NAS server je ideálním řešením nejen pro ukládání velkých objemů dat či celé hudební sbírky, ale může sloužit i jako jukebox, který se postará o hudební zábavu na vaší domácí party.
Jako majitel funkcemi a obsahem dobře vybaveného NAS serveru můžete na své domácí party snadno rozjet nekonečný příval streamované hudby. Můžete si také jen sami pro sebe zřídit streamovací službu, která bude 24 hodin denně připravena nabídnout vám hudební podkres všech vašich činností. Nemusíte se přitom vůbec trápit s ručním výběrem každé jednotlivé skladby k přehrávání.
Takový komfort je možný díky moderním aplikacím pro domácí NAS servery, které jsou dostupné přímo v jejich operačním systému nebo jako doplňky, ve spojení s mobilními aplikacemi pro smartphony a tablety s Androidem a iOS i bezdrátovými reproduktory různých značek. Na příkladu NAS serveru Synology s operačním systémem DiskStation Manager (DSM) si ukážeme, jak snadné je spustit vlastní hudební streamovací službu.
K cíli vede mnoho cest
Hlavní výrobci NAS serverů dnes nabízejí dvojici serverových aplikací, jako jsou Audio Station (Synology), Music Station (QNAP) a SoundsGood (Asustor), a jejich mobilních protějšků, jako jsou DS audio (Synology), Qmusic (QNAP) a AiMusic (Asustor). Nicméně nejedná se o jedinou možnost, jak si zařídit nepřetržité streamování hudby v domácí síti. K dispozici jsou totiž i další řešení, jako iTunes server, který umí posílat obsah do zařízení Apple, nebo Logitech Media Server, který streamuje hudbu do zařízení se značkou Logitech.
Mimo to lze použít i plně vybavená univerzální řešení jako Plex Media Server, Serviio, Kodi nebo třeba Emby. Streamování hudby z NAS serverů funguje i ve spojení s aplikacemi od výrobců bezdrátových reproduktorů, a pokud je daným řešením podporován standard UPnP/DLNA, můžete streamovat hudbu z NAS serveru prakticky do jakéhokoli vyspělejšího multimediálního přehrávače pro smartphony a tablety. Například reproduktory Sonos umí nativně přehrávat skladby streamované z Plex Media serveru.
Správné popisky zajistí komfortní hudební zážitek
Samozřejmě to není nezbytně nutné, ale pokud chcete řešit streamování hudby v domácí síti opravdu profesionálně, měli byste mít všechny skladby ve své hudební knihovně řádně popsány - tedy označeny tzv. tagy. Jedině pak totiž budete moci využít všechny funkce pro vyhledávání a třídění skladeb podle interpretů, alb, let vydání, žánrů atd. Usnadní vám to rovněž vytváření playlistů a také se vám jistě bude více líbit, když na displeji svého smartphonu uvidíte kompletní popis aktuálně přehrávané skladby třeba i společně s obrázkem přebalu příslušného alba, namísto neurčitého označení číslem stopy.
Popisovat rozsáhlou hudební sbírku ručně by samozřejmě znamenalo hodiny nudné práce, takže zkuste zapojit některý z chytrých programů, který to udělá za vás. Výborným pomocníkem je například aplikace Mp3tag (mp3tag.de/en), která je k dispozici zdarma a která vám pomůže snadno popsat i velmi rozsáhlou hudební sbírku. Potřebné údaje přitom čerpá z internetových databází, takže minimalizuje nutnost vašich ručních zásahů do celého procesu popisování souborů s hudbou.
Jak na to
Audio Station je doplňkový balíček pro operační systém DSM NAS serverů Synology, který umožňuje streamování hudebních skladeb z vašeho síťového disku ve vaší domácí síti - do jakéhokoli zařízení s podporou UPnP/DLNA. S využitím služby QuickConnect lze pak poslouchat vaši hudbu i po internetu. Nastavení aplikace Audio Station je přitom velmi snadné. Indexování rozsáhlé hudební sbírky potom ale zabere třeba i několik hodin.
1 Spuštění Audio Station
Pokud ji ještě nemáte, je třeba nejprve instalovat streamovací aplikaci Audio Station do vašeho NAS serveru. V administračním rozhraní si otevřete »Centrum balíčků« a pomocí vyhledávače najděte balíček Audio Station. Klikněte na tlačítko »Instalace« a počkejte několik okamžiků, než se balíček stáhne a instaluje do vašeho síťového úložiště. Během instalace Audio Station automaticky vytvoří novou sdílenou složku »music«. Doporučujeme vám, abyste svoji hudební sbírku přesunuli právě do této sdílené složky.
2 Lokální přehrávání hudby
Po instalaci najdete ikonu aplikace Audio Station v hlavní nabídce systému DSM, odkud ji můžete snadno spustit. V levé části okna aplikace najdete nabídku »Moje hudba« a v ní i položku »Veškerá hudba«, obsahující přehled všech hudebních skladeb ve vašem NAS serveru. Ten je ale samozřejmě velmi dlouhý a nepřehledný, takže se vám bude hodit spíše možnost zobrazení hudby podle složek, alb, interpretů či žánrů. V pravém horním rohu pak najdete i tlačítka pro přepínání mezi zobrazením seznamu alb nebo náhledů jejich přebalů. Dvojitým kliknutím myší spustíte přehrávání zvolené skladby nebo celého alba lokálně - z NAS serveru do vašeho počítače.
3 Vytvoření playlistu
Také vytváření playlistů je velmi snadné. Stačí kliknout na tlačítko se symbolem »+« vedle nabídky »Seznam stop« a pak zvolit buďto běžný »Seznam stop«, nebo jeho dynamickou alternativu »Seznam stop Smart«. Zvolte název nového playlistu a pak do něj přidejte skladby podle vlastního výběru. Stačí jen označit vybrané skladby nebo celá alba, kliknout na ně pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolit funkci »Uložit do osobního seznamu stop«. Funkce »Seznam stop Smart« je šikovná v tom, že umožňuje dynamickou tvorbu playlistů podle různých kritérií, podobně jako to umí třeba i iTunes. Playlisty mohou mít i další nastavení, například přístupová oprávnění různých uživatelů, a může u nich být povoleno třeba i stahování skladeb do mobilních zařízení pro off-line přehrávání.
4 Instalace a nastavení mobilní aplikace
Pro snadné přehrávání hudby z vašeho NAS serveru Synology ve smartphonu nebo tabletu s Androidem či iOS slouží aplikace DS audio. Po její instalaci a spuštění zadejte přístupové údaje k vašemu uživatelskému účtu v NAS serveru nebo použijte »QuickConnect ID« pro přístup k vaší hudbě z jakékoli sítě. V aplikaci DS audio se navíc můžete rozhodnout, zda bude hudba přehrávána přímo ve vašem smartphonu či tabletu, nebo bude streamována do jiného zařízení (bezdrátového reproduktoru atd.) s podporou UPnP/DLNA, AirPlay nebo Google Cast ve vaší domácí síti. V tomto případě pak váš smartphone či tablet slouží jako dálkové ovládání pro výběr a řízení přehrávání hudebních skladeb.
O autorovi| ARTUR HOFFMANN, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz