Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě?
Problémy s používáním počítačů a softwaru, jak se o nich ve své knize zmiňuje například Václav Havel, by mohly u leckoho vyvolat pobavený úsměv. Daleko spíše však inspirují k zamyšlení.
Text: Michal Černý
Z monotónní šedi a nudy v oblasti softwarových novinek v prázdninových dnech vyčnívá zpráva z kategorie 3D modelovacích a animačních nástrojů: firma Autodesk vypustila do světa další verzi 3D Studia MAX, verzi 9. Publikování tohoto produktu by mohlo být inspirací k úvahám o komplikovanosti a náročnosti některých nástrojů. Programy jako Studio, ale samozřejmě i jeho konkurenti jako Softimage, Maya nebo Lightwave, jsou známé tím, že do nepřeberného množství detailů může proniknout jenom pár zasvěcenců. Když se laik, který snad chce modelovat nebo animovat ve třech rozměrech, podívá třeba na hlavní panel 3D Studia, musí se mu zatočit hlava z té spousty tlačítek, hejblátek, posuvníků a přepínačů - takže se není co divit, že mnozí na práci v těchto nástrojích raději rezignují a nadále se na počítači věnují jednodušším činnostem.
Copak 3D software - zákony optiky, různé lomy světla nebo modelování a animace fluidních tvarů jsou natolik obtížné a náročné, že se složitost 3D renderovacích nástrojů předpokládá. Co je však mnohdy předmětem mého údivu až úžasu, je sofistikovanost některých programů sloužících ke zcela primitivním úkonům, jako je třeba napsání obyčejného textu. Například při práci v editoru Word může mít člověk pocit, jako kdyby - spíše než že by psal obyčejný text - řídil nějakou mimořádně komplikovanou intergalaktickou loď. Často se ztrácí v bludišti stovek nepřehledných textových stylů a formátování nebo ikon, o jejichž smyslu má jenom mlhavou představu.
Problém softwarových vývojářů spočívá v tom, že zapomínají na nepoučené a laické uživatele, pro něž je kontakt s počítačem něco jako blízké setkání třetího druhu. Takoví lidé pochopitelně nejsou zcela hloupí a zabednění, jen ještě bohužel zcela nepronikli do složitosti některých nástrojů. Vzpomínám třeba na jednu sekretářku, která nikdy zcela nepochopila všechny taje a záludnosti textového editoru a některé akce, které svým jednáním vyvolala, v ní vzbuzovaly nevěřícný úžas. Když jsem ji pozoroval, jak se po dvacáté šesté neúspěšně snaží trefit myší na malou ikonku, ani jsem se nedivil, že se chce vrátit k tak krásně primitivnímu nástroji, jako je psací stroj.
Vývojáři nepamatují ani na občany, jimž je třeba sedmdesát či více let a kteří jsou z různých důvodů na stará kolena nuceni pracovat s počítačem. Například problémy s novou verzí textového editoru nebo s tiskárnou, které ve své knize Prosím stručně popisuje exprezident Václav Havel, by mohly u leckterého sebevědomého borce vyvolat pobavený úsměv. Daleko spíše by však měly vést k úvahám nad tím, jestli problémy starších nebo laických uživatelů jsou jejich chybou, anebo spíše omylem vývojářů, kteří neumějí navrhnout skutečně jednoduchý a přitom efektivní software. Dokud nebude práce s osobním počítačem stejně snadná jako ovládání televize pomocí dálkového ovladače, mají softwaroví tvůrci nad čím přemýšlet.
Nejstahovanější software
ICQ STÁLE NA VRCHOLU OBLIBY
Přední pozice českého i zahraničního žebříčku nejstahovanějšího softwaru na serveru Slunečnice.cz patřily opět především aplikaci ICQ. Oblibu produktů pro snadnou komunikaci prostřednictvím internetu potvrdil i skokan měsíce, program Skype.
Největší propad zájmu zaznamenal přesně podle předpokladů program obsahující sbírku maturitních otázek, který se z třetího místa posunul na dvanáctou pozici. Naopak produkty typu ICQ si svá přední místa z květnového žebříčku nejstahovanějšího softwaru na serveru Slunečnice.cz udržely.
3D rendering
„MAXÍK“ PODEVÁTÉ
Firma Autodesk, tak jako každý rok v tomto čase, oznámila novou verzi svého 3D modelovacího a animačního nástroje - 3D Studio MAX, verze 9. Jedná se o první verzi tohoto populárního kusu softwaru, která podporuje jak 32bitová, tak i 64bitová Windows. To umožňuje přístup k výrazně větší paměti a zvyšuje to výkon celé aplikace. Díky tomu lze také pracovat s komplexnějšími scénami.
Mental ray 3.5 navíc přidává výkonný 3D renderer, díky němuž lze vytvářet ještě realističtější scény s fotorealistickými oblaky na bázi pozice slunce se skutečnými fyzikálními vlastnostmi. Nové architektonické shadery zjednodušují práci architektům a designérům při tvorbě efektů, jako jsou rozmazané odrazy, zmrzlá skla nebo lesklé laky aut.
Optimalizace jádra programu s sebou přináší větší interaktivitu a rychlejší práci s objekty ve viewportech. Nová verze umožňuje umístnit animace do separátních vrstev pro jednodušší a přesnější nastavení a časování animací. Mnoho zlepšení v modulu animace postav nabízí ještě jednodušší nastavení realistických pohybů.
Pro Booleans je nový nástroj pro modelování s booleovskými operacemi, který je ideální pro tvorbu objektů ve hrách nebo v komplexních architektonických objektech.
3D Studio MAX 9 bude v anglické verzi dostupné v říjnu 2006, a to za cenu přibližně 119 900 Kč bez DPH.
Letem světem Linuxu
Komunikační systém Jabber
BAVME SE SPOLU NA ÚROVNI
Ve světě Linuxu existuje množství programů pro stejný typ činnosti. Někdo říká, že je to negativum, jiný to vidí naopak pozitivně. Jako klad to můžeme vnímat v oblasti, která je dnes už běžnou součástí každodenní práce či zábavy mnoha uživatelů. Jedná se o instant messaging čili okamžité posílání zpráv, běžně řečeno chatování [četování]. Asi netřeba představovat ICQ, nástroj nutný k běžné kancelářské i jiné práci. V Linuxu je pochopitelně možné komunikovat s lidmi, kteří mají ICQ účet. Poslední dobou je však mezi mnoha uživateli oblíbený systém, který tvoří konkurenci komerčnímu systému ICQ (jistě si vzpomínáte na nedávné změny v protokolu ICQ a nutnost aktualizovat komunikátor) a který se jmenuje Jabber.
„Jabber“ znamená anglicky „brebentit, drmolit“ - název je tedy zvolen více než dobře. Chat však není jediná činnost, kterou Jabber zvládá. Umí pochopitelně komunikovat i s jinými messaging systémy, nejen se zmiňovaným ICQ. Kromě toho poskytuje konferenční místnosti, do nichž se mohou připojit desítky či stovky uživatelů, nabízí překladové slovníky, televizní program, informace o počasí a další skvělé věci. Vše v rámci jednoho programu a často jednoho příkazu - je pouze nutné znát svůj protějšek (v tomto případě program na serveru, jehož služby využíváte). V České republice existuje server www.jabber.cz, kde se o této skvělé službě dozvíte úplně vše.
A ještě zbývá zmínit výhody a nevýhody ve srovnání s ICQ. Především je protokol Jabber otevřený - každý programátor nebo firma jej může využívat, protože jeho technické parametry jsou veřejně dostupné. Existují desítky komunikačních programů, některé mohou fungovat třeba v telefonech. V aktivním vývoji je propojení s technologií Voice over IP a také se zvažuje možnost využívání videokonferencí. Skvělé je také to, že si můžete ve firmě rozjet svůj vlastní, interní Jabber server na běžném počítači. Nevýhodu má Jabber asi jen jednu - není tak rozšířený jako ICQ a nestal se synonymem pro chat. To však není důvod jej nepoužívat.
Info: www.jabber.cz
Konference Openchange Olomouc
AŽ BUDE VÍTR FOUKAT ZE STRNIŠŤ
Na podzim tohoto roku se v Olomouci koná další ročník konference, dříve známé pod názvem LinuXchange, jež se věnuje svobodnému softwaru a Linuxu. Letošní ročník byl přejmenován na Openchange a není to jediná změna. Pořadatelský tým se rozhodl opustit myšlenku věčných úvodů a zaměřit se na zvídavé uživatele, kteří chtějí vědět, jak se s Linuxem pracuje, co umí a jak ho používat. Kromě přednáškového sálu budou k dispozici učebny vybavené počítači s Linuxem, kde si zájemci budou moci - za případné pomoci lektora - vyzkoušet, co jen budou chtít. Témata jsou tedy zacílena na běžné kancelářské a domácí činnosti, jako je například používání kancelářského balíku, práce s obrázky a fotografií, nastavení Linuxu. V neposlední řadě bude možné zhlédnout i teoretické přednášky mnoha odborníků. Veškeré informace hledejte na webu www.openchange.cz, ale především se přijďte podívat.
Info: www.openchange.cz
Změny ve světě distribucí
JEDEN HOT A DRUHÝ ČEHÝ...
V nedávné době došlo k několika zajímavým událostem ve světě těch nejznámějších linuxových distribucí. Zkusme si nastínit, co se aktuálně děje. Fedora Legacy Project (FLP), správce i u nás oblíbené distribuce Fedora Core, jež je vyvíjena na základě Red Hat, oznámil, že v okamžiku vydání Fedora Core 6 Test 2 ukončí podporu pro starší vydání Fedora Core 1 a Fedora Core 2. FLP také zajišťuje podporu pro Red Hat Linux 7.3 a 9. Do konce září přijímá poslední hlášení o chybách, které se pokusí opravit do konce roku 2006. V ten okamžik veškerá podpora těchto klasických distribucí oficiálně skončí a své úsilí FLP napne směrem k novým verzím. Verze Fedora Core 6 Test 2 byla ohlášena na 27. červenec 2006, nicméně v době vzniku tohoto textu (začátek srpna) nebyla dosud zveřejněna.
Během prázdnin spatřily světlo světa také první beta verze Mandriva Linuxu 2007, jedné z nejoblíbenějších linuxových distribucí v České republice, jež je vydávána s několika původními česky psanými knihami a mnoha doplňky (distribuce je původem z Francie). Práce na nové české verzi již započaly a oficiálně můžeme produkt očekávat na trhu na podzim. Situaci na poli oblíbených distribucí by ovšem mohl ovlivnit také tajemstvím zahalený projekt Ulteo, za nímž stojí v březnu z Mandrivy „odejitý“ zakladatel Gael Duval, který se rozhodl svému někdejšímu chlebodárci konkurovat. Projekt Ulteo má dva weby - jeden v doméně .com a druhý v .org. Naznačuje to, že celý koncept by mohl být podobný tomu, který razí Ubuntu - stažení zdarma, placená podpora. Ulteo slibuje, že změní pohled uživatelů na operační systém. Slibovaná beta verze (srpen 2006) je stále v nedohlednu. Nechejme se překvapit - objeví se silný konkurent Mandrivy a Ubuntu?
Strana byla připravena ve spolupráci s časopisem LinuxEXPRES, www.linuxexpres.cz, který se věnuje Linuxu, OpenOffice.org a svobodnému softwaru.
Dokumenty ke stažení- Software - Novinky (193.15 kB) - Staženo 0x