Ladění Windows XP
Bleskový start za 23 sekund
Čas běží: Počítač se spouští, bootuje - a stop! Donutíme váš počítač nastartovat tak rychle, že v takovou rychlost nedoufal ani Microsoft.
Text: Markus Hermannsdorfer, Vratislav Klega
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Vyšší tempo s nástroji ve Windows
Měření času sofistikovaným nástrojem
Raketový start - hardcore tipy
Mýty a pověry o tuningu
Kávu, nebo cappuccino? Než Windows XP nastartují, máte čas nejen připravit kafe, ale také našlehat mléko. Je tu dobrá zpráva pro kávové abstinenty a netrpělivé: Jde to i rychleji. Daleko rychleji.
V tomto článku si přečtete o tom, kolik času uspoří jednotlivé „tuningové nástroje“, které vám nabídneme na DVD. Samozřejmě přinášíme i standardní tipy, jako je odklizení nepotřebných programů z automaticky spouštěných položek. Vyzkoušeli jsme také drahé komerční nástroje, a dokonce zcela novou instalaci Windows. Některé „profi tipy“ se však ukázaly jako kachny, odhalíme vám i některé z nich. Jiné naopak učiní systém silnějším a rychlejším, než Microsoft kdy očekával.
Jak rychlá je bootovací sekvence, to záleží také na hardwarové konfiguraci vašeho počítače.
O svých tuningových úspěších nám napište na adresu vratislav.klega@vogelburda.cz. Chceme vědět, čí počítač startuje ještě rychleji než ten náš. Postupy nejúspěšnějších z vás zveřejníme v některém z příštích čísel.
WINDOWS POD DROBNOHLEDEM
Zbavte Windows balastu
142,30 sekundy! Skutečně tak ukrutnou dobu naměřil nástroj od Microsoftu s názvem BootVis při prvním měření na našem testovacím počítači. Tak dlouho může trvat spouštění systému na počítači s 1,6GHz procesorem Pentium 4, s 512 MB RAM a se systémem Windows XP Home s SP2. Nyní vám pomůžeme kulhavý systém postavit na nohy.
1 Vyčištění automaticky spouštěných programů
Nástroj: msconfig
Časový zisk: 6,1 sekundy
Nejčastěji nabízený tip na rychlejší start počítače: „Vykliďte seznam automaticky spouštěných programů.“ Zní to docela logicky, neboť Windows během svého startu spouští různé soubory. Tento tip tedy vyzkoušíme nejdříve. Zvolte „Start / Spustit…“ a do nového okna vepište * * „msconfig“. Zvolte záložku Po spuštění. Zde uvidíte všechny procesy, které Windows zavádí při svém spouštění. Nyní je pravý čas navštívit stránku http://startup.networktechs.com a porovnávat jednotlivé procesy. Zjistíte-li, že se po spuštění zavádí proces „NvCpl“, a nemáte-li představu, o jaký proces se jedná, zadejte ho na zmíněné stránce do pole Search. V našem případě jsme museli tímto způsobem zkontrolovat 18 procesů. Zjistili jsme, že většinu spouštěných procesů vůbec nepotřebujeme, proto jsme se rozhodli k radikálnímu kroku: Vše jsme deaktivovali. V programu BootVis jsme zvolili „Trace / Next Boot“ a čekali jsme na další zprávu o době spouštění počítače.
Výsledek: BootVis skončil na hodnotě 136,20 sekundy. Během restartu jsme nedostali od systému ani jednu varovnou hlášku. Vyplývá z toho tedy, že ani jeden proces nebyl pro Windows životně důležitý. Až na jednu výjimku - na zmíněný proces „NvCpl“. Windows tento proces automaticky obnovil do seznamu spouštěných. Jedná se o nástroj Nvidia, určený k přetaktování grafických karet.
Shrnuto: Všechny nepodstatné procesy můžete bez obav vypnout.
