Nero 7
Laser místo fixu
Mnoho čtenářů se na nás obrací s problémem, že jim v Neru nefunguje LightScribe. Nachystali jsme proto podrobný návod, jak tuto funkci zprovoznit.
Text: Vratislav Klega
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
LightScribe: Budeme potřebovat… Nero umí také...
Opakovat kreslení?
Kde hledat vzory
Know how: Jak funguje LightScribe
LightScribe je dva roky stará technologie, kterou vymyslela společnost HP. V Chipu jsme vám ji už představili, proto jen ve stručnosti zopakujme, že se jedná o „vypalování“ laserovým paprskem na vrchní stranu speciálního média. Vypálením vznikne sépiový obrázek, který nepoškozuje médium jako různé nalepovací štítky. Současné technologie umí vytvořit pouze 256 odstínů jedné barvy, již příští rok by se však měly objevit první jednotky (a média), které budou umět nakreslit obrázek v plných barvách.
PŘIPRAVTE SI ...
... vypalovačku, médium, software
Vypalovačka: Na internetu se objevilo několik „zaručených“ návodů, jak technologii LightScribe zprovoznit na každé vypalovací jednotce. To však není možné. Hardware LS jednotky je totiž jiný než u běžné vypalovačky. Přesněji řečeno, u motorku je umístěno optické čidlo, které snímá polohu disku (na obrázku). Díky tomu vypalovačka ví, v jaké poloze se médium nachází. To nelze aktualizací firmwaru nahradit.
Vhodná vypalovací jednotka musí být označena logem LightScribe. Pokud budete kupovat novou DVD vypalovačku, ujistěte se, že podporuje LS. Cena je vyšší jen o pár desítek korun, nejlevnější stojí méně než 900 Kč.
Médium: I médium pro LS je speciální. Jeho povrch je zcela čistý, má poněkud sépiový nádech. Nejdůležitější je, že na médiu je jasně uvedeno, že je připraveno pro LightScribe. Jako LS média se prodávají jak CD, tak DVD. Cena CD se pohybuje kolem 10 Kč, DVD s podporou LS jsou výrazně dražší - nejlevnější stojí 24 Kč.
Software: Existuje mnoho různých programů, které umí zpřístupnit LightScribe a nakreslit obrázek na médium. Pokud jste však majiteli Nera, nebudete potřebovat žádný jiný program. Jednoduchým postupem naučíte Nero zapisovat i „na druhou stranu“ média.
Vše na Chip DVD
Máte-li již program Nero nainstalovaný, bude třeba nainstalovat ještě tzv. LightScribe ovladač. Ten naleznete na Chip DVD. Po jeho nainstalování doporučujeme restartovat počítač, neboť Nero má občas bez restartu problémy. Pokud program Nero nainstalovaný nemáte, nainstalujte jej, restartujte počítač, nainstalujte ovladač a znovu restartujte. Po této proceduře bude LS zprovozněn.
Poté je možné k funkci LS přistupovat z mnoha míst. Můžete použít přímo program Nero CoverDesigner, Nero Express nebo Nero StartSmart.
Použijete-li Nero Express, stačí zvolit Tisk LightScribe etikety a spustí se průvodce, který vám pomůže s vytvořením povrchu disku. Dostupné nástroje jsou identické s těmi v programu CoverDesigner. Používáte-li Nero StartSmart, naleznete přístup k LS pod tlačítkem Další. Po kliknutí na ikonu se spustí nástroj CoverDesigner.
Nakonec tedy vždy skončíte u programu Nero CoverDesigner. Podíváme se, jak použít jednotlivé nástroje a vytvořit dokonalý „potisk“.
NERO COVER DESIGNER
Vytvořte si potisk
Máte několik možností, jak při návrhu postupovat. První možností je připravit si v grafickém editoru libovolný podklad, který vložíte do návrhu, a tak, jak je, ho přenesete na médium. Druhou možností je, že se zcela spolehnete na možnosti programu a celý návrh vytvoříte v něm. Třetí, ideální možností je to, že si částečně připravíte podklady v grafickém editoru a zbytek uděláte v Neru.
1 Pokud se rozhodnete, že si vše připravíte sami, podívejte se na obrázek, kde jsou napsané přesné rozměry, jak můžete své pozadí vytvořit. Více se na povrch disku nevejde. V CoverDesigneru zvolte Soubor / Nový, vyberte LightScribe a klikněte na OK. Otevře se prázdný náhled povrchu disku. Klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti pozadí. Otevře se nové okno, v něm v řádku Zdroj obrázku klikněte na Soubor… a vyberte vámi navržené pozadí. Vše potvrďte. Pokud jste přesně dodrželi rozměry, vloží se váš obrázek přesně do vnitřní části tak, že nic nebude přesahovat ani nic nikde chybět.
Náš tip: Nešetřete rozlišením. Svůj návrh provádějte v rozlišení nejméně 600 dpi.
2 Necháte-li vše na možnostech programu Nero CoverDesigner, je potřeba počítat s omezenými grafickými možnostmi. Můžete kreslit pouze základní geometrické tvary, na pozadí lze vytvořit pouze jednoduchou texturu. Výborné schopnosti však nabízí Nero CoverDesigner při práci s textem. Nástroj „Umělecký text“ nabízí detailní možnosti nastavení. Volit můžete barvu a šířku obrysu i barvu výplně. Rozměry napsaného textu můžete později pomocí aktivních rohů velice jednoduše editovat. Obrovskou výhodou je parametr „Ohnutí“, který se vyvolá přes kontextovou nabídku. Pokud nástroj aktivujete, text bude psán do oblouku a podle rozměrů a pozice na disku se bude měnit zakřivení. Výsledek vypadá velice přirozeně. Praktický je i nástroj „Seznam stop“ a „Adresář“. Pokud předtím disk vypalujete, CoverDesigner si dokáže z Nera natáhnout informace o tom, jaké stopy, případně jaké složky jsou na disku, a automaticky je na disk vložit.
Náš tip: Hodláte-li psát na disk více textu, používejte bezpatkové písmo (např. Arial). Bude lépe čitelné.
3 Třetí možnost je ideálním kompromisem. V grafickém editoru si přichystáte fotografii na pozadí a v CoverDesigneru vložíte obloukový text. Proč je vhodnější vkládat text zde? Každý lepší grafický editor sice umí psát po křivce, ale v Neru je to daleko jednodušší a přesnější. A pokud změníte názor a pohnete s textem, tvar se automaticky přepočítá. Opět zde můžete využít nástroje, které automaticky vkládají informace o datech na disku.
Vlastní obrázek můžete vložit podobně jako v kroku 1 na pozadí nebo jej můžete vložit jako samostatný objekt, se kterým lze dále manipulovat. Pro vložení obrázku klikněte na plochu pravým tlačítkem, zvolte Vložit / Obrázek….
Náš tip: Vložíte-li obrázek větší, než jsou rozměry média, nemusíte se zabývat oříznutím. To provede Nero automaticky podle šedých soustředných kružnic. Výsledek uvidíte v náhledu.
Pokud se domníváte, že vaše dílo je dokončeno, zvolte Soubor / Vytisknout štítek LightScribe. Zobrazí se nové okno, ve kterém volíte kvalitu (vždy doporučujeme zvolit nejlepší) a jednotku. Program pochopitelně zobrazí jen jednotky s podporou LightScribe. Před samotným vypálením doporučujeme kliknout na Náhled…. Zobrazí se okno s náhledem vašeho díla. Pokud jste po celou dobu vytvářeli barevný obrázek, zde jej uvidíte již černobílý. Jelikož je barevné podání LS spíše sépiové, není možné se na náhled spolehnout. Spíše jde o kontrolu okrajů - zda program neořezal nějakou důležitou část.
Po zkontrolování náhledu se můžete pustit do vypalovacího procesu, nebo jak označuje Nero - „tisknout“. Do jednotky vložte LS disk - pochopitelně datovou vrstvou nahoru, a klikněte na tlačítko Tisknout. Spustí se kreslicí proces. Pokud jste zvolili nejlepší kvalitu a obrázek zabírá celou plochu disku, je třeba počítat s tím, že kreslicí proces může trvat až 30 minut.
Po dokončení se jednotka otevře a můžete si médium vzít do ruky. Vaše dílo je zvěčněno.
OPAKOVANÝ ZÁPIS
Na různých internetových fórech se pro lepší kvalitu doporučuje provádět na jedno médium opakované kreslení toho samého obrázku. Vyzkoušeli jsme, zda se kvalita skutečně zlepší, nebo zda jde o tuzing. Myšlenka: Pokud laser do chemikálie vypálí obraz znovu, budou barvy sytější a obraz lepší.
Skutečnost: Na disku můžete vytvořit přibližně 256 odstínů. Vypalujete-li na nejlepší kvalitu černou barvu, opětovným vypálením černé získáte jen nepatrně tmavší barvu. Ale opakovaným vypálením tmavě šedé získáte barvu černou. A tím přijdete o některé detaily. V nejhorším možném případě získáte při druhém vypálení už jen 128 odstínů.
Výsledek: Obraz bude kontrastnější. Stejného efektu ovšem dosáhnete, pokud softwarově zvýšíte kontrast vypalovaného obrázku. Použít? Vypalujete-li fotografii či jinou grafiku, opakovaným vypálením lepšího výsledku nedosáhnete, obraz bude jen tmavší. Pokud vypalujete pouze jednobarevný text, opakovaným vypálením bude text mírně kontrastnější a tím i lépe čitelný. Vždy vypalujte na nejlepší možnou kvalitu. Stojí to jen čas.
KDYŽ DOJDOU NÁPADY
Nemáte představu, co umístit na povrch disku? Jak to asi dělají jiní? Což takhle použít nějaký hotový motiv? Nebo jste si vytvořili záložní kopii originálního disku a chcete jej mít stejně hezky pokreslený, ale nechce se vám originál fotit či skenovat? Poradíme vám, kde najít inspiraci i hotové povrchy.
http://lightscribe.com/ideas/labelgallery.aspx - desítky vzorů, motivů a ozdob, které se budou hodit pro vaše vlastní nápady.
www.supermediastore.com/lightscribedvdmedia-center-label-gallery.html - desítky zpracovaných témat, která můžete použít na své disky, ozdobné ornamenty pro výzdobu disku.
www.cdcoverz.com - tisíce originálních potisků na disky, které lze přímo aplikovat i na LightScribe média. Rozdělení podle platformy i oboru.
www.lightscribecovers.com - stovky originálních potisků na CD i DVD. Tematicky rozdělené, s fulltextovým vyhledáváním.
KNOW-HOW: JAK FUNGUJE LIGHTSCRIBE
Jak vidíte na obrázku, LightScribe vrstva se skládá ze tří částí. Nejdůležitější částí je sloučenina Leuco-Dye. Jedná se o substituovaný uhlovodík, který se může nacházet ve dvou stavech, přičemž v základním stavu je látka bezbarvá. V okamžiku, kdy na sloučeninu dopadne UV světlo laseru vaší jednotky, dojde k vratnému přerušení labilní vazby v molekule a sloučenina získá barvu. Jelikož jde však o vratný proces, musí v tomto okamžiku zasáhnout stabilizátor, který barvu udrží. Výkon kreslicího laseru je přibližně 32 mW. Upozornění: Stabilizátor nemá věčnou životnost a okolní světlo hraje také proti technologii LightScribe. Čas je tedy nepřítelem laserového kreslení. Odhadujeme, že již po několika letech se viditelně sníží kontrast vašich děl a po několika desetiletích zmizí možná úplně.
Dokumenty ke stažení- Software - Laser místo fixu (338.11 kB) - Staženo 1566x