V obklopení softwarem
Počítačový software je bezpochyby užitečná věc. Některá jeho vychvalovaná pozitiva by však paradoxně bylo možné považovat i za negativa.
Michal Černý
V nedávné době jsem se setkal s tvorbou amerického autora Jerryho Mandera, konkrétně s jeho knihou V nepřítomnosti posvátného, která představuje kritiku moderních technologií. Jerry Mander zde velmi „drze a opovážlivě“ kritizuje ty největší výdobytky naší civilizace, jako třeba automobily, počítače, telefony nebo televizi. Tvrdí, že technologie mají i své negativní aspekty, které je třeba v atmosféře jejich všeobecného vynášení do nebes neustále připomínat. S jeho kritikou automobilu nebo televize bych vcelku souhlasil, navážení se do počítačů pro mě však bylo něčím zcela novým. Informační technologie jsem považoval ve srovnání s automobilem za vcelku ekologicky čisté a určitě prospěšné při vytváření budoucích „zářných zítřků“ - při přeměně industriální společnosti v informační. Mander ovšem na počítačích nenechává nit suchou - okolnost, že se při jejich výrobě používají neekologické postupy, leptání kyselinami a podobně, je pouze vedlejší. Jako hlavní problém vidí skutečnost, že mnoho technologií včetně počítačů slouží k udržení moci vládnoucích skupin a že umožnily atomovou apokalypsu prostřednictvím stisku jediného tlačítka. „Na počítačích jsou závislé všechny armády na světě a je na nich založená každá vojenská strategie,“ píše Mander. „Tváří v tvář této realitě je tvrzení, že osobní počítače pomáhají při psaní textů, popřípadě při řešení obchodních záležitostí, poněkud absurdní.“
Vývoj samozřejmě nelze zastavit, každá technologie má svoje pozitivní a negativní aspekty, a pokud je k něčemu užitečná, společnost ji bude využívat. Například software je velmi praktická věc, protože umožňuje na osobním počítači dělat dříve nemožné věci - třeba stříhat video, editovat grafiku anebo libovolně měnit texty. Právě skutečnost, že v textech je možná libovolná změna a text tak v „tekutém“ prostředí doslova morfuje před očima, může být na druhou stranu zmíněna také jako negativum - tato možnost libovolných změn narušuje přirozený způsob lineární tvorby vět, kvůli čemuž jsou právě programy pro editaci textů jakožto tvůrčí nástroj mnohými spisovateli odmítány. Obrovskou nevýhodou do nebe vychvalovaného hypertextu je zase právě ta skutečnost, že je nelineární, a tudíž narušuje přirozený způsob vnímání informací. Jako negativum počítačových her by se pak dalo uvést, že uživatele v možnostech jednání vlastně uzavřou do programátorova kódu, z něhož není úniku - v tomto ohledu naopak zábavní software nerozvíjí kreativní schopnosti. A tak by se dalo pokračovat.
Některé tyto myšlenky souvisejí se známou větou Marshalla McLuhana, že médium je poselstvím, a že tedy médium samo o sobě vytváří zpětný vliv na svého uživatele (což je myšlenka, kterou Jerry Mander často cituje). S jeho knihou nelze souhlasit ve všem, přijímám však autorovu myšlenku, že od technologií bychom si měli držet zdravý odstup a v mnohdy příliš optimistické atmosféře nezapomínat na to negativní.
Slunečnice.cz: NEJSTAHOVANĚJŠÍ SOFTWARE
1. DAEMON Tools 4.0.8
2. Codec Pack All in 1 6.0.3.0
3. Atlas ICQ 5.10 #3080
4. Nero 7.5.9.0
5. DVD Shrink 3.2.0.15
6. Ad-aware SE
7. Skype
8. Adobe Reader
9. Mozilla Firefox 2.0
10. Spybot - Search & Destroy 1.4
Adobe versus Apple
DUEL RAW PROFESIONÁLŮ
O přízeň zákazníků nyní bojují dva programy pro správu a zpracování digitálních fotografií: Adobe Photoshop Lightroom a Apple Aperture. Vývojové týmy si kladou za cíl usnadnit pomocí těchto nástrojů práci s RAW formátem, který má pro zpracování fotografií nesporné výhody -například to, že je možné fotografie v RAW měnit bez ztráty kvality.
Photoshop Lightroom, který byl reakcí společnosti Adobe na Apple Aperture 1.0, je nyní k dispozici jako beta verze a je možné si jej volně stáhnout. Adobe má v úmyslu program vylepšovat na základě připomínek uživatelů s beta verzí a někdy v průběhu roku 2007 vydat verzi finální. Otázka ceny přitom stále zůstává otevřená.
Program Apple Aperture je nyní k dispozici ve verzi 1.5, která vylepšuje některé nedostatky původní verze 1.0. Aperture dokáže například srovnávat dva či více RAWů v reálném čase včetně pohledu „lupou“ 1 : 1, díky čemuž snadno vyberete nejvhodnější snímek pro zpracování. Produkt není určen pro retušování či pokročilé grafické zpracování fotografií, a proto také přímo podporuje export do Photoshopu. Softwaru nechybí prezentační schopnosti, tiskový výstup včetně sestavování knih či generování webových galerií - to vše za cenu kolem 300 eur.
Info: www.adobe.com, www.apple.com
Pinnacle Studio 10.6
EFEKTOVÉ FILTRY PRO HOBBY FILMAŘE
Softwarový a hardwarový výrobce Pinnacle uvádí do svého videoeditačního nástroje Pinnacle Studio pár zajímavých přídavků: aktuální verze 10.6 je plně kompatibilní s novými Windows Vista, hlavním přínosem pro uživatele jsou však zřejmě efektové filtry, prostřednictvím kterých je možné video prokládat zajímavými přechody či jinak vylepšovat. Pinnacle Studio navíc podporuje export v komprimovaném formátu Div X 6 Pro, naproti tomu chybí ukládání filmů ve formátu pro nástroj Flash nebo pro populární webový portál YouTube. Pinnacle Studio je k dispozici ve třech baleních - nejmenší varianta stojí kolem 70 eur, ta však na rozdíl od svých větších bratrů neumí editovat filmy v HD rozlišení. V dražších verzích je obsažen také audio a obrazový editor.
Info: www.pinnaclesys.com
- Software - Novinky: software (175.01 kB) - Staženo 1254x