Pod naleštěným povrchem aktuálního operačního systému od Microsoftu se skrývá celá řada možností nastavení v registru, ke kterým se uživatel běžně nedostane. Představíme vám ty nejzajímavější.
Už od uvedení verze 95 má mnoho uživatelů Windows pocit (dlužno říci, že celkem oprávněný), že je Microsoft zbytečně omezuje a snaží se řídit jejich aktivity s počítačem. Začalo to celkem neškodně, přidáním složky »Dokumenty«, do které by si podle Microsoftu měli uživatelé Windows ukládat všechny svoje soukromé dokumenty. Od té doby Windows vždy jako výchozí umístění pro nové dokumenty nabízí právě tuto složku a rovněž ji upřednostňuje při zobrazení v Průzkumníku souborů. Z hlediska zabezpečení ale není zrovna dobrý nápad ukládat všechny dokumenty vždy na stejné místo. Případní útočníci pak vědí, kam si pro vaše data sáhnout, na standardní systémové složky se zaměřují útoky virů či ransomwaru a jistě bychom našli i řadu dalších důvodů, proč „neukládat všechna vajíčka do jednoho košíku“.
Časem, ve Windows 8 a nyní ve verzi 10, provedl Microsoft další změnu a začal pro ukládání uživatelských dat, vytvořených aplikacemi instalovanými v operačním systému, doporučovat (rozuměj nenásilně podsouvat) svoje cloudové úložiště OneDrive. Duplikování dat do cloudového úložiště je samozřejmě velmi dobrou cestou, jak ochránit data pro případ havárie pevného disku počítače, ale ne každému uživateli se líbí automaticky posílat všechny osobní soubory provozovateli cloudového úložiště.
Systém bez kontroly
Různá opatrovnická opatření Microsoftu jsou otravná jen do chvíle, kdy tyto funkce deaktivujete. To ale není tak docela snadné, jelikož Microsoft příslušné předvolby ve Windows velmi dobře schoval, popřípadě z běžných nabídek nastavení zcela odstranil, takže musíte pátrat v hlubinách registru operačního systému. Zde pak můžete na míru svým požadavkům upravit třeba nastavení Průzkumníku souborů, zkrotit či opravit proces aktualizací Windows a omezit jejich chybová hlášení. Ukážeme vám řadu triků, jak si Windows 10 přizpůsobit prostřednictvím úprav předvoleb v registru, aniž byste, díky kompletní záloze obsahu registru, cokoli riskovali.
Nastavení Průzkumníků souborů
Společně s internetovým prohlížečem patří Průzkumník souborů k nejpoužívanějším aplikacím. Microsoft ale ve Windows 10 uživatele nutí ukládat soubory do složek jako »Dokumenty«, »Stažené soubory« nebo »OneDrive«. Uživatelé, kteří mají zavedený vlastní systém ukládání dokumentů a dalších souborů, se pak musí buďto vyrovnat se složitějším způsobem práce se soubory a složkami, nebo si Průzkumník souborů nastavit podle sebe. My vám samozřejmě doporučujeme druhou z možností a poradíme vám, jak na to.
Odstranění duplicitních složek
Uživatelé, kteří poprvé otevřou Průzkumník souborů ve Windows 10, mohou být trochu zmateni, když v nabídce na levé straně Průzkumníku uvidí hned dvakrát složky jako »Dokumenty« nebo »Obrázky« - poprvé pod nabídkou »Rychlý přístup« a pak i pod »Tento počítač«, zatímco pevné disky a jejich oddíly jsou vypsány až vlevo dole. Nabídku »Rychlý přístup« můžete celkem snadno zkrotit pomocí kontextové nabídky pravého tlačítka myši. Klikněte na danou položku pravým tlačítkem a pak zvolte funkci »Odepnout z Rychlého přístupu« nebo »Odebrat z Rychlého přístupu«. Vlastnosti Průzkumníku souborů můžete upravovat také přímo v Editoru registru operačního systému Windows, který vyvoláte z nabídky Start, do které napíšete »regedit«. V Editoru registru pak přejděte do nabídky »HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / FolderDescriptions«.
