Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky: software

Microsoft na rozcestí

Čtenář, který alespoň okrajově registruje zprávy ze světa informačních technologií či konkrétněji softwaru, nemůže nezaznamenat ten nápor.
Text: Michal Černý

V uplynulých měsících se z médií valily novinky pocházející od jednoho z největších globálních hráčů na počítačové scéně, společnosti Microsoft. Obří softwarová firma se objevuje všude, kam se jen člověk podívá. Ostatní velké firmy v oboru, jako třeba IBM nebo Intel, se v porovnání s tímto gigantem přece jenom dostávají trochu do pozadí. Je to právě Microsoft, který v současnosti vydává zřejmě nejvýraznější a nejhlasitější tón a který určuje směr dalšího vývoje.
Bude tomu tak však i nadále? Jednou ze zajímavých zpráv tohoto měsíce byla informace, že zakladatel a dlouholetý šéf Microsoftu Bill Gates z této firmy do roku 2008 odejde a bude se věnovat převážně charitě. Velký Bill, nejviditelnější tvář firmy, zároveň proklínaný a obdivovaný, byl na jedné straně předmětem kleteb uživatelů nespokojených s chováním nepředvídatelných Windows, na straně druhé předmětem modliteb programátorů, vzývajících svatého Billa, aby jim dopřál funkčnost svých programů. Vizionář Gates založil svůj úspěch na strategických krocích, díky nimž dokázal prosadit mnoho svých produktů jako standard. Je otázkou, zda odchodem Billa Gatese neztrácí Microsoft svůj nejsilnější motor a zda se tak nestane firmou bez výrazné tváře.
Gates dokázal díky vytvoření mnohých standardů svůj Microsoft prosadit jako vedoucího hráče v oboru a zároveň jako firmu v téměř monopolním postavení. V souvislosti s tím jsme mohli zaznamenat novinku, která je další zprávou o probíhajícím sisyfovském boji antimonopolních úřadů -evropská komise plánuje vydat oficiální rozhodnutí, kterým konstatuje, že Microsoft porušoval evropská antimonopolní opatření, a firmě za to může být udělena pokuta ve výši až několika milionů eur denně.
Všechno se nyní točí kolem Microsoftu. Je tomu tak také proto, že firma vydává beta verze svých klíčových produktů, jako je například Office, nebo absolutně nejdůležitějšího produktu -operačního systému Windows Vista. Mnozí uživatelé, kteří měli možnost si tento systém vyzkoušet, se ovšem ptají, zda Microsoft přece jen netrpí přílišnou megalomanií. Windows Vista okupují značnou část operační paměti a výkonu počítače - přitom by mělo být jasné, že ty nejlepší a nejelegantnější věci jsou právě ty nejjednodušší, že operační systém by se měl chovat co nejskromněji a největší část systémových zdrojů počítače by měl přenechat aplikacím. Aero je samozřejmě pěkná věc, ale je otázka, jestli daň v podobě hardwarové náročnosti není přece jenom příliš vysoká.
Microsoft se ocitá na křižovatce -Bill Gates odchází, hrozí velké pokuty, firma přichází s novými produkty. Bude zajímavé sledovat, jakou cestou se tato společnost vydá - jestli stezkou nezdravé megalomanie a nabobtnávání funkcí svého softwaru, anebo zda se přece jenom inspiruje některými skromnějšími projekty, pocházejícími například z komunity kolem Linuxu.

Zpracování videa

NOVÝ DIVX PŘINÁŠÍ OSTŘEJŠÍ OBRAZ

Nová verze populárního kodeku DivX, tedy verze 6.2.5, přináší kromě jiných zlepšení také filtr, který umožňuje zaostřit přehrávaný obraz. Po zapnutí jsou videa a filmy zakódovány všemi verzemi kodeku DivX (3, 4, 5 nebo 6). Zaostřovací filtr pochopitelně vyžaduje lepší procesor, takže pokud se při přehrávání rozsynchronizuje obraz a zvuk, je třeba popřemýšlet nad zdokonalením počítačové sestavy.
DivX 6.2.5 přináší i optimalizace pro dekódování a post-procesing obrazu. Nový dekodér je nyní rychlejší než dříve, což znamená, že na dekódování obrazu je třeba menší výkon procesoru, což zase dovoluje lepší post-procesing.

Programování

SUN ROZBÍHÁ JAVU SE6

Publikováním týdenních aktualizací dostala firma Sun šestou verzi Java Standard Edition do stadia Beta 2. Programovací prostředí získává nové doplňky, které vývojářům umožní jednodušší tvorbu robustnějších multiplatformových a webových aplikací.
Hlavní novinkou druhé beta verze Javy SE6 je vestavěný databázový engine Java DB. Jedná se o open-source databázi Derby od komunity Apache. Malá databáze nekonkuruje dospělým databázím typu DB2, ale postačuje na většinu typických „javových“ aplikací. Běžnou potřebu méně náročné databáze tak programátor nemusí řešit externí aplikací.
Neméně zajímavým doplňkem je vizuální programovací nástroj Swing, který umožňuje programům napsaným v Javě zachovat vzhled okolního prostředí. Nástroje Java v současnosti přenechávají aplikacím jejich typický design, odlišný od vzhledu operačního systému. Se Swingem je možné vytvářet uživatelské prostředí tak, aby nebylo rozeznatelné od nativní aplikace.
Finální verze Java SE 6 bude k dispozici na podzim, v současnosti se každý týden vydává aktualizovaný build na stránkách firmy Sun.
Info: http://java.sun.com/javase/6/download.jsp

Operační systémy

NÁSTUPCE WINDOWS VISTA: OPTIMALIZOVANÝ PRO VÍCEJÁDROVÉ PROCESORY

Windows Vista se ještě ani neprodávají a Microsoft už ve svých prognózách mluví o nástupci tohoto operačního systému. Manažer pro výzkumné programy ve skupině Microsoft Research potvrdil, že jednou z oblastí, na které se výzkum momentálně zaměřuje, je lepší a efektivnější využití vícejádrových procesorů.
Stejně jako je systém Vista optimalizován z hlediska nejnovějších grafických karet, operační systém, který přijde po něm, bude optimalizován pro vícejádrové procesory. Brian Benett na konferenci The Venture Forum uvedl, že je důležité začít plně využívat výkon, který nové vícejádrové architektury dnešních procesorů dávají k dispozici.
Pro operační systém, který má přijít po Windows Vista, ještě není zatím ani stanovena časová osa vývoje. Předběžná práce na něm však už zahrnuje pět nebo šest projektů v různých laboratořích Microsoftu. Už nyní je zřejmé, že vybudování jakéhokoli nástupce Windows Vista bude mimořádně obtížné - na rozdíl od devadesátých let je dnes na vývoj nástupce posledního operačního systému potřeba mnohem víc energie a prostředků než u kdysi vyvíjených Windows 95 (nástupce MS-DOS). I z toho důvodu možná nastalo tolik problémů a skluzů ve vývoji Windows Vista.
Oficiálně je zatím potvrzeno pouze to, že Microsoft plánuje vydat Windows Vista na začátku roku 2007. Poté má přijít Windows Vista R2 s kódovým označením Fiji a dále Vienna. Pokud má být zachována strategie Microsoftu vydávat operační systém každé dva roky, Fiji nás zasáhne v roce 2009, Vienna v roce 2011. Obsah těchto nových verzí i jejich vlastnosti jsou ovšem stále ještě v oblasti spekulací a dohadů.

Komunikační software

PŘICHÁZÍ WINDOWS LIVE MESSENGER

Microsoft oznámil zveřejnění finální verze klienta pro instant messaging, programu Windows Live Messenger, což je následovník MSN Messengeru. Zájemci si mohou klienta této služby stáhnout ze serveru live.com.
Windows Live Messenger mimo jiné nabídne kompatibilitu s podobně koncipovanou službou od Yahoo, což MSN Messenger, předcházející systém Microsoftu, dosud neumožňoval.
Windows Live Messenger, jehož klientskou část lze spustit pouze na operačním systému Windows XP, dále podporuje videotelefonování, IP telefonii, sdílení souborů či integraci s dalšími službami balíku Windows Live, jako je třeba Windows Live Mail či Windows Live Search. Celkem by se mělo v rámci projektu Windows Live ještě během letošního roku objevit na trhu zhruba dvacet služeb.
Beta verzi programu Windows Live Messenger si stáhlo kolem 15 milionů uživatelů, přičemž konečná varianta se od ní příliš neliší. Největším rozdílem je podle Brooke Richardsonové, manažerky divize MSN, značný nárůst výkonu aplikace.
Microsoft bude podle svých slov i nadále podporovat produkt MSN Messenger, avšak další vývoj se bude soustřeďovat jen na Windows Live Messenger.
Info: www.microsoft.com

Na světě je nová, lepší verze KOffice

BÝT BALÍKEM NENÍ VŽDY ŠPATNÁ VĚC

Pro Linux existuje několik kancelářských balíků - kromě známého OpenOffice.org je to třeba také balík aplikací KOffice. Z názvu vyplývá, že KOffice je vyvíjen v rámci grafického prostředí KDE, ale lze jej používat například i v prostředí GNOME. Právě tento balík nedávno vyšel ve své nové verzi, jejíž novinky si přiblížíme. Samozřejmostí je, že všechny programy jsou počeštěné a bez problémů zvládají české znaky (ukázkové obrázky pocházejí z oficiálních stránek projektu).
Balík obsahuje několik aplikací: pro psaní textů se hodí KWord, na tabulky je KSpread, na prezentace KPresenter a k úpravě obrázků se hodí Krita. Součástí jsou ještě další aplikace, které dohromady tvoří velmi funkční prostředí pro domácnost či malou firmu, protože balík podporuje nedávno standardizovaný formát OpenDocument (stejně jako OpenOffice.org). Mezi tyto další aplikace patří také Kexi, rozhraní pro přístup k databázím. Právě tohoto programu se týká jedna z novinek: vylepšený import ze souborů Microsoft Access. Export a import dat je vůbec prioritou vývojářů, kteří této oblasti věnují mnoho energie. Práce s dokumenty vytvořenými v MS Office je obvykle bez větších problémů, výsledné dokumenty lze ukládat do HTML (webová stránka), PDF apod.
Info: http://www.koffice.org

SUSE Linux 10.1 na palubě

NEJEN MODRÁ JE DOBRÁ, ZELENÁ TAKÉ UJDE

Nedávno vyšla nová verze oblíbené německé distribuce - SUSE Linux 10.1 -, na kterou mnoho fanoušků netrpělivě čekalo. Tento systém lze provozovat na domácím počítači, kde vám velmi dobře poslouží jako výkonný pohon vaší stanice. Obsahuje několik gigabajtů softwaru - např. výše zmiňovaný balík KOffice, ale také OpenOffice.org. Můžete sledovat video, pracovat na internetu, vytvářet dokumenty a vyměňovat si informace s okolím. Tahákem je podpora XGL. Co to je?
XGL změní váš pohled na práci s počítačem. Zobrazuje pracovní plochu na monitoru ne jako placku, jak jsme zvyklí, ale jako prostorový objekt. Okna můžete deformovat, „tahat za uši“ nebo třeba otáčet, a to nikoliv po ploše, nýbrž v prostoru. Přepínání mezi programy je jako pohyb v Matrixu. Více vidíte na obrázku (zdroj http://madpenguin.org). Pravděpodobně i v souvislosti s novou verzí distribuce vznikl nový portál http://www.suseportal.cz, kde najdete rady, návody a články.

Známé české linuxové portály

KAMARÁDI DO DEŠTĚ

Linux tedy už znáte, používáte jej, ale občas narazíte na problém, s jehož řešením si sami nevíte rady - rádi byste si nechali poradit. Od koho ale? Je to jednoduché, na internetu existuje několik linuxových portálů, kde vám přítomní uživatelé česky nebo slovensky odpoví. Důležitá a stěžejní podmínka zní následovně: Ptejte se jasně, věcně, slušně, a především uveďte všechny informace, které mohou být důležité.
K nejvýznamnějším serverům o Linuxu patří (v abecedním pořádku) abclinuxu.cz, Linuxsoft.cz, LinuxEXPRES.cz a ROOT.cz. Na abclinuxu.cz naleznete velmi rozsáhlý archiv diskusí s vyřešenými problémy, často kladené otázky, slovník pojmů nebo třeba učebnici Linuxu. Linuxsoft.cz se soustřeďuje na vytvoření katalogu softwaru - v databázi je několik tisíc programů s popisem a odkazem na stažení. LinuxEXPRES. cz je web časopisu LinuxEXPRES a vycházejí zde pravidelně články, návody a recenze. A konečně ROOT.cz obsahuje množství článků jak pro profesionály, tak pro začínající uživatele, dále pravidelné novinky nebo diskuse.

Strana byla připravena ve spolupráci s časopisem LinuxEXPRES, www.linuxexpres.cz, který se věnuje Linuxu, OpenOffice.org a svobodnému softwaru.

Dokumenty ke stažení