Nadšení i zklamání
Adobe Creative Suite 2 - Od představení nové verze integrovaného kreativního a publikačního balíku firmy Adobe uplynul již prakticky rok. Česká verze tohoto systému je na trhu od poloviny minulého roku.
Text: Jan Kroupa, autor@chip.cz
Při ceně okolo čtyřiceti tisíc za kompletní prostředí je tato sada programů pro většinu kreativců jasnou volbou - najdou v ní vše, co ke své práci potřebují. Pro práci s obrazem je tu Photoshop, pro vektory Illustrator, pro stránkovou montáž InDesign, pro web GoLive.
Protože již první verze balíku Creative Suite byla takřka dokonalým funkčním systémem, museli programátoři firmy Adobe (nebo spíše obchodníci) nabídnout množství novinek, aby stávající uživatele přesvědčili utratit těžce vydělané peníze za upgrade.
Co je v balíku nového?
Že je novinek dost, to lze posoudit i z následujícího výčtu:
Adobe Bridge je vylepšený průzkumník. Poskytne elegantní přístup ke všem vašim výtvorům, ať už jste je vytvořili v čemkoliv. Kromě toho můžete prostřednictvím Bridge přistupovat i k cizím zdrojům, a to pomocí funkce Stock Photos.
VersionCue se nyní zabývá skutečně správou verzí a poskytuje prostředí pro týmovou spolupráci.
Illustrator nabízí hlavní novinky v podobě živé vektorizace, živé malby, vylepšené podpory přímých barev, kontroly viditelnosti vrstev z Photoshopu či vylepšené volby exportu.
InDesign CS2 přichází s vylepšenou podporou XML, nově nabízí možnost exportu pro předchozí verzi, můžete řídit viditelnost vrstev grafik Illustratoru i Photoshopu. Vynikající novinkou jsou tzv. výstřižky, objektové styly, ukotvené objekty, možnost opakování transformace a mnoho dalšího.
Ve Photoshopu je úžasnou novinkou práce s perspektivou pomocí tzv. úběžného bodu.
Automatické smart objekty poskytnou nedestruktivní transformace bitmap. Práci s fotografiemi usnadní řada nových funkcí, jako dávková konverze RAW souborů, filtry pro redukci digitálního šumu či pro opravy optických vad objektivů, korekce jevu červených očí a chytré doostření, a potěší i podpora vysokého dynamického rozsahu (32 bitů na kanál) fotografie.
GoLive se po akvizici firmy Macromedia již nemusí pokoušet dosáhnout kvalit DreamWeaweru: jeho uživatelé asi ke GoLive neutečou, nicméně když už v balíku je, poskytne vše potřebné pro tvorbu webových prezentací včetně podpory pro mobilní telefony.
Drobnosti v ovládání občas zlobí
Každý, kdo chce s počítačem pracovat alespoň trochu produktivně, naučí se nějaké klávesové zkratky, díky čemuž se jeho práce zrychlí. Je nemilé, když s novou verzí programu musíte na své návyky zapomenout a vytvářet si nové, jako je tomu v případě této sady. Kupodivu v InDesignu nefungovala ani kombinace Ctrl+X pro mazání do schránky. Je krásné, že si můžete vytvořit vlastní sadu klávesových zkratek, ale setkáte se přitom s řadou varovných, často i zbytečných dialogových oken a některé kombinace kláves prostě nejdou použít.
Dokonce se mi stalo, že nějakou dobu nefungoval dialog pro práci s barvou. Pokud jsem nepoužil políčko vzorníku a pokoušel se přebarvit objekt pomocí palety Barva, zkrátka to nešlo. Pak jsem překopíroval tu verzi exe souboru, která měla zprovoznit klávesu Del, program jsem znovu spustil, a ejhle, dialog fungoval.
Illustrator se zase skoro vždycky, když s ním nějakou dobu nepracuji, urazí. Zkrátka se mnou nemluví, kreslicí plátno neukáže a někdy jen správce úloh pomůže k jeho ukončení. To ale není novinka této verze, dělají to i její předchůdkyně. Jedná se však pouze o drobnosti, zásadní věci fungují tak, jak mají.
Praktické zkušenosti s novinkami
Chtěl bych se s vámi podělit o několik praktických zkušeností s některými novinkami. Bridge je celkem svižný i na nepříliš nadupaném notebooku, dokonce se tu dá pracovat i s VersionCue, které pro mě bylo v předchozí verzi naprosto nepoužitelné. Občas si sice chvilku počkám, alespoň mi však zbývá čas na pár očních cviků a na uvolnění pravačky, strnulé od myšování. Aniž bych se k tomu musel přemlouvat, začal jsem Bridge ihned hojně využívat. Snad jen o použitelnosti funkce Stock Foto je podle mne v našich zeměpisných šířkách možné pochybovat, stačí porovnat ceny za využití fotografií třeba s www.fotobanka.cz.
Od opakované transformace v InDesignu jsem sice očekával něco jiného, nicméně ve skutečnosti je to lepší, zejména opakování posloupnosti transformací se velice dobře použije. Objektové styly jsou vynikající novinkou, což se týká i jejich propracovaného nastavení. Dialog, navržený Adobe pro otevírání a ukládání souborů (společný pro všechny programy), se mně osobně také zamlouvá více než dialog operačního systému. Své využití rychle najdou i výstřižky, tedy schopnost InDesignu ukládat objekty a skupiny objektů jako samostatné soubory (které jsou díky použití XML příznivě malé). Ukotvené objekty uměla Ventura již před patnácti lety, a tak je docela načase, že to nyní umí také InDesign. Řízení viditelnosti vrstev obrázků z Photoshopu nebo Illustratoru nemá sice vlastní paletku a funguje poněkud pomalu, ale je fajn, že tu je.
Zajímala mne funkčnost exportu dokumentu do interchange formátu pro otevření předchozí verze InDesignu. Ani po instalaci opravného souboru, umístěného na stránkách podpory Amsoftu, se mi však import nezdařil.
V Illustratoru jsem si vyzkoušel možnosti živé vektorizace. Adobe Stremline sice také prováděl velice solidní převod na vektory, avšak možnost interaktivního nastavení parametrů i svižnost Illustratoru mne příjemně překvapily a výsledky rovněž. Ostatně posuďte sami na příkladech. Významnou výhodou je živost takto vytvořeného objektu, tedy existence původního podkladu a možnost další úpravy parametrů v průběhu další práce.
3D efekty jsou ve většině případů vykreslovány také velmi rychle a poskytují široké možnosti využití.
Možnost interaktivně řídit viditelnost vrstev u souborů importovaných z Photoshopu přímo v Illustratoru stejným nebo podobným způsobem jako v InDesignu jsem při nejlepší vůli neobjevil.
Budete-li používat českou klávesnici, nemá smysl pokoušet se používat většinu klávesových zkratek, natož si definovat nějaké vlastní -nefungují. Rychlým řešením je přepnutí do anglické QWERTY, při kreslení nakonec většinou není třeba příliš psát.
Závěrem
Software firmy Adobe se vám za nějakou dobu, co jej budete používat, stane skoro životním partnerem. Má spoustu skvělých vlastností, a tak mu občas nějakou tu drobnou chybičku rádi odpustíte. Na partnerku, která nerada vaří třeba koprovku, nebo na partnera, jenž po návratu z hospody hlasitě chrápe, přece také nezanevřete. Hlavně že je doma, umí uvařit čaj, případně vyměnit žárovku.
ADOBE CREATIVE SUITE 2 CZ
Návrhářské prostředí pro publikování na webu, v tisku a v mobilních zařízeních
Požadavky na systém: procesor Intel Pentium III nebo 4, doporučeno 512 MB RAM, 3 GB na disku, Windows XP, rozlišení 1024 x 768 nebo lepší, mechanika CD-ROM
Výrobce: Adobe Systems, San Jose, USA
Cena: 33 212 Kč bez DPH (Standard Edition), 41 202 Kč bez DPH (Premium Edition)
- Software - Nadšení i zklamání (188.95 kB) - Staženo 1315x