalovat operační systém, měli byste provést ještě několik základních nastavení, jako např. síťovou konfiguraci. Ve Virtual PC klikněte na „Settings“.
V levé části okna zvolte Networking. V pravé části okna vyberte v položce Adapter 1 Shared networking (NAT). Tím získá virtuální počítač přístup k vaší síti a také k ADSL routeru.
Dále je třeba aktivovat funkci „Undo Disks“. Její pomocí budou všechny viry, spyware i hackeři bez šancí. Jak to udělat? V levé části zvolte Undo Disks a aktivujte tuto volbu. Co se stane? Virtuální počítač se vždy vrátí do původního stavu - jakékoliv provedené změny budou při každém novém spuštění zapomenuty. Tato volba se zpřístupní až po nainstalování operačního systému.
3 Instalace operačního systému
Instalace se bude odehrávat podle toho, jaké médium pro instalaci budete používat. Instalační soubory se mohou nacházet na CD, na DVD, nebo se může jednat o ISO image.
Instalace z CD: Kliknutím na Start spusťte virtuální PC. Virtuální PC ihned oznámí, že není vložen systémový disk. V menu zvolte CD / Use Physical Drive a příslušené písmeno ve svém operačním systému. Poté se automaticky spustí instalace operačního systému. Až nebude počítač přístup k fyzické jednotce potřebovat, zvolte CD / Release Physical Drive.
Instalace z image ISO: Postup při instalaci z image ISO je obdobný. Zvolte CD / Capture ISO image. Najděte svůj image na disku a otevřete ho. Po otevření dojde opět ke spuštění instalace operačního systému.
Instalace z DVD: Virtual PC interně nepodporuje instalaci z DVD. Pokud spustíte instalaci z DVD, skončí chybovým hlášením. Zde je nutné použít okliku přes ISO image. Celý postup je ovšem složitější, běžným připojením image by instalace opět skončila chybou. Nejprve je potřeba vytvořit image z vašeho DVD. To provedete například v programu Nero. Spusťte Nero, zvolte Vypalovačka / Zvolit vypalovačku a vyberte Image Recorder. Poté zvolte Soubor / Nový… V kompilaci zvolte Kopie DVD. Klikněte na „Kopírovat“. V dalším kroku je potřeba vybrat místo, kam image uložíte. Po dokončení musíte image přiřadit k diskové jednotce. To provedete nejlépe programem Daemon Tools (www.daemontoos.cc). Pokud máte program nainstalovaný, klikněte na ikonu v system tray pravým tlačítkem a zvolte Virtual CD/DVD-ROM a Device 0 / Mount Image. Poté vyberte image vytvořený programem Nero a klikněte na OK. Nyní spusťte Virtual PC a fyzicky připojte (viz krok Instalace z CD) virtuální jednotku vytvořenou programem Daemon Tools. Jen tak proběhne instalace z DVD bez problému.
Máte-li virtuální systém nainstalovaný, je třeba ho ještě optimalizovat.
TUNING
Optimalizace virtuálního systému
1 Změna rozlišení
Virtuální počítač simuluje grafickou kartu S3 Trio ve standardním rozlišení. Aby bylo možné nastavit stejné rozlišení, jaké je na vašem skutečném počítači, je třeba doinstalovat „Virtual Machine Additions“. Spusťte virtuální počítač a zvolte Action / Install or Update Virtual Machine Additions. Tím se spustí na virtuálním počítači Setup a zavede se speciální ovladač. Nevýhodou ovšem je, že toto rozšíření je dostupné pouze pro systémy Microsoftu a OS/2, nikoliv pro Linux. Je-li rozšíření nainstalováno, vyžaduje program restart PC. Poté je možné ve Windows nastavit obvyklé rozlišení.
2 Používání tiskárny
Je-li vaše tiskárna připojena přes rozhraní USB, je třeba provést připojení přes síť. Je to podobné jako s daty. O postupu se dočtete v dalším kroku.
Pokud je tiskárna připojena přes paralelní port, je připojení jednodušší. Stačí otevřít Settings, v levé části zvolit „LPT1“ a poté vybrat fyzický port ve vašem počítači, většinou označený jako LPT1. Pokud systém nerozpozná tiskárnu automaticky, bude potřeba připojit ji ručně. Postup se dočtete v návodu k vaší tiskárně.
3 Volná práce se soubory
Abyste mohli na virtuálním počítači pracovat se soubory bez omezení, je nutné, aby byl nainstalován „Virtual Machine Additions“.
Pokud jste aktivovali funkci „Undo Disk“, Virtual PC se při každém vypnutí počítače zeptá, zda má uložit soubory, které jste změnili/vytvořili, a zda si má tedy aktualizovat otisk systému, nebo zda má změny zahodit. Pokud chcete z virtuálního počítače přistupovat k souborům na svém disku, bude potřeba složky nasdílet. V nastavení zvolte Shared Folders a vyberte složky, které chcete mít k dispozici ve virtuálním počítači. Každá složka pak bude připojena jako nová disková jednotka. Jestliže tedy nechcete mít desítky jednotek v počítači, bude lepší, pokud si „nasdílíte“ celé disky. S fyzickými složkami pak budete moci běžně pracovat. Oba operační systémy si soubory vyměňují přes speciální datové rozhraní, které je dostatečně zabezpečené, a hacker nemá ke složkám v počítači přístup.
4 Schránka
Pro výměnu textů prostřednictvím schránky ve Windows si vystačíte s obvyklou kombinací kláves pro kopírování - tedy [Ctrl]+[C] ke kopírování, [Ctrl]+[V] ke vložení. Na virtuálním počítači však slouží ke kopírování a vložení jiné klávesové zkratky: [Alt]+[C], [Alt]+[V]. Kopírování obrázků pak funguje pouze v případě, že jste nainstalovali „Virtual Machine Additions“.
Uvidíte, že na virtuální PC si rychle zvyknete a budete jej používat nejen pro bezpečné surfování. Pokud máte s Virtual PC nějaké problémy, přečtete si rámeček o řešení problémů.
CO UMÍ VIRTUAL PC
Bezpečné testování softwaru
Na virtuálním PC můžete bez problémů otestovat jakýkoliv software. Výhodou je, že si na virtuálním počítači můžete program vyzkoušet bez rizika.
NÁŠ TIP: Aktivujte si funkci „Undo Disks“. Po restartu virtuálního počítače obnoví Virtual PC původní stav. V případě nehody tak nebude nutné znovu instalovat operační systém.
Bezpečné surfování po internetu
Spyware, hackeři, červi a podobně si mohou Virtual PC klidně napadnout. Na vašich datech si však vylámou zuby.
NÁŠ TIP: Tím, že surfujete ve virtuálním prostředí, jste dokonale chráněni před škůdci. Na virtuálním PC nepotřebujete žádný antivirový program, což šetří vaše náklady i systémové zdroje. Viry se sice zabydlí ve virtuálním počítači, ale při příštím restartu budou zneškodněny.
JDE TO JEŠTĚ LÉPE - ALE DRÁŽ
I ten, kdo nechce používat produkty od Microsoftu, si může užívat komfortu virtuálních systémů. Z hlediska služeb i výkonu má velkou převahu program VMware. Jedná se o daleko lepší produkt, než je ten z Redmondu. S programem VMware USBSupport totiž získáte lepší grafickou kartu a simulované operační systémy jsou výrazně rychlejší. Háček je však v tom, že plná verze stojí 180 eur. Existuje i bezplatná alternativa v podobě programu VMware-Player, prostřednictvím kterého spustíte jen předem připravené prostředí. Nevýhodou je, že takto nelze přidat další virtuální stroje. Výhodou produktu od Microsoftu tak zůstává nulová cena.
Řešení problémů: Nejlepší tipy a triky
Program Virtual PC se sice ovládá velice snadno, přesto se mohou objevit určité problémy. Naštěstí vám můžeme pomoci některé z nich vyřešit.
Klávesové zkratky
Při určité hardwarové kombinaci dochází ve Virtual PC k tomu, že některé obvyklé klávesové zkratky nefungují. Týká se to především variant s klávesou [Alt] a kombinací [Alt]+[Ctrl]. Zde pomůže malý trik. Zvolte Start / Ovládací panely / Místní a jazykové nastavení. Zvolte záložku „Jazyky“ a klikněte na „Podrobnosti“. V položce „Výchozí jazyk zadávání“ zadejte „Angličtina (Spojené státy)“. V nastavení klávesnice zvolte české rozložení. Staré schéma vymažte kliknutím na Odebrat a potvrďte kliknutím na OK.
Připojení tiskárny přes port LPT1
Jakmile jste tiskárnu nainstalovali do virtuálního prostředí a pokusili se připojit port LPT1, objevilo se chybové hlášení, že port je používán jiným programem. To se stane, pokud je tiskárna připojena na skutečném PC přes port LPT1 a jiné aplikace využívají tento port. Problém vyřešíte tak, že ukončíte virtuální počítač, na skutečném počítači provedete Start / Spustit a do řádku vepíšete „net stop spooler“. Potvrďte kliknutím na OK. Teď již můžete tiskárnu normálně upravit v okně „Tiskárny a faxy“.
Problémy s aktivací Windows
Po nainstalování systému Windows se objeví obligátní zpráva o aktivaci. XP kontrolují pět hardwarových komponent. Pokud se dvě z nich změní, je nutná nová aktivace. Postačí tedy, změníteli kapacitu operační paměti a Virtual PC si dynamicky změní harddisk. Legálně takto nemůžete s počítačem pracovat. Avšak u Microsoftu jsme zjistili, že není problém zavolat na linku podpory a produkt aktivovat.
Síťový adaptér není k dispozici
Po spuštění virtuálního systému se objeví chybová hláška, že síťová karta je chybná nebo není aktivní. To se stává při určitých kombinacích hardwaru. Stoprocentní řešení zde neexistuje. V mnoha případech pomůže, provedete-li novou instalaci síťového adaptéru. Otevřete tedy Ovládací panely / Síťová připojení. Klikněte pravým tlačítkem na připojení a zvolte Vlastnosti. Vyberte Virtual machina Network Services a pak klikněte na Odinstalovat. Poté zvolte Nainstalovat a Služba. Klikněte na Přidat. V novém okně vyberte nabídku Z diskety a soubor „C:Program FilesMicrosoft Virtual PCUtilityVMNetSrv. inf“ - samozřejmě na skutečném počítači. Potvrďte kliknutím na OK a počítač restartujte. Virtuální síťová karta by teď měla fungovat bez problémů.
Dokumenty ke stažení- Software - Vyzkoušejte cokoli - bez rizika (525.64 kB) - Staženo 1391x