Vista ante portas
Windows Vista - Jen málokterý program dokáže vyvolávat takové emoce ještě před svým uvedením na trh. Od bezmezného nadšení až po ironické poznámky „Windows skeptiků“ rozviřuje operační systém Windows Vista již téměř rok poklidné vlny internetových diskusí.
Text: Petr Kratochvíl
NOVÝ SERIÁL - DÍL 2: Náročná budoucnost
Hned v úvodu musím podotknout, že ani nepatřím mezi fanatické příznivce Windows, ani se nedomnívám, že Microsoft je zdrojem veškerého zla na naší planetě. Windows beru jako běžný pracovní nástroj, který má své klady i zápory. Z tohoto úhlu také budu přistupovat k představování systému Vista. Pokud vás tedy uchvacují průhledná okna, měníte na svém počítači témata každý měsíc nebo máte rádi řídicí středisko kosmické lodi Enterprise, nemusíte už tento článek dál číst. Windows Vista jsou pro vás to pravé ořechové. Všichni ostatní zde mají šanci zjistit, zda se jim přechod na nový operační systém opravdu vyplatí. Zatímco až donedávna měli k beta verzi přístup pouze vybraní testeři (MSDN, Technet), od počátku června si již mohou systém Vista v beta verzi zkoušet i běžní uživatelé. K dispozici je ve třech jazycích (angličtině, němčině a japonštině) a ve dvou verzích (32bitové a 64bitové).
Novinky
Už z předběžných informací, na které jste mohli narazit v předchozích Chipech, se dalo tušit, že samotný seznam novinek ve Windows Vista by zabral celý tento článek. I když si odmyslíte vylepšení typu „barevnější barevnost a průhlednější průhlednost“, zůstane vám stále úctyhodný seznam klíčových vylepšení. I kdyby v praxi dobře fungovalo pouhých 50 % z nich, představovala by Windows Vista stejný skok, jako byl přechod z Windows 3.1 na Windows 98. Pod tímto skokem si však nepředstavujte zázraky - zjednodušeně řečeno, Microsoft zdokonalil existující technologie, realizoval požadavky odborníků a spojil to do funkčního celku v jednom operačním systému. Navíc využil (více než maximálně) možnosti současného hardwaru a vše zabalil do líbivého kabátu. Vzpomínáte si, jak v počátcích Windows XP většina uživatelů nadávala na hardwarové nároky OS? Nyní, téměř po pěti letech, se váš hardware doslova fláká -ani ten nejpomalejší v současnosti prodávaný počítač nemá s Windows XP problémy.
Vista pětkrát jinak
Windows Vista se od svých předchůdců liší v celé řadě technických vylepšení, zásadní rozdíl bude však i ve způsobu prodeje. Zatímco předchozí současně distribuované verze se lišily jen v maličkostech (W98/ME), nebo přímo svým zaměřením (server/klient), Windows Vista budou k dispozici rovnou v pěti variantách: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise a Ultimate. Většina důležitých vylepšení bude k dispozici pro všechny verze, ale už jejich názvy napovídají, čím se tyto verze budou od sebe lišit. Základní rozdíl lze ale popsat jednoduše - verze Home Basic bude poměrně očesaná. Chybí v ní například Aero, Windows Media Center, program pro tvorbu DVD nebo Virtual PC. Za obzvláště pikantní považuji absenci Aera, protože si živě dokážu představit překvapení, které čeká na většinu běžných uživatelů kupujících nový počítač. Dá se totiž předpokládat, že na většině nových PC bude OEM Windows Vista ve verzi Home Basic, z čehož uživatelé masírovaní reklamou (v níž bude určitě hrát Aero jednu z hlavních rolí) určitě radost mít nebudou. Další hlavní rozdíly mezi jednotlivými verzemi pak můžete vidět v tabulce.
Kam směřuje?
Při představování systému Windows Vista bylo možné si všimnout tří hlavních oblastí, na které byl vývoj zaměřen. První a nejdůležitější oblastí je bezpečnost. Tuto snahu určitě chápe (a oceňuje) nejen každý uživatel starších Windows. I samotná Windows XP bez dodatečných programových úprav jsou noční můrou každého administrátora. Windows Vista se ale nezaměřují na bezpečnost jen tak, jak ji vnímá většina uživatelů (surfování bez spywaru), ale z mnohem širšího hlediska. Rodiče tak ocení funkci Parental control, která umožní lépe kontrolovat děti, paranoici zašifrovaný souborový systém, světoběžníci zase antiphishingový filtr.
Druhou oblastí, kterou klasická Windows prozatím míjela, je mobilita. Všichni uživatelé by měli ocenit snadnější „ladění power managementu“, optimalizovanou synchronizaci nebo zjednodušenou tvorbu a vylepšenou podporu bezdrátových sítí. Poslední oblastí, která by měla být cílem systému Vista, je praktičnost a uživatelská přítulnost. Vylepšené vyhledávání, virtuální složky, ale i méně zvědavých dotazů ze strany operačního systému by mělo z Windows Vista udělat nástroj, který dokáže ovládat i začátečník. V této oblasti musím novému systému přiřknout kladné body i při praktickém testování. Zkoušel jsem si hrát s nastavením práv a při kopírování souborů došlo k pádu Průzkumníka. Když se objevilo okno s touto informací a dovětkem, že systém hledá řešení problému, kliknul jsem na Storno a zkoušel to vyřešit sám. Po opakovaném neúspěchu jsem přece jen nechal „hledat systém“ a po zhruba deseti sekundách se Průzkumník opět „rozeběhl“. Od příštího čísla vám už v praxi ukážeme, co Windows Vista v jednotlivých oblastech opravdu dokážou.
NENECHTE HARDWARE ZAHÁLET
Máte počítač, který by před pár lety dokázal řídit středně velkou raketovou základnu, a zahálka hardwaru vám vadí? Pak je čas nainstalovat Windows Vista a zapnout všechny efekty - to vašemu hardwaru prožene „faldy“ a s láskou bude vzpomínat na „nenáročná ikspéčka“. A co z toho budete mít vy? Operační systém 21. století se vzhledem připomínajícím sci-fifilmy a s možnostmi, které vám vyrazí dech. Je absolutně jedno, zda jste náruživý hráč, manažer workoholik, nebo obyčejný uživatel. V každém případě vám systém Vista nabídne něco nového.
Základní otázka, kterou si kladou tisíce lidí, zní: „A co za to?“ Neboli - jaký hardware bude pro Windows Vista potřeba? Odpověď na tuto otázku není snadná a závisí na celé řadě faktorů - jakou verzi budete mít, co budete chtít ve Windows dělat... Jednoznačná odpověď zkrátka neexistuje. Přesto však můžeme alespoň naznačit, s čím budete muset počítat. První ukazatel má jméno Upgrade Advisor (www.microsoft.com/windowsvista/getready/upgradeadvisor/default.mspx). Nejde o nic jiného než o malý prográmek (prozatím v beta verzi), který vám po spuštění na vašem počítači ukáže potenciální hardwarové slabiny pro spolupráci s Windows Vista.
Když jsem se na tiskové konferenci představující Windows Vista zeptal, co je pro hladký chod operačního systému nejdůležitější (paměť, výkon procesoru, nebo grafická karta), dostal jsem lakonickou odpověď: „Vše.“ Při našem testování jsme se prozatím shodli na několika údajích. Za minimální paměť je označována hodnota 512 MB, my bychom pro běžnou práci doporučili dvojnásobek, pro vyšší nároky (hraní, multimédia, práce s grafikou) 2 GB a více. Pokud netoužíte po průhledných nesmyslech nebo nehodláte využívat různé efektní náhledy a animace, nemusíte mít ani nejnovější grafickou kartu. Náročnější uživatelé a ti, kdo touží po Aeru (zmiňované efektní rozhraní), si budou muset pořídit grafickou kartu s minimálně 128 MB paměti, která podporuje Pixel Shader 2.0. K nákupu nového disku vás Windows Vista nutit nebudou, požadavkem je „pouze“ 15 GB místa na disku.
TESTOVACÍ DATA:
CPU: Intel Pentium 4, 3,4 GHz
RAM: 1 GB
GPU: nVidia GeForce 6600 GT
OS: Windows Vista Ultimate Beta Build 5384
Zabrané místo na disku: 11 GB
Zabraná paměť: cca 500 MB
JAK SE WINDOWS VISTA LOUDALA
Nové verze operačního systému od Microsoftu až doposud přicházely na svět přibližně v dvouletých intervalech a zpočátku se zdálo, že ani systém Vista nebude výjimkou. První náznaky o přelomovém operačním systému se objevily už na CES (Consumer Electronics Show) v roce 2002. Pak ale přišlo trpké zklamání: nový OS (původně s vývojovým jménem Longhorn) se nejen neobjevil na přelomu let 2003/2004, ale i celý následující rok byl plný pouze dohadů. Teprve poté se začaly objevovat první termíny. Poslední uváděný termín (druhá polovina roku 2006) se nyní definitivně posunul o 2-3 měsíce. Stanovisko Microsoftu je v tomto případě jasné - lepší později a lépe, než včas u hůře. Věřím, že většina uživatelů nebude proti, přesto bude mít tento posun obrovské následky. Zatímco odklad v řádu měsíců s největší pravděpodobností s dominantním postavením Windows nezahýbá, výrobci pamětí, grafických karet a procesorů si musí rvát vlasy. Jak jsme se již zmiňovali - systém Windows Vista nelze označit za nenasytný, přesto většinu uživatelů upgrade hardwaru nemine. Většina výrobců hardwaru totiž počítala s tím, že předvánoční představení nového OS podpoří jejich prodeje…
AKTUÁLNÍ TERMÍNY PRO WINDOWS VISTA
prosinec 2006 - RTM (Ready to Manufacturing), dostupné pro Volume licence zákazníky
konec ledna 2007 - výroba (krabice, DVD), příprava distribučních kanálů
NÁZORY NA OPOŽDĚNÉ UVEDENÍ WINDOWS VISTA
Microsoft: „Vista přijde ještě v roce 2006, ale jen pro firemní zákazníky. Soukromí uživatelé mohou s produktem počítat začátkem roku 2007. Dvě zásadní hlediska jsou kvalita produktu a dobrá zkušenost „out of the box“. (Jim Allchin, spoluprezident Platform & Services Division u Microsoftu)
Analytici: „Produkt jednoznačně přichází pozdě. Microsoft přijde o důležité obchody.“ (Rob Enderle, jeden z předních amerických pozorovatelů trhu s informačními technologiemi)
Konkurence: „Zameťme si před vlastním prahem - vždyť naše nová verze Linuxu se na trhu objeví také o čtyři týdny později.“ (Martin Lasarsch, technický předprodejní specialista u SuSE Linux)
Chip: „Microsoftu se nepodaří dodržet vlastní časový plán, což u něj není nic nového. Začátkem roku 2007 by zato měl uživatel dostat vyzrálý, bezpečný, stabilní operační systém. To by teprve byla skutečná novinka!“
- Software - Vista ante portas (838.26 kB) - Staženo 0x