2 Vyřazení bootovacího loga
Nástroj: boot.ini
Časový zisk: 1,21 sekundy
Start XP lze zrychlit i vyřazením bootovacího loga. Příslušné nastavení naleznete v souboru boot.ini. Tento soubor můžete upravit buď v Poznámkovém bloku, nebo pohodlně v programu msconfig (tak jako v kroku 1). Stačí zvolit záložku „BOOT. INI“ a v odpovídající verzi operačního systému zaškrtnout „NOGUIBOOT“ (tak jako vidíte na obrázku). Nyní můžete znovu spustit počítač, respektive změřit ušetřený čas.
Výsledek: Nic světoborného. Ušetřili jsme jen něco přes jednu sekundu, proto startovací čas musíme dále zmenšovat.
3 Zrušení hledání odpojených míst
Nástroj: Windows Explorer
Časový zisk: 0,13 sekundy
Při každém startu hledají Windows místa v síti, která jsou často odpojená. Pokud není počítač zapojen v místní síti, nemá tato funkce vůbec žádný význam. Přitom počítače v síti můžete později kdykoliv vyhledat. Logický závěr: zrušit.
Pokud skutečně chcete zvýšit rychlost startování počítače, toto prohledávání vypněte. Otevřete „Tento počítač“, zvolte „Nástroje / Možnosti složky“ a zvolte záložku Zobrazení. Ve spodním okně, hned na prvním řádku, naleznete položku „Automaticky vyhledat síťové složky a tiskárny“. Zrušte zatržení. Teď je čas na nové měření.
Výsledek: Žalostné! Tento tip nedokáže ušetřit ani jednu sekundu. Můžete na něj tedy hned zapomenout.
4 Vypnutí spřátelených služeb
Nástroj: msconfig
Časový zisk: 1,45 sekundy
Programy jako například „McAfee VirusScan“ instalují do systému služby, které se spouští spolu se zaváděním operačního systému. Antivirový program je ještě smysluplný, ale programy jako QuickTime a podobné jsou pro start systému zcela nepotřebné. Pro optimální start systému je vhodné, když vypnete všechny služby, které nepochází od Microsoftu.
Opět spusťte nástroj „msconfig“. Zvolte záložku Služby. Zde uvidíte velké množství kandidátů na vyřazení. Abyste omylem neodstranili důležitou službu systému, klikněte úplně dole na zatržítko „Skrýt všechny služby společnosti Microsoft“. Teď vám zůstanou ve výpisu jen ty služby, které jsou pouze spřátelené a pro činnost systému nejsou důležité. Proto můžete bez milosti vypnout vše, co v seznamu zbylo.
Výsledek: Tímto postupem získáte sice více než 1 sekundu, stále to ovšem není ten supertuningový tip.
5 Vypnutí nepotřebných služeb ve Windows
Nástroj: Shutdown Windows' Servers
Časový zisk: 3,24 sekundy
Všechny spřátelené služby jsou vypnuté, teď přijdou na řadu přímo služby od Microsoftu. Všechny služby, které nejsou pro činnost systému důležité, poletí pryč. Opět spusťte nástroj msconfig a zvolte záložku Služby. Ale ouha. Je těžké určit, které služby je možné odstranit a které jsou životně důležité. Navíc je jich velké množství a hledání každé zvlášť na internetu by bylo zdlouhavé. Je tu lepší řešení.
Na Chip DVD naleznete nástroj Shutdown Windows' Servers. Po spuštění programu stačí zvolit, zda je počítač v síti, nebo zda se jedná o samostatný počítač, který není součástí žádné sítě. Program automaticky odpojí služby, které nejsou pro vaši konfiguraci systému potřebné.
Výsledek: Pokud zvolíte, že počítač je součástí sítě, vzroste čas startu o 0,28 sekundy! Zde nemá tedy program žádný význam.
Pokud ovšem zvolíte volbu „single“, nastartuje počítač o 3,24 sekundy rychleji. Bohužel program pozmění síťové nastavení pro přístup k internetu, takže si jej budete muset upravit. To je však záležitost několika desítek vteřin.
6 Vypnutí multimediálních efektů
Nástroj: ovládací panely
Časová ztráta: 1,88 sekundy
Příjemný zvuk při startu systému, barevná tapeta na ploše a moderní vzhled startovacího menu - to všechno se musí natahovat během spouštění systému. Zřeknutí se tohoto komfortu by mělo přinést několik sekund.
Odstranění balastu je vždycky dobré, pojďme se tedy pustit do odstraňování nepotřebného. Otevřete ovládací panely, nalezněte položku Zvuky a zvuková zařízení a zvolte záložku Zvuky. V řádku „Zvukové schéma“ zvolte položku Bez zvuku.
V ovládacích panelech zvolte Systém, záložku Upřesnit a v řádku „Výkon“ klikněte na Nastavení. Zde vyberte Optimalizovat pro výkon a klikněte na OK. Nyní budou vaše XP vypadat jako Windows 2000.
Ještě je potřeba zbavit se náročné tapety: Klikněte pravým tlačítkem na plochu a zvolte Vlastnosti. Vyberte záložku Plocha. V okně Pozadí vyjeďte až nahoru a zvolte Žádný. Potvrďte to kliknutím na OK.
Výsledek: Tohle přece odporuje veškeré logice. Přestože jsme se zbavili multimediální zátěže, start trvá téměř o 2 sekundy déle!
TUNINGOVÉ NÁSTROJE
Další zkrácení bootování, úprava registrů
Bootovací možnosti, které lze nastavit jednoduše ve Windows, jsme vyjmenovanými postupy zcela vyčerpali, nyní budou muset přijít na řadu tuningové nástroje. Většina z nich umí nejen vyčistit systém a optimalizovat registry, ale také zrychlit start Windows. Byli jsme proto zvědaví, jakého zkrácení dosáhne profesionální řešení.
7 Očistění Windows
Nástroj: TuneUp Utilities 2006
Časová ztráta: 0,75 sekundy
Nadmuté registry, silná fragmentace pevného disku a hromada dočasných souborů zpomalují podle obecného mínění chod systému a tím pochopitelně i start počítače. TuneUp Utilities umí XP vyčistit prostřednictvím jednoho kliknutí myší. To jste si konečně mohli sami vyzkoušet - v červencovém Chipu jsme vám přinesli plnou verzi TuneUp Utilities 2004.
Pro test jsme použili verzi 2006, jejíž trial naleznete na Chip DVD, popisované funkce nabízí í verze 2004. Po spuštění jsme zvolili nástroj „TuneUp Manažer Po spuštění“. Zde se bohužel zobrazují jen automaticky spouštěné programy. Ty jsme však již stihli vyčistit v kroku 1. Použití TuneUp Utilities je však daleko pohodlnější; propříště místo kroku 1 použijeme tento nástroj. Zde už tedy nemáme žádnou možnost další optimalizace.
Jaké jsou tedy další možnosti optimalizace? Vyzkoušeli jsme ještě funkci „Úklid 1 klepnutím“. Tu naleznete v menu pod „Vylepšení & Optimalizace / TuneUp Optimalizace systému / Úklid 1 klepnutím“. Kliknutím na Začít skenovat spustíte kontrolu. Zde se objeví především chyby v registrech a dočasné soubory, které by měly zpomalovat start systému. Po několika minutách je kontrola a oprava dokončena, vrátíme se tedy zpět k programu BootVis a zkontrolujeme, jak se změnila rychlost startování.
Výsledek: Čas se zvětšil z hodnoty 132,05 na 132,80 sekundy! To je důkaz toho, že špatný krok může občas udělat i skvělý program. Ovšem všechno zlé je pro něco dobré. Nástroj TuneUp Utilities dokázal opravit více než 200 chyb v registrech. Sice jsme start systému v ničem nezrychlili, ale uzdravili jsme jednu část systému, na kterou navazuje mnoho dalších součástí celého systému.
8 Optimalizace bootovacích pochodů
Nástroj: BootVis
Časová ztráta: 3,92 sekundy
Komerční nástroj byl neúspěšný, nyní se ukáže, co dokáže bezplatný software. Začali jsme tím, že jsme do Googlu zadali frázi „Tool XP quicker boot“. Výsledkem bylo více než čtvrt milionu nalezených stránek, návodů a blogů. Ve značné části jsme našli odkaz na freewarový BootVis.
