Kolotoč formátů
Freewarové aplikace pro konverzi videa - Existuje nepřeberné množství různých formátů digitálního videa, ale jen některé umí přehrávat stolní či přenosné přehrávače. Další se hodí ke zpracování videa, jeho archivaci nebo umístění na web. Ve srovnávacím testu si představíme programy, které umí převádět různé formáty videa mezi sebou a které je přitom možné používat zcela zdarma.
Text: Radek Kubeš
Kódování a komprese digitálního videa je velmi obsáhlé téma, kterému se v Chipu věnujeme často. Tentokrát se zaměříme na aplikace pro zpracování videa, které se vám mnohou hodit zejména k převodu filmů z DVD na běžné CD disky, ke konverzi videoklipů pro přehrávání na přenosných přehrávačích nebo mobilech a k mnoha dalším účelům. Konverzní programy, které jsme zařadili do testu, musí splňovat jednu základní podmínku - musí být distribuovány jako freeware či open-source. Dlužno dodat, že volně použitelných aplikací, které zvládají více různých formátů, je v této kategorii poskrovnu, na rozdíl od bohaté nabídky nástrojů pro konverzi zvuku, kterým jsme se věnovali v minulém čísle Chipu. Částečně je tato situace jistě dána tím, že na rozdíl od kodeků pro konverzi hudby jsou videokodeky často placené.
Při výběru i hodnocení testovaných programů jsme vycházeli z nejčastějšího způsobu použití aplikací pro konverzi videa -tedy převodu filmů z DVD (formát VOB) do některého z formátů s vyšší kompresí a nižším datovým tokem (DivX, XviD), případně i naopak. Hlavním důvodem ke ztrátovému převodu filmů z DVD je možnost ukládání filmů na jeden nebo více CD-ROM, případně možnost jejich dalšího (možná i nelegálního) šíření po internetu ve výměnných sítích. Pochopitelně je jednodušší, a na rychlost připojení méně náročné, stáhnout film ve formátu DivX (jeden nebo nejvýše tři CD) než jako DVD (4,7 GB nebo dvojnásobek v případě dvouvrstvých disků). Opačný způsob -tedy konverze filmů s větší kompresí na formát DVD - má za cíl umožnit přehrávání filmů ve stolních DVD přehrávačích, které nedisponují podporou formátů DivX a XviD. Ke zvýšení kvality filmu tento postup samozřejmě nevede.
Jako další způsob využití aplikací pro konverzi videa se nabízí například převod videoklipů a krátkých filmů do formátů, které podporují přenosné přehrávače, jako například iPod, PlayStation Portable a mnoho dalších, převod formátů, které vyžadují speciální přehrávače (QuickTime, RealMedia atd.), na formáty, které jsou "stravitelné" pro běžné softwarové přehrávače (Winamp, BSPlayer atd.), a podobně.
Testované aplikace
Šikovnější programy z testu zvládnou konverzi videa pomocí libovolného kodeku instalovaného v počítači. Je však třeba pamatovat na to, že řadu kodeků, které jsou pro přehrávání k dispozici zdarma, je při použití pro kódování videa nutné zaplatit - například velmi populární kodek DivX.
FlasKMPEG
Do kategorie šikovnějších programů patří nepochybně open-source aplikace FlasKMPEG, která si poradí s konverzí souborů typu VOB a MPEG na AVI a zvládne rovněž vytvářet video ve formátu, který je možné vypálit jako DVD, Video CD či SuperVideo CD. Konvertovat je přitom možné podle libovolného nainstalovaného kodeku jak pro video, tak i pro zvuk, samozřejmě včetně plné škály podrobných nastavení kódování videa.
U konvertovaného videa je možné korigovat jas, nastavit poměr stran nebo jej oříznout. Konverze více souborů může probíhat dávkově, v programu lze rovněž uložit vlastní profily nastavení pro opakované použití.
Méně zkušeným uživatelům pomohou přednastavené profily pro konverzi na DVD a Video CD, přesto není FlasKMPEG určitě vhodný pro úplné začátečníky. FlasKMPEG není třeba instalovat, stačí jen rozbalit a spustit stažený archiv. Aplikace bohužel neobsahuje žádnou nápovědu.
MediaCoder
V přehledu freewarových programů pro konverzi videa by rozhodně neměla chybět aplikace MediaCoder, o které jsme v Chipu psali již několikrát. Krátce tedy shrňme, co všechno MediaCoder umí.
Mezi podporované formáty patří například MPEG, DivX, XviD (AVI), RM, RMVB, MOV, WMV, ASF a VOB. MediaCoder nabízí bohaté možnosti nastavení konverze, včetně volby použitého kodeku, framerate, rozlišení videa, oříznutí nebo otočení obrazu atd.
Z předchozích zmínek o programu MediaCoder také již jistě víte, že si poradí i s konverzí všech běžných formátů hudby, s grabováním hudebních CD a s mnoha dalšími úpravami multimediálních souborů.
Program má vinou bohaté nabídky funkcí a nastavení poněkud méně přehledné uživatelské rozhraní a ovládání a zcela v něm chybí nápověda.
StaxRip
Program StaxRip je co do uživatelského rozhraní strohý, což ovšem naplatí o jeho funkcích. StaxRip zvládne především převod filmů z DVD na některý z běžně používaných komprimovaných formátů (DivX, XviD, MPEG-2 či MPEG-4 a x264, tedy soubory typu MPG a AVI) a jejich vzájemnou konverzi mezi sebou. Specialitou je podpora videa ve formátu PMP pro PlayStation Portable. Zvuk videa je konvertován do formátů MP3, WAV, DTS, AC3, OGG nebo AAC. Při převodu videa samozřejmě nechybí nastavení kvality, rozlišení, poměru stran nebo dělení na části podle použitého média. Video může obsahovat dvě zvukové stopy s variabilním nebo konstantním bitrate. Pro konverzi zvuku i videa je připraveno mnoho přednastavených profilů, z nichž si jistě vyberete.
StaxRip je open-source a jako takový pracuje s open-source a volně šiřitelnými kodeky a aplikacemi. Výhodou je, že pokud nemáte nástroje potřebné pro konverzi a zpracování videa a zvuku v počítači instalované, StaxRip vás na to upozorní a sám si je stáhne a doinstaluje.
Konverzní program StaxRip se velmi snadno ovládá a s jeho použitím si poradí každý jen průměrně zdatný uživatel. Jazykem aplikace i stručné nápovědy je angličtina. Aplikace se neinstaluje.
Avi2dvd
Program Avi2dvd, ačkoliv to podle jeho názvu nevypadá, nepřevádí pouze soubory typu AVI na video ve formátu DVD -zvládne toho podstatně víc.
Předně - jako vstupní formáty mohou sloužit soubory ve formátu AVI, OGM, MKV a WMV, na výstupu mohou být soubory s videem připravené pro vypálení jako DVD, VCD nebo SVCD. Kromě toho může mít výsledné video až tři zvukové stopy, troje různé titulky a vlastní menu. Mimo to lze konvertovat i filmy ve formátu DVD - například při převodu filmu z dvouvrstvého disku na jednovrstvý.
Konverzi zvuku, videa, vlastnosti titulků i menu je možné nastavit, nikoliv však tak podrobně jako například v programu VirtualDub. Nelze například přímo nastavovat framerate a datový tok videa (jen zvuku), můžete si ovšem zvolit velikost a počet disků, na které se má film rozdělit, nebo počet kapitol DVD.
Přednastavené parametry a profily konverze stejně jako ovládání v češtině výborně pomohou méně zkušeným uživatelům, kteří si s Avi2dvd jistě bez problému poradí. Konverze se nastavuje v pěti jednoduchých krocích, dávkově lze spouštět více konverzních úloh po sobě, včetně například automatického vypnutí programu Avi2dvd nebo celého počítače. Nápověda programu je bohužel velmi stručná.
STOIK Video Converter
Freewarová verze programu STOIK Video Converter zvládne konverzi základních typů videosouborů (AVI, MPEG a WMV), pro které je rovněž v programu připraveno mnoho různých profilů nastavení, včetně profilů streamovaného videa na web. STOIK Video Converter představuje zajímavé spojení vlastností - jedná se o aplikaci, která se méně zkušenému uživateli snadno ovládá, která však zároveň pokročilejším uživatelům nabízí bohaté možnosti nastavení výstupů, včetně například volby audio- a videokodeků použitých při konverzi, rozlišení videa, framerate a mnoha dalších parametrů.
Nezkušený uživatel se při práci s programem nemusí pouštět do žádných složitých nastavení, stačí zvolit vstupní a výstupní soubor a některý z profilů konverze. Rovněž je možné soubory s videem automaticky rozdělovat podle zvolené velikosti a zpracovávat je dávkově.
