Přejít k hlavnímu obsahu

Umělci ve vašem počítači

Multimediální přehrávače

Umělci ve vašem počítači

Ruku v ruce s rozvojem různých hudebních a filmových formátů probíhal i vývoj softwarových přehrávačů multimediálních souborů. Každý počítač díky nim může být zábavním a vzdělávacím centrem.
Text: Vratislav Harabiš

Formáty MP3, MPEG, DivX si téměř okamžitě získaly popularitu, protože tak bylo možné na jednom CD přenášet několik hodin hudby (namísto klasických 60 minut). Stinnou stránkou je rozmach pirátství, kdy je díky menším souborům snadnější jejich kopírování a sdílení prostřednictvím internetu.
V současnosti vtrhla do našich domácností spousta stolních i kapesních přehrávačů těchto formátů. Obdobně i na PC existuje bohatá nabídka softwarových multimediálních přehrávačů podporujících formáty MP3, MPEG, AVI a další.
Operační systém Windows již v sobě obsahuje přehrávač multimédií - Windows Media Player. Uživatelé si nyní mohou vyzkoušet beta verzi Windows Media Playeru 11. Přesto mnoho uživatelů používá více přehrávačů a využívají tak toho nejlepšího, co nabízejí.
Do testu byly vybrány aplikace, které mohou být vhodnou alternativou. Důležité bylo, aby dokázaly přehrát multimediální soubory, jako MP3, WMA, WMV, AVI, MPEG a jiné.

Winamp

Winamp se stal synonymem pro přehrávání MP3 souborů a hudebních CD na počítači. Program prošel dlouhým vývojem, nynější verze 5 přinesla mnoho vylepšení a další funkce. Dnes již podporuje celou škálu multimediálních souborů - od hudebních CD přes MP3 až po filmové soubory. Program lze získat zdarma, nebo jako placenou verzi Pro, která obsahuje podporu jak pro vypalování hudebních disků, tak pro grabování hudebních CD do MP3 nebo OGG.
Winamp proslul hlavně velkým počtem různých skinů, kdy si opravdu každý uživatel může vybrat vzhled přesně podle svých požadavků. Ve verzi 5 navíc přinesl takzvané Modern skiny, díky nimž může Winamp vypadat jako malá ikonka, nebo může naopak zabírat většinu pracovní plochy a imitovat tak hifi soupravu.
Winamp si poradí i s filmovými soubory, pouze chybí podpora pro titulky ve formátu SUB nebo SRT. Nevýhodou je větší nárok na výkon počítače, ale pokud se použije klasický skin bez průhlednosti a vypnou se veškeré vizualizace, pak Winamp není tak náročný. Pro Winamp existuje obrovské množství plug-inů - od různých vizualizací přes efekty až pro vlastní server pro on-line vysílání, což z něj dělá skutečného konkurenta Windows Media Playeru.

BSplayer

Urputný souboj s Winampem svedl právě BSplayer, který z tohoto souboje vyšel jako vítěz, ale pouze o prsa. V jeho prospěch hrála hlavně výborná podpora titulků ve formátech SRT a SUB a knihovna médií, která byla přidána ve verzi 2.0.
BSplayer existuje jak v bezplatné verzi, tak v placené. Mráčkem na nebi může být to, že free verze vám do systému nainstaluje adware, který podle navštěvovaných stránek nabízí produkty ke koupi. Autoři se tak rozhodli uživatele donutit ke koupi verze Pro bez adwaru, která navíc disponuje editorem titulků, podporou DVD a možností ukládání přehrávaného videa z jakéhokoliv zdroje.
BSplayer nabízí obrovské možnosti nastavení zobrazování titulků pomocí vestavěného editoru, a tak můžeme titulky i dopisovat a dále upravovat. Určitě přijde vhod i konverze podle snímkové frekvence a nastavení časového posuvu.
Podobně jako pro Winamp i pro BSplayer existuje poměrně velké množství skinů, a dokonce podporuje DSP (Digital Signal Processing) plug-iny Winampu.
BSplayer se stal sice vítězem, nesmí však usnout na vavřínech, protože má těžké konkurenty. Vylepšení by si zasloužila správa playlistů v knihovně médií, protože vytváření souborů je místy zmatené, a hodila by se i podpora playlistů ve formátu M3U. I přes tyto drobné chyby nabízí BSplayer bohatou škálu funkcí, se kterými si poradí jak expert, tak naprostý začátečník.

Mv2Player

Jediným zástupcem domácích produktů je freewarový Mv2Player, který je schopen konkurovat i mnohým zahraničním a placeným přehrávačům. Autoři se zřejmě inspirovali programem BSplayer, protože některé možnosti nastavení a způsoby ovládání jsou podobné.
Nastavení vlastností je rozděleno do tří úrovní (od základního po expertní), takže jej dokáže ovládat i málo zkušený uživatel, a naopak expertům program nabídne širokou paletu různých nastavení.
Přehrávač nabízí i bohaté možnosti ovládání pomocí klávesnice a zobrazení různých informací přímo v obraze (OSD menu), takže i uživatelé bez propracovaných multimediálních klávesnic jej mohou plně ovládat. Mezi další zajímavé funkce patří tvorba komiksu z filmu. Generátorem komiksů nastavíte časový interval, ve kterém se budou snímky filmu ukládat do formátu JPG. Spolu s jednotlivými snímky se vygenerují HTML soubory jako stránky komiksu.
Mv2Player vyniká kvalitní nabídkou funkcí při přehrávání multimediálních souborů a díky kompletní české lokalizaci má šanci stát se hlavním používaným přehrávačem mnoha českých uživatelů.

Mplayer

Mplayer zná jistě každý uživatel systému Unix a Linux. V základní verzi neobsahuje grafické uživatelské rozhraní a běží čistě v textovém režimu. Uživatelé operačních systémů Windows si již stěží dokážou představit, že se programy spouštějí bez použití myši.
Mplayer se přesto snaží prorazit i na operačních systémech Windows. I verze pro Windows běží v textovém režimu z příkazové řádky a přehrávání se ovládá pomocí přednastavených kláves.
V prosté textové verzi se Mplayer hodí spíše pro rychlé spouštění videí tam, kde nechceme zbytečně zatěžovat počítač. Běžný uživatel Windows jistě raději přivítá Gmplayer, což je Mplayer s grafickým rozhraním. Mplayer si poradí s naprostou většinou multimediálních souborů i DVD disků. Výhodou je totiž snadná instalace dalších kodeků. Kodeky stačí jednoduše stáhnout z domovských stránek Mplayeru, nakopírovat je do určeného adresáře a Mplayer je tak dokáže využít.
Mplayer je určen spíše pro pokročilé uživatele a pro ty, kteří jsou na něj zvyklí z Linuxu.
Nevýhody se spíše než Mplayeru týkají příkazového řádku ve Windows. Shell v Linuxu se využívá mnohem více než příkazový řádek a je tak daleko propracovanější a komplexnější. Příkazový řádek Windows nepřináší takový komfort při práci se soubory a programy, a tedy ani při používání Mplayeru. Na druhou stranu pro něj mluví malé systémové nároky a závratná rychlost ať už samotného programu, nebo vyhledávání daného místa v přehrávaném souboru.

VLC player

Zkratka VLC znamená Video Lan Client, což vyjadřuje jeho hlavní použití, a to přehrávání, ale i vysílání on-line streamů. VLC player není vázán na kodeky nainstalované v systému, používá své kodeky a filtry, takže je možné jej mít na flash disku nebo na CD a spouštět tak filmy i na počítačích se zákazem instalace programů.
VLC player si dokáže poradit s většinou multimediálních souborů MP3, MPEG, DivX, dále pak s DVD disky. Přehrávané soubory dokáže i ukládat na disk. Tohoto se dá využít hlavně při sledování on-line pořadů, kdy si pořad můžete nahrát podobně jako na videorekordéru. Stačí, když v dialogovém okně pro otevření souboru nebo streamu zaškrtnete Stream output a vyberete místo, kam a v jakém formátu se má pořad ukládat.
Přes volbu Stream Output můžete vysílat i své vlastní on-line streamy. Stačí, když zvolíte typ přenosu a to, zda chcete soubor nějakým způsobem překódovat, například pro snížení datového toku.

Zoom Player

Zoom Player patří k velice povedeným přehrávačům audio- a videoformátů. Je šířen jako freeware, ale existuje i ve verzi Professional, která už jako placený produkt nabízí plnou podporu pro přehrávání DVD filmů a další funkce.
Program má jednoduché a přehledné rozhraní, které lze kompletně obměnit bohatou nabídkou skinů. Přehrávač pracuje ve dvou modech, a to v audio- nebo ve videomodu. V audiomodu je na ploše jen malý panel, na kterém jsou základní ovládací prvky. Ve videomodu snadno roztáhnete přehrávač na požadovanou velikost videa.
Přehrávač bohužel přímo nepodporuje titulky ve formátu SUB nebo SRT. Proto pro jejich zobrazení musíte použít filtry a kodeky, které je dokážou zpracovat a zobrazit. K nastavení zobrazovacích filtrů vám pomůže sám Zoom Player, protože přímo v základním menu obsahuje položku, přes kterou se dostanete k informacím a možnostem používaných filtrů.
Zoom Player dovoluje přehrávat i on-line vysílání (SHOUTcast, http://www.shoutcast.com), což se v době zrychlování připojení k internetu stává velice populárním. Začátečníci zase nepohrdnou funkcí, která jim zobrazí formáty, pro které nemají v systému nainstalovanou podporu, s odkazem na stránky Zoom Playeru s podrobnějšími informacemi a linky na stažení potřebné komponenty.
Občas zazlobí pomalejší odezva programu, ale samotné přehrávání i vyhledávání probíhá na dobré úrovni. Nesmíme opomenout ani jednoduchou knihovnu médií a kompletní českou lokalizaci.

VPlayer

Tento přehrávač je primárně určen pro přehrávání filmových souborů spolu s titulky ve formátu SUB a SRT. Pomocí vestavěného editoru můžete titulky snadno editovat a upravovat jejich časování.
Program neoplývá bohatými možnostmi nastavení, ale pomocí snadného menu dokážete přizpůsobit mnoho vlastností přesně svým požadavkům, ať už se jedná o zobrazení titulků, nebo OSD.
VPlayer si poradí i s hudebními soubory a nabízí i možnost vytvářet playlisty, chybí však jejich pokročilejší správa a vyhledávání v nich. Právě proto jej naprostá většina uživatelů využije pouze k přehrávání filmových souborů. Pokud u filmu usnete, VPlayer (podobně jako BSplayer) nabízí možnost vypnutí počítače po přehrání filmu.
VPlayer je oblíben hlavně pro svou jednoduchost a snadnou použitelnost. Program se vyznačuje opravdu nízkými nároky na systém. Rovněž se nemusíte prokousávat pokročilým nastavením a složitým ovládáním, protože vše je jednoduché a intuitivní. Pouze jednou došlo k pádu programu, což bylo způsobeno poškozeným AVI souborem, takže stabilita programu je na dobré úrovni.

SOUHRNNÝ PŘEHLED: Multimediální přehrávače

Přívětivost versus přizpůsobivost

Přívětivé uživatelské rozhraní občas nejde ruku v ruce s možnostmi nastavení. Uživatelská přítulnost programu bývá často vykoupená slabými možnostmi. Do grafu jsou promítnuty právě hodnoty uživatelského rozhraní a možností nastavení. Uživatel tak získá přehled, zda si pořizuje program, který zvládne i začátečník, avšak za cenu omezeného nastavení programu.

Poradce při nákupu

Cena Mnoho multimediálních přehrávačů existuje v několika verzích a zpravidla ty s nejvíce funkcemi bývají placené. Musíme si tedy dobře uvážit, zda placenou funkci potřebujeme a zda ji využijeme.
Uživatelská přívětivost Program by měl mít přehledné a intuitivní rozhraní, aby si s ním poradil i začátečník. Mnoho programů navíc nabízí úpravu vzhledu pomocí skinů, a tak si lze vybrat právě to ovládání, které nám sedí nejvíc. Výhodou je i to, když má program nastavení rozděleno do sekcí podle složitosti. Běžný uživatel tak není zahlcen obrovským seznamem možností a expert si pokročilé volby zobrazí jedním kliknutím.
Podpora formátů Multimediální přehrávače by měly podporovat běžné soubory MPEG a DivX. V mnoha případech však chybí podpora titulků SRT nebo SUB. Přehrávače zaměřené na filmové soubory mnohdy obsahují i jednoduchý editor titulků. Program by měl nabízet i podporu pro přehrávání on-line streamů a DVD filmů.

JAK JSME TESTOVALI

Aplikace jsme testovali na stolním počítači s procesorem AMD Sempron a s operačním systémem Windows XP Professional. Programy byly testovány při běžném používání.
Věnovali jsme pozornost hlavně přehlednosti a přívětivosti, a to jak z pohledu začátečníka, tak z pohledu pokročilého uživatele. Rovněž jsme zjišťovali, jaké formáty přehrávač podporuje a zda je možné vytvářet a zpracovávat playlisty. Za povšimnutí rozhodně stojí i subjektivní rychlost odezvy a to, do jaké míry program zatěžoval systém.

GRAFICKÉ UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ 40 %

Hlavní důraz musí být kladen na uživatelskou přívětivost. Multimediální soubory chtějí přehrávat i naprostí začátečníci, kterým by program měl nabídnout maximálně přehledné a intuitivní rozhraní. Pokročilý uživatel by se pak měl snadno dostat k dalším funkcím a možnostem.

EDITACE A SPRÁVA PLAYLISTŮ A SOUBORŮ 30 %

Program by měl být schopen vytvářet a editovat různé playlisty, popřípadě tyto playlisty a soubory spravovat pomocí knihovny médií.

RYCHLOST A ZÁTĚŽ SYSTÉMU 20 %

Zátěž systému je úměrná grafickým efektům použitým na grafickém rozhraní programu, jako je například průhlednost nebo různé stínování a vizualizace.

PODPORA DALŠÍCH FORMÁTŮ 10 %

Všechny programy dokážou přehrát klasické multimediální soubory typu MPEG, DivX a dále MP3, WMA, OGG. Některé programy nabízí možnost přehrávání i filmů z DVD nebo on-line streamů.

Soupeři

1 BSplayer

Skutečná jednička mezi přehrávači, hlavně pro přehrávaní filmů a podporu titulků. Trochu odradit může adware obsažený ve volně šiřitelné verzi a menší nedostatky v knihovně médií.
Cena: 29,90 euro (Pro verze)

2 Winamp

Jedná se o legendární program, který by jistě na plné čáře vyhrál mezi milovníky hudby. Hlavní výhodou je velice propracovaná knihovna médií pro kompletní správu audio- a videosouborů. S filmovými soubory si hravě poradí, chybí však podpora pro titulky.
Cena: 19,95 USD

3 MV2Player

Výborný domácí volně šiřitelný produkt, který určitě osloví řadu uživatelů. Velice přehledné aintuitivní rozhraní jak pro méně zkušené uživatele, tak i pro odborníky.
Cena: freeware

4 VLC player

Přehrávač, který může být spouštěn přímo z flash disku, protože používá své vlastní kodeky. Výborná podpora online streamů. Dokonce jej lze použít i pro vysílání vlastních streamů po síti.
Cena: freeware

5 VPlayer

Přehrávač, který může být spouštěn přímo z flash disku, protože používá své vlastní kodeky. Výborná podpora online streamů. Dokonce jej lze použít i pro vysílání vlastních streamů po síti.
Cena: freeware

6 Zoom Player

Přehledný přehrávač podporuje přehrávání on-line vysílání. Mezi nevýhody patří absence podpory titulků a občasná delší odezva programu.
Cena: 35,95 USD (WMV Professional) 27,95 USD (Professional)

7 Mplayer

Legendární linuxový přehrávač, pracující v textovém režimu, je k dispozici i pro Windows. Podporuje obrovské množství formátů, hlavně díky snadné instalaci binárních kodeků. Právě absence grafického rozhraní je v prostředí Windows velkou nevýhodou.
Cena: open-source

Grafické uživatelské prostředí 40 %
Podpora dalších formátů 10 %
Rychlost a zátěž systému 20 %
Editace a správa playlistů a souborů 30 %

Dokumenty ke stažení