Ten samozřejmě naleznete spolu s ostatními programy na Chip DVD. Při restartu počítače prostřednictvím této aplikace se vytvoří soubor „TraceBoot.bin“, ve kterém jsou zobrazeny veškeré informace o startu systému. Nástroj umí údajně řešit i problémy s ovladači. Vyzkoušeli jsme, jak tato funkce funguje. Stačí v menu zvolit Trace / Next Boot + Driver Delays. Proběhne restart a měření. Výsledek: 137,72 sekundy. To je poněkud vysoká hodnota. Nyní ale přichází čas na opravdovou optimalizaci. V menu jsme zvolili „Trace / Optimize system“. Tento postup by měl start systému zrychlit.
Výsledek: 136,72 sekundy. Takový výsledek jsme od tak doporučovaného nástroje skutečně nečekali - nejenže takzvaná optimalizace přidala více než jednu sekundu, ale naše XP běží celkově zase o něco pomaleji. Na nevhodně nakonfigurovaném počítači tedy program místo optimalizace provede celkové zpomalení systému. Za to riziko zkouška tohoto programu tedy zřejmě nestojí. Chip tento program doporučuje pro měření startovacích časů. To je zcela bezpečné a přehled, který program nabízí, je bezkonkurenční. Jako tuningový nástroj nikdy!
EXTRÉMNÍ TUNING
Radikálním řezem k závodnímu stroji
Standardní tipy a tuningové nástroje odvedly maximum, ale výsledek vidíte sami. Ušetřených pár sekund není to, co jsme původně zamýšleli. Zdánlivě brutální řezy jsou tak jedinou cestou k rychlému startu.
9 Odstranění komponent ve Windows
Nástroj: XP2Tune Utilities 2005
Časový zisk: 5,56 sekundy
Používáte ve Windows programy jako Outlook Express nebo NetMeeting? Ne? Tak proč je máte nainstalované? Aha, protože je problém je odstranit. Naštěstí vám Chip přináší nástroj XP2Tune Utilities 2005, který dokáže odstranit nepoužívané microsoftské komponenty. Program naleznete na Chip DVD.
Tuningových nástrojů již máme plné zuby. Časový zisk byl buď záporný, nebo prakticky nezjistitelný. Přestává tedy čas her, bude nutné provést radikální řez ve vnitřnostech Windows. K tomu vám dopomůže právě nástroj XP2Tune Utilities. Ten pomůže vypreparovat nepoužívané nástroje, jako je Outlook Express a další. V programu zvolte Cleaning-Center a zaškrtejte všechny položky, které chcete odstranit. I když odstraníte všechny nástroje, později je spouštět můžete. Například Movie Maker naleznete v dávkovém souboru kmm.bat. Pokud dávkový soubor spustíte, máte Movie Maker zpět.
Výsledek: Odtučňovací kúra Windows zkrátila startovací sekvenci o 5,56 sekundy.
10 Nová instalace Windows
Nástroj: XP-Setup-CD
Časový zisk: 99,56 sekundy
Ze všeho nejrychleji startují Windows XP těsně po instalaci, když nejsou nainstalovány ještě žádné programy. I to jsme chtěli při našem laborování ověřit.
Dvě věci jsou při této metodě důležité. Zaprvé: Zálohujte všechna osobní nastavení na externí datový nosič - nejlépe na DVD nebo na externí pevný disk.
Zadruhé: Je nutné znovu zformátovat NTFS partition, jinak zůstanou na disku nepotřebné knihovny a ovladače, které brzdí start systému.
Po kompletním přeinstalování jsme nahráli na počítač pouze Service Pack 2 a program BootVis pro měření rychlosti.
Výsledek: Touto radikální metodou jsme se dostali na hodnotu 31,60 sekundy. Podle Microsoftu je minimální čas startování počítače 30 sekund. Pro hardwarově slabší sestavu, která obsahuje SP2, bude nutné provést ještě další opatření. Naše optimalizace tedy ještě pokračuje.
11 Start za 23 sekund
Nástroj: téměř všechny vyjmenované
Časový zisk: 8,67 sekundy
Získat běžnou půlminutu nám samozřejmě nestačí. Jdeme ještě dále a snižujeme požadovaný čas na minimum. Chceme tak rychlé bootování, jak jen možnosti hardwaru a Windows dovolí. A tak praktikujeme ještě jednou všechny uvedené tipy od počátku a jsme zvědaví, na jakou hodnotu se tentokrát dostaneme.
Výsledek: Čas potřebný k nastartování počítače se snížil na vynikající hodnotu 22,93 sekundy. Jednu nevýhodu to však má - pokud nyní spustíte počítač, už nebudete mít čas si během bootování připravit cappuccino...
MĚŘENÍ STARTU
Pomocí sofistikovaného nástroje od Microsoftu jsme čas bootování mohli měřit na milisekundu přesně - od zavedení Windows přes „ntloader“ až k natažení desktopu. Nástroj samozřejmě nemůže zohlednit postupy BIOS, jako je výběr bootovacího disku či POST, Windows zde totiž ještě nemají žádnou moc.
* Jak měří BootVis: Aby program správně zachytil dobu celého startovacího procesu, spouští se až zcela nakonec. To znamená, že nejprve se zavedou všechny ovladače, ikony a jiné součásti Windows, a když už není dále co zavádět, spustí se BootVis. Tímto okamžikem se také stopuje čas měření.
* Kompletní vyladění systému: K čemu vám je, že Windows nastartují za 10 sekund, když po této době musíte ještě spustit Internet Explorer nebo Word? Proto je velice důležité, aby Windows byla vyladěna pro optimální výkon. Veškeré programy, které nepoužíváte, jsou šrot, proto je odstraňte. Systém bude rychlejší.
* Výsledek: Během psaní článku jsme provedli celkem 16 měření, stále na jednom počítači. Čas potřebný ke startu počítače se snížil o skvělých 136,05 sekundy.
STARTOVACÍ PROCES SYSTÉMU WINDOWS XP
Žádný div, že zavedení systému trvá tak dlouho: samotný startovací proces se skládá z 10 kroků. Zde vám ukážeme, co přesně se děje a na jaké chyby můžete narazit.
0 sec
Master Boot Record
BIOS hledá na pevném disku Master Boot Record, startovací sekvence začíná.
Chybová hláška: Ze zadaného místa nelze číst.
Inicializace NTLoaderu
Systémový soubor „ntldr.exe“ nastavuje CPU do 32bitového modu a načítá data z „boot.ini“.
Chybová hláška: Soubor NTLDR nebyl nalezen.
5 sec
Volba operačního systému
Uživatel vybere operační systém, pokud je jich v počítači více.
Chybová hláška: Soubor boot.ini nebyl nalezen.
Kontrola hardwaru
Systémový soubor „ntdetect“ prozkoumává nainstalované hardwarové komponenty.
Přerušení & modrá obrazovka.
10 sec
Nahrávání jádra Windows
Jádro a Hardware Abstaction Layer (HAL) se nahrávají a aktivují.
Chybová hláška: Modrá obrazovka a výpis o chybě jádra.
Nahrávání ovladačů
Nahrávají se a aktivují ovladače uvedené v registrech.
Chybová hláška: Modrá obrazovka s chybou IRQ.
15 sec
Inicializace jádra
NTLoader převede „velení“ na jádro Windows.
Počítač během spouštění zamrzne.
Startování služeb Windows
Session Manager (smss.exe) startuje povolené služby ve Windows.
Systém zamrzne, často se objeví i modrá obrazovka a vytvoří se protokol.
20 sec
Login
Pokud se uživatel úspěšně přihlásí, načte se desktop.
Chybová hláška: Uživatelské jméno nebo heslo je špatně.
23 sec
Bootovací sekvence dokončena
Nakonec Windows spouští programy, které se spouští „po spuštění“.
Počítač zamrzne, příležitostně se zobrazí modrá obrazovka.
PROČ XP STARTUJÍ STÁLE POMALEJI A POMALEJI?
Windows se blíží k cíli stejnou rychlostí jako šnek. Příčinu většinou není lehké odhalit. Chip vás upozorní na nejčastější brzdy v systému a ukáže, jak je odstranit.
Automaticky spouštěné programy: Čím více aplikací startuje spolu se systémem, tím déle trvá spouštění systému samého. Odstraňte tyto brzdy! Návod naleznete v našem článku.
Příliš mnoho služeb: Mnoho služeb je integrovaných do Windows, přičemž spousta z nich běží zbytečně - jen z principu. Vypněte všechny služby, které nepoužíváte a které nejsou důležité. Čím méně služeb bude zapnutých, tím rychlejší bude start systému.
Trojské koně: Tyto škodlivé kódy jsou častou příčinou brzdění systému. Ve většině případů se tváří jako služby Windows, a startují tedy spolu se systémem. Jelikož využívají ke svému běhu procesor, start systému se prodlužuje. Odstraňte je antivirem nebo antispywarem.
Fragmentovaný pevný disk: Pokud soubory, které jsou nutné ke startu systému, jsou rozházeny po pevném disku, trvá dlouhou dobu, než je Windows najdou, což se negativně projeví na bootovacím procesu. Defragmentujte harddisk.
Chybné ovladače: Windows zkouší během startu, zda jsou dostupné potřebné ovladače. Pokud ovladač chybí, zkouší je systém marně najít, nebo kompletně zamrzne. Instalujte ovladače před instalací hardwaru.
Problémový software: Nainstalované aplikace mohou obsahovat části, které se špatně snáší se systémem. Některé dokonce mohou přepsat důležité soubory systému. To často vede k pomalejšímu startu počítače. V tomto případě nahraďte přepsané soubory originálními.
TUNINGOVÉ KACHNY ODHALENY
Ne každý tuningový tip skutečně Windows zrychlí. Mnoho zdánlivých supertipů je ve skutečnosti podvod. Chip odhaluje nejčastější omyly a pověry.
Kachna: Superfetch-Tweak
Microsoft připravoval pro Vistu funkci „Superfetch“, kterou zabudoval již do jádra XP Service Pack 2. Zapnutím této funkce v registrech se start počítače zrychlí o 50 %.
Pravda: Jádro XP jsme prohledali pomocí nástroje „strings.exe“ od Marka Russinoviche a hledali jsme funkce z Visty. Výsledek: Nic. Jádro XP neobsahuje žádnou podobnou funkci. Prohledávali jsme i registry se zřetelem ke slovu „Superfetch“, ale vyhledávač tento řetězec nenašel ani zde.
Kachna: Vyprázdnění adresáře Prefetch
Přeplněný adresář Prefetch zpomaluje start. Proto je vhodné, objednáte-li si „supertuningový nástroj“ za stovky eur, který tento adresář pravidelně čistí.
Pravda: Pokud vyprázdníte adresář Prefetch, Windows musí soubory znovu vytvořit. To samozřejmě prodlouží start systému.
Kachna: Prefetch registry tweak
Jednoduchým zásahem do registrů můžete údajně zajistit, že příští start Windows bude probíhat rychlostí světla. K tomu musíte v registrech u klíče „EnablePrefetch“ nastavit hodnotu větší než "3". Vůbec nejlepší bude, nastavíte-li hodnotu „2000“.
Pravda: Windows rozeznávají u klíče „EnablePrefetch“ celkem 4 hodnoty: „0“ znamená, že funkce je zcela vypnutá. „1“ zajistí, že aplikace budou startovat rychleji. „2“ respektuje jen aplikace při startu Windows. „3“ kombinuje hodnoty 1 a 2 - fungují tedy obě. Proto je defaultně nastavena právě tato hodnota. Žádné jiné hodnoty nemají s ohledem na rychlost systému význam.
- Software - Bleskový start za 23 sekund (1.08 MB) - Staženo 2254x