Nyní můžete nastavit zobrazení standardních složek v Průzkumníku souborů. Například konfiguraci složky »Obrázky« můžete provést pod klíčem registru, jehož název začíná na »0ddd015d«. Složce »Videa« odpovídá klíč s názvem začínajícím na »35286a68« a nastavení složky »Hudba« najdete pod klíčem »a0c69a99«. Podobně můžete pokračovat i složkami »Stažené soubory« (»7d83ee9b«), »Dokumenty« (»f42ee2d3-909f«) a »Plocha« (»B4BFCC3A«). Klíče registru, propojené se standardními složkami ve Windows, najdete celkem snadno i podle toho, že obsahují podsložku nazvanou »PropertyBag«. Otevřete tuto podsložku a následně v pravé části okna Editoru registru klikněte na položku »ThisPCPolicy«. V nově otevřeném okně přepište »Údaj hodnoty« z výchozího »Show« na »Hide a potvrďte změnu tlačítkem »OK«. V 64bitových verzích Windows 10 najdete příslušné klíče pro změnu zobrazení standardních složek v Průzkumníku souborů pod cestou »HKEY_LOCAL _MACHINE / SOFTWARE / Wow6432Node / Microsoft / Windows / Current-Version / Explorer / FolderDescriptions«.
Deaktivace hraček od Microsoftu
Ve Windows 10 najdete pod nabídkou »Tento počítač« i složku »3D objekty«. Ukládat by se do ní měly výstupy z aplikace 3D Builder, se kterou ale většina uživatelů Windows 10 pravděpodobně nikdy nepracovala a ani pracovat nebude. Nepotřebné složky »3D objekty« se můžete zbavit, když v Editoru registru přejdete do složky »HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / MyComputer / Namespace« a zde smažete podsložku »0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A«. V 64bitových Windows 10 použijte cestu »HKEY_LOCAL _ MACHINE / SOFTWARE / Wow6432Node / Microsoft / Windows / Current-Version / Explorer / FolderDescriptions«.
Pokud neplánujete používat cloudové úložiště OneDrive, můžete jej rovněž deaktivovat a odstranit stejnojmennou složku z Průzkumníku souborů. Přejděte v Editoru registru do složky »HKEY_CLASSES_ROOTCLSID« a zde vyhledejte řetězec začínající na »018D5C66«. V levé části pak rozklikněte položku »System. IsPinnedToNameSpaceTree« a změňte její »Údaj hodnoty« z výchozí »1« na »0«.
Úprava kontextové nabídky
Mezi nejdůležitější nástroje operačního systému Windows patří kontextová nabídka pravého tlačítka myši. Najdete v ní funkce související s objektem, na který kliknete, které se liší podle aktuálního kontextu (například v Průzkumníku souborů nebo na pracovní ploše jsou funkce odlišné). V kontextové nabídce ale najdete vedle šikovných a často používaných funkcí i položky, bez kterých byste se velmi pravděpodobně obešli.
Odstranění nepotřebných položek kontextové nabídky
Obsah kontextové nabídky lze upravovat přímo v registru Windows, ale je to trochu komplikované, protože by bylo potřeba změnit více různých položek, skrytých pod různými klíči registru. Navíc není úplně snadné všechny příslušné klíče identifikovat, protože se mohou v různých počítačích lišit podle jejich hardwarové konfigurace. Například ovladače hardwaru od Intelu mají koncovku »igfx« a najdete je v hlavní větvi »HKEY_CLASSES_ROOT« v podsložkách »shell« či »shellex«, kde se nachází i nabídka »ContextMenuHandlers«, obsahující jednotlivé záznamy.
Bezplatně použitelná aplikace ShellExView (ke stažení na webu nirsoft.net včetně českého jazykového balíčku) vypíše všechny příslušné položky a záznamy v registru, kterých může být kolem 250. Abyste se v záznamech vyznali, měli byste si je nejprve seřadit. Klikněte proto na popisek sloupce »Typ«, abyste snadno našli všechny záznamy týkající se kontextové nabídky (popisek »Kontextové menu«). Pak můžete pomocí červeného a zeleného tlačítka vlevo nahoře jednotlivé položky registru zakazovat či povolovat. Do kontextové nabídky přidávají často své funkce i nově instalované programy, takže se ještě vyplatí sledovat popisek ve sloupci »Společnost«, podle kterého můžete takové záznamy v registru Windows identifikovat a případně deaktivovat. Pro aplikování provedených změn je třeba restartovat počítač.
Změna systémového kontextu
Většina funkcí v kontextové nabídce pravého tlačítka myši pochází přímo z operačního systému. Bez řady z nich se jistě obejdete, protože je nepoužíváte vůbec, nebo jen zřídka. Jejich odstraněním si nejen zpřehledníte obsah kontextové nabídky, ale také se vyhnete situaci, kdy byste některou z funkcí vyvolali nechtěně. Šikovná aplikace ShellExView vám v tomto případě nepomůže, musíte opět provést ruční zásah do registru Windows. Dobrým příkladem takové úpravy kontextové nabídky je funkce »Odeslat«, dostupná po kliknutí pravým tlačítkem myši na libovolný soubor či složku. Některé funkce z nabídky »Odeslat« mohou být v řadě situací užitečné, ale třeba funkce »Odeslat / Příjemce faxu« mezi ně určitě nepatří.
Otevřete si tedy opět Editor registru, přejděte do složky »HKEY_CLASSES_ROOT / AllFilesystemObjects / shellex / ContextMenuHandlers / SendTo« a v pravé části klikněte na položku »(Výchozí)«. V nově otevřeném okně pak před dlouhý řetězec znaků v řádku »Údaj hodnoty« přidejte před složené uvozovky znak minus ([-]). Aby se změna projevila, je opět třeba restartovat počítač.
Vyladění operačního systému
Prostřednictvím registru lze upravovat ještě dlouhou řadu nastavení operačního systému Windows. Ukážeme vám alespoň některá z nich, která se vám mohou v řadě případů hodit. Nicméně ne všechny z následujících postupů jsou vhodné pro každého uživatele.
Skrytí nepotřebných disků
Jednoduchou úpravou registru můžete v Průzkumníku souborů skrýt celé disky či diskové oddíly. Může se vám to hodit v různých situacích, například když chcete před uživateli skrýt disk se záložními daty pro obnovu výchozí konfigurace počítače atd. V Editoru registru přejděte do složky »HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / Current Version / Policies / Explorer« a po kliknutí pravým tlačítkem myši do pravé části okna použijte funkci »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)«. Nazvěte tuto hodnotu »NoDrives«, rozklikněte ji a změňte její číselnou soustavu na »Desítková«. Pak je ještě třeba zadat »Údaj hodnoty«, který záleží na označení pevného disku či oddílu, který se chystáte skrýt. Takže například disk »D:« má hodnotu »8«, disk »E:« má »10«, »F:« má »20«, »G:« má »40« a disk »H:« lze skrýt použitím hodnoty »80«. Zvolený disk z Průzkumníku souborů zmizí po restartu počítače.
Deaktivace Centra akcí
Uživatelé Windows 10 se mohou celkem snadno obejít bez Centra akcí, tedy panelu vyjíždějícího z pravého okraje obrazovky, který navíc zobrazuje vyskakovací okna s různými oznámeními instalovaných aplikací. Ta jsou zpravidla úplně zbytečná, jako třeba když antivir vestavěný v operačním systému denně informuje, že nebyla nalezena žádná virová nákaza.
Pro deaktivaci Centra akcí si v Editoru registru otevřete složku »HKEY_CURRENT_USER / SOFTWARE / Policies / Microsoft / Windows«, zde si pomocí funkce »Nový / Klíč« vytvořte klíč nazvaný »Explorer« a v něm pak postupem »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)« vytvořte záznam nazvaný »DisableNotificationCentre«. Rozklikněte jej v novém okně a přiřaďte mu hodnotu »1«.
***
Vytvoření zálohy registru
Dříve než se pustíte do jakýchkoli úprav registru Windows, rozhodně byste si měli vytvořit kompletní zálohu jeho obsahu. Pokud totiž dojde k nějakým potížím, je kvůli rozsáhlosti a složitosti registru operačního systému velmi komplikované vyhledat a napravit vadné záznamy. > Kompletní zálohu registru nabízí i systémový nástroj Editor registru. Potíž je v tom, že takto vytvořenou zálohu často nelze použít pro plnou obnovu, jelikož operační systém využívá některé klíče registru napřímo a nelze je za chodu přepsat. Lepším řešením je vytvoření tzv. bodu obnovení operačního systému, který slouží i jako záloha obsahu registru. > Částečná záloha složek registru, které se chystáte upravovat, je zpravidla lepším řešením než kompletní zálohování. V Editoru registru stačí kliknout na požadovanou složku pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybrat funkci »Exportovat«. Editor registru vytvoří soubor s koncovkou »REG«, který může být následně, po rozkliknutí myší, snadno zanesen zpět do registru.
***
Odinstalace systémových aplikací
Operační systém Windows 10 má ve své základní výbavě desítky aplikací, které možná nikdy nepoužijete. Jde o přehrávač hudby, prohlížeč fotografií, aplikace s mapami či předpovědí počasí nebo třeba poštovního klienta. Klasickým způsobem, přes nabídku »Aplikace« v Nastavení, se těchto aplikací nezbavíte, ale řešení existuje. Bezplatná verze programu IObit Uninstaller (iobit.com) obsahuje i nabídku »Windows aplikace«, kde najdete aplikace předinstalované ve Windows 10 i stažené z Microsoft Store. Snadno je pak můžete označit a hromadně odinstalovat. Microsoft se ale tak snadno nevzdává, takže systémové aplikace vrací zpět v rámci větších aktualizací Windows 10.
***
Nástroje pro práci s registrem
Uživatelům, kteří upravují obsah registru Windows poměrně často, nebude nástroj Editor registru svými omezenými funkcemi vyhovovat. Existuje ale řada zajímavých alternativ. > RegCool je výkonný editor registru s mnoha užitečnými funkcemi, který si navíc poradí i s úpravou záznamů chráněných operačním systémem. (kurtzimmermann.com) > RegScanner má přehledné uživatelské rozhraní, ve kterém si můžete například nechat zobrazit jen naposledy změněné položky registru. (nirsoft.net) > Registry Finder pracuje s více nezávislými okny pro snadnější porovnávání hodnot jednotlivých záznamů. (registry-finder.com)
Foto popis| Než se pustíte do úprav registru Windows, určitě si nezapomeňte exportovat příslušné klíče, abyste případně mohli vše vrátit zpět do původního stavu.
Foto popis| Kompletní renovace Průzkumníku souborů Systémový disk (»C:«) nejdete v Průzkumníku souborů ve Windows 10 úplně dole 1 . To ale můžete celkem snadno změnit 2, když v registru všechny další nepotřebné složky označíte parametrem »Hide« 3 .
Foto popis| Úprava kontextové nabídky pomocí šikovného nástroje Ručně vyhledat a upravit všechny položky kontextové nabídky pravého tlačítka myši je časově velmi náročné. Mnohem snazší je použít nástroj ShellExView, ve kterém si můžete související záznamy v registru Windows snadno vyhledat a setřídit.
Foto popis| Abyste našli funkce kontextové nabídky doplněné instalovanými programy, přepněte si třídění kliknutím na »Společnost« a hledejte podle výrobce programu. Jako »Typ« bude mít příslušná položka popisek »Kontextové menu«. Deaktivujete ji červeným tlačítkem vlevo nahoře.
Foto popis| V Editoru registru můžete deaktivovat nabídky kontextového menu přednastavené přímo v operačním systému, jako je například nabídka »Odeslat«. Před hodnotu v příslušném klíči registru přidejte znak minus.
Foto popis| IObit Uninstaller odstraní nepotřebné systémové aplikace. Bohužel aktualizace je po nějakém čase vrátí zpět.
Foto popis| Oprava aktualizací Windows S funkčností aktualizací ve Windows 10 může být hodně starostí. Například se může stát, že služba Windows Update ztratí kontakt s aktualizačním serverem. Pomocí skriptu připraveného přímo Microsoftem, který je ke stažení na adrese bit.ly/1Spshvh, dáte aktualizace Windows 10 zase do pořádku.
Foto popis| Deaktivace Centra akcí Centrum akcí je jedním z ovládacích a informačních prvků operačního systému Windows 10, který může být užitečný, stejně jako pro některé uživatele obtěžující. Základní možnosti jeho konfigurace najdete v Nastavení pod nabídkou »Systém / Oznámení a akce« 1 . Úpravou záznamu v registru se ale také můžete celého Centra akcí snadno zbavit 2 .
O autorovi| MARKUS MANDAU, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz