Microsoft chystá zjednodušenou verzi svého operačního systému, nástupce neúspěšných Windows RT, který bude schopen spouštět pouze aplikace z Windows Store. Můžete si jej snadno sami vyzkoušet.
Microsoft prezentuje Windows 10 jako systém vhodný pro všechny platformy - od stolních počítačů přes notebooky, tablety a smartphony až po herní konzole a zařízení internetu věcí. Je logické, že se ve všech případech nejedná o stejný, „těžkotonážní“ operační systém, ale o jeho různě upravené verze se stejným jádrem. Pro tablety a hybridní zařízení se ale v současné době používá plnohodnotná verze Windows 10, stejná jako pro klasické počítače.
Především majitelům levných tabletů s 16GB vnitřním úložištěm to způsobuje nemalé problémy, jelikož operační systém zabere značnou část jeho kapacity a často nezbývá prostor nejen pro další aplikace, ale ani pro samotné aktualizace Windows 10. Již v době Windows 8 přitom Microsoft vyvíjel operační systém Windows RT, který představoval odlehčenou verzi Windows 8, určenou právě pro tablety, ve které bylo možné používat pouze aplikace z Windows Store (tedy nikoli běžné, tzv. Win32 programy). Podobně jako celá Windows 8 si ale ani Windows RT mnoho příznivců mezi uživateli nenašla.
Windows 10 pro ARM
Potřeba alternativní verze Windows 10 pro tablety vychází z možnosti používat v levných mobilních zařízeních procesory s architekturou ARM, jako jsou například čipy z rodiny Qualcomm Snapdragon. Taková zařízení však mohou být nejen levná, ale také pouze pasivně chlazená a budou mít dlouhou výdrž, na jakou jsme zvyklí z tabletů s Androidem. Systém Windows 10 Cloud přitom umožní provozovat nejen aplikace z Windows Store, z nichž je prakticky použitelných opravdu jen několik, ale také, pomocí emulace, i klasické Win32 aplikace. Na první pohled se přitom Windows 10 Cloud prakticky nebudou lišit od běžné verze Windows 10.
Zkuste si sami
Díky tomu, že na internet uniklo testovací sestavení Windows 10 Cloud ve verzi 15025, mohli jsme si tento nový operační systém vyzkoušet a důkladně jej prozkoumat ještě před jeho oficiálním uvedením (o kterém zatím Microsoft ani nijak veřejně nehovoří). Můžete si jej zkusit i vy, ideálně ve virtualizovaném prostředí, vytvořeném pomocí open-source nástroje Oracle VM VirtualBox (virtualbox.org). Neoficiální instalační ISO obraz najdete na webu (např. pod odkazem bit.ly/2nzRgAT), ale připomínáme, že nejde o oficiální verzi operačního systému, takže jeho použití je jen na vaše vlastní riziko.
Instalace operačního systému Windows 10 Cloud probíhá zcela standardním způsobem, ale testovací sestavení je k dispozici jen v angličtině nebo ruštině. Obejdete se bez licenčního čísla a přihlásit se můžete jak k on-line účtu Microsoft, tak i ke klasickému lokálnímu off-line uživatelskému účtu. Rovnou při úvodním nastavení si pak můžete zvolit i PIN pro rychlé odemykání zařízení a nechybí ani základní nastavení soukromí (povolení lokalizace zařízení, rozpoznávání řeči, odesílání diagnostických dat nebo personalizace reklamy). Během chvilky se můžete do operačního systému Windows 10 Cloud přihlásit a začít jej používat.
Syrový OS
Aktuální uniklé testovací sestavení Windows 10 Cloud rozhodně není operačním systémem, který by bylo možné na jakémkoli zařízení běžně používat. Především na vás každou chvíli vyskočí hlášení o nekompatibilitě aplikace s operačním systémem - a to jak zcela samovolně, tak i v případě, když budete chtít použít standardní součásti běžné verze Windows, jako je příkazový řádek nebo třeba editor registru.
K dispozici jsou například aplikace pro práci s e-maily, kalendářem a poznámkami a také internetový prohlížeč Microsoft Edge - tedy výbava známá z klasické verze Windows 10. Win32 aplikace není možné instalovat, a to ani prostřednictvím obchodu Windows Store. Velmi omezená je i možnost instalace aplikací určených přímo pro Windows Store, včetně tzv. univerzálních aplikací, které by měly fungovat v počítačích, tabletech i smartphonech s Windows 10. Právě Windows Store bude jediným místem, odkud bude možné do Windows 10 Cloud nové aplikace instalovat.
Nová Windows pro tablety
Kromě tabletů se s Windows 10 Cloud budeme moci setkat i v různých levnějších konvertibilních zařízeních, ale otázkou je kdy. Jak jsme již zmínili, Microsoft nová Windows 10 Cloud nijak nekomentuje - nejen pokud jde o funkce, ale ani co se týká termínu uvedení. Možná se nové verze Windows 10 dočkáme společně s velkou aktualizací Windows 10 Creators Update, ale třeba si na oficiální představení Windows 10 Cloud budeme muset počkat až do květnové vývojářské konference Microsoft Build, nebo ještě déle. V současném testovacím sestavení je nový operační systém ještě velmi nehotový.
Více aplikací ve Windows Store?
Již od uvedení operačního systému Windows Phone a později Windows 8 se Microsoft potýká s nezájmem vývojářů vytvářet aplikace pro tyto platformy, dostupné prostřednictvím obchodu Windows Store. S praktickým zánikem platformy Windows 10 Mobile, jejíž tržní podíl v minulém roce klesl pod jedno procento, je více než zřejmé, že nových aplikací se ve Windows Store jen tak nedočkáme. Pokud by tedy mělo být možné nový operační systém Windows 10 Cloud vybavit pouze aplikacemi z Windows Store, je nezbytné, aby v něm nějaké aplikace také byly dostupné.
> Microsoft tuto situaci řeší tím, že nabídl vývojářům nástroj Desktop App Converter, který umožňuje běžné Win32 aplikace relativně snadno převést na aplikace pro Windows Store, včetně úpravy uživatelského rozhraní a doplnění živé dlaždice do nabídky Start nebo integrace do Centra akcí. Sám Microsoft jde příkladem a do Windows Store převádí svůj soubor kancelářských aplikací Microsoft Office, jehož nová veze by do budoucna měla nahradit mobilní variantu Office. Měl by zde být dostupný společně s aktualizací Windows 10 Creators Update, která přinese i do klasické verze Windows 10 možnost omezit instalaci aplikací pouze na Windows Store (což by mohly ocenit firmy v rámci svých bezpečnostních pravidel).
> Celkově se Windows Store utápí v přívalu nekvalitních, zbytečných a nepoužitelných aplikací, takže jej musí Microsoft pravidelně čistit. Například na podzim loňského roku odstranil Microsoft z italského Windows Store na 100 tisíc aplikací, z německého pak dokonce kolem 175 tisíc aplikací.
Foto popis| Windows 10 Cloud na první pohled nepoznáte od klasické verze Windows 10. Nový operační systém se identifikuje jako preview verze Windows 10 Pro.
Foto popis| Windows 10 Cloud se instalují stejným způsobem jako klasická verze Windows.
Foto popis| Na problém s nekompatibilitou s Win32 aplikacemi narazíte i ve chvíli, kdy budete chtít použít standardní funkce Windows, jako je třeba příkazový řádek nebo editor registru.
Foto popis| Do Windows 10 Cloud bude možné instalovat aplikace jen prostřednictvím obchodu Windows Store. Nyní je ale výběr velmi omezený a kompatibilita s testovacím sestavením operačního systému je problematická.
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz