Fluent Design, funkce Timeline a vylepšení v oblasti ochrany dat: velká jarní aktualizace Windows 10 je zde. Postupně na ni upgraduje každý uživatel tohoto operačního systému, ale my se podíváme ještě mnohem dál -na plány redmondského gigantu do roku 2020.
Windows 10 znají jen dvě roční období: s železnou pravděpodobností uvádí Microsoft vždy na jaře a na podzim zásadní upgrade tohoto operačního systému. Připravované aktualizace nesou kódové označení Redstone, takže máme za sebou loňský podzimní upgrade Redstone 3 a nově se do našich počítačů instaluje aktualizace vyvíjená pod názvem Redstone 4, respektive Windows ve verzi 1803. Již nyní se přitom v Redmondu pracuje na aktualizaci Redstone 5, kterou můžeme očekávat letos na podzim. Termíny uvolnění nových verzí Windows 10 Microsoft příliš dopředu nesděluje, jelikož se až do posledního okamžiku opravují objevené chyby a aktualizace se často odkládají.
Zvídaví uživatelé mají ale prakticky vždy možnost vyzkoušet si nové funkce Windows 10 daleko dříve, než se celá aktualizace začne v rámci služby Windows Update instalovat do počítačů po celém světě. Slouží k tomu tzv. Insider Program, do kterého se může zaregistrovat každý uživatel Windows 10 prostřednictvím svého účtu Microsoft (v rámci firemních počítačů může být tato možnost zakázána). Používání vývojových verzí má samozřejmě svá rizika, takže určitě nedoporučujeme instalovat aktualizace Windows 10 v rámci Insider Programu do počítače, na kterém potřebujete každý den pracovat. Aby zmírnil možná rizika instalace aktualizací a testování vývojových verzí uživateli, umožňuje Microsoft celkem snadný návrat k předchozí, funkční verzi Windows 10.
Podíváme se na nové funkce, přicházející s jarní aktualizací Windows 10, a poodhalíme dlouhodobé plány Microsoftu, zahrnující i přebudování tohoto operačního systému pro jeho používání na různých hardwarových platformách.
Novinky v jarním upgradu
Letošní jarní aktualizaci nedal Microsoft žádný speciální název, jako byl třeba Creators Update z loňského podzimu, takže se označuje prostě jako April 2018 Update. Po instalaci této aktualizace, která zabere asi půl hodiny, byste si mohli všimnout změny vzhledu uživatelského rozhraní. Jde o tzv. Fluent Design, kterým Microsoft dolaďuje některé vizuální prvky Windows 10. Změna je ale téměř neznatelná - někde přibyl efekt průhlednosti, jinde drobná animace. Žádnou zásadní proměnu vzhledu Windows tedy rozhodně nečekejte, Fluent Design v současné podobě znamená spíše jen drobný facelift.
Timeline: Nedotažená novinka
Funkce Timeline, v české verzi Časová osa, má být hlavním tahákem jarního upgradu Windows 10. Myšlenka Časové osy je perfektní: tato funkce má sledovat vaše aktivity při práci s počítačem v uplynulých dnech, zobrazovat jejich přehled, a hlavně je synchronizovat s dalšími počítači, ke který se přihlašujete stejným účtem Microsoft. Pro uživatele to zní skvěle, než si uvědomíme, jak velké riziko pro naše soukromí při práci s počítačem tato funkce potenciálně představuje.
Funkce Časová osa se aktivuje automaticky po instalaci jarního upgradu a dostanete se k ní prostřednictvím tlačítka »Zobrazení úloh« na hlavním panelu Windows 10. Mimochodem, toto tlačítko má nyní jinou ikonu, která je navíc animovaná. Další možností, jak otevřít funkci Časová osa, je použití klávesové zkratky [Windows] + [Tab]. V přehledu byste měli vidět vaše aktivity za posledních několik dní, tedy používané aplikace nebo zpracovávané dokumenty. Pro pohyb v historii vaší práce slouží posuvník na pravé straně okna. Tolik k teorii, jak by měla funkce Časová osa fungovat. V praxi je ale její implementace zatím jen v plenkách. Zobrazení na časové ose nepodporují zdaleka všechny aplikace a nenajdete v ní ani všechny nedávno otevřené soubory. Nová funkce měla být alternativou, či spíše náhradou za seznam naposledy otevřených dokumentů v Průzkumníku souborů či nejčastěji spouštěných aplikací v nabídce Start. V současné podobě tomu tak ale zatím není.
Konfiguraci funkce Časová osa najdete v Nastavení Windows 10 hned na dvou místech. Začít můžete v nabídce »Systém / Multitasking«, kde lze funkci Časová osa zcela vypnout. Důležitější předvolby se ale nacházejí v nabídce »Soukromí / Historie aktivit«, kde lze operačnímu systému zakázat sledování historie aktivit, její synchronizaci prostřednictvím cloudu nebo historii aktivit promazat. Uvidíme, jak se bude funkce Časová osa dále vyvíjet, ale v současné podobě příliš užitečná není.
Uvolnění disku a zrychlení startu počítače
Bez ohledu na kapacitu je pravděpodobné, že se budete potýkat s dostupností volného místa na pevném disku vašeho počítače. Proto Microsoft do jarní aktualizace zanesl i několik funkcí pro vyčištění disku od zbytečností. Najdete je v Nastavení pod nabídkou »Systém / Úložiště«, kde se nachází i volba »Uvolnit místo teď«. Když ji použijete, operační systém vyhledá zbytečná data na pevném disku a nabídne jejich odstranění. Může jít o dočasné soubory, protokoly provedených aktualizací, předchozí instalace Windows, ke kterým se již nebudete potřebovat vrátit, a další stovky MB až desítky GB dat, která lze bez problému smazat.
Microsoft dále přepracoval funkci pro deaktivaci aplikací automaticky spouštěných se startem Windows. V Nastavení přejděte do nabídky »Aplikace / Po spuštění«, kde můžete na seznamu automaticky spouštěných aplikací přepínačem jednoduše deaktivovat ty nepotřebné. Zároveň zde najdete i informaci o vlivu dané aplikace na rychlost spouštění počítače.
Změny v ochraně dat
Stejně jako po každé předchozí velké aktualizaci se i nyní vyplatí podívat se na předvolby Windows 10 týkající se ochrany dat a soukromí uživatele, které najdete v Nastavení pod nabídkou »Soukromí«. Důležité jsou především předvolby »Oprávnění systému Windows«, kde se nastavuje vše od reklamního identifikátoru přes sledování rukopisu, odesílání diagnostických dat Microsoftu až po již zmíněnou historii aktivit. Následují předvolby pro používání různých součástí a funkcí počítače (kamery, mikrofonu, kalendáře, kontaktů atd.) konkrétními aplikacemi. Nabídka »Soukromí« se ve Windows 10 neustále rozrůstá, což je na jednu stranu dobře, ale projít položky a přizpůsobit si konfiguraci zabere spoustu času. Zásadní nastavení ochrany uživatelských dat se ale i tentokrát odehrávají hned během instalace a úvodní konfigurace jarního upgradu Windows 10, kdy je třeba projít hned několika obrazovkami nastavení.
Zajímavé nové funkce najdete v nabídce »Diagnostika a zpětná vazba«, kde se nachází i »Prohlížeč diagnostických dat«. Aktivujte jej přepínačem a pak pokračujte tlačítkem »Zobrazování diagnostických dat«. Automaticky se otevře obchod Microsoft Store, ze kterého si instalujete bezplatně použitelnou aplikaci Diagnostic Data Viewer přímo od Microsoftu. Prostřednictvím této aplikace pak zjistíte, jaká data Microsoft pro řešení chyb ve Windows sbírá. Je ale třeba říci, že v rámci této aplikace můžete prohlížet jen surová diagnostická data, která vám bez dalších souvislostí asi nebudou dávat smysl.
Vylepšený prohlížeč Microsoft Edge
I přes minimální oblíbenost internetového prohlížeče Edge mezi uživateli Windows 10 se Microsoft ani zdaleka nevzdává a dále jej vylepšuje novými funkcemi. Nová verze prohlížeče Edge lépe podporuje standard HTML5 a při tisku stránek umí vynechat reklamní bannery a další zbytečný obsah. Novinkou, inspirovanou prohlížeči Chrome či Firefox, je také zobrazení ikonky na záložkách webů přehrávajících obsah z internetu s možností snadného ztlumení zvuku.
Microsoft dále vylepšil podporu zobrazování obsahu ve formátech EPUB a PDF, drobně aktualizoval uživatelské rozhraní prohlížeče (oblíbené stránky, historie ad.), stejně jako celoobrazovkový režim prohlížeče, vyvolávaný klávesou [F11]. Nově není třeba z celoobrazovkového režimu přecházet do normálního zobrazení pokaždé, když chcete zadat jinou adresu nebo přepnout na jiný panel. Stačí jen přejet kurzorem myši k hornímu okraji obrazovky.
Uživatelé Windows 10 ve verzi Pro mají nyní k dispozici i funkci Application Guard, vyhrazenou doposud jen podnikové Enterprise edici operačního systému. Application Guard umí spustit prohlížeč Edge ve virtualizovaném režimu, kdy je možné navštěvovat jakkoli nebezpečné webové stránky. Z webů, jinak třeba plných škodlivého kódu, se přes chráněný režim prohlížeče nemůže jakákoli nákaza dostat do počítače.
Další užitečná vylepšení
Menších vylepšení je v jarní aktualizaci Windows 10 ještě celá řada. Microsoft například přidal nativní podporu obrazového formátu HEIF (High Efficiency Image File Format), který ve svých zařízeních aktuálně preferuje Apple. Jedná se o speciální kontejnerový formát, který může obsahovat jak jednotlivé snímky, tak i celé sekvence fotografií. Komprese obrazových dat ve formátu HEIF je také podstatně lepší než u JPEG.
Majitelé počítačů s více grafickými kartami se budou brzy moci rozhodovat, která aplikace bude zpracovávána zvoleným grafickým čipem. Tato funkce se může hodit například majitelům notebooků s dedikovanou grafickou kartou, kteří se pak budou moci rozhodovat mezi energeticky úspornějším grafickým jádrem integrovaným v čipové sadě a výkonnějším zpracováním dedikovanou grafikou. V centru akcí, vyvolávaném tlačítkem v pravém dolním rohu obrazovky, najdete nové tlačítko »Bezkontaktní sdílení«, náležející funkci pro bezdrátový přenos dat mezi dvěma počítači propojenými přes Bluetooth. Soubory lze s okolními počítači sdílet přímo z Průzkumníku souborů pomocí funkce na kartě »Sdílení«. Příjemci souboru se zobrazí notifikace s požadavkem na schválení přenosu. Novější zařízení, vybavená rozhraním Bluetooth 4.0, bude nyní také jednodušší spárovat s počítačem, ve kterém při detekci zařízení vyskočí notifikace.
Funkci »Období klidu« v jarní aktualizaci nahrazuje »Pomocník pro soustředění«, s možností detailního nastavení notifikací, které se mohou zobrazovat během vaší práce s počítačem. Méně by vás měly rušit také aktualizace prováděné službou Microsoft Update, která by měla většinu práce provést na pozadí, bez nutnosti restartu. Pokud bude restart počítače nezbytný, nabídnou Windows možnost jeho odložení na jiný čas v přehlednějším dialogovém okně.
Jako obvykle se Microsoftu nepodařilo včas doladit všechny nové funkce, které se měly v letošní jarní aktualizaci objevit, takže si na ně musíme počkat nejméně do letošního podzimu, kdy by měla být hotová aktualizace s kódovým označením Redstone 5, ke které je již nyní připraveno testovací sestavení pro členy Insider Programu.
Podzimní Redstone 5
Mezi nejočekávanější novinky připravovaného podzimního upgradu Windows 10 patří nové prostředí pro provoz více různých aplikací v rámci jediného okna. Na samostatných panelech jediného okna bude možné mít spuštěné všechny aplikace potřebné pro práci na konkrétní úloze či projektu - a udělat si tak větší pořádek na pracovní ploše. Do jednoho okna ale nebude možné složit všechny aplikace. Půjde to jen s aplikacemi, které budou odpovídat standardu UWP (Universal Windows Platform). Klasických desktopových aplikací, jako je třeba grafický editor Photoshop, se tato novinka týkat nebude.
Microsoft dále slibuje, že jednotlivé panely bude možné libovolně přesouvat mezi okny a také mezi nimi přepínat klasickou klávesovou zkratkou [Alt] + [Tab]. Také další klávesové zkratky budou odpovídat způsobu práce, jaký známe z internetových prohlížečů s více samostatnými panely. Takže například kombinace kláves [Ctrl] + [T] otevře nový panel a stiskem [Ctrl] + [W] se aktivní panel zase zavře. Microsoft mimo to integruje nový způsob práce pomocí panelů i do aplikací z výbavy Windows 10, především do Průzkumníku souborů.
Cloudová schránka se synchronizací obsahu
V aktualizaci Redstone 5 by měl Microsoft konečně uvést také funkci cloudové schránky, která měla být k dispozici již minulý rok. Nový typ schránky nebude po stisknutí klávesové zkratky [Ctrl] + [C] nebo [Ctrl] + [X] uchovávat zkopírovaný nebo vyjmutý obsah jen v lokálním počítači, ale automaticky jej nahraje do cloudového serveru Microsoftu. Pak budete mít tento obsah k dispozici ve všech počítačích, ve kterých používáte stejný účet Microsoft. Opět se bavíme o funkci se zásadním dopadem na soukromí a ochranu dat, takže bude novou cloudovou schránku ve Windows 10 možné vypnout a spokojit se s klasickou funkcí lokálního kopírování a vkládání obsahu.
Další zásadní vylepšení by mělo přinést změnu do ovládání nejčastěji používaných systémových nastavení, jako je třeba ovládání hlasitosti, jasu displeje nebo Wi-Fi adaptéru. Ve verzi Redstone 5 by se mělo objevit nové Centrum akcí, vyvolávané tlačítkem v pravém dolním rohu pracovní plochy Windows 10. Daleko více by také v příští verzi Windows 10 měl vyniknout zatím spíše neznatelný Fluent Design. U zařízení připojených přes Bluetooth by měla příští verze Windows zobrazovat stav jejich baterie. Bez zajímavosti také není, že Redstone 5 má být poslední připravovaná verze Windows 10 s tímto kódovým označením. Od roku 2019 by měly vývojové verze tohoto operačního systému nést názvy 19H1, 19H2, 20H1 atd. Tato změna ale zatím nebyla potvrzena.
Windows 10 na mobilních procesorech
Ještě před uvolněním aktualizace Redstone 5 letos na podzim představí Microsoft důležitou inovaci Windows 10, kterou není nic menšího než druhý pokus o prosazení se na mobilní platformě, resp. v zařízeních s ARM procesory, kterými jsou typicky vybaveny smartphony a tablety. ARM procesory pak najdeme i v počítačích typu Always On, jako je třeba Asus NovaGo s čipem Snapdragon 835. Verze Windows 10 pro tento typ počítačů může spouštět běžné desktopové programy, jako je Photoshop. Ale pozor, je k tomu nezbytný procesor kompatibilní se standardy Intelu a vlastník tohoto typu počítače musí tuto možnost sám povolit. Dnes jsou tyto počítače dodávány s operačním systémem Windows 10 S, ve kterém lze spouštět jen aplikace z obchodu Microsoft Store. Spouštěny jsou prostřednictvím technologie Universal Windows Platform (UWP), jelikož podporuje hardware od Intelu i procesory ARM. UWP je přitom součástí vlajkového operačního systému Microsoftu již od Windows 8. Pokud nyní chtějí uživatelé Windows 10 S spouštět klasické desktopové programy, musí provést bezplatný upgrade na Windows 10 Home nebo Pro.
Emulace desktopových programů
Je tu ale podstatný háček. Procesor s architekturou ARM si neumí poradit s kódem běžných programů pro Windows, jako je třeba Photoshop a další desktopový software. Právě proto Microsoft rozšířil základní výbavu Windows 10 o komponenty, které prostřednictvím softwarové emulace připraví kód programů pro jejich spuštění na ARM procesorech. Emulace je ale náročná na výkon procesoru, takže desktopové programy neběží na ARM procesorech tak rychle, jak jsme zvyklí. V závislosti na konkrétním programu je na ARM platformě jeho výkon o polovinu nižší, ne-li hůř. Microsoft může tento pokles výkonu do jisté míry kompenzovat modifikací systémových knihoven. Tzv. CHPE DLL (Compiled Hybrid Portable Executable) knihovny běží na ARM procesorech nativně a mohou současně přijímat i provádět systémová volání programů z Windows. To například znamená, že pokaždé, když desktopový program předá provedení konkrétní akce, například zobrazení fotografie v JPEG, některé systémové komponentě, není nutné provést tuto akci prostřednictvím emulátoru. Ale i to má svůj háček. Microsoft dnes emuluje jen 32bitové (x86) programy, takže například 64bitový Photoshop spustit nejde a velikost využitelné operační paměti je limitována na 4 GB. Microsoft se snaží tento problém vyřešit, takže na květnové vývojářské konferenci BUILD představil nový Software Development Kit, se kterým mohou programátoři několika kliknutími myší zkonvertovat své UWP aplikace na 64bitové verze.
Až 24 hodin provozu na jedno nabití
I přes tato omezení se najdou důvody, proč si Always On počítač pořídit. V porovnání s běžným notebookem vedou tyto stroje v oblasti mobility - výrobci slibují až 24hodinou výdrž na jedno nabití jejich akumulátoru, přičemž první praktické testy ukazují stále pěkných 16 hodin. Takovou výdrž umožňuje procesor Snapdragon 835, který je v porovnání s čipy od Intelu výrazně úspornější. Čipové sady založené na procesorech Snapdragon navíc obsahují i modemy podporující nejnovější standardy LTE sítí. Někteří mobilní operátoři proto již nyní připravují zahrnutí Always On počítačů do svých datových sítí.
Výkon tohoto typu počítačů je sice slabší, ale do budoucna by tomu tak být nemuselo. Na rozdíl od tradičních procesorů od Intelu a AMD totiž můžeme od architektury ARM očekávat podstatná vylepšení. Nejlepší ukázkou je nový Snapdragon 845, který pohání novou vlajkovou loď Sony, model Xperia XZ2. V testech ukazuje tento procesor až o 20 procent vyšší výkon, než má Snapdragon 835, takže na něm emulace desktopových aplikací poběží mnohem svižněji. První Always On počítače s touto novou čipovou sadou očekáváme na konci tohoto roku.
Kam směřuje Microsoft?
Z čistě technologického pohledu jsou Windows 10 v důležité přechodné fázi, kdy Microsoft trochu nenápadně upravuje svůj operační systém tak, aby mohl běžet na všech myslitelných zařízeních. Soustředí se přitom zejména právě na platformu ARM, protože, na rozdíl od stolních počítačů a notebooků, prodej zařízení s ARM procesory neustále roste. Mobilních zařízení, především smartphonů, na ARM platformě se prodává mnohem více než nových počítačů a vlastní zařízení s ARM procesory vyrábí i Microsoft - jde o brýle HoloLens pro aplikace virtuální či rozšířené reality. První verze býlí HoloLens, které jsou vybaveny upravenou verzí Windows 10, běží ještě na procesorech Intel Atom, ale HoloLens ve verzi 2, které by se měly objevit v roce 2019, budou poháněny ARM procesory a budou vybaveny i speciálním hardwarem pro aplikace umělé inteligence. V blízké budoucnosti se můžeme dočkat i nového mobilního zařízení od Microsoftu, ale zatím není úplně jasné, zda půjde o již dříve diskutovaný Surface Phone. Patenty přihlášené společností Microsoft přitom ukazují rozkládací tablet, který může zároveň sloužit jako smartphone. Toto zařízení bude velmi pravděpodobně pohánět procesor s architekturou ARM.
Jedno jádro pro všechna zařízení
Surface Phone bude pravděpodobně prvním zařízením s novým operačním systémem Windows Core OS, který bude znamenat velký skok ve vývoji Windows 10. Microsoft zatím nesdělil podrobnosti o svých plánech, ale pokud si poskládáme střípky dostupných informací, získáme následující obrázek: Windows 10 by měla být upgradována na skutečně univerzální operační systém, který poběží na všech běžně používaných hardwarových platformách. Právě proto jsou nyní Windows 10 zásadně přepracovávána. Jádro systému a jeho součásti by měly v budoucnu tvořit základ Windows Core OS, operačního systému pro všechny hardwarové platformy, bez ohledu na to, zdali půjde o brýle pro virtuální realitu, nebo velkoplošnou televizi v obýváku.
Pro možnost použití na různých platformách rozšířil Microsoft svůj Windows Shell. Právě Shell totiž definuje zobrazení Windows a obsahuje všechny prvky uživatelského rozhraní - od struktury jednotlivých oken až po nabídku Start. Toto rozšíření je označováno jako Composable Shell. Hned několik projektů má pak za cíl přizpůsobit Shell určitému výstupnímu zařízení, takže například projekt Andromeda má za úkol prezentaci Windows v zařízení Surface Phone. Desktopové programy pak hrají v rámci těchto programů spíše okrajovou roli, týká se jich jen program Polaris, určený pro stolní a přenosné počítače. Pokud Microsoft odhaduje budoucnost správně, budou rozhodující především UWP aplikace, jelikož je jejich kód již nyní navržen pro provoz na různých hardwarových platformách.
Před AI neutečete
Podpora nových hardwarových platforem je klíčová pro jiný zásadní projekt, kterým je integrace technologií umělé inteligence (Artificial Intelligence, AI). Nyní totiž běží všechny funkce umělé inteligence vyvíjené Microsoftem v cloudu - ať už jde o hlasovou asistentku Cortana, nebo o rozpoznávání osob na fotografiích uložených ve OneDrive. S další jarní aktualizací ale Microsoft technologie umělé inteligence od čistě on-line zpracování oprostí.
Počítače se učí vidět
Za implementaci standardu Windows ML (ML jako Machine Learning, tedy strojové učení) je v Microsoftu odpovědný Kam VedBrat, group program manager týmu Windows AI. Během březnového setkání s vývojáři vysvětlil, že Windows 10 s aktualizací Redstone 4 budou podporovat i speciální hardware, jako je třeba Intel VPU Movidius (VPU jako Visual Processing Unit). Na VPU pak běží neuronové sítě, jako je třeba Myriad X od společnosti Movidius, které analyzují obsah obrazových dat. Tyto procesory pro aplikace umělé inteligence pak umí v reálném čase identifikovat obličeje, objekty a osoby. Ve spojení s webovou kamerou by pak neuronová síť mohla teoreticky identifikovat i emoce. Mezi výhody speciálního hardwaru pro aplikace umělé inteligence patří kombinace velkého výkonu při nízké spotřebě energie. Například miniaturní čip Myriad X pro neuronové sítě zvládne miliardu výpočetních operací během jediné sekundy.
Windows ML slouží jako rozhraní pro provádění operací neuronových sítí přímo ve Windows 10. Tyto úlohy mohou být přitom iniciovány jak samotným operačním systémem, tak i různými aplikacemi. Nejde přitom vůbec o hudbu budoucnosti, protože například společnosti Adobe nebo Corel integrovaly funkce neuronových sítí do svých softwarových produktů již před nějakou dobou. Výhoda Windows ML ale spočívá v tom, že technologie a zdroje pro neuronové sítě nebudou dostupné jen velkým softwarovým firmám, ale budou s nimi moci pracovat i nezávislí vývojáři softwaru. Vývojáři mohou do zdrojového kódu svého softwaru integrovat funkci neuronové sítě prostřednictvím tří jednoduchých příkazů.
Neuronové sítě jako součást Windows
VedBrat dále uvedl, že rozhraní ML pro desktopové a UWP aplikace by mělo být ve všech verzích Windows 10 dostupné během roku. Navíc bude možné importovat i data, která si již neuronová síť dříve natrénovala. Pro přenos dat používá Windows ML formát Open Neural Network Exchange (ONNX), který podporuje Microsoft, Facebook a Amazon. Kromě Googlu tedy ONNX podporují všechny giganty v internetovém byznysu. Navíc existuje i plug-in pro TensorFlow od Googlu. Z výrobců hardwaru podporují formát ONNX firmy AMD, ARM, Huawei, IBM, Intel a Qualcomm
Plány Microsoftu na další vývoj Windows 10 jsou bezpochyby zajímavé, ale zanechávají v nás nejednoznačný pocit. Na jednu stranu totiž slibují velké příležitosti, ale zároveň hrozí další invaze do soukromí uživatelů. Jakkoli zní plány Microsoftu velkolepě, spousta uživatelů možná ani nestojí o to, aby operační systém jejich počítače uměl analyzovat obraz v reálném čase a automaticky měnil pozadí pracovní plochy podle jejich nálady, ale spíše o bezpečnost, rychlost a spolehlivost.
***
Nová verze Windows S ještě letos
Od Windows 10 S si Microsoft hodně sliboval. Tato omezená verze operačního systému měla nabídnout větší zabezpečení za cenu limitování instalace nových aplikací. Úspěch se ale nedostavil, protože o omezenou verzi Windows 10 nestáli ani výrobci počítačů, ani zákazníci. Microsoft chce proto režim S integrovat přímo do Windows 10. V režimu S bude do Windows 10 možné instalovat jen aplikace z obchodu Microsoft Store. První zařízení s Windows 10 s S-režimem by se na trhu měla objevit na začátku roku 2019. Omezený S-režim bude možné aktivovat i během čisté instalace Windows 10 z ISO obrazu.
***
Aktualizovat, nebo ne? Jak vyzkoušet aktualizace bez rizika?
Pro možnost vyzkoušet si funkce připravované do aktualizací Windows 10 se stačí zapojit do tzv. Insider Programu. Neměli byste to ale dělat v počítači určeném ke každodenní práci, protože můžete snadno narazit na chyby nebo problémy s kompatibilitou. Pokud nemáte k dispozici samostatný stroj na testování, můžete si nová sestavení Windows 10 vyzkoušet ve virtuálním počítači, vytvořeném v open-source virtualizačním softwaru VirtualBox (virtualbox.org). Instalujte si do něj Windows 10 z ISO obrazu staženého z webu Microsoftu a následně se připojte k Insider Programu. Celý postup je snadný.
Nastavení účtu Microsoft
Pro testování nových funkcí v rámci Insider Programu budete v první řadě potřebovat cloudový účet Microsoft, prostřednictvím kterého se již nyní možná do Windows 10 přihlašujete. Pokud ale účet Microsoft ještě nemáte nebo si chcete pro testovací účely vytvořit nový, začněte na webové stránce signup.live.com, kde si nový účet Microsoft snadno založíte. Pak přejděte na web insider. windows.com, kde se se svým účtem přihlásíte k Insider Programu, jehož podmínky je třeba odsouhlasit.
Instalace Windows do virtuálního počítače
Z webu microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10 si stáhněte nástroj Media Creation Tool na vytváření instalačních médií Windows 10, prostřednictvím kterého si následně stáhnete nejnovější ISO obraz instalace operačního systému. Pak si ve VirtualBoxu vytvořte nový virtuální počítač, do kterého si rovnou instalujete Windows 10. Pro přihlašování k Windows 10 si během instalace zvolte možnost použít účet Microsoft a v nově instalovaném operačním systému pak nechejte proběhnout všechny dostupné aktualizace. Otevřete si Nastavení a přejděte k nabídce »Aktualizace a zabezpečení«, kde v levém sloupci najdete i položku »Program Windows Insider«. Pak se připojte k Insider Programu, což se neobejde bez připojení vašeho účtu Microsoft, několikerého potvrzení a následného restartu počítače. Pak si můžete vybrat, zda budete dostávat vždy aktualizace nejrychlejší cestou (tzv. Fast Ring), nebo aktualizace, které prošly více koly testování (Slow Ring). V případě testovacího, virtuálního stroje nic nebrání tomu, odvážně se pustit do rychlejšího režimu testování. Stahování a instalace nových funkcí v rámci Insider Programu probíhá jako běžné aktualizace v rámci Windows Update.
***
Instalace Redstone 5
Pokud jste zvědavi, jaké novinky a vylepšení chystá Microsoft do podzimní velké aktualizace Windows 10, vyvíjené pod kódovým označením Redstone 5, můžete to zjistit prostřednictvím Insider Programu. Stačí jen v nabídce »Program Windows Insider« v nastavení Windows 10 zvolit možnost »Skip ahead to the next Windows release«. Do podzimu je ale daleko, takže nečekejte, že bude testovací verze zcela bezvadná.
***
Rychlá instalace Redstone 4
Někdy může trvat i celé týdny, než vám služba Windows Update automaticky nabídne instalaci nejnovější verze Windows 10, resp. velké jarní aktualizace operačního systému. Můžete to ale uspíšit a stáhnout si a instalovat aktualizaci hned. Microsoft za tímto účelem nabízí jednoduchý nástroj Windows 10 Updater. Stáhnout si jej můžete z webu microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10, kde použijete tlačítko »Aktualizovat«. Nástroj na aktualizaci Windows 10 vás pak jednoduše provede stažením a instalací jarního upgradu Windows. Další cesta vede přes Insider Program, kde si po připojení účtu Microsoft můžete rovněž stáhnout jarní upgrade. Nezapomeňte pak ale zase stahování aktualizací v rámci Insider Programu zastavit.
***
Omezená kompatibilita
Aktuálně mohou Windows 10 na platformě ARM emulovat pouze 32bitové x86 programy. Emulátor pro 64bitové programy k dispozici není, ale od letošního května jsou v operačním systému podporovány alespoň 64bitové aplikace z Microsoft Store.
x86 emulace 64bitová emulace ARM 32bitový kód ARM 64bitový kód
x86 programy * * * *
64bitové programy * * * *
Windows aplikace* * * * od května
* Aplikace typu UWP (Universal Windows Platform) * ano * ne
***
Souboj nejrychlejších ARM procesorů
Současné Always On počítače pohání procesor Snapdragon 835. Na konci letošního roku by se měly objevit stroje se současným nejvýkonnějším mobilním procesorem Snapdragon 845.
PCMark Android (body)
Snapdragon 845 8 062
Snapdragon 835 6 616
Foto popis| Operační systém v pěti verzích Microsoft uvolňuje velké aktualizace Windows 10 postupně. Jak ukazuje náš graf, například na loňský podzimní upgrade na verzi 1709 čekali někteří uživatelé hodně dlouho - ať už proto, že jej sami oddalovali, nebo jim ho Microsoft nabídl ke stažení až později.
Foto popis| Fluent Design ve Windows 10 s jarní aktualizací není příliš znatelný, spíše jde o jemný facelift s využitím průhlednosti, odlesků a animací.
Foto popis| Nová funkce Historie aktivit sbírá informace o používání počítače a umožňuje jejich synchronizaci prostřednictvím cloudu. Zatím toho ale moc nepředvede.
Foto popis| Stejně jako u každé velké aktualizace umožňuje Microsoft návrat k předchozí verzi Windows 10, a platí to i pro testování nových funkcí v rámci Insider Programu.
Foto popis| V nastavení funkce Historie aktivit ji můžete zcela deaktivovat, nebo alespoň zastavit odesílání informací o aktivitách ve vašem počítači do cloudu.
Foto popis| Pro prohlížení obsahu diagnostických dat odesílaných Microsoftu je třeba si z Microsoft Store doinstalovat aplikaci Diagnostic Data Viewer. Nečekejte ale, že byste se z těchto dat něco zajímavého dozvěděli.
Foto popis| Při prvním spuštění vám prohlížeč Edge představí svoje novinky, včetně například i optimalizace tisku, která zajistí vytištění webových stránek bez zbytečností.
Foto popis| Lenovo Explorer se skládá ze dvou ovladačů pro snímání pohybu a brýlí pro virtuální realitu, které budou spolupracovat s Windows 10.
Foto popis| UWP aplikace ve Windows 10 Redstone 5 bude možné spouštět v samostatných panelech ve společném okně. V jednom okně si tak spustíte třeba Průzkumník souborů a poznámkový blok OneNote.
Foto popis| Více aplikací v jednom okně nazývá aktualizace Redstone 5 jako Set. K dispozici je i příslušné nastavení pro aktivaci a konfiguraci nové funkce.
Foto popis| Windows 10 na ARM počítačích
Foto popis| Operační systém Windows 10 je připraven i pro provoz na počítačích typu Always On s procesory s architekturou ARM. Počítače jako Asus NovaGo a Lenovo Miix 630 mají podle svých výrobců zvládnout až 24 hodin provozu na akumulátor.
Foto popis| Softwarová emulace desktopových programů Ve Windows 10 na platformě ARM mohou běžet i klasické desktopové aplikace, jako je třeba Photoshop. Jejich x86 kód je za tímto účelem emulován a systémová volání těchto aplikací jsou zpracovávána speciálními DLL knihovnami. Abstrakční vrstva vše zkombinuje a odešle kód do jádra systému.
Foto popis| Patent popisující rozkládací smartphone vyvolává úvahy o tom, že se Microsoft v budoucnu vrátí k výrobě mobilních zařízení. Prolomí Surface Phone prokletí Microsoftu ve světě smartphonů?
Foto popis| V roce 2019 přijde nová verze brýlí HoloLens pro aplikace virtuální a rozšířené reality. Poběží v nich speciální verze Windows 10 s podporou umělé inteligence.
Foto popis| Velká přestavba Windows 10 Microsoft plánuje vytvořit z Windows 10 malé jádro operačního systému, které poběží na jakémkoli hardwaru. Uživatelské rozhraní je flexibilně upravováno prostřednictvím Composable Shell prvků. V rámci vývoje již v Microsoftu běží čtyři samostatné projekty.
Foto popis| V budoucnu bude ve Windows 10 možné provádět některé úlohy aplikací umělé inteligence, jako je třeba rozpoznávání tváří na fotkách, lokálně a bez připojení k internetu.
Foto popis| Integrace funkcí umělé inteligence Microsoft dává vývojářům k dispozici rozhraní Windows ML pro napojení aplikací na funkce umělé inteligence. Stačí k tomu tři řádky kódu.
Foto popis| „Platforma umělé inteligence ve Windows 10 umožňuje přímé napojení neuronových sítí na aplikace.“ Kam VedBrat group program manager týmu umělé inteligence pro Windows
Foto popis| Speciální hardware pro aplikace umělé inteligence, jako je procesor Myriad X od Intel Movidius, podporují Windows 10 od letošní jarní aktualizace.
O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, MARKUS MANDAU, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz