Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky: software

Multimediální bratři

"Elementární" Photoshop a Premiere - jaké jsou nové verze produktů firmy Adobe?
Text: Michal Černý

V průběhu usilovné práce pro časopis Chip se mi naskytla příležitost otestovat si nové verze dvou kusů softwaru - "známá firma", společnost Adobe, vydala ve společném balíku Premiere Elements ve verzi 3 a Photoshop Elements ve verzi 5. Protože se počítačová grafika řadí k mým oblíbeným oborům, těšil jsem se na to, až si oba "softy" vyzkouším. Chtěl jsem se hlavně dopátrat toho, zda jsou pro mě tyto produkty v současné osobní, mezinárodní a geopolitické konstelaci vhodné a využitelné a zda bych si je měl skutečně koupit a nainstalovat.
Ve svém volném čase se zabývám smolením článků pro časopisy a obtěžováním různých redakcí svými novinářskými výplody. Redakce však často vyžadují, abych k textu dodával i obrazové materiály. Domníval jsem se proto, že nová verze Photoshopu Elements by mohla být dobrým nástrojem pro organizování a správu obrazových podkladů pro články do časopisů. Svého času jsem zkoušel program Picasa, nepřipadal mi však příliš vhodný, proto jsem v tomto směru začal experimentovat s Photoshopem Elements 5.0.
Není pochyb o tom, že se jedná o software kvalitní a vyspělý. Na druhou stranu je určen pro trochu jiné úkoly, než pro které jsem ho potřeboval já - cílovou skupinou Photoshopu Elements je typický pořizovač rodinných fotografií, který si potřebuje stovky nebo tisíce fotek organizovat a spravovat a který také občas upravuje jas, kontrast nebo efekt "upířích" očí. Klíčovou vlastností, která mě zajímala asi nejvíce, byla možnost přidat k fotografiím komentář či popisek, což je funkce, která by se při organizování fotek pro časopisy velmi hodila - popisky k obrázkům často musejí být v samostatném textovém souboru, což vpravdě není zrovna precizní a elegantní. Ve Photoshopu Elements jsem však možnost přidávání rozsáhlejších popisek a komentářů, které by byly zobrazeny přímo v náhledovém okně organizátoru, neobjevil. Závěr tedy zněl, že Photoshop Elements, určený čistě pro organizování fotek pro časopiseckou tvorbu (bez nutnosti nějakých rozsáhlejších úprav), prozatím pro mě nemá smysl - ačkoli se bezpochyby najde mnoho uživatelů, na něž je tento produkt speciálně zaměřen a které určitě osloví.
Zabývám se i střihem videa, a proto mě zajímal i druhý "multimediální bratr", Premiere Elements 3.0. Když jsem se pokusil si něco cvičně "capturovat" z digitální kamery, všechno skutečně šlapalo tak, jak mělo - klipy z DV pásku se perfektně rozdělily, všechno bylo automatizované a snadné. Docela mě potěšilo, že na rozdíl od starších poloprofesionálních střihových systémů (Premiere 6.5) zde odpadá nutnost téměř při jakékoli změně výsledný materiál znovu renderovat, a že tedy skutečně platí proklamované heslo firmy Adobe "Edit more, render less".
Program Premiere Elements bych tedy použil, i když samozřejmě pouze pro méně náročné projekty, kdy by například bylo potřeba jednoduše nastříhat domácí video. Pro náročnější projekty by bylo určitě lepší sáhnout po profesionálním softwaru. Oba produkty lze považovat spíše za "masovou" záležitost, musí být přizpůsobeny "širšímu publiku", a někdy tak nejsou zcela vhodné pro speciálnější či profesionálnější účely.

Slunečnice.cz

CODEC PACK UKONČIL NĚKOLIKAMĚSÍČNÍ KRALOVÁNÍ ČESKÉHO ICQ

Na vrcholu říjnového žebříčku nejstahovanějších českých programů serveru Slunečnice.cz vystřídal program Codec Pack po několika měsících tolik oblíbené ICQ, které statistikám kralovalo od letošního února. Mezi deset nejoblíbenějších zahraničních programů se z druhé desítky probojoval prohlížeč formátu PDF Adobe Reader, nástroj proti spywaru Spybot - Search & Destroy 1.4 a také programátorská knihovna DirectX.

Přehrávače médií

UVOLNĚN WINDOWS MEDIA PLAYER 11

Microsoft vypustil do světa novou verzi svého známého multimediálního přehrávače - Windows Media Player (WMP) s pořadovým číslem 11. Kromě přepracovaného vzhledu oznámil výrobce několik dalších novinek. Od začátku vývoje je avizovanou vlastností nové verze výrazné zlepšení spolupráce s internetovými obchody s digitalizovanou hudbou. Nejviditelnější je integrace se službou Urge. WMP nabízí na Urge okamžitý přístup ke kterémukoli ze dvou milionů songů od 110 000 umělců.
Microsoft rovněž vyzdvihuje přepracovaný systém vyhledávání médií, který umožňuje stejně rychlou orientaci v šedesáti či šedesáti tisíci skladbách bez ohledu na to, zda se hledá například v Urge, či ve vlastní knihovně médií. Vyhledávání probíhá v reálném čase. Vyhledaná multimédia lze přímo ve WMP jednoduše nahrát do připojeného přenosného zařízení, kterých přehrávač podporuje několik stovek, přičemž rozhraní pro práci s nimi bylo přepracováno.
Z dalších novinek jmenujme ještě rozšířenou nabídku formátů, do nichž je schopen ripovat hudbu z Audio CD. Oproti starším verzím přibyly formáty Windows Media Audio Professional, a především čistý nekomprimovaný PCM WAV. Neznámé a nepojmenované soubory lze identifikovat prostřednictvím technologie digitálního otisku, který se pokusí nepojmenované či nesprávně pojmenované soubory identifikovat podle jejich obsahu.
K dispozici je anglická verze pro 32bitová a 64bitová Windows XP.
Info: www.microsoft.com

Dokumenty ke stažení