Války formátů
Snahy o prosazení formátu ODF (Open Document), určeného pro výměnu souborů kancelářských aplikací, byly v měsíci květnu konečně korunovány úspěchem. Otevřený formát pro kancelářské aplikace byl přijat za mezinárodní standard normy ISO.
Text: Michal Černý
Formátu ODF se tak samozřejmě otevírá široký prostor pro další využití. Zároveň se rozbouřily debaty o tom, co podnikne Microsoft, který se snaží prosadit svůj konkurenční formát Open XML.
Přijetí formátu ODF za normu ISO by se na první pohled mohlo zdát běžným uživatelům jako okrajová a nepodstatná záležitost - pravda je však jinde. Je třeba poznamenat, že veškeré standardizované formáty dokumentů jsou mnohem lépe přijímány například ve státní správě a třeba Evropská unie na nich hodně staví.
Standardizace by měla umožnit hlavně jednoduchý, dlouhodobý a bezproblémový přístup ke kancelářským datům bez jakýchkoli technických omezení. Pokud například text uložíte do nějakého standardizovaného formátu, neměl by teoreticky vyvstat problém s jeho přečtením ani za mnoho let. U proprietárních formátů se často vyskytuje problém dokonce i s kompatibilitou mezi jednotlivými verzemi aplikace. Výhody otevřených formátů jsou tedy nasnadě.
Jaké jsou charakteristiky ODF? Celý název, který se zkracuje na ODF (Open Document), zní OASIS Open Document Format for Office Applications. Formát je určen pro mnoho různých typů dokumentů, jako je text, grafy, tabulky, prezentace či databáze. Byl vytvořen OASIS (Organizations for the Advancement of Structured Information Standards), je postaven na XML a pochází od OpenOffice.org. Jak již bylo napsáno v úvodu, 3. května tohoto roku se stal standardem ISO.
Pro uživatele je samozřejmě také důležité, jaké aplikace budou formát podporovat. Nativní podporu v balíku OpenOffice.org asi netřeba zmiňovat, formát podporují i KOffice či StarOffice. Co se týče jednotlivých aplikací, textový formát podporuje například Writely, částečně i AbiWord, textový formát umí načíst i AjaxWrite.
A jaký je vztah Microsoftu k ODF? Z pochopitelných důvodů nijak vřelý. Microsoft Office tento formát samozřejmě zatím nepodporuje. Microsoft se všemožně snaží prosadit vlastní formát OpenXML, který bude součástí Office 2007. Je však možné předpokládat, že bude-li dostatečný tlak ze strany zákazníků, byl by Microsoft sám proti sobě, kdyby se ODF bránil. Pokud by byl ODF přijat jako standardní formát ve státních úřadech a balík Microsoft Office by jej nepodporoval, úřady by byly nuceny přejít na jiný kancelářský balík, což by pro Microsoft znamenalo nepochybně prohru a finanční ztrátu. Vše tedy bude záležet na tlacích mocných zákazníků. Redmondský softwarový obr zřejmě Open Document zcela dobrovolně nikdy nepřijme.
INFO: http://opendocumentfellowship.org, www.oasis-open.org
ThinkFree
KANCELÁŘSKÝ BALÍK V INTERNETOVÉM PROHLÍŽEČI
Potřebujete kancelářský balík? Opět máte na výběr o jednu možnost navíc. ThinkFree Office je dalším příkladem nového trendu, kdy jsou aplikace poskytovány zcela zdarma, a lze k nim přistupovat přes internetový prohlížeč. Tři kancelářské aplikace si vystačí s internetovým browserem, a své soubory můžete ukládat na vzdálený server s prostorem 1 GB. Funkčností se přitom ThinkFree Office blíží profesionálním kancelářským balíkům.
Jedná se o ambiciózní projekt zpřístupnění funkcí běžného produktu každému na počkání.
Není třeba instalovat rozsáhlé aplikace, nebo za ně dokonce platit. ThinkFree běží na serveru poskytovatele služby. Tři základní aplikace - textový editor Write, tabulkový kalkulátor Calc a prezentační nástroj Show potřebují pouze podporu Java Runtime Environment. Služba vyžaduje bezplatnou registraci pomocí e-mailové adresy, která následně slouží i jako přihlašovací jméno.
Pomocí jména a hesla získáváte přístup k virtuální pracovní ploše. Zde jsou uspořádány soubory a adresáře s běžnými možnostmi manipulace (vytvoření, přesun, mazání, přejmenování).
Webová kancelář dokáže pracovat se soubory Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Z vlastního počítače je možné vložit i soubory jiných formátů, které ThinkFree přímo neotevře (PDF, MP3) a využít tak službu jako úložný prostor s kapacitou 1 GB.
Info: www.thinkfree.com
Přehrávače médií
VYZKOUŠEJTE SI NOVÝ WINDOWS MEDIA PLAYER
Uživatelé v ČR již měli možnost stáhnout si z internetu betaverzi přehrávače Windows Media Player ve verzi 11, kterou uvolnila společnost Microsoft. Jaké novinky tento multimediální přehrávač přináší?
Ihned na první pohled si všimneme změny designu: celá aplikace je vyvedena v černo-modrošedých barevných odstínech. Hlavním důvodem pro tuto grafickou změnu je slučitelnost s designem operačního systému Windows Vista, pro nějž je přehrávač určen.
Kromě přepracovaného vzhledu oznámil Microsoft několik dalších novinek. Jednou z hlavních předností by mělo být výrazné zlepšení synchronizace s mobilními zařízeními.
Velkých změn také doznala knihovna. Skladby jsou nyní seskupovány podle alb, ke každému z nich je pak zobrazen i náhled alba. Další novinkou je indexace obsahu knihovny médií. Díky indexaci souborů je nyní vyhledávání rychlejší, Windows Media Player 11 vyhledává ve skladbách okamžitě během zadávání jednotlivých znaků. V knihovně už také nejsou všechny soubory pohromadě, ale je možné zobrazit si pouze hudební nebo filmové položky.
Určitých změn doznala také oblast práce s chráněnými soubory DRM (Digital Rights Management). Především se jedná o možnost uživatelsky kontrolovat snížení kvality u menších hudebních souborů. Windows Media Player s sebou přináší také zobrazování metadat souvisejících s ochranou souborů. Díky těmto datům tak uživatel má přehled o tom, jak může s danou skladbou podle licenčních podmínek zacházet.
Info: http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/player/11
Haptické aplikace
HMATOVÁ INTERAKCE S POČÍTAČEM
Firma Humusoft představila nové verze svých simulačních a výpočetních nástrojů a rovněž prezentovala nástroje využívající haptickou (hmatovou) interakci mezi uživatelem a počítačem.
Tradiční vlajková loď v nabídce Humusoftu, Matlab od firmy MathWorks, je nyní k dispozici ve verzi R2006a, která mimo jiné nově dokáže generovat aplikace pro platformu . Net. Tyto aplikace lze podle licenčních podmínek dále distribuovat. Hlavní novinkou této verze Matlabu je možnost paralelizovat výpočty na výpočetních klastrech. Zcela novým modulem z rodiny Matlabu je pak Hydraulics 1.0, simulační nástroj pro hydraulické systémy.
Firma Humusoft rovněž předvedla nabídku haptických (hmatových) aplikací a zařízení. Haptické aplikace nacházejí uplatnění všude tam, kde je přínosem hmatová zpětná vazba, zejména v medicíně (manipulace a operace na dálku, nácvik zdravotnických výkonů, rehabilitace, protetika) a při návrhu tvarově složitých výrobků a zařízení.
Příkladem z této kategorie je rodina zařízení Phantom společnosti SensAble, umožňující uživatelům dotýkat se virtuálních objektů, cítit je a manipulovat s nimi, nebo Horus, trenažér práce s ultrazvukovým diagnostickým přístrojem. Tento simulátor, vyvinutý ve francouzském ústavu IRCAD, umožňuje nácvik operací, při nichž je nutné využívat zároveň sonograf a operační nástroj.
Info: www.humusoft.cz
Zdroje na WWW
SOFTWARE PRO LINUX
Pro Linux je vyvíjeno velké množství aplikací. Jejich vývoj se soustřeďuje kolem několika softwarových center, kde se každou minutu objevují buď nové verze, nebo programy zcela nové. Mnohdy to však nejsou jenom programy, ale také ikony, obrázky pro pozadí plochy, témata oken či jiné doplňky.
Stěžejními prostředími jsou v Linuxu KDE a GNOME. Každé z nich má svou formaci webů, které jsou určeny pro uživatele a vývojáře. Nejzajímavější (kromě osobních blogů vývojářů) jsou programové archivy. Příkladem mohou být portály http://www.gnomefiles.org a http://www.kde-apps.org. Oba nabízejí aktuální software, jsou přehledně členěny do kategorií, takže nalézt požadovaný program bývá velmi jednoduché.
Jedná se ovšem spíše o katalogy softwaru - obvykle se nalezený program neinstaluje stažením instalačního balíčku, nýbrž prostřednictvím balíčkovacího programu v samotném systému. Pouze pokud se chceme bavit instalací nových verzí, použijeme tuto cestu. Sady ikon nebo dekorace oken či obrázky a rozšiřující skripty lze takto ovšem nainstalovat zcela jednoduše. Pro KDE hledejme záležitosti týkající se vzhledu na webu http://www.kde-look.org, různé skripty a šablony na http://www.kde-files.org.
Distribuce Linuxu
NOVÉ UBUNTU V ČERVNU
Vydání nové verze oblíbené distribuce, která byla ohlášena na duben, se odsouvá na červen. Důvodem je snaha autorů vydat produkt Dapper Drake v nejvyšší kvalitě. Na internetu se zatím objevují alfa verze, které lze pochopitelně zkoušet, nedoporučuje se však jejich nasazení na produkčních systémech.
Zatím poslední z těchto testovacích verzí se jmenuje Dapper Flight 6. Probíhá horlivé ladění každého detailu tak, aby byl uživatel maximálně spokojen. Zařazeno bylo prostředí GNOME v aktuální verzi 2.14, doplněné stejně aktuálními aplikacemi, jako je například e-mailový klient Evolution nebo webový prohlížeč Epiphany.
Vývojáři kladou důraz na vyladěný desktop, proto se zaměřili na prvky, které práci s ním ulehčují. Je to například Deskbar - osobní vyhledávací nástroj, který sídlí na hlavním panelu. Pokud do něj zadáte libovolný výraz, vrátí vám jako odpověď vše, co na vašem počítači našel. S výsledky lze pracovat různě - pokud se jedná o soubor, můžete jej otevřít v různých programech, je-li to adresář, můžete jej otevřít, pokud nenašel nic, nabídne vám možnost vyhledat výraz na webu (pomocí různých služeb).
Dále se vylepšují prvky vzhledu - ikony, dekorace, „bublina“ na hlavním panelu, která informuje o stavu různých služeb či komponent. Zjednodušena byla správa Wi-Fi sítí a mnoho dalšího.
Info: http://www.ubuntu.com/testing
Kritika vývojářů
SOFTWARE TLOUSTNE
Nicholas Negroponte, zakladatel projektu One Laptop Per Child, který má „každému“ dítěti v zemích třetího světa poskytnout laptop běžící na Linuxu, kritizuje vývoj softwaru. Podle něj je software v současnosti vůbec „nejtučnější“ v uplynulé historii. Uvádí příklad, že tlustý člověk potřebuje nejvíce energie na to, aby své tělo posunul vpřed. Nejinak je tomu o softwaru - moderní procesory jsou ze stran programů využívány tak nehospodárně, že velkou část jejich výkonu spotřebuje samotný běh systému a uživatelské programy pak připomínají závody šneků. Současné počítače jsou v podstatě nejpomalejší v historii.
A kritiku nevztahuje jenom na Windows, ale míří i do řad vývojářů softwaru pro Linux. Stodolarový notebook pro děti v chudých zemích bude „znehodnocen“ příliš nehospodárným systémem, který jeho nepříliš hvězdný výkon (uvádí se frekvence 500 MHz a 1 GB RAM, bez harddisku) srazí na kolena. Proto požaduje: laptop nemá být redukovaný, nýbrž štíhlý a vyladěný. Což nepůjde bez změny myšlení při vývoji všech součástí.
Info: http://news.zdnet.co.uk/software/linuxunix/0,39020390,39261232,00.htm
- Software - Novinky (286.87 kB) - Staženo 0x