Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky: software

Software krok za krokem

Softwaroví vývojáři přicházejí se stále novými verzemi svých produktů - program s pořadovým číslem kolem desítky není ničím neobvyklým. Přechod na nový vývojový stupeň však pro uživatele někdy znamená ztrátu času či peněz.
Text: Michal Černý

Na Invexu bylo možné spatřit mnoho různých softwarových produktů, které dospěly k vysokým pořadovým číslům svých verzí - například program Zoner Photo Studio nesoucí číslo 9 nebo Acronis True Image Home, který se dostal již na zaokrouhlenou desítku. Stále nové a nové vývojové verze přibývají a voda teče…
Vývoj softwaru je samozřejmě nevyhnutelný -programy se neustále musejí přizpůsobovat hardwaru či trendům počítačového světa. Pro firmy může problém spočívat v tom, že po několika letech vývoje se jedná o produkt natolik vyspělý, že už ani nemůže nic moc nového nabídnout. Proto výrobci často vymýšlejí nejrůznější „psí kusy“, kterými by zaujali zákazníka a donutili ho si produkt koupit - například třídimenzionální rozhraní operačních systémů nebo propojení GPS s pořizováním fotografií, jako například v nové verzi Photo Studia. Mnoho uživatelů je však konzervativních a ptají se, proč by měli přecházet k Windows Vista, když XP vcelku bez problémů fungují? Proč přecházet k nové verzi grafického softwaru, když už současná verze obsahuje tolik funkcí, že by si jejich stoprocentní zvládnutí vyžádalo měsíce učení?
Se stále novými verzemi programů se pojí také komplikace ze strany uživatelů. Ti si musejí na novou verzi s často přepracovaným rozhraním zvyknout a investovat spoustu času, energie a mnohdy i peněz na školení, aby nový software zvládli. Znal jsem jednoho uživatele, který byl v celé firmě proslulý dokonalou znalostí všech fines textového editoru. Podnik však přešel na novou verzi, takže dotyčný už mohl jen naštvaně konstatovat: „A teď se to celé můžu učit znova!“
Do kategorie nepříliš potřebných inovací by mohla patřit například i nová nástrojová lišta v Office 2007, charakteristická tím, že se v ní objevují jenom ty funkce, které se vztahují pouze k aktuální prováděné akci. Mohlo by se zdát, že se jedná z hlediska pokroku uživatelského rozhraní o přínos, jako každá novinka si však opět vyžádá určitý čas na zvládnutí a naučení.
Zřejmě nejsem sám, kdo volá po větší stabilitě světa informačních technologií, který se úprkem žene za novými verzemi se stále vyššími pořadovými čísly. Vývoj jde kupředu asi až příliš rychle.

Adobe Acrobat 8

AKROBACIE S PDF

Nová verze softwaru Adobe Acrobat, tedy verze s pořadovým číslem 8, uživatelům poskytne inovativní nástroje pro komunikaci a spolupráci bez omezení různými operačními systémy, aplikacemi a firewally. S Acrobatem 8 mohou profesionálové pracovat s informačním obsahem v dokumentech a formulářích PDF a s lepším zabezpečením plnit své pracovní úkoly s využitím softwaru Adobe Reader.
K zahájení běžných aktivit, jako je kombinování, podepisování a zabezpečení souborů PDF, interakce s formuláři PDF, recenzování, schvalování a spolupráce na dokumentech nebo spuštění webové konference v reálném čase, nyní stačí jedno kliknutí myší.
Řada produktů Acrobat 8 přináší několik podstatných inovací v oblastech spolupráce na dokumentech, opakovaného využití obsahu PDF, formulářů PDF, sbalení více dokumentů do balíčku a kontroly důvěrných informací. Například sdílené recenze umožňují spolupráci prakticky s kýmkoliv, kdo má přístup ke sdílené síťové složce a má Adobe Reader. Účastník ve sdílené recenzi může vidět poznámky odeslané ostatními, sledovat stav recenze a pracovat na ní dokonce i v době, kdy není připojen. Acrobat 8 také umožňuje export obsahu z PDF do populárních formátů, aby se umožnilo jeho opakované využití nebo využití pro jiné účely.
Očekává se, že Acrobat 8 Professional bude v ČR dostupný za odhadovanou cenu 19 050 Kč bez DPH, Acrobat 8 Standard za 11 900 Kč bez DPH.
Info: www.adobe.com/acrobat

Zoner Photo Studio 9

V SOULADU S TRENDY DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

Značnou porci novinek připravila firma Zoner do deváté verze programu pro zpracování digitální fotografie Zoner Photo Studio. Produkt se vyznačuje kompletně přepsaným jádrem s podporou barevné hloubky 16 bitů na kanál, což znamená, že je ve verzi Professional při veškerých operacích s fotografiemi zachována vyšší úroveň detailů a dochází k menší ztrátě kvality obrazu.
Systém uživatelem definovaných posloupností operací umožňuje sestavit a v jediném kroku provést na zvolených fotografiích libovolnou skupinu úprav.
Nový rozměr při práci s archivem digitálních fotografií přináší podpora GPS, představující možnost přiřazení zeměpisných souřadnic fotografiím a jejich následné zobrazení na libovolné on-line mapě - mapových serverech - a také off-line mapě.
Inovace se dotkly také publikačních nástrojů. Novinkou mezi nástroji je průvodce pro tvorbu interaktivních prezentací ve formátu DVD, který lze spouštět v každém stolním přehrávači. Práce s archivem zase usnadňuje nový panel pro snadný popis fotek či nástroj pro záměnu textových řetězců v EXIF datech.
Zoner Photo Studio 9 bude k dispozici tradičně ve třech funkčně odstupňovaných verzích, označovaných Professional, Home a Classic a určených pro různé skupiny uživatelů. Oproti předchozím verzím dochází k výraznému posílení funkcionality ve verzi Home, která nabídne nástroje dříve dostupné pouze ve verzi Professional, jako třeba vypalování CD nebo tvorbu webových galerií.
Info: www.zoner.cz

Letem světem Linuxu

KDE slaví desáté narozeniny...

... PUBERTU UŽ MÁ ALE ZA SEBOU

14. října 1996 oznámil jistý Matthias Ettrich, že se rozhodl vytvořit tzv. Kool Desktop Environment (KDE), grafické prostředí pro operační systém Linux, který se tehdy stával stále známějším a populárnějším. KDE je dnes jedním z nejpoužívanějších projektů svobodného softwaru a jeho obliba stále stoupá. Dávno jej opustily dětské nemoci a dnes je z něj komfortní prostředí s mnoha stovkami programů, jež je využíváno miliony uživatelů. V kombinaci s dalšími technologiemi, jako je třeba výše zmiňovaný projekt Xgl, představuje opravdu stabilní pracovní prostředí, které poslouží jak začínajícímu, tak pokročilému uživateli. Obsahuje vše potřebné pro práci s počítačem. Spolupráce s finskou firmou Trolltech, která vyvíjí grafické rozhraní Qt (QTopia), je stále užší a ukázala se klíčovou pro dnešní úspěch.
Vývojáři se pravidelně scházejí a debatují o dalším vývoji. Mnohdy pak přímo na takovém setkání vzniknou základy dalších programů (jedno ze setkání se v roce 2003 konalo v Nových Hradech v jižních Čechách). Právě týmová práce mnoha set vývojářů, grafiků a dalších profesionálů (je mezi nimi i mnoho Čechů - ale samozřejmě mnohem více Němců) je ukázkou lidské spolupráce v tom nejlepším smyslu.
Oslavy narozenin se konaly 13. října 2006 v Esslingenu nedaleko Stuttgartu. V době vzniku tohoto textu nebyly známé žádné možné závěry plynoucí z oslav -jisté je však jedno: všichni netrpělivě očekávají revoluční KDE4, které přináší zcela nový koncept a přepracování. Běžný uživatel Linuxu se jen může těšit na „své“ nové KDE, které prostě nainstaluje prostřednictvím několika kliknutí. Snad také ocení desetiletou práci mnoha tisíců lidí, kteří se na tomto skvělém produktu podílejí.
Info: http://events.kde.org/10years

FreeDB.org opět funkční

NAKONEC SE DOHODLI

Na adrese www.freedb.org běží již několik let databáze, jež obsahuje popisy audiodisků, tedy názvy stop (písniček) a interpretů. Vložíte-li disk do mechaniky a chcete-li jeho obsah uložit jako soubory ve formátu MP3 nebo OGG (tzv. ripování), program se spojí s touto databází a podle jedinečného kódu, kterým je disk identifikován, stáhne odpovídající informace, které se pak uloží do popisu souborů. Tyto informace jsou známé jako ID tagy. Jejich ruční vypisování by bylo velmi namáhavé - a především zbytečné, když tato služba existuje.
Před časem však došlo k tomu, co se může stát - provozovatel se rozhodl, že přístup k databázi omezí a pokusí se na informacích vydělat. Ačkoliv byla celá služba založena na svobodném přístupu, hrozilo její komerční zneužití. Služba byla pro běžné uživatele v podstatě pozastavena, našli se však uživatelé, kteří spustili podobnou, opět svobodnou databázi.
Nyní se však FreeDB vrací, servery a databáze byly po dohodě převzaty berlínskou firmou Magix, která zaručuje svobodný přístup k databázi a její další rozšiřování.
Info: www.freedb.org

Mandriva Linux 2007

LINUX, KTERÝ SE NA VÁS TĚŠÍ

Začátkem října byla finalizována a vydána linuxová distribuce, která patří mezi nejoblíbenější v Evropě; její oblibu v České republice potvrzují ankety na serveru abclinuxu.cz. Mandriva Linux 2007 je moderní operační systém, který zcela spolehlivě vyhoví požadavkům kladeným na něj v domácnosti či malé až střední firmě. Obsahuje maximum možného softwaru, jehož pomocí lze sledovat a vypalovat všechny typy multimediálního obsahu, pracovat s internetem a elektronickou poštou nebo hrát hry. Hlavně v oblasti her byl zaznamenán pokrok -samozřejmou součástí systému je rozhraní Cedega, pomocí něhož lze spustit hry pro Windows. Ačkoliv se viry v Linuxu nešíří, existují antivirové systémy, které fungují jako účinné prostředky zabraňující jejich šíření - linuxové počítače často slouží jako brána počítačů se systémem MS Windows (kde mohou viry napáchat mnoho škody). Proto je součástí Mandriva Linuxu antivirový program od firmy Kaspersky Lab.
Tahákem posledních měsíců je Xgl - technologie, která konečně přináší na naše obrazovky třetí dimenzi. Využívání plochy na obrazovce tak získává další rozměr, neboť s okny a dalšími prvky lze pohybovat v „prostoru“, lze je deformovat, animovat, ohýbat, nechat je pozvolna zmizet nebo jim nastavit trvalou průhlednost či stín. To vše v ML 2007 také nalezneme (technologie je známá například z distribuce SUSE Linux Enterprise Desktop - SLED).
V neposlední řadě bylo změněno i celkové barevné ladění systému, což jistě přispěje k pohodlnému používání. Česká verze je očekávána v polovině listopadu, jako vždy s originálními knihami plnými praktických návodů a postřehů.
Info: www.mandriva.com/en/linux/2007, www.mandrivalinux.cz

Strana byla připravena ve spolupráci s časopisem LinuxEXPRES, www.linux-expres.cz, který se věnuje Linuxu, OpenOffice.org a svobodnému softwaru.

Dokumenty ke stažení