Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky: software

Microsoft Vista: Nařčení z plagiátství

Microsoft vs. Linotype

Písma stojí peníze - to ví každý grafik. Ovšem Microsoft na nich rád ušetří. Kvůli standardnímu "windowsovskému" fontu Arial už si ostatně jednou vysloužil nařčení z plagiátství, neboť Arial je kopií písma Helvetica, vyvinutého už v padesátých letech.

Zatímco Apple za svá písma v OS 10 platí, Microsoft se snaží licenční poplatky ušetřit. Ty by pro velké zákazníky sice znamenaly jen pár centů za font a za pracovní místo, avšak při obrovském počtu produktů MS by už "lezly do peněz".
A také v případě systému Vista, nástupce XP, se zdá, že se někde "opisovalo". Písmo "Segoe", jak jej Microsoft nazývá a které bude v budoucnu rovněž součástí MS Office, zřejmě také není nové. Shoduje se totiž až do detailů s už léta existujícím fontem "Frutiger Next" firmy Linotype. (Linotype je jednou z největších světových knihoven písem, v nabídce má přes 6000 fontů. Sídlem firmy je německý Bad Homburg.)
Ale i když jsou si obě písma natolik podobná, že s jejich rozlišením mají potíže i odborníci, velmi těžko by se dokazovalo, že Microsoft kradl. Vždyť ani takřka dokonalá shoda ještě zdaleka neznamená, že Microsoft písmo Frutiger prostě okopíroval. Stejného vzhledu písma lze totiž dosáhnout různými matematickými postupy -tvar každého znaku je definován řadou různých matematických formulací.
Vedle vektorů a křivek, které tvoří jednotlivá písmena, k nim patří také tzv. ligatury a rastrové předpisy, které se starají o to, aby písmo mělo odpovídající tvar i při nízkých rozlišeních. Pak stačí i mírné změny, a data "za písmeny" už vypadají úplně jinak.

Bude Linotype platit za vlastní písmo?

Právní nároky už ale Linotype nemůže uplatňovat. Ochranná lhůta vzoru pro písma Frutiger už dávno vypršela. Ale teď se Microsoft pokouší o něco, co Linotyp opravdu dokáže "vytočit". Redmondští si chtějí písmo Segoe nechat chránit jako svoje. "Tak by se mohlo teoreticky stát, že budeme muset platit licenci na své vlastní písmo," komentují zástupci firmy groteskní situaci. Koncernová matka Linotypu Heidelberger Druckmaschinen AG proti tomu podala protest.
Info: www.linotype.com

Adobe Acrobat 3D

TŘETÍ ROZMĚR DO PDF

Do dokumentů PDF bude možné vkládat i třírozměrnou grafiku. Společnost Adobe vydala nový produkt z rodiny aplikace Acrobat, nazvaný Acrobat 3D, pomocí něhož mohou inženýři nebo konstruktéři vkládat třírozměrné výkresy z CAD aplikací (Computer Aided Design) do formátu PDF (Portable Document Format). Současně lze pomocí tohoto produktu vkládat třírozměrné návrhy do dokumentů aplikací Microsoft Word, Excel a PowerPoint a takto vytvořený obsah následně konvertovat na PDF.
Software umožňuje autorům přikládat k vytvořeným 3D objektům v PDF komentáře a poznámky. Uživatelé standardního prohlížeče Acrobat Reader tak mohou na tyto texty reagovat a poslat své odpovědi přímo s PDF souborem. S využitím Acrobatu 3D mohou techničtí návrháři rychle sdílet 3D CAD data se členy svého projektového týmu, aniž by příjemci museli vlastnit CAD prohlížeče nebo aplikace.
Cena produktu Adobe Acrobat 3D činí ve Spojených státech 995 dolarů.
Info: www.adobe.com

Svět Linuxu

NOVEL PŘEDVEDL SVŮJ LINUX DESKTOP 10

Na pařížské konferenci Solutions Linux představili zástupci firmy Novell příští verzi své linuxové distribuce Novell Linux Desktop 10. Novell představil zejména multimediální schopnosti nového systému, které demonstroval především na přehrávání MP3 a video souborů, výměnou hudby a fotografií s přehrávačem iPod a s digitálním fotoaparátem.
Podnikovým uživatelům pak novinka nabídne řadu funkcí souvisejících s kancelářskou prací a konvertováním formátů Microsoft Office a OpenOffice. Novell vyvinul pod jménem Banshee vlastní software pro přehrávání MP3 souborů. Pomocí aplikace F-Spot mohou uživatelé připojovat digitální fotoaparáty, jež jsou automaticky detekovány, a následně spravovat svoje fotografie. (Podle vyjádření Novellu tato funkce ve světě Linuxu dosud chyběla).
Info: www.novell.com

Hudební služby

APPLE ODMÍTÁ POUŽITÍ SPYWARU V ITUNES

Uživatelé populární aplikace pro stahování hudebních obsahů iTunes se bouří proti její poslední verzi. Apple podle nich používá nekalé praktiky a snaží se pomocí této aplikace zaznamenat jejich hudební vkus, aby jim následně mohl nabídnout cílenou reklamu. Apple však tento názor popírá.
Kamenem úrazu se stala nejnovější aplikace Apple iTunes ve verzi 6.0.2. Mezi drobná vylepšení patří i funkce MiniStore, která ve spodní části aplikace nabízí hudební alba, vybraná na základě uživatelských preferencí. Modul MiniStore však přijímá reklamy na hudební alba podle toho, co uživatel poslouchá. Uživatelé tak získali dojem, že jde o praktiky, jaké se používají v případě nechvalně známého spywaru. Firma Apple takové domněnky popírá a dodává, že data, která se odesílají, se nepřidávají ke konkrétním osobám a v žádném případě se neukládají.
Info: www.theregister.co.uk, www.apple.com

Grafické nástroje

MICROSOFT LÁKÁ GRAFIKY NA EXPRESSION

Microsoft se snaží útočit na pole působnosti společností, jako je Adobe či Corel: na oblast webové grafiky. Microsoft vydal jako beta verze dvě ze tří aplikací z připravované sady Expression. Tuto sadu tvoří čtvrtá verze kreslicího a ilustračního nástroje Expression Graphic Designer, 3D animační program Expression Interactive Designer a dosud nevydaná aplikace Expression Web Designer. Posledně jmenovaný produkt má sloužit pro grafické a obsahové zpracování webových prezentací, k čemuž využívá podpory jazyka XAML (eXtensible Application Markup Language).
Konečný termín vydání celé sady dosud není stanoven. Konkurenci pro sadu Expression představují produkty zmiňovaných firem Corel a Adobe
Info: www.microsoft.cz

Dokumenty ke stažení