Podělte se o fotografie na internetu
"Freewarové HTML generátory - Digitální fotoaparát se stal samozřejmou součástí moderní české domácnosti. Co však se stovkami ""nacvakaných"" fotografií? Možným řešením je jejich publikování na internetu nebo archivace na CD/DVD. Proto jsme se podívali na nástroje, které webalbum vygenerují rychle, jednoduše a zdarma. "
Text: Vratislav Klega
Vytvoření fotoalba a jeho umístění na internet má řadu výhod. Fotografie můžete ukazovat velkému množství lidí po celém světě, můžete je publikovat prakticky zadarmo a bez výrazného omezení počtu snímků. Vzhledem k tomu, že na Chip DVD najdete plnou verzi programu Zoner Web Gallery, udělali jsme rychlý přehled podobných nástrojů z freewarové oblasti, abychom zjistili, zda se tento program vyplatí instalovat.
DigiBookShelf Light
DigiBookShelf Light se tváří jako uživatelsky velice přívětivý program, avšak kvůli obrovskému množství funkcí, které nejsou dobře nastaveny, je jeho ovládání značně složité. Po nainstalování a spuštění programu na vás čeká seznam alb. Do otevřeného alba je možné přidávat jednotlivé fotografie.
U každé fotografie pak můžete provádět editace, lze ji nastavit jako tapetu na plochu, vytvářet automatické slideshow, posílat fotografie mailem, vytvářet pohlednice, pomocníky při tisku, přikládat zvukové či textové komentáře... Připraveny jsou desítky dalších funkcí a nechybí samozřejmě ani volba pro vytvoření webové galerie. K dispozici je několik základních šablon s různou volbou vzhledu, avšak podrobnější nastavení velikosti miniatury či náhledu nebo volbu komprese v programu nenaleznete. Pokud si zvyknete na méně přehledné ovládání, získáte silný nástroj určený k archivaci, k jednoduché editaci a k publikaci fotografií.
Foto CD HTML
Tento program se vyznačuje poněkud spartánským rozhraním. Po spuštění je k dispozici pouze jedno okno a jediné tlačítko Vytvoř galerii. Během několika desítek sekund se vytvoří jednoduchá HTML stránka, která obsahuje miniatury. Kliknutím na miniaturu fotografie dojde ke zvětšení. Zobrazená fotografie má pak pevnou šířku 512 pixelů, výška je podle poměru stran fotografie.
Bohužel při vytváření není možné nastavit ani velikost náhledů, ani zobrazené fotografie, ani kompresi. Jedinou výhodou programu je to, že zvládne vnořené adresáře (max. hloubka 3) a pracuje doslova jediným kliknutím.
Galerie FX
Celé vytvoření alba probíhá ve třech krocích.
Nejprve se zvolí zdrojová a cílová oblast, potom způsob kódování, eventuálně nějaký nadpis, a nakonec se vybere vhodná šablona. Šablon je k dispozici osm, prakticky jde však stále o jednu a tu samou šablonu, pouze se mění obrázek na pozadí.
Stránku tvoří miniatury. Kliknutím na náhled otevřete fotografii o šířce 670 pixelů.
Ani u miniatur, ani u plného zobrazení nelze nastavit velikost či stupeň komprese.
Vytvořená alba sice vypadají esteticky dobře, většině uživatelů však bude chybět možnost nastavení velikosti fotografií. Program se neinstaluje, je tedy vhodným kandidátem pro flash disk.
IrfanView
V případě oblíbeného programu IrfanView sice není cesta k webovému albu dlážděna zlatými cihlami, výsledek však stojí za trochu práce. Jak tedy správně vytvořit webové album? Spusťte program IrfanView a v položce Soubor zvolte Dávková konverze. Vyberte fotografie, které chcete přidat do alba, a klikněte na Použít rozšířené volby. Zde zatrhněte Změnu velikosti a zvolte požadovaný rozměr fotografie. Pro internetové prohlížení doporučujeme šířku cca 1024 pixelů. Zde můžete ještě fotografii upravit, přidat přes ni text, oříznout ji či změnit barevnou hloubku. Až budete mít vše nastaveno, můžete nechat vykonat dávku nad vybranými fotografiemi. Pak v menu Soubor zvolte položku Náhledy.
Vyberte předpřipravené fotografie a zvolte položku Uložit vybrané náhledy jako soubor HTML. Zde pak stačí navolit poslední parametry a můžete vygenerovat HTML stránku. Ta bude standardně obsahovat miniatury o velikosti 80 x 80 pixelů (lze změnit) a odkazy povedou na vámi zmenšené fotografie. Po designové stránce není album nijak zajímavé, ale úpravu fotografií budete mít zcela pod kontrolou. Tento postup zřejmě nebude vyhovovat začínajícím uživatelům.
JAlbum
V Javě napsaný software s ovládáním v češtině nese název JAlbum. Program je uživatelsky velice přívětivý a srozumitelný. Pokud vás nezajímá nic jiného než rychlé vytvoření alba, stačí vybrat zdrojové snímky, výstupní adresář a kliknout na Vytvořit album. Pokud si naopak rádi s albem vyhrajete, k dispozici je velké množství nastavení a voleb. Ke každé fotografii je možné přidat textový komentář a otočit ji podle potřeby. Samozřejmě lze nastavit zvlášť velikost fotografie a zvlášť velikost náhledu. Součástí programu je FTP klient, jehož pomocí lze album nahrát na web.
Nad samotným provedením stránek jsme jásali. Program bude vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým uživatelům.
Picasa
Program patří do rodiny produktů společnosti Google. Na Chip DVD najdete i českou lokalizaci. Po spuštění program proběhne všechny disky na počítači a veškeré nalezené fotografie přehledně seřadí. Zvládne i pokročilou editaci. Není mu cizí odstranění jevu červených očí, automatické vyvážení kontrastu či barvy, prosvětlení stínů, ale také mnoho zajímavých filtrů. Při vytváření alba je nabídnuto zmenšení fotografií na několik základních velikostí a celkem šest šablon pro vytvoření stránek. Začínajícím uživatelům bude Picasa vyhovovat. Pokročilejší uživatelé ocení dobré editační možnosti programu. Možnost komprese obrázků však vůbec není k dispozici a možnost ovlivnění vzhledu výsledného alba je na nízké úrovni.
PPSee
PPSee je ryze český produkt, napsaný kompletně v Javě. Méně pokročilého uživatele však může zaskočit místy méně přehledné ovládání a nesrozumitelné popisky u nastavení některých voleb. Při vytváření alba máte k dispozici devět šablon. Pokud se cítíte silní v HTML, k dispozici máte editor šablon, ve kterém si můžete vytvořit svoji vlastní šablonu. Jak u miniatur, tak u náhledů lze zvolit vlastní rozměr, avšak pouze jednu kompresi. Veškerá nastavení, jako je barva textu, pozadí, eventuálně textury, si můžete rovněž ručně nastavit. Samotné provedení stránek je na výborné úrovni. Chválíme především automatickou slideshow a detailní popis EXIF. Pokud se nezaregistrujete (bezplatně), bude se v pravém dolním rohu fotografie generovat informace o programu PPSee.
Web Picture Creator
Velice dobrými výsledky se může pochlubit program Web Picture Creator. Ovládání a přehlednost programu jsou sice na horší úrovni, avšak možnosti nastavení jsou vynikající. Bohužel zde není žádný průvodce, který vás provede krok za krokem, k dispozici je ale editor šablon, ve kterém si nastavíte všechny položky podle svých představ. U připravené univerzální šablony lze navolit počet řádků a sloupců miniatur, velikost a kompresi miniatury i náhledu. Ke každé fotografii lze přidat komentář, titulek a nastavit rotaci fotografie. Program je ideální volbou pro středně pokročilé uživatele, kteří chtějí mít kód pod kontrolou. K dispozici je i čeština.
Zoner Web Gallery
Program je v našem srovnání "mimo kategorii", protože se nejedná o freeware, nicméně vy najdete jeho plnou verzi zdarma na Chip DVD. Jak bývá u placených programů zvykem, platí se především za komfort. Zoner Web Gallery není v tomto ohledu jiný. Program bude vyhovovat jak začátečníkům, kteří si z přednastavených šablon určitě vyberou, tak zkušenějším uživatelům - ti zase přivítají možnost upravit si šablonu podle svých preferencí. Více se dozvíte v rámečku na na této straně.
Nabídka je široká
Programů, které dokáží vytvořit internetové fotoalbum, je velké množství. Ty, které jsme do testu vybrali, fungují dobře, ale ne každému mohou vyhovovat. Některé nabízejí příliš málo nastavení, některé jsou naopak velmi složité, se špatně navrženou hierarchií a ergonomií ovládání. Za nejuniverzálnější generátor lze považovat JAlbum, které funguje znamenitě za všech okolností. Ti, kdo si nainstalují program Picasa, také nebudou litovat, protože kromě intuitivního generátoru získají i skvělého správce obrázků. Pokročilejší tvůrci webových stránek asi sáhnou po Web Picture Creatoru, a to pro jeho možnosti nastavení parametrů HTML stránek.
Pokud bychom chtěli srovnávat freewarové nástroje s programem Zoner Web Galery, ve výbavě by mu úspěšně sekundovalo pouze JAlbum. Tvorba probíhá pomocí průvodce a přednastavených šablon, k dispozici je množství parametrů, kterými lze měnit hodnoty, a výsledek lze na web nahrát pomocí integrovaného FTP klienta. Zoner Web Galery nad konkurencí vítězí komfortním ovládáním a kvalitně zpracovaným prostředím, které nemůže zmást ani úplného začátečníka. Od prvního spuštění je patrné, že jde o kvalitní komerčně prodávaný produkt.
Fotky jednoduše na web
Zoner Web Gallery
Fotoeditor a správce obrázků Zoner Photo Studio není třeba dlouho představovat. Jeden z jeho modulů dokáže generovat internetové galerie obrázků. A právě tento modul prodává výrobce jako samostatný produkt pod názvem Zoner Web Gallery. Program v plné, nijak neořezané verzi přináší Chip svým čtenářům zdarma.
Jak už vyplývá z názvu, Zoner Web Gallery (ZWG) je program pro vytváření galerií obrázků pro umístění na internetové stránky. Je ho však možné úspěšně využít i pro běžnou archivaci fotek na CD/DVD a před vypálením s ním vygenerovat přehledné HTML rozhraní pro snadné prohlížení. Vzhledem k tomu, že majitelů digitálních fotoaparátů i svátečních snímků o Vánocích hojně přibude, jistě se bude takový praktický program hodit.
Dokonalý průvodce
Program funguje na základě velice přehledného průvodce, který vás provede celým postupem až k vygenerování finální galerie ve formátu HTML. Žádné znalosti HTML kódu nejsou vyžadovány. Zadávají se pouze nastavení parametrů jedné z devíti přednastavených šablon (existuje možnost doinstalování dalších šablon přímo z webu). Výsledek lze ihned prohlížet v internetovém prohlížeči, uložit na disk, nebo rovnou nahrát pomocí integrovaného FTP klienta na zadanou adresu na internetu.
Úpravy fotografií potěší
Předností programu jsou integrované funkce, jako je komprese, ořezávání, zmenšování a nastavování rozměru pro obrázky. Vše se provádí v základním nastavení šablony.
Vybrané úpravy lze pak aplikovat na všechny fotografie hromadně. Díky tomu jde práce opravdu rychle od ruky. V těchto nastaveních také určujete popisky fotek, názvy galerií, data, popisky k náhledům, všechny barvy prostředí a mnoho dalšího. Jakmile si vše nastavíte, máte možnost si tyto volby uložit jako vlastní šablonu a při generování další galerie ji opět načíst. Díky tomu je vše hotové během několika okamžiků.
Vygenerovaná galerie
Šablony pro galerie jsou většinou tvořeny jako vícestupňové. Poté, co v galerii kliknete na náhled, otevře se nová stránka s větší podobou obrázku a s příslušnými informacemi a parametry. U některých šablon je též možnost zobrazení obrázku v plném rozlišení (v jeho původní velikosti), což se hodí například pro archivaci fotografií. Stránky s náhledy a obrázky mohou být spolu propojeny odkazy - odpadá tedy nepříjemné vracení se na výchozí stránku.
Proměnný text se zadává pomocí tzv. formátovacích řetězců. Ty se převádí na text podle konkrétních údajů v každé fotografii.
PĚT TIPŮ PRO TVŮRCE WEBOVÝCH GALERIÍ
1. Komprese obrázků ve formátu JPEG
Ztrátová komprese formátu JPEG ovlivňuje nepřímo úměrně kvalitu obrázku a velikost souboru. Na velikosti souboru závisí doba potřebná k jeho stažení z internetu, která narůstá s počtem obrázků v galerii. To platí zejména u stránek s více náhledy. Úroveň komprese se nastavuje v ZWG pro náhledy zvlášť.
2. Stránky s náhledy
Většina šablon dovoluje nastavit počet náhledů ve sloupcích a řádcích na jedné stránce s náhledy. Z hlediska návštěvníků internetové stránky nejsou vhodné ani velké počty stránek náhledů, ani dlouhé jednotlivé stránky. V obou případech se snižuje přehlednost. Stránka s náhledy by v ideálním případě neměla obsahovat více než dvacet náhledů.
3. Globální nastavení
Některá nastavení parametrů HTML šablony není třeba zadávat pro každý typ stránky zvlášť, ale nastavují se společně.
4. Formátovací řetězce
Na stránkách náhledů i fotografií lze k obrázkům připojit pevný nebo proměnný text, který zastupuje nejrůznější údaje z informace EXIF každé fotografie.
5. FTP odesílání galerií
Vytvořenou galerii lze odeslat k vystavení na internetu pomocí interního FTP klienta. Pro připojení je třeba zadat správné přihlašovací údaje. Některé šablony obsahují možnost uložení obrázků v původní velikosti. Očekávejte, že takový přenos může trvat déle. Proto zvažte, jaké šablony zvolit pro internet, a jaké pro archivaci na CD/DVD.
Dokumenty ke stažení- Software - Podělte se o fotografie na internetu (908.42 kB) - Staženo 1210x