STOIK Video Converter je velmi užitečná aplikace, která podporuje základní typy videosouborů, snad jen s výjimkou DVD. Placená verze PRO přidává podporu dalších formátů, filtry, efekty nebo spojování souborů s videem.
RAD Video Tools
Freewarový program RAD Video Tools konvertuje celou řadu různých video formátů (MPEG, WMV, VOB, ASF, MOV, QT a další) na formát AVI (MPEG-4). Mimo to zvládne na video konvertovat rovněž obrázky (GIF, JPG, BMP a další), a naopak převádět video na jednotlivé snímky. Program RAD Video Tools pracuje rovněž s vlastními formáty videa, které ovšem nepodporují běžné přehrávače.
S aplikací se pracuje velmi snadno. V hlavním okně je prohlížeč souborů, ve kterém se zobrazují všechny podporované typy souborů, stačí je tedy označit a přejít do nastavení konverze.
V základní nabídce nastavení není nutné parametry měnit, je však možné nastavovat například rozlišení videa, upravovat jas či kontrast atd. Konverze zvuku má pak několik samostatných nastavení.
Na aplikaci RAD Video Tools je nejzajímavější možnost konverze videa na obrázky a naopak, užitečná je pak samozřejmě konverze filmů z DVD (VOB) na AVI.
RipItAll
Aplikace RipItAll je určena pouze k převodu VOB souborů s videem do komprimovaného formátu AVI. Program převede všechny VOB soubory ve zvoleném adresáři do formátu DivX. Není však možný převod přímo z DVD, připraveny jsou profily pro různá rozlišení a velikosti výsledných souborů. Zvuk se konvertuje zvlášť, buďto jako MP3, nebo jako WMA. Specialitou je možnost uložení zvukové stopy videa do samostatného souboru.
Program se neinstaluje, jeho ovládání je i díky českému uživatelskému rozhraní snadné. RipItAll neobsahuje příliš možností nastavení, se základním převodem DVD na AVI pomůže průvodce, základní parametry konverze jsou navíc přednastavené a není třeba je měnit.
Aplikace RipItAll je v současné době plně použitelná, od minulého roku se však již dále nevyvíjí.
Konvertujeme video
Nabídka programů pro konverzi videa, zejména z DVD na AVI (MPEG-4), je, jak vyplývá z našeho testu, dostatečná. Přestože se vítězem testu stala aplikace VirtualDub, určená zejména pokročilým uživatelům, není problém najít mezi testovanými aplikacemi velmi kvalitní nástroje, se kterými si bez problému poradí i méně zkušení uživatelé. Pro začátečníky doporučujeme zejména programy StaxRip nebo Avi2dvd. Žádný z testovaných programů si bohužel neporadí s grabováním videa z DVD, k tomu ovšem slouží speciální, rovněž freewarové aplikace, jako například DVD Shrink nebo DVD Decrypter.
CO POŘÍDÍTE ZA PENÍZE?
V rámci našeho testu, ovšem mimo hodnocení, se krátce podívejme, co umí některé komerčně distribuované konverzní aplikace.
River Past Video Cleaner
Hlavní silou komerčních programů je rozsáhlejší podpora různých formátů videa, a to jak na vstupu, tak na výstupu z aplikace. Například River Past Video Cleaner zvládne ve své nejvybavenější verzi konverzi formátů ASF, AVI, DAT, DivX, DV, MOV, MPEG, WMV, XviD, RM, VOB, videoformátů mobilních telefonů (3GPP a 3GPP2) a dalších. Nabídka výstupních formátů se skládá z AVI, WMV, DivX, XviD, MKV a OGM. Aplikace má přehledné uživatelské rozhraní a dobře se ovládá, nedisponuje však tak rozsáhlými možnostmi nastavení jako většina aplikací v testu.
TMPGEnc 3.0 XPress
Dlouhou řadu formátů podporuje rovněž aplikace TMPGEnc 3.0 XPress. Do nabídky patří například AVI, MPEG, DV, MOV či WMV, a to jak na vstupu, tak na výstupu. Připraveni jsou průvodci pro všechny běžné konverzní úlohy, jako je konverze DVD, VCD, SVCD atd. Ovládání je velmi komfortní, aplikace vás skrze čtyři obrazovky provede konverzí souborů, ovšem opět jen s minimem možných nastavení.
Zkušební verzi je nutné aktivovat přes internet, poté vám bude s omezenou funkcionalitou sloužit 14 dní.
Canopus ProCoder Express
Na rozdíl od předchozích aplikací si u programu Canopus ProCoder Express na nedostatek funkcí stěžovat nemůžeme. Kromě dostatečného rozsahu podporovaných formátů (MPEG, AVI, WMV, MOV, RM a další) nabízí Canopus ProCoder Express i základní funkce pro stříhání, dostatečná nastavení kódování videa a pomocí doplňkových aplikací i řadu efektů a filtrů pro další zpracování videa. Základní cena programu kolem 2000 Kč není přehnaná, s dalšími doplňky však rychle roste o tisíce korun.
MOBILNÍ VIDEO
Přenosná zařízení, která umožňují přehrávat video, jako je například iPod nebo PlayStation Portable, používají často speciální formáty videa. K převodu videa pro tyto přehrávače pak potřebujete speciální konverzní nástroje, jako je například Free iPod Video Converter nebo PSP Video Express, které jsou k dispozici zdarma.
Free iPod Video Converter umí převést všechny běžně používané formáty videa (AVI, MPEG, WMV, VOB, ASF, RM) na formáty použitelné v přehrávači iPod. V aplikaci se nic nenastavuje, stačí jen zvolit soubory ke konverzi a kliknout na spouštěcí tlačítko.
Poněkud více funkcí nabízí PSP Video Express, který rovněž konvertuje soubory typu AVI, MPEG, VOB, WMV atd. Aplikace nabízí například nastavení rozlišení, vystřižení části videa, samostatnou konverzi zvuku a mnoho dalšího.
Oba zmíněné programy najdete rovněž na Chip DVD.
VÍTĚZ TESTU
VIRTUALDUB
Vítězem testu se, zejména díky bohaté nabídce funkcí pro úpravy a detailnímu nastavení konverze videa, stal takřka legendární program VirtualDub, který ani v přehledu open-source konverzních nástrojů na video nemůže chybět.
Stejně jako řada dalších aplikací v testu se ani VirtualDub neomezuje na konverzi podle kodeků integrovaných v programu, ale může využívat i libovolné další kodeky instalované v počítači. VirtualDub si v zásadě poradí s videem ve formátech MPEG-1, MPEG-2 a MPEG-4, tedy se soubory typu AVI a MPEG, konvertuje se zvlášť obraz i zvuk, pro obojí je možné nastavit detailně kodek a vlastnosti konverze. Mimo to jsou k dispozici desítky filtrů, kterými je možné při rekódování upravovat obraz videa.
Parametrů k nastavení je skutečně nepřeberné množství, což odborníci jistě ocení, nikoliv však méně zkušení uživatelé. Naštěstí je k dispozici alespoň poměrně podrobná nápověda, která je, stejně jako celá aplikace, v angličtině. Uživatelské rozhraní aplikace VirtualDub je poměrně přehledné, téměř s každou položkou menu se však skrývá rozsáhlá nabídka nastavení.
JAK JSME TESTOVALI
Aplikace jsme testovali na standardním notebooku s procesorem Intel Pentium M a s operačním systémem Windows XP Professional SP2. Kritéria hodnocení jsou následující.
Podpora formátů videa: 40 %
Největší podíl bodů mohly testované aplikace získat za rozsah typů formátů, které umí mezi sebou převádět. Některé programy přitom vycházejí z kodeků, které jsou instalované v počítači. Další body v této kategorii jsme přidělovali za možnost grabování videa z DVD.
Možnosti nastavení: 30 %
Další důležité body získávaly programy za možnosti nastavení konverze, například za nastavení framerate, kvality komprese, formátu a komprese zvuku atd.
Zpracování souborů: 20 %
Šikovnější konverzní programy umí s převáděným videem provést i další věci -například měnit rozlišení, upravovat jas, aplikovat různé filtry atd.
Ovládání a uživatelské rozhraní: 10 %
Kódování digitálního videa je velmi složitý proces, ve kterém je možné nastavit mnoho parametrů. Jistě i zkušenější uživatelé proto uvítají přednastavené profily pro konverzi, původce a další nástroje, které usnadňují nastavení.
Dokumenty ke stažení- Software - Kolotoč formátů (846.52 kB) - Staženo 2915x