Uspořádejte si své digitální vzpomínky
Správce fotografií - Máte obrovské množství fotografií, ve kterém se už nemůžete vyznat? Správce fotografií vnesou řád do vašich grafických souborů, ale pomohou i s jednoduchou úpravou.
Vratislav Harabiš
V tomto článku najdete
Srovnání komerčních správců fotografií
Freewarové alternativy
K tomu, abyste se snadněji vyznali ve svých fotografiích, mohli je jednoduše upravovat nebo vytvářet přehledné galerie, stačí využít funkce, které nabízejí správce grafických souborů. Na trhu je velká nabídka jak komerčních produktů, tak i freewarových programů. Zvláště velké společnosti vydávají zdarma jednodušší verze vhodné pro domácí použití.
Dříve uživatelům stačily jednoduché prohlížeče grafických souborů. V současné době jsou však stále více žádány komplexní systémy, pomocí nichž je možné uspořádat fotografie do galerií, hromadně je přejmenovávat, upravovat, vytvářet jejich zálohy na CD a sdílet je na webu.
K otestování jsme vybrali pět komerčních správců grafických souborů, konkrétně ACDSee 9 Photo Manager, Corel Photo Album 6, Firegraphic, PhotoImage Digital a Zoner Photo Studio 9, a dále freewarové produkty Adobe Photoshop Album Starter Edition 3.0, Picasa 2 a Nero PhotoShow Express. Ty mohou bez problému konkurovat i některým komerčním produktům - obzvlášť se to týká dříve komerčního programu Picasa 2 (Google odkoupil společnost vyvíjející tento produkt a uvolnil ho jako freeware).
OVLÁDÁNÍ
Rozhraní programů se navzájem podobá
Vybrané programy jsou určeny především pro domácí uživatele a začátečníky, a proto se vyznačují snadným a intuitivním ovládáním. Hlavní okno je většinou rozděleno do několika panelů, v nichž se zobrazuje adresářová struktura, jednotlivé katalogy a alba a informace o daném souboru. Největší část tvoří hlavní panel s náhledy fotografií v dané složce, kde si každý může zvolit velikost náhledů. Ovládání je u všech programů podobné, a pokud jste zvyklí na určitý produkt, snadno pochopíte i ovládání dalších. Pouze v případě programu PhotoImage na nás ikony a panely nástrojů působily trochu nepřehledně.
Programy většinou nebyly příliš náročné na systém a fungovaly rychle a stabilně i při rychlém posouvání mezi obrázky. Jen trochu větší odezvu jsme zaznamenali u programu Corel Photo Album, drobnější problémy se stabilitou nastaly u programu PhotoImage.
PRVNÍ KROK
Z fotoaparátu na disk
Cesta digitálních fotografií začíná na paměťové kartě fotoaparátu. Všechny vybrané produkty dokáží stahovat fotografie z paměti fotoaparátů a čteček paměťových karet. Rovněž podpora TWAIN zařízení se stále zlepšuje a kromě programů Picasa 2, Nero PhotoShow a PhotoImage ji zvládnou všechny správce fotografií. Fotografie si tak přímo při stahování můžete indexovat do různých alb a katalogů. Existují totiž dva způsoby práce s fotografiemi. Produkty ACDSee, Corel Photo Album, Zoner Photo Studio a Firegraphic pracují podobně jako Průzkumník: v levém panelu vidíte stromovou strukturu všech adresářů na disku a v pravém hlavním okně se ukazují náhledy fotografií v jednotlivých složkách s možnostmi editace. Druhý způsob přináší Picasa 2, ale i PhotoImage: zobrazují jen indexované obrázky.
Při indexaci se načtou i informace o souborech, mimo jiné i o datu pořízení, a program pak dokáže fotografie seřadit podle data, což usnadňuje orientaci. Picasa 2 dokáže zobrazit časovou posloupnost snímku jen v celoobrázkové prezentaci Timeline, což není moc praktické, zatímco kalendář v podání ACDSee je opravdu přínosnou pomůckou.
EDITACE
Nic není dokonalé - tak tomu pomůžeme
Pořízená digitální fotografie často není dokonalá a je potřeba ji upravit. Testované produkty nabízejí jednoduché možnosti úprav a doplňování fotografií o různé efekty. Je potřeba mít na paměti, že jakékoliv úpravy byste měli provádět na kopii fotografie, protože některými úpravami můžete celý obrázek snadno znehodnotit.
Program Adobe Album ke jménu upravovaného souboru automaticky přidává slovo „edited“, takže nikdy omylem nepřepíšete originál. Na druhou stranu Picasa 2 si pamatuje veškeré provedené úpravy na fotografiích i po vypnutí programu, a tak můžete změny jednoduše vracet zpět. Po úpravách v programu Corel Photo Album zase musíte ručně uložit upravenou fotografii, takže je plně na vás, jestli chcete přepisovat originály.
Mezi základními nástroji by nemělo chybět odstraňování efektu červených očí. Velice dobře je tento nástroj zpracován v programu Picasa 2. Stačí, když si otevřete fotografii pro editaci, z levého panelu vyberete nástroj Redeye, vyberete oblast postiženou efektem červených očí a necháte program, aby vše automatický upravil.
KATALOGIZACE
Jak si ve fotkách udělat pořádek
Abyste si zjednodušili orientaci ve fotografiích, lze v těchto programech vytvářet kolekce a alba, do kterých si fotografie můžete tematicky roztřídit. Ke katalogům lze samozřejmě připojovat jednoduché popisky a komentáře. V programu PhotoImage můžete navíc své katalogy organizovat i do stromové struktury. Podobně můžete řadit katalogy i v programu Zoner Photo Studio, ale zde jde o adresářovou strukturu, v níž jsou umístěni zástupci souborů. V tomto případě si můžete katalogy prohlížet i mimo program přímo v jednotlivých adresářích.
Dalšími prvky, které velice zjednodušují vyhledávání, jsou popisky a klíčová slova. Klíčovými slovy podrobněji popíšete, co je na fotografii zobrazeno a u jaké příležitosti byla pořízena. V programech Zoner Photo Studio i PhotoImage můžete k jednotlivým fotografiím připojovat i zvukový soubor. Může se jednat buď o nějaký externí soubor, nebo přes mikrofon namluvený vlastní doprovodný komentář, což je ideální například pro opakované promítání fotografií z vaší dovolené.
SDÍLENÍ
Pochlubte se svými fotografiemi
Pokud již máte fotografie upravené a na disku roztříděné, určitě se s nimi budete chtít pochlubit ostatním. Nejjednodušším způsobem je pozvat přátele domů a pustit jim přímo na počítači prezentaci (slideshow). V programech lze většinou nastavit alespoň časovou prodlevu, ale v ACDSee lze prezentaci nastavit opravdu do detailu, a to včetně efektu při přepínání obrázků.
V ACDSee můžete vytvořit i prezentace, které jsou spustitelné i na počítačích, na kterých není program ACDSee nainstalován. K vytvoření takovéto prezentace je určen přehledný průvodce, který vás povede krok za krokem. Stačí označit fotografie, které chcete přidat do prezentace, kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat „Create Slide Show…“. Můžete vytvořit tři typy prezentací: samostatnou aplikaci (.exe), flashovou prezentaci (.swf) nebo klasický spořič obrazu do systému Windows (.src). Existující prezentace můžete samozřejmě dále upravovat.
Další možností, jak sdílet své fotografie, je vytvořit webovou galerii. Zvláště Zoner Photo Studio nabízí velice pohledné webové galerie. Protože jde o český produkt, i veškeré šablony jsou plně v češtině. Pokud vám nabízené šablony nestačí, můžete si ze stránek Zoneru stáhnout další.
V dnešní době je velice populární sdílení fotografií a zážitků prostřednictvím weblogů a webových služeb pro sdílení fotografií. Tyto služby jsou většinou provozovány společnostmi, které tyto programy vyvíjejí. Příkladem mohou být služby CEIVA nebo Adobe Photoshop Services. Picasa 2 zase podporuje přímé odesílání fotografií na blogy na serveru blogger.com. Vyberete fotografie, o kterých chcete napsat nějaký článek, a Picasa 2 je podle požadavků zmenší a umístí přímo na váš blog i s článkem.
SHRNUTÍ
Software na cílové pásce
Z osmi testovaných správců grafických souborů vychází nejlépe komerční program ACDSee, který nabízí bohatou paletu funkcí a zároveň je velice stabilní a rychlý. Navíc podporuje nepřeberné množství formátů jak pro audio, tak i pro video a grafické soubory. Zahanbit se však nedaly ani freewarové produkty, zvláště Picasa 2.
I ostatní programy nabízejí dostatečné funkce a stojí za vyzkoušení. Záleží i na samotném uživateli, co od těchto správců očekává, například zda bude požadovat podporu i pro videosoubory nebo zda bude chtít fotografie více upravovat.
Souhrnný přehled: Správce fotografií
SOUPEŘI
1 ACDSee 9 Photo Manager
Velice kvalitní a rychlý program pro správu fotografií, ale i videa mnoha formátů. Tento program si oblíbí začátečníci i profesionálové, kteří ocení zejména velké možnosti úprav fotografií.
Cena: 39,99 USD
2 Corel Photo Album 6
Intuitivní správce fotografií, který umožňuje tvorbu a zpracování různých grafických materiálů. Samozřejmostí je vyhledávání podle klíčových slov a vytváření kolekcí.
Cena: 39 USD
3 Picasa 2
Freewarový produkt, který předčí i mnohé komerční programy. Snadná úprava fotografií i pro začátečníka, jen trochu zamrzí občasné problémy s lokalizací.
Cena: freeware
4 Zoner Photo Studio 9
Domácí zástupce softwarových správců fotografií nabízí dostatečné možnosti pro tvorbu alb a webových galerií. Potěší i možnost nahrávání GPS údajů k jednotlivým snímkům.
Cena: 1428 Kč; K dispozici je i jednodušší freewarová verze.
5 Adobe Photo Album
Tato freewarová část produktu Photoshop Elements si jistě najde hodně fanoušků. Zvláště propracované je třídění fotografií podle data a vytváření vlastních kolekcí.
Cena: freeware
6 PhotoImage Digital
Rychlý a stabilní správce fotografií, který nabízí dobré možnosti katalogizace fotografií i nahrávání zvukových doprovodů. Jen občas působí trochu nepřehledně.
Cena: 3750 Kč
7 Firegraphic
Program by se dal spíše označit jako pokročilejší prohlížeč obrázků než jako správce fotografií. Nabízí pouze základní možnosti úprav, ovládá se však velice příjemně.
Cena: 1505 Kč
8 Nero PhotoShow Express
Správce fotografií v podání Nera není moc vydařený. S velkými systémovými nároky a s nedostatkem nabízených funkcí nemá šanci uspět ani v konkurenci softwarových produktů.
Cena: freeware
Rychlost a efektivita versus množství funkcí
Graf znázorňuje vztah mezi množstvím nabízených funkcí a systémovými požadavky. Program s mnoha funkcemi a malou systémovou náročností je velice efektivním nástrojem, protože neustálé pomalé překreslování snímků při jakékoliv úpravě je velmi nepříjemné. Program by měl zvládnout i rychlé vyhledávání mezi jednotlivými náhledy.
Poradce při nákupu
Nabízené funkce a cena
Výběr produktu záleží zvláště na požadavcích jednotlivých uživatelů. Některé freewarové produkty snadno předčí mnohé komerční programy, ať už se jedná o nabízené funkce, nebo o uživatelskou přívětivost. Naštěstí komerční programy nabízejí i různé zkušební verze, takže si je můžete dobře otestovat a vybrat přesně ten, který vyhovuje vaším požadavkům.
Podporované formáty
Některé programy dokážou zpracovávat jen grafické soubory a jen několik vybraných formátů. Na druhé straně jsou na trhu produkty, které si poradí s naprostou většinou formátů audio, video i grafických souborů.
Stabilita a systémové požadavky
Měli byste mít na paměti, že nejjednodušší neznamená i nejrychlejší. Některé programy jsou velice propracované a přitom minimálně zatěžují systém.
JAK JSME TESTOVALI
U jednotlivých produktů jsme testovali běžné činnosti při získávání, třídění a nezbytných úpravách fotografií. Plusem je rovněž možnost vytváření různých grafických materiálů z fotografií, jako jsou kalendáře, pozvánky nebo třeba i potisky na CD a DVD. Rovněž jsme brali ohled na systémové nároky a stabilitu, se kterou měly některé programy problémy.
Editace fotografií (40 %)
I profesionální fotografové připouštějí, že používají další úpravy pro odstranění drobných vad a vylepšení snímku. Program by měl nabídnout alespoň základní možnosti úprav barev, jasu, velikosti a odstranění některých artefaktů, jako je redukce červených očí. Profesionálové určitě s povděkem přivítají i pokročilé a plně konfigurovatelné filtry.
Katalogizace (30 %)
Vytváření osobních katalogů a alb snímků zpřehledňuje další orientaci v bohaté sbírce fotografií. V nejlepším případě by mělo být možné alba i dále zálohovat na CD/DVD včetně samotného prohlížeče.
Speciální funkce (20 %)
Speciální funkce dále rozšiřují další možnosti programů. Výbornou vlastností je vytváření filmových sekvencí nebo samostatných samospustitelných prezentací z vybraných snímků.
Ovládání a uživatelské rozhraní (10 %)
Intuitivní ovládání je důležité zejména pro začátečníky, ale i profesionálové raději sáhnou po přehledném programu.
GRAF
Editace fotografií (40 %)
Ovládání a uživatelské rozhraní (10 %)
Speciální funkce (20 %)
Katalogizace (30 %)
- Software - Uspořádejte si své digitální vzpomínky (432.76 kB) - Staženo